Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dotaz na BenQ W1080ST, Elite Screens 128 a umístění

Kenny_McCormick (8)|19.1.2015 20:06
Zdravím všechny na tomto fóru!
Obracím se na vás s prosbou. Dostal jsem odkaz na tyto stránky od známého s tím, že by jste mi mohli být nápomocni. Omluvte prosím moji neznalost a pro vás nejspíš hloupé otázky, ale jsem v tomto směru úplný nováček. Chtěl bych si do podkrovního bytu pořídit projektor a nemám se na koho obrátit o pomoc. Pro přehlednost dotazy odboduji :-)

Otázka 1) Poprosil bych o váš názor na projektor a plátno které jsem si vybral. Určeno bude k občasnému promítání filmů z PC a občas hraní na PS3 (pokud je to vůbec možné u tohoto typu projektoru..) Nevím jak to zjistit. Projektor je BenQ W1080ST+ http://www.alza.cz/benq-w1080st-d2147607.htm a plátno Elite Screens 128'' 16:10 http://www.alza.cz/elite-screens-roleta-s-elektrickym-motorem-1281610-d359090.htm.

Otázka 2) Vybral jsem si výše zmíněný projektor a plátno. Zajímá mě, jestli by nemohl vzniknout nějaký problém s promítáním když projektor má rozlišení 1920x1080 a plátno je 16:10. Někde jsem četl, že by prý bylo vhodnější 16:9, ale nevím co je na tom pravdy.

Otázka 3) Plátno by bylo umístěné na vnější hraně takového výklenku (jako pro vestavěnou skříň) Takže za plátnem by byl ještě volný prostor cca 40-50cm. Nemohlo by dojít k nějakým odrazům světla které by zhoršovaly kvalitu promítaného obrazu? Nevím jak je takové promítací plátno silné a ani nevím jestli vůbec propouští světlo.. :-)

Otázka 4) Navazuje tak trochu na otázku 3).. Projektor bude od plátna cca 6 metrů daleko, zavěšený u stropu který je celý z lakovaného dřeva, podlaha je také dřevěná a plátno bude zavěšené na stěně z palubek. V místnosti jsou tři okna se žaluziemi. Četl jsem pár témat a celkem se to řeší.. Bude vůbec projektor schopný v takovéto místnosti něco kloudného zobrazit? Dřevo by snad mohlo nějaké odrazy světla zachytit, ale možná se pletu.

Ještě jednou se všem moc omlouvám za tyto asi přitroublé otázky a budu opravdu moc rád za každou poznámku, radu či vysvětlení dotazu :-)

Předem děkuji za každou reakci! :-)
Láďa
KamilZ (10277)|19.1.2015 20:23
Myslíš, že název tématu "Poraďte mi prosím někdo.. " někomu něco řekne? Oprav ho na něco rozumného.
Kenny_McCormick (8)|19.1.2015 20:27
Nevím, jak jinak ho nazvat.. :D Potřebuji poradit, tak prosím o radu :))))
KamilZ (10277)|19.1.2015 20:38
To snad nemyslíš vážně. Třeba název "Dotaz na BenQ W1080ST, Elite Screens 128 a umístění" je těžké vymyslet? Resp. jinak, oprav to prosím, nebo to v rámci udržován pořádku hodím na skládku (smažu).
Kenny_McCormick (8)|19.1.2015 21:06
Přepsal jsem název v rozšířený editaci a je stejně pořád stejnej.. Neřešme názvy, pro mě a konec konců i pro můj dotaz je důležitější obsah a reakce na něj :-) Jestli jsou na tomhle fórku lidi co jsou schopný pomoct a baví je to, určitě moje téma rozkliknou. Věnuju se jinýmu odvětví, jsem stálej člen na fóru a když někdo založí thread se sebevíc pitomým názvem, pokud je obsah nezávadnej, má smysl, hlavu autorovi nikdo netrhá. Nesuďme knihu podle obalu ;-).

Zatím dík a pokud něco o týhle problematice (projektory) víš, rád se od Tebe nechám poučit :-)
Láďa
KamilZ (10277)|19.1.2015 21:11
Názvy se zde prostě řešit budou, jinak tady bude chaos. Na řadě fór by to bylo přímo smazáno.

Nevím co s názvem přesně provádíš, že se nedaří, přepsal jsem to tedy podle Tvého nového vzoru.
Kenny_McCormick (8)|19.1.2015 21:28
Zaplať pánbůh za ten upgrage! :D Snad se tím zvýší šance na odpověď od někoho kdo tomu rozumí.. I když na druhou stranu teď může pár jedinců ignorovat tohle téma už jen z toho důvodu, že jsou alergičtí na BenQ :D Se starým názvem by se to nestalo.. Jinak s tím názvem jsem nic speciálního neprováděl, jen jsem ho přepsal v pokročilý editaci a dal ULOŽIT ZMĚNY nebo něco podobně formulovaného. Asi je systému šumák nějaká změna..

Díky za přepsání názvu ;)
Láďa
RoPo (6061)|19.1.2015 21:29
Projektor i platno v pohode. Vzdalenost za platnem take.
Kouknu jeste na vzdalenost, ale mam dojem jen tak od boku, ze 6m je na tento projektor daleko. Obraz bude vetsi nez uhlopricka platna.
Kenny_McCormick (8)|19.1.2015 21:33
[QUOTE=RoPo;505734]Projektor i platno v pohode. Vzdalenost za platnem take.
Kouknu jeste na vzdalenost, ale mam dojem jen tak od boku, ze 6m je na tento projektor daleko. Obraz bude vetsi nez uhlopricka platna.[/QUOTE]

Děkuju moc za reakci! S projektorem lze libovolně kamkoliv hýbat, jen by se mi líbilo (čistě z estetických důvodů) kdyby byl na místě které je cca těch 5-6 metrů :-)

Láďa
RoPo (6061)|19.1.2015 21:40
S tou vzdáleností to je jak jsem si myslel. Pro uhlopříčku ve formátu 16:9 jej potřebuješ mít ve vzdálenosti od plátna 2-2,4m. Ideálně 2,1m.
Doporučená pozorovací vzdálenost 4-6 m.
Nové řady projektorů mají optiku konstruovanou na promítání z krátké vzdálenosti.

Ze 6ti metrů budeš mít uhlopříčku 360", ale s mizivým kontrastem a svítivostí. Světelnost/jas obrazu klesá kvadraticky s projekční vzdáleností.
Jestli chceš mít vzdálenost projektoru 6m a uhlopříčku kolem 128", tak musíš šáhnout po jiném projektoru.

Pro projekční vzálenost 6m a uhlopříčku 125" s poměrem stran 16:9 např:
EPSON EH-TW6100 má ideál 5,2m, ale už bude horší světelnost.
Nebo EH-TW6900, EH-TW7200.

Od Benq např W7000, W7500.
Kenny_McCormick (8)|19.1.2015 22:03
Víš já nemám absolutně potuchy jak ten projektor vybrat, ale zdá se, že Ty víš o čem je řeč :D Pro mě je směrodatný aby na tom šly hezky filmy a občas nějaká ta hra buď přes PC nebo třeba Xbox nebo PS3. Druhý kritérium je cena - ta by měla být do cca 25.000kč. Pak aby bylo dálkový ovládání A asi poslední věc je velikost promítací plochy - to plátno co jsem našel je rozměrově ideální, takže bych chtěl projektor k tomu.. :-) DLP je asi lepší co jsem tak početl, ale těžko říct.

Zatím děkuju moc!
Láďa
RoPo (6061)|19.1.2015 22:16
K DLP jen musím napsat o rainbow (duhovém) efektu. Já jej sice také vidím, ale s velkým soustředěním. S dalšími generacemi projektorů - otáčkami a více segmenty v barevném rotujícím kolečku se tento efekt výrazně snižuje.

Nicméně, na tvoji požadovanou vzálenost, uhlopříčku a vzhledem k budoucnosti bych šáhl např. po JVC DLA-RS49 (a vyšších modelech), ale cena je $3500+. Tento projektor (spíše RS57 a RS67) by si zasloužiil "vyšperkovanou" promítací místnost včetně jiného plátna a překoná kdejaké LCD a vyrovná se kontrastem plazmě. Ale to jsem asi již jinde. ;)

A ještě se nezmiňuješ o audiu. Předpokládám, že máš nějaký receiver a repro alespoň 5.1 již zařízené nebo s tím počítáš.
Kenny_McCormick (8)|19.1.2015 22:33
Děkuji za doporučení, ale 3500$ do toho opravdu nedám.. Bude se to využívat spíš svátečně protože moc času na nerušený sledování filmů nemám, ale když už ho budu mít, chci se podívat na nějaký tý "plachtě" :-) S audiem samozřejmě počítám, ale o to se postará můj známý, ten má firmu zaměřenou na audiosystémy, takže to nechám čistě na něm :-)

Láďa
RoPo (6061)|19.1.2015 22:39
K audiu pro kino: počítal bych a Atmosem (známý bude vědět) buď hned nebo alespoň v přípravě drátů k repro na strop a boční stěny.
Kenny_McCormick (8)|19.1.2015 23:02
Zítra si o tom něco přečtu ať alespoň trochu vím o čem je vlastně řeč.. :-)

Děkuji za Tvůj čas, opravdu si toho vážím!
Láďa