Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Přehadování se ohledně IPS/VA a obecně TV

macik11 (14)|9.12.2014 16:13
Zdravim priaznivcov tv freak.Mam zaujem o tv panak 48 as640 no chcel by som sa Vas opytat ako je to s tymi pozorovacimi uhlami?Moja vzdialenost je cca 3m. 1.)Chcem sa spytat ked si sadnem oproti stredu tv vo vzdialenosti 3m a potom smerom do prava alebo dolava asi 1-1,8m od tohto stredu (sedenie na sedacke) ake bude podanie obrazu tv, bude to ovela horsie?2.)Ako je to s tym prepinanim obrazu 4:3,16:9? Ked mam satelitny prijimac (hd) golden media a budem mat tv pripojenu cez tento sat a pojde v nom sky link bude to prepinanie ok?Za Vase odpovede vopred diky.
RoPo (6061)|9.12.2014 18:36
1) Budeš mít méně kontrastní černou barvu a jakoby mlhavý nepatrný závoj, ale nebude to tak hrozné.
2) neměl jsem možnost vyzkoušet
3) tento přijímač neznám, ale koukl jsem na Golden Media Spark - ten nemá CAM slot na CAM modul, ve kterém by Skylink karta jela. Bez něj nepojede.
Nevím tedy jaký model Golden Media satelitu máš.

Na 3m si doporučuji raději 55" uhlopříčku.
r33d (17)|9.12.2014 22:41
Úhlopříčka je dost o zvyku, ale zrovna sleduju 55 as640e ze 4 metru a nuda, snesl bych podstatně větší obraz. Pocitově bych sedel tak metr a půl. Teď jsem se na metr a půl přesunul ;) a je to ono. Přeměřil jsem to a nejsou to 4, ale 3,2 a ten metr a půl jsem trefil přesně. Úhlopříčka je vše! Nikdy nebudete litovat velikosti. Já nemám 60" jen kvůli neadekvqtnimu nárůstu ceny. Obecně je ale tento model nejzajímavější poměrem cena/výkon. Nemá na mou 7 let starou 720p plasmu. A ty smart udelatka, krom hbbtv taky dost kompromis.
r33d (17)|9.12.2014 22:47
Asi jsem byl moc tvrdej, ale je to proste LCD a pokud by na ni kdokoli šetřil a vyslovil za ni poslední prachy, ať raději jede na hory ;). Design je fajn, ale je fakt mnoho drobnosti, a par vážnějších věci, proč bych ji zcela nadšeně a bez komentáře jen tak je doporučil někomu, kdo se o AV věci jen minimálně zajímá. Já jsem nakonec spokojen, vybíral jsem den dva, ale nečekal jsem zázrak A ten se nekonal.
r33d (17)|9.12.2014 22:48
Nejsem dement, resetnul jsem iPad a ty výtvory co nedávají smysl děla autocorrect. Omlouvám se.
macik11 (14)|10.12.2014 07:14
Mam satelit golden media uni-box 9080 crci hd pvr combo+ model asi rok 2011 mam ho pripojeny na starsi tv panasonic crt cez scart. Ide mi v nom sky link ale bez karty ide mi to z netu z jednej zahranicnej stranky mesacny poplatok necelych 5e a je tam vsetko aj hd programy a na tom crt to prepina ok tak som chcel vediet ako to bude ked to prepojim hdmi kablom s panakom 640as a na tie 3m by bola dobra 55 no to uz je 300e navyse.A este raz sa vratim k tym uhlom,nie je potom lepsie ist do 650 na ips panel?,ale tu vsetci chvalia tu 640 co sa tyka obrazu ,pohybu,ciernej farby preto ma viac zaujala 640 lebo v prvom rade mi ide o kvalitny obraz.
RoPo (6061)|10.12.2014 08:25
Sat ti bude fungovat stejně. IPS má jen o něco horší kontrast (když nemáš trénované oko nebo nebudeš mít vedle sebe IPS a VA panel, tak nepoznáš rozdíl), ale budeš mít lepší pozorovací úhly z boku.
Rozhodnout se musíš sám. Pokud váháš, tak objednej přes eshop oba modely, vyzkoušej a do 7-mi dnů (v SR je snad pouze 7dnů na bezdůvodné vrácení zboží) pro tebe horší TV vrať.
Heartwork (2358)|10.12.2014 08:41
[QUOTE=RoPo;501599]IPS má jen o něco horší kontrast (když nemáš trénované oko nebo nebudeš mít vedle sebe IPS a VA panel, tak nepoznáš rozdíl)...[/QUOTE]
Tady bych si dovolil oponovat, kontrast IPS panelu je horší o parník a rozdíl nepozná asi jen slepec.
RoPo (6061)|10.12.2014 08:53
Měl jsem na mysli, kdo neviděl, nemá trénované oko, tak to moc nepozná. Pro něj může být rozdíl neporovnatelný. Na IPS panelu je viditelně slabá úroveň černé při zcela tmavé scéně.
Našel jsem pro macik11 třeba toto, sice od LG, ale může vidět porovnání i když test je podle mě trochu tendenční:



Z toho také plyne, že na VA panel pokud svítit slunce, tak na něj slunce trpí destruktivně mnohem více než na IPS panel.

Nejlépe však udělá, pokud si dá vedle sebe oba modely TV od Panasonicu řadu AS640 a AS650.
macik11 (14)|10.12.2014 10:51
Zatial Vam dakujem za Vase odpovede, no chcel by som vediet od majitelov as 640 ,keby kupovali tv dnes so skusenostami, ktore uz maju.Isli by ste do 640 znova ,alebo by ste volili iny typ?Ak ano mozte napisat aky a preco?Za odpovede vopred diky.
RoPo (6061)|10.12.2014 11:03
Nejsem sice majitelem AS640, ale 55AS640 jsem pořizoval a instaloval. Vzal bych jej i pro sebe, ale mě vadí změna kontrastu při pohledu z úhlu, která je sic málo ale je patrná. Avšak ten, kdo neví co má sledovat, tak toto nepostřehne. Majitel toto ani nevnímal.
Teď mám vybrat stejný model, ale pravděpodobně kvůli častému koukání z úhlu vezmu IPS, tedy model AS650. Tak bych viděl jak "hrozné" to IPSko je.
Heartwork (2358)|10.12.2014 16:30
[QUOTE=RoPo;501623]Tak bych viděl jak "hrozné" to IPSko je.[/QUOTE]
Co se týče kontrastu, v porovnání s VA panely, tak opravdu hrozné (bez uvozovek). Měření kontrastu (IPS vs VA) si každý může dohledat v diskuzích na tvfreak nebo dalších specializovaných webech.
RoPo (6061)|10.12.2014 20:57
Budu mít 55AS740. Je nutné IPSko právě kvůli pozorovacím úhlům při pozorování z až 60 stupňů od kolmice na obrazovku, tak jsem zvědav, jak "hrozný" úbytek kontrastu tam bude. 55AS640 s VA panelem už na vlastní oči znám. Sám jsem zvědavý. Líbí se mě, že Panasonic napříč svými modely nabízí možnost volby IPS vs VA.
mylys (17)|10.12.2014 21:10
Bohužel VA s PVR za normální peníze nemá.
Ale i IPS je v pohodě, je to v tmavých scénách trochu šedý no, ale dá se to přežít.
RoPo (6061)|10.12.2014 23:38
Jde o úhel pohledu... bohužel
RoPo (6061)|11.12.2014 00:10
[QUOTE=Heartwork;501650]Co se týče kontrastu, v porovnání s VA panely, tak opravdu hrozné (bez uvozovek). Měření kontrastu (IPS vs VA) si každý může dohledat v diskuzích na tvfreak nebo dalších specializovaných webech.[/QUOTE]

Pokud budu absoulutně měřit kontrast, tak VA vyjde s lepším kontrastem, ale pocitově okem vnímaný rozdíl není tak markantní, jako právě rozdíl, který vyjde číselně z absolutního měření. To jsem měl na mysli. Pocitově okem viditelný ten rozdíl v kontrastu u dnešních panelů mezi VA a IPS není tak výrazný. Snad jsem to napsal lépe a srozumitelněji, jak jsem měl na mysli porovnání IPS vs VA a jejich kontrast.
mylys (17)|11.12.2014 08:01
RoPo:
Dívat se na to můžeš odkud je libo, ale "průměrná" (tedy podle standartní definice normální) cena prodané TV je v současnosti kolem 10-12 tisíc korun. To že je někdo fanda do TV, snob - který kupuje ani neví co nebo zoufalec s TV za 40 na Provident je věc druhá, takových je minimum (i když s tím Providentem si nejsem jistý). Doporučit AX800 za 40 plus jako TV s VA panelem a PVR za normální peníze je prostě mimo. Pokud chceš / musíš mít poslední slovo - prosím.
RoPo (6061)|11.12.2014 08:29
Provident? Neznám. Opravdu. Jestli to je pro tebe drahé. Budiž. Pro každého slovo "drahé" znamená jiná úroveň. Proto také existují různé modely zboží s různou výbavou (u AX800 je VA+PVR jen jedna z "výbav" či vlastností) a také cenou. Průměrná cena TV 10-12tis? To nic neříká stejně jako průměrný plat je 25tis. Existuje nemálo výjimek jak u TV, tak u platů/výdělků. Důležité je, že ta možnost volby u Panasonicu je (ostatní výrobce jsem dopodrobna nezkoumal) - kombinace VA, IPS a PVR

Nemá cenu vůbec polemizovat nad cenou. Každé zboží si najde kupce. Nemáš na to? Nekupuj a jdi do jiné značky. Je to cenové rozhodnutí výrobce.
Velmi chápu tvůj úhel pohledu, který je omezený cenou a proto pindáš, že je to drahé. Pro dost lidí to drahé není. Pro tebe je právě třeba kvalitou a cenou vhodný ten průměr a pro mnoho lidí i ten průměr je moc. Neber si to osobně. Jen jsem na toto reagoval. Přeji ti pěkný den. ;)
Ivo Mašek (10205)|11.12.2014 18:26
Slušnou TV seženeš kolem 20 000.- Kč. A myslím si, že tato částka není drahá a dotyčný není snob a nemusí být nutně fanda. TV je věc, kterou nekupuješ každý rok.
Ceny okolo 10 000.- Kč ........... tam už jsou jisté problémy (proto jsou rozdílné ceny - a to neplatí jen u TV). Tato TV : [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] je ukázkou té ceny. prostě už tam jsou nějaké mouchy (ostatně za 5 000.- Kč je to i pochopitelné)
Existuje takové rčení: "Nejsem bohatý, abych kupoval levné věci"
Samozřejmě, že jiné nároky budou na TV do obýváku (hlavní stroj) a jiné nároky budou na TV do kuchyně (kulisa)
KamilZ (10277)|11.12.2014 19:21
[HL]Přesunuto z vlákna věnovanému problémům Panasonic, už to tam bylo silně OT.[/HL]
bh69 (157)|13.12.2014 21:47
Můžete prosím někdo porovnat VA panel (AS640) a IPS panel (AS650/740) z hlediska schopnosti zobrazeni detailu v tmavych oblastech ? Jde mi o to, ktera TV lepe zobrazi odlisne odstiny tmavych barev - napr. stiny a texturu na tmavem saku komentatora apod. - aniz by musela mit vytazen jas. Proste aby nedochazelo ke slevani do jednolite tmave plochy a aby tmave filmy nebyly jenom rozhlasova hra, resp. cernosi v tunelu ... Diky moc.
vivid.sk (11472)|13.12.2014 23:42
[QUOTE=bh69;501989]Proste aby nedochazelo ke slevani do jednolite tmave plochy[/QUOTE]
Preco by malo dochadzat? Toto kurvi standardne nastavenie TV (dynamicky kontrast a podobne srandicky), ktore su bezne zapnute pri standarnom nastaveni TV.
Cielom kalibracie je nastavit panel tak, aby zodpovedal standardu REC 709, kde mas zarucene ze vsetky odtiene sedi budu na TV viditelne. Samozrejme, ze cierna bude na IPS panely niekde na urovni 0.12 cd/m2 a na VA niekde okolo 0.04 cd/m2, je jasna vec, co znamena, ze cierna bude nasobne horsia.
bh69 (157)|14.12.2014 08:28
Proste mam zkusenost ze k tomu dochazi, at je teorie jakakoliv, praxe je jinde ...

Co se tyka VA panelu staci si dat do vyhledavace "black crush". Co se tyka IPS, zkousel jsem pred casem Panasonic DT30 a nedokazal jsem ho nastavit tak, aby nevypaloval oci a zaroven, aby v tmavych oblastech nedochazelo k uvedenemu problemu (otazka je, jestli to byl problem panelu a jeho technologie nebo toho jak byl pouzit, regulace podsviceni atd).

To, ze cerna je na VA panelech "cernejsi" mne momentalne nezajima, to je znama vec, kterou neni treba porad opakovat, ptal jsem se na neco jineho - ktera z technologii dava lepsi kvalitu zobrazeni detailu v tmavych oblastech. Radeji snesu trochu sedivejsi cernou, pokud zobrazi vse co ma, nez cernou ve ktere nebude poradne vsechno videt ...
bh69 (157)|14.12.2014 08:35
priklad problemu u VA panelu je pekne zobrazeny treba zde
bh69 (157)|14.12.2014 08:45
tady je moznost zkousky - http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php

mam u PC monitor EIZO s S-PVA panelem a tam je uvedeny problem taky patrny - pri beznem nastaveni se snizenym jasem rozlisim urovne az nekde kolem urovne 20 (musim nastavit vyssi gamu - 1.4-1.5, abych i za nizsiho jasu dosahl lepsi zobrazeni tmavych detailu). Ale pri pohledu z uhlu (30-45 stupnu) se situace zmeni a najednou se da rozlisit o nekolik urovni vic. Kdyz vytahnu jas, tak se situace zlepsi, ale za cenu toho ze uz to neni prijemne na oci zase ve svetlych plochach. Otazka je, jestli se to na TV (AS640) da pak nejak rozumne nastavit, aby se vyresily oba problemy soucasne ?
Plutotype (717)|14.12.2014 13:19
Pre kalibráciu jasu a kontrastu je voľne dostupný APL black/white pattern:

https://drive.google.com/file/d/0B55Z8GxizmIYRzVfMm1JaUdsMTg/view?usp=sharing

čierna = 16 je natívna čierna, 17 musí blikať len veľmi jemne. Ak displej zhoršuje čiernu pri konkrétnom nastavení jasu, je problém v gamma nastavení alebo displej jednoducho nevie zobraziť najtmavjšie dieliky šedej. Zase ale platí, že okom neviete nastaviť gammu. Tiež neviete nastaviť vyváženie bielej a môžete pozerať na zfarabenú šeď.

biela = 235 musí blikať, ale nevadí, keď displej zobrazí aj nad 235. Vyjadruje to schopnosť displeja prepustiť "bielejšie než biele" detaily. Tu zase neviete ale nastaviť celkovú svietivosť displeja, lebo tá sa meria zase sondou. Kontrast a podsvietenie spolu totiž zásadne súvisia.

Bez hardwarového merania čiernej, gammy a kalibrácie vyváženia bielej ( neutrality krivky šedi ) nie je možné určiť, či displej vypaľuje čiernu alebo čiernošedé detaily naopak zosvetľuje. Preto existujú spektrofotometre, kolorimetre a služba video kalibrácie.
Nastavenie jasu a kalibrácia sa realizuje meraním odtieňov šedej, kedy kolorimeter zaznamená gamma odpoveď displeja a neutralitu šedi. A overuje sa to niekoľko krát počas kalibrácie aj vo vzťahu k svietivosti panelu.

Gamma krivka je schopnosť displeja odhaliť detaily podľa definovaného scenára - krivky gamma. Inak povedané gamma odpoveď displeja ukazuje ako displej mení vstupnú voltáž na svetelný výstup v jednotlivých stupňoch krivky šedi. Keď nemáte túto krivku pred sebou na displeji kalibračného software, neviete povedať, či je sondami zaznamenaná gamma displeja vysoko alebo nízko voči štandardu ( BT.1886 alebo flat 2.2/2.4 ).

Čo sa týka IPS panelov a schopnosti zobraziť čiernošedé detaily, je to to isté ako u VA panelov, len čierna nazačína na 0.04cd/m2 ale na 0.19cd/m2. Znížiť IPS panelu kontrolku jasu a vytvoriť dodatočný pseudokontrast odpáli čiernošedé detaily. Naopak, príliš vysoké nastavenie jasu, zhorší čiernu a zleje šedé dieliky - zhorší sa kontrast a hĺbka obrazu ( čierna bude šedá ). Nastavenie gammy s tým súvisí - šeď sa nesmie z čiernej do bielej vynárať rýchlo alebo pomaly.
lacino88 (27)|14.12.2014 18:05
Zdravim,
bol som sa pozriet do datarte. Bazirujem medzi modelmi:
Panasonic TX-48AS640E
Panasonic TX-47AS650E
Samsung UE48H6400 (premyslal som aj nad 6410, ale dat 100e len za to ze to je biele to je vela)
Samsung UE55H6200

Cenovo sa pohybujem okolo 550-650e +- (planujem aj predlzenu zaruku, co je dalsich cca 114e na 5rokov)
Vzdialenost od TV je cca 2,5m.

V datarte mali zapnutu Samsung UE55H6200 a Panasonic TX-47AS650E...a v auparku som videl pustenu 6410 od samsugu (co by malo byt to same co 6400), mozno nemam tak vytrenovane oko, ale u samsungu pri pohlade z boku to take strasne nebolo, stale pozeratelne. A sice aj ked som zatial neskusal pustit cez klucik nic svoje na predajni, ale z toho co bolo pustene sa mi zatial najviac pacila 6410 od samsungu. V predajni nebol velmi orientovany predajca, kedze mi silou mocou tvrdil ze 6200 je na tom kvalitou lepsie ako 6410 (6400), a ze mam ist radsej jednoznacne do IPS (Panasonic 650e) ... a ak mi ide o obraz tak do SONY kde si ho viem vysperkovat do dokonalosti.
Zatial som stale na vazkach.. V TV by som mal napojenu antenu (volna telka), ale tu pozerame pomenej, 80% tvori pustanie filmov cez HDMI / USB kluc vo kvalite 720p/1080p.

Ktoru TV by ste mi odporucili zo skusenosti a informacii? Dakujem