Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HTPC do 10 000 kč + rady

Mavee (14)|4.12.2014 15:21
Zdarec,
potřeboval bych poradit ze stavbou HTPC. Vůbec nevím jaké komponenty vybrat aby to bylo co nejlevnější a tiché a abych zbytečně nepřestřelil z výkonem. Chtěl bych na tom mít Win 8.1 a asi XBMC popř nějaký takový soft, nevyznám se v těch media centrech.
Budou to využívat hlavně rodiče místo DVD rekordéru ale i na internet, word/excel apod.

Někde jsem četl že XBMC má problémy s TV kartami ale vůbec se v tom nevyznám, máme kabelovku kde je něco v DTV (asi dvb-t) a něco analog. Která karta by byla tak nejlepší?

Dá se používat to XBMC popřípadě něco jiného na všecko aby to nahradilo DVD rekordér, jako např nastavit čas kdy chci něco nahrát a PC se samo zapne a spustí nahrávání a poté vypne?

Plánuji k tomu dokoupit samozřejmě klávesnici a myš, ale chtělo by to i nějaký ovladač. Který by byl tak nejlepší na tohle?

Toto je zatím tak všecko co mě napadá
Díky za případné rady
RoPo (6061)|4.12.2014 15:35
Pořiď NUC a máš to skoro bez komplikací. Pro nahrávání dokoupíš USB tuner. Píšeš o kabelovce. Nepíšeš však zda-li to je kabelovka s přístupovou kartou či nikoliv. Toto to ještě více komplikuje.

Nicméně, pokud to budeš nabízet rodičům, tak ti to asi otlučou o hlavu. Zas takové bezproblémové to není (i když se dá HTPC vyladit do bezproblémového stavu, ale bez vlastních zkušeností je to na mnoho dlouhých večerů) a pokud nemáš zkušenosti se stavbou podobných strojů, tak si můžeš dost "natlouci". Ale třeba tě podceňuji...

Začni čtením např. zde odzadu.
Mavee (14)|4.12.2014 15:50
Ok díky pročtu si to.
Právě my máme kabelovku od nejtv.cz a nevím vůbec jestli je tam potřeba nějaký set top box nebo tak něco, moc se v tom nevyznám, ale asi tam budu muset zajít a poptat se.

Jinak ze stavbou PC zkušenosti mám, ale sám jsem si stavěl vždycky Herní PC takže jen nemám zkušenosti v tom levnějším segmentu a nevím co koupit. Sestavit doma to bude to nejmenší.

A právě rodiče to sami chtěli protože nechcou kupovat dvd rekordér za 10 tisíc a pak ještě notebook za dalších 10.

Ty problémy nevím moc které máš na mysli no.
RoPo (6061)|4.12.2014 15:53
Problémy mohou být: Ovladače tunerů, stabilita, jednoduchá ovladatelnost celého systému a čím? (mělo by jít standardním jednoduchým IR dálkovým ovládáním, protože ovládat "rekordér/STB" klávesnicí, myší apod. mě přijde takové... směšné).
KamilZ (10277)|4.12.2014 16:01
A 24p.
RoPo (6061)|4.12.2014 16:08
Prostě HTPC není "obyčejné" (i když herní) PC, které jak píšeš sis nějaké už postavil. Je to trochu jiná "liga". Možná to zveličuji, ale s HTPC mám zkušenosti cca. 12-15 let, tak vím, že to jednoduché není, aby byl výsledek 100% špičkově stabilní a bezproblémový. I když za tu dobu se hodně věcí zjednodušilo. Ale zase přibyly nové "problémy".
gsxr1100 (15)|4.12.2014 16:13
To Mavee
Ale ked spocitas cenu napr. NUCu, ram, disk, ovladac, tuner, pripadne aj citacku karty, dostanes sa na cenu slusneho STB a notebooku. A ak bude STB aj s LAN, mozu rodicia zobrat notebook na terasu a vecer si mozu pozriet spravy.
A hlavne, budu mat dve zariadenia, takze jeden moze pozerat TV a druhy internet. Mama to tak ma a na TV ma pusteny Slager a na notebooku mailuje.
Mavee (14)|4.12.2014 16:56
A co myslíš tím slušný STB? já myslel že set top box je jen krabička co ti převádí dtv na analog nebo dekóduje zakodované programy. Jinak nevím jak to může vyjít levněj, když jsem se díval např na czc na cenu DVD nebo BD rekordérů tak stojí 7000+ a maj třeba jen 500 GB HDD což mě přijde na dnešní dobu málo. Plus kdybych k tomu koupil notebook to je taky tak min 7000.
vivid.sk (11472)|4.12.2014 17:17
[QUOTE=Mavee;501071] DVD nebo BD rekordérů[/QUOTE]
To uz davno nieje aktualne. Takisto prevod na analog, ktory pises v predchadzajucej vete. Dnesny "rekorder" je akykolvek STB, ktory vie nahravat na ext HDD zdrojovy stream.
Schvalne si mozme porovnat, kolko stoji dnes lacny DVB-S2 STB a DVB-S2 PCI/PCI-X karta. Obavam sa, ze to vyjde na rovnako, STB v mnohych pripadoch kupis aj lacnejsie.
Mavee (14)|4.12.2014 18:55
a když je to tak levný tak maj ty STB nějaké přehledné české user interface a hlavně podporují časovač? + je naprd že nemaj DVD mechaniku takže by se musel dokoupit DVD player.
Jinak bych se přikláněl spíše k tomu HTPC.

A k těm problémům nevím no, jsem si teď zkoušel stáhnout to XBMC na svůj PC a přes ten mediaportal jsem to propojil k mojí TV kartě co mám v PC a jede to v klidu, krom EPG, to mi furt nějak nejde. Jinak nevím krom toho že to může sem tam spadnout jako každej program ve windows co by mohla být komplikace
vivid.sk (11472)|4.12.2014 19:41
[QUOTE=Mavee;501078] když je to tak levný tak maj ty STB nějaké přehledné české user interface a hlavně podporují časovač? [/QUOTE]
Samozrejme, to zvladne snad kazdy DVB-T STB za par euro.

Inak tvoja myslienka nieje nerealna. Kedze ti ide len o DVB-T (prebehol som cele vlakno, myslel som ze ide o DVB-S), cim odpadaju problemy s dekodovanim karty, snad by postacil klasicky NUC + k tomu externy DVB-T tuner (na analog sa vykasli), kupis si DVB Server, cim vyriesis vsetko z rozhrania XBMC (XBMC podporuje DVB Viewer service).
Mavee (14)|4.12.2014 20:06
No co tak čtu teďka tak podle tohoto: http://www.nejtv.cz/prerov/zakaznicka-sekce/otazky-a-odpovedi/set-top-box/ to asi bude chtít DVB-C. Prý by měl být zdarma tak o to nějak zkusím zažádat a uvidím, ale je v tom háček že to bude moct být připojené jen k jedné TV že? to je celkem fail protože máme dvě televize a kdo ví jakej nám ten STB daj.

Jsem si právě myslel že tak málo programů v DTV chytám kvůli nakokot programové nabídce ale asi ne :D
vivid.sk (11472)|4.12.2014 20:17
V tom pripade by som prijem TV neriesil cez HTPC. Nie, zeby to neslo vobec rozbehat, ale je s tym spojene podstatne viac problemov a realne je mozne, ze sa to nevyplati (ani casovo, ani financne). Jednoduchsia cesta je naozaj zaobstarat si STB od providera a nahravat na HDD.
RoPo (6061)|4.12.2014 20:47
[QUOTE=Mavee;501097]to je celkem fail protože máme dvě televize a kdo ví jakej nám ten STB daj.[/QUOTE]

Zažádej o dva STB. Buď dají další zdarma nebo za druhý budeš platit menší pronájem.
Mavee (14)|4.12.2014 21:10
Jo poptám se na to, jsem zvědavý jestli mi daj nějakou sračku nebo něco normálního. A pak stačí dokoupit jakýkoliv exterák a problem solved jo?
RoPo (6061)|4.12.2014 21:34
[QUOTE=Mavee;501103]exterák [/QUOTE]

WTF? I don't understand. What do you meaning?
Mavee (14)|5.12.2014 11:45
No externí HDD
RoPo (6061)|5.12.2014 12:02
To je otázka každého modelu. Dotaz směruj na poskytovatele STB DVB-C.
Mavee (14)|8.12.2014 19:49
Tak jsem zjistil že v kabelovce (nejtv) k tomu dají nejspíše tento: https://www.lica.cz/products/set-top-boxy-dvb-c-en/Set-Top-Box-Handan-DVB-C-CV-5000CNX-en.htm
což ani USB nemá, takže jak to vyřešit? koupit si vlastní co má slot na tu CA kartu a popřípadě jaký? Skoro žádné jsem nenašel, všecky byli jen pro DVB-T
vivid.sk (11472)|8.12.2014 19:52
A nieje lepsie si priamo vyziadat od kablovky takyto (osvedceny/otestovany) STB? Snad niesu 100 rokov za opicami a nieco adekvaltne ponukaju zakaznikom, ktori toto pozaduju (vid. UPC)
Mavee (14)|8.12.2014 20:01
No podle mě žádný jiný nenabízejí, nebo to alespoň vůbec nemají na stránkách, jako zkusím se zeptat jak se tam ve středu dostanu. U UPC nevím jak to je, v mojí lokalitě není.

A co je pravdy na tom že když to nahraju s toho STB na harddisk tak je to zakódované a nepůjde to přehrát v PC ani nikde jinde krom daného STB. To jsem právě četl na tom UPC a je to pak celkem k hovnu ne?
vivid.sk (11472)|8.12.2014 20:19
[QUOTE=Mavee;501471] nepůjde to přehrát v PC [/QUOTE]
Pojde. Pokial pouzijes sparovanu kartu v CI slote, tak nahravka je nesifrovana. Minimalne v STB, ktore su zname, ze tak funguju (Cryptobox, Ariva, zrejme aj Technisaty)
Mavee (14)|11.12.2014 11:12
Tak dnes jsem tam byl, a je to celkem v prdeli, říkali že maj jen jakejsi SD a HD STB ale ani jeden neumí nahrávat, a když sem se ptal co s tím tak že prý leda pokud ta televize má slot na tu kódovací kartu + umí nahrávat, což ta naše samozřejmě nemá ani jedno :D takže jaké jsou možnosti když rodiče prostě chcou nahrávat programy?
Nyny_cz (22)|11.12.2014 22:02
Zdravím,
po zkušenostech s různými multimediálními přehrávači, DLNA streamování z disku do domácího kina a tak podobně, kdy v PC přehraji 100% filmů a v těchto zařízeních tak z bídou 50% jsem se rozhodl, že nejlepší bude postavit si přehrávač postavený na Windows.
O různých sestavách HTPC jsem toho na různých fórech přečetl hodně a rozhodl jsem se, že si něco takového postavím taky. Protože s HTPC nemám vůbec žádné zkušenosti (normálních PC jsem postavil ke stovce) rozhodl jsem se vás tady požádat o radu s výběrem komponent.

Potřebuji poradit skříň, která bude mít zepředu přístupný USB a štěrbinu na BluRay mechaniku. Dostanu do ní onu BluRay mechaniku a nejlépe dva HDD.
základní desku která bude mít HDMI, LAN, USB, a dostanu z ní 5.1 zvuk, ať už optikou, nebo analogem. Zda bude deska All in one, tedy včetně procesoru, paměti a grafiky, nebo mi někdo poradíte jen desku a k ní procesor, paměti, grafiku atd. je mi jedno. Jediné co chci, aby to bez problémů dokázalo posílat Full HD obraz do TV a 5.1 zvuk do domácího kina bez nějakého škubání, trhání atd.

Dále potřebuji poradit, jaký dálkový ovladač zvolit? Nebo se dělá řešení, kdy ovladač řešen už se skříní?

Jako systém chci použít Windows 7, jaký další SW na pohodlné ovládání mi doporučíte?

Použití si představuji tak, že z jiného PC po síti na HDD nahraji filmy, nebo fotografie a z tohoto HTPC budu filmy, nebo fotografie přehrávat do TV, nic víc nepožaduji, to znamená, že nepotřebuji žádný TV tuner, máme IPTV kabelovku, která používá svůj STB a rozhodně na žádném z 68 programů nedávají nic, co bych měl potřebu nehrávat.

Cenu neodhadnu, ale čím levnější, tím samozřejmě lepší :-)

Za všechny rady, typy, připomínky moc děkuji.
tdlmarek (1566)|11.12.2014 22:47
Tohle téma je široké a spoustu toho pokrývají okolní vlákna, zde bych se zaměřil pouze na tu blu-ray mechaniku. Předpokládám, že ji zmiňuješ kvůli přehrávání originálních BD, protože na cokoliv jiného je to v podstatě zbytečná komponenta.

Pokud je mi známo, tak blu-ray disky lze plnohodnotně (včetně menu atd.) přehrát pouze na Windows a pouze v komerčních přehrávačích, které mají zaplacené poplatky pro dešifrování chráněných disků a dekódování licencovaného audia. To celou situaci trochu komplikuje, protože se jedná produkty z úplně opačné strany barikády, než jsou přehrávače a multimediální centra tvořené komunitou a určené pro ten méně legální obsah.

Řada lidí sdílí názor, že originální BD na PC zkrátka nestojí za tu námahu a je jednodušší koupit úplně obyčejný (fyzický) blu-ray přehrávač od nějaké zavedené značky, který poskytne výbornou obrazovou kvalitu a veškeré funkce kolem blu-ray budou vždy na 100% funkční. Ono to ve výsledku ani nevyjde draho, protože HTPC může být díky tomuto kroku i dost výrazně levnější.


Takže by mě zajímalo, na co ta blu-ray mechanika a jsou nějaké další důvody pro Windows 7? Pokud ne, tak v současnosti jsou populární spíš "odlehčená" HTPC postavená na distribucích typu OpenELEC, což spoustu věcí znatelně zjednodušuje (např. výběr hardwaru a zmíněné ovládání softwaru).
vivid.sk (11472)|11.12.2014 23:19
Tiez by som uprednostnil na fyzicke nosice klasicky BD player, ktory kupis za par supov. Ak by sa prehravali z HDD, to je uz ina vec, ale pokial to bude klasicky disk, neexistuje 100% free alternativa pre prehravac, ktory bude prehravat (chranene) medium rovnako bezproblemovo.


P.S. moderator by tuto temu, ktora je totozna s ostatnymi, mohol presunut do vedlajsieho vlakna, ktore sa venuje tomu istemu.
Nyny_cz (22)|13.12.2014 22:38
Tak jsem zapátral a vybral jsem tyto komponenty:
Skříň: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Deska s procesorem a grafikou: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Paměť: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
HDD: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Mechanika: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Myslíte, že to bude plně dostačující? Akorát teda absolutně tápu, co se týká dálkového ovládání, nemáte někdo nějaký tip? Co třeba tohle: http://www.dx.com/cs/p/rii-mini-i8-2-4ghz-wireless-92-key-keyboard-air-mouse-w-multi-point-control-black-339285?tc=CZK&gclid=COD_0eWKxMICFQHMtAodp24A7g#.VIy__sZuh9A nemáte s tím někdo zkušenosti?

No já BD přehrávač mám, ale jak tohle postavím, tak poletí do popelnice, ale protože mám dost BD filmů, tak chci, abych měl na tom HTPC možnost je přehrát. Co se týká SW, tak na Windows nijak zvlášť netrvám, ale Windows znám od verze 2.02 až po současnost a mám je prolezlé skrz na skrz, takže je celkem dobře znám. A hlavně vím, že dohraju kodeky a přehraju na 100% všechno, ale rád si nechám poradit. Co se týká placeného SW, tak s tím nemám problém.
vivid.sk (11472)|13.12.2014 23:52
1) zla skrinka - hlucny, nepouzitelny zdroj
2) zdvojene pamate su sice rychlejsie, ale zahadzujes moznost upgradu o dalsi modul.
3) Nevhodny HDD na system, radsej pouzit kombinaciu maly SSD+HDD (multimedia), pre nasobne rychlejsi start a odozvu systemu.


lepsie spravis, ked si precitas vedlajsie vlakno o HTPC, kde uz bolo popisane viac (vratane dalsich tipov a vratane dovodov, preco to a nie ono).
Nyny_cz (22)|14.12.2014 13:40
Díky za odpověď, ještě se nad tím zamyslím.

A co dálkové ovládání, máš nějaký tip?
vivid.sk (11472)|14.12.2014 13:57
V tejto dobe zrejme nieco taketo (flirc), riesenie sice nieje idealne, ale rozhodne lepsie ako MCE.