Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rádio Impuls vysílá v Praze monofonně

KamilZ (10277)|5.11.2014 08:28
K překvapivému a poněkud kontroverznímu technickému kroku přistoupil provozovatel Rádia Impuls, společnost Londa. Nejposlouchanější česká stanice už od 22. října testuje na území hlavního města možnost šíření svého signálu monofonně. Impuls vysílá v Praze na frekvenci 96.6 MHz s výkonem 5 kW z lokality Mahlerovy sady. Stanice chce tímto experimentem otestovat, jak budou posluchači reagovat na to, pokud nebude signál vysílán stereofonně. Výsledky jsou prý pro samotné techniky stanice překvapující. Na vysílání v monofonním zvuku jsme dostali jediný podnět, řekl DigiZone.cz technický šéf stanice Roman Culek.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

:D
RoPo (6061)|5.11.2014 08:38
Je to divné, to jo. Ale je známo, že větší množství populace stereofonní zvuk nevnímají. Tak jako některým jedincům dělá problém stereoskopie nebo-li 3D v podání TV/kina nevidí/nevnímají.
Další problém u rádia je, na jakých příjmačích rádio příjmají. Nedivil bych se kdyby většina z daného vzoruku populace (které příjmá uvedené monofonní vysílání) rádio poslouchala na monofonním příjmači.
mirekv (7169)|5.11.2014 08:51
V této branži jsem pracoval, kdybyst viděli, co se zvukem dokáží udělat různé optimody a podobné "upravovače", tak přechod na mono je proti tomu nic. Opravdu se zvýší dosah, protože zmizí šum v příjmu v krajních oblastech. Kdyby přepli na mono i TV, málokdo to pozná, protože kromě filmů a hudby se ve stereu prakticky nic nevýsílá, ovšem tam by to nemělo žádný přínos.

Edit: Málokdo to poslouchá na lepším aparátu doma, většinou v autě nebo z nějakého chrchláku.
RoPo (6061)|5.11.2014 08:55
Máš na mysli jen analogové vysílání. U DABu, čili digitálu (u DVB-T pro TV), je to přeci jinak.
mirekv (7169)|5.11.2014 09:21
Samozřejmě. S DAB nemám žádné zkušenosti, a pochybuji, že to někdo poslouchá z DVB-T. V původním příspěvku je zmiňováno analogové vysílání.
RoPo (6061)|5.11.2014 09:37
V autě bývá u novějších aut "aparatura" na celkem slušné úrovni kde stereo a dynamika zvuku je jasně zřetelná (alespoň tedy u mě je stereo velmi jasně rozeznatelné).
Já měl spíše na mysli normální monofonní "tranďáky".

Nicméně doufám, že se obecně nebude takto rádio degradovat a jít cestou zpět k monofonnímu zvuku.

Napdá mě jen jediná smyslupná situace, kdy toto by mělo význam.
A to tato: celorepublikově dostupné DAB (nebo DAB+) vysílání + analogové monofonní. Souběh takovéhoto vysílání po několik let. Pak by se zcela analog vypnul.
Ivo Mašek (10205)|5.11.2014 10:06
V době, kdy např. Švýcarsko jede z 90 procent na DAB+, přecházet na mono vysílání .............. hmm, tak to je fakt bomba.

---------- Doplněno v 10:06 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:04 ----------

[QUOTE]Kdyby přepli na mono i TV, málokdo to pozná, protože kromě filmů a hudby[/QUOTE]
Ale přece to je to podstatné: Existují právě ty FILMY a HUDBA !!! (mě tohle zpátečnictví fakt leze na nervy)
RoPo (6061)|5.11.2014 10:13
IM: plně souhlasím. Zpátečnické kroky. Vraťme se ke koňům a přestaňme jezdit auty... Jen nevím, kam by ustájili koně ti, co bydlí např. v paneláku apod....
KamilZ (10277)|5.11.2014 10:47
Já poslouchám ČRo z DVB-S. Analog ani DAB nenaladím a mají tam lepší kvalitu jaz na internetu.
RoPo (6061)|5.11.2014 11:18
Ohledně rádia z DVB-S se mě líbí SiriusXM a podpora v standalone příjmačích. Ale toto není pro Evropu vzduchem dostupné.
KamilZ (10277)|9.5.2015 09:23
[HL]Tak už jednou mono celoplošně.[/HL]

„Rádio je zdrojem informací a zábavy. Naší posluchači nejsou zvukoví fajnšmekři,“ řekl redakci serveru DigiZone.cz technický ředitel Rádia Impuls Roman Culek.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
mirekv (7169)|9.5.2015 12:39
Má to smysl, já mám u autorádia stereo vypnuté "natvrdo". Časem bude DAB, ale to budu dávno pod drnem.
vivid.sk (11472)|9.5.2015 19:58
Nech to zacnu vysielat na AM vlnach, budu mat prijem s este lepsim dosahom.
mirekv (7169)|10.5.2015 07:31
A nejlépe na dlouhých vlnách, já chytal RŽ až v Norsku na polárním kruhu! :cool:
Konďa (586)|9.6.2015 19:24
[QUOTE=RoPo;499007]IM: plně souhlasím. Zpátečnické kroky. Vraťme se ke koňům a přestaňme jezdit auty... Jen nevím, kam by ustájili koně ti, co bydlí např. v paneláku apod....[/QUOTE]
V Přerově by se koně ustájit mohly, ovšem ráno by voněla místní ghéta koninou:) Soused si nechal na předzahrádce 2 traverzy do rána. Ráno je našel ve sběrně kovů. Pomoc bližnímu se u nás nosí:)
Mono je dnes zbytečné, mladí poslouchají hudbu z mobilu a jejich rodiče přijdou schvácení z práce a sednou k telce. V práci to nikdo neocení. Jedině v důchodu, ale toho se zase už u nás skoro nikdo nedožije:) Já dalších 10 let s těmi .... ve škole nemůžu vydržet ve zdraví.
O prázdninách tu budu. Nechci ale slibovat, třeba píďa tu nebyl 5 měsíců, a to slíbil, že bude, ani nenapsal. Třeba nepřekousl nová pravidla přihlašování (heslo), ale to pochybuju...
Konďa (586)|9.6.2015 19:35
[QUOTE=mirekv;512884]A nejlépe na dlouhých vlnách, já chytal RŽ až v Norsku na polárním kruhu! :cool:[/QUOTE]
Já si užívám příjmu AM na své nové hračce - Sangean ATS 909. Na LW od 100kHz spousta stanic. Na středních je také plno a na krátkých si užívám, umí to i LSB, USB. FM samozřejmě nechybí. Evropa není problém, občas Čína, Japonsko atd...
KamilZ (10277)|9.6.2015 19:57
Pěkná hračka s ještě pěknější cenou. Za ty prachy poslouchat (ne)kvalitu AM, no nevím :-D , to musíš být opravdu nadšenec.
mirekv (7169)|10.6.2015 10:08
Tady jde spíš o fandovství a nostalgii, kdy jsme hlavně na KV lovili vzdálené stanice. Poválečná rádia na to byla jak dělaná. S nástupem tranzistorové a IO technologie došlo úpadku, i VKV tuner bylo třeba zbastlit doma. To už je ale jiná kapitola.
Konďa (586)|10.6.2015 18:24
Mirek má zcela pravdu, jde pouze o fandovství a nostalgii. Kvalitu tam samozřejmě nehledám. Někdy večer zapnu a ladím. Jsou programy, které podle časového období a kmitočtu ukáží, kde je zrovna nejlepší dálkový příjem. Známá věc. Někdy používám. Dědečkův kamarád, radioamatér kdysi vyrobil superhet, úžasný s dobrou selektivitou, lampáč samozřejmě. Tehdy mě to začalo zajímat. V pubertě jsem ho rozladil a rád bych jej dostal do původního stavu, jenže nemám wobler:-(( Jinak synek dědovýho kamaráda si vysílal bez licence a netrvalo dlouho a měl doma návštěvu... Pak kamarád vše rozebral a dědovi dal spoustu součástek z vysílače, někde asi budou.