Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nová kamera či kompakt?

joeh (1358)|30.1.2015 15:01
Rybrcoul - Sonka CX 900 má jednopalcový čip, nie ?
Rybrcoul (48)|30.1.2015 21:34
Není to 1", ale soňáci si vymysleli čip, který sice označují jako 1, ale není to 1". To by měl úhlopříčku kolem 25mm a má ji jen 15,9 mm. Ale i to stačí a vyrovná se při nízkém osvětlení 3- čipovce skoro.
Viz dále: Jinak v AVCHD 28 Mbitt/s dělá v 8 Bit barevném režimu 4:2:0; kdežto v XAVC-S 50Mbit/s dělá v 10 Bit barevném režimu 4:2:2
Na přiloženém obrázku je to ten modrý rozměr čipu. (Snímač - čip CMOS Exmor R® typu 1,0 NENÍ palcový).
Rozměry snímačů A.jpg
joeh (1358)|30.1.2015 22:27
Rybrcoul - to je zaujímavá informácia a myslím, že máš pravdu. Sranda je, že aj Panasonic napríklad pri FZ1000 uvádza veľkosť 1". Mrkni na to a daj vedieť čo si o tom myslíš. D.
http://www.dpreview.com/products/panasonic/compacts/panasonic_dmcfz1000
Rybrcoul (48)|30.1.2015 23:33
Joeh:
No to vypadá, že je to ten samý čip. Nakonec Sony je znám produkcí čipů a jejich prodejem jiným značkám. A s Panasonikem jsou v mnohém u čipů v koprodukci a společně se podílejí myslím obě firmy finančně i na vývoji. Dnes je to všechno spřaženo. Ono nezáleží jen na velikosti čipu, ale samozřejmě na velikosti pixelu, tedy na jejich počtu.
Když jich máš na stejnou plochu moc, tak jsou menší, dosáhneš třeba rozlišení 4K, v low-light je pak ale vyšší šum a taky už asi nemůžeš dosáhnout 10 Bit. barevného prostoru 4:2:2 jako s pixely většími. (Možná s tím barevným prostorem se pletu ve vztahu k velikosti pixelu, ale určitě to s tím nějak souvisí taky) Je zajímavé, že stejný čip má AX100e (4K) a stejný i ta CX900e, kde efektivních pixelů je u obou 14,2 Mega. No taky vypadají stejně, tělo je stejné. Liší se asi jinou základovou deskou a samozřejmě cenou. 4K (AX100e) cca.50 tis. (CX900e) kolem 30 tis.
joeh (1358)|31.1.2015 00:23
Ano, takmer na 100% je v Panasonicu FZ1000 snímač Sony, napr. RX10. Tá uhlopriečka je OK, všetci výrobcovia to udávajú v hrubom rozmere ešte z časov elektronkových snímačov. V podstate ide vždy o zhruba 2/3 uhlopriečky efektívnej plochy čipu.
Rybrcoul (48)|31.1.2015 15:55
No hodím sem 2 fotky zmenšené pro web z té Sonky CX900e. Přiletěl na ořešák párek strakapoudů. Tak jsem si je natočil i nafotil. Ale musel jsem zapnout digitální zoom (což je až 160x, ale byl jsem tak v 1/3). Škoda, že se tu nezapne digi zoom jen tak do 30x a stop jako u Panasoniku. To by stačilo a nemohlo by se přejet, i když to v hledáčku láká. Ostřeno automatikou. Oni se mleli, točili hlavičkou, tak to šlo.
Strakapoud-2-Web.jpg Strakapoud-1-Web.jpg
BEPE (539)|1.2.2015 14:22
Však snad by stačilo nastavit ten režim do stady shot aktivní a tam je opticko/digi zoom 24x.
Rybrcoul (48)|1.2.2015 20:32
Asi jo, jenže jsem to potřeboval honem, než mi uletí.
willock (5)|3.9.2015 10:52
Čtu toto vlákno, protože řeším podobnou situaci. Mám kompakt RX100 ale začíná zlobit....tak se poohlížím co dál...
Rád bych se zeptal jak to tedy celé dopadlo - co jsi koupil a jak s odstupem času to hodnotíš?
ludy (4)|31.3.2016 23:00
Caute,

tiez nechcem zakladat nove vlakno a predsa len od posledneho prispevku zaciatkom 9. mesiaca technika pokrocila, tak pisem sem. Prosim o radu. Foteniu sa rozumiem, videu malo.

Co chcem?

To co vacina. Jedno MALE kvalitne zariadenie, ktore mozem nosit na tury, dovolenky a vylety s detmi a rodinou, na foto/video v pomere cca 15/85, ktore ma kvalitny zvukovy a obrazovy vystup. Jediny post process, ktory planujem robit s videom je strihanie. 4K je do buducna urcite fajn, ale zatial to nechcem. Mozno by to ani pocitac nezvladal spracovavat a hlavne zabera obrovske mnozstvo miesta. Osobne foto velmi nevyzadujem, ale manzelka chce mat aj fotak. Moja skusenost do buducnosti je, ze skor sa pozriem na video ako na foto. Jedna z moznosti je, ze na vylety by som bral len kameru a Nikon D300 by bol doma na obcasne foto.

Ake mam moznosti?

1. Kupit len kameru - najskor som pozeral Canon Legriu HF G40 alebo G30 (aj ked su uz dost velke), ale nie som ziadny video odbornik, preto si myslim, ze by mi bohato stacila Panasonic HC-V770EP-K - cena 600e

2. Kupit Olympus OM-D E-M5 Mk.II Strieborný + M.ZD ED 12-40mm f/2.8 PRO - Vyhoda je foto/video v jednom stroji, bokeh, 77Mbps fullHD a vsetci hovoria, ze 5-osa stabilizacia. Nemam skusenost s natacanim videa na fotak. Viem, ze AF moze mat problem, hlavne pri pohybujucich sa objektoch a samozrejme zoomovanie vyzera ovela horsie. Avsak vysledne video moze vyzerat podstatne krajsie ako z kamery, ale neviem ako narocne je natacanie a post process. Ak by som s tym mal skusenost, tak nepisem sem. Neviem ci je takyto fotak vhodny na filmovanie deti na dovolenke etc. Cena s mikrofonom a gripom 2000e

3. Kupit Olympus OM-D E-M10 Mk.II + M.ZD ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ MSC Pancake - Video a stabilizacia o nieco horsia ako pri M5, objektiv horsi, ziadny vystup na mikrofon, display nie je otocny, o kvalite vystupu som cital, ze priemer, rozmery mensie ako M5. Cena 800e

4. Kupit Panasonic HC-V770EP-K + 1'' Kompakt - foto z kompaktu rozhodne lepsie ako z kamery, ale stale je to 1'' kompakt. Rozmery su vyhoda. Cena cca 1100 - 1200e

5. Panasonic Lumix DMC-GH4 + Panasonic Lumix G X Vario 12-35mm f/2.8 ASPH Power O.I.S. vyhody/nevyhody o ktorych viem podobne ako pri Oly M5. Video vystup by mal byt este lepsi. Cena cca 1700e.

6. Ina moznost?

Dufam, ze bude vediet niekto poradit, idealne niekto kto pozna aj filmovanie na fotak. Najvacsia dilema pre mna je, ci na mnou pozadovane video kupit fotak alebo kameru. Ak kameru, aku?

Dakujem, pekny den :)
arkij (540)|1.4.2016 08:19
[QUOTE=ludy;521889]Dufam, ze bude vediet niekto poradit, idealne niekto kto pozna aj filmovanie na fotak. Najvacsia dilema pre mna je, ci na mnou pozadovane video kupit fotak alebo kameru. Ak kameru, aku?[/QUOTE]

Točím od roku 1990 postupně na kamery formátů VHS, Video8, MiniDV, HDV ... Dnes mám malej foťák SONY DSC-RX100 III v kapse a fotím a točím k mé plné spokojenosti a o kameře už neuvažuju. Musela by být ve dvojnásobné cenové kategorii, než je ten foťák, aby to dávalo smysl.

Obrázek je super, zvuk použitelnej, velikost malá. Sloužit dobře bude i první z verzí RX100 dnes poříditelná pod 10 000,-Kč, druhá nemá smysl, neboť je mezičlánkem s doplňky které nejsou příliš využitelné a čtvrtá je zatím předražená a oproti III tolik navíc nepřináší.

Mrkni se na recenze třeba na https://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-2016/6402-4.
ludy (4)|1.4.2016 09:23
Dakujem za odpoved. Vyzera to velmi pekne, ale vidim, ze nema MF. Nie je problem s ostrenim/preostrovanim pri videu? Kedze ide hlavne o video.

Pozeral som aj Sony Alpha A6300 alebo Sony Alpha A6000 + Sony E PZ 16-50mm f/3.5-5.6 OSS. Obidva maju hybridny AF, ktory vyzera velmi dobre, umoznuju aj MF, ale ta svetelnost objektivu k takemu telu....nechapem
arkij (540)|1.4.2016 11:39
[QUOTE=ludy;521900]Nie je problem s ostrenim/preostrovanim pri videu[/QUOTE]
Většinou to stačí automat (záleží co točíš), nebo si můžeš nastavit manuální ostření na kroužek objektivu.
joeh (1358)|1.4.2016 16:49
[QUOTE=ludy;521900] ale ta svetelnost objektivu k takemu telu....nechapem[/QUOTE]

- vychádza to bajočko stejne, RX100 +1,5EV objektív -1,5EV snímač
ludy (4)|10.4.2016 22:53
@arkij: dakujem za rady. Mal som pozicany RX100 III na tri dni cez akciu vo Fotolabe. Ak by mal vystup na maly externy mikrofon (musel by byt vacsi), dotykovy display a utesnene telo, tak pre moje potreby by to bol dokonaly pristroj. Aj tak je taky dobry, ze ho planujem kupit. Najvacsia slabina je pre mna zvuk. Jednoducho chcem vo videu kvalitnu zvukovu stopu.

Preto rozmyslam, ze kupim aj kameru s externym mikrofonom, cena do cca 850e. Mam par otazok

1. Oplati sa natact 4K 30p vs FullHD? Neviem ci by som pravidelne natacal 4K a hlavne nemam momentalne PC, ktory by to v pohode spracoval.

2. Je velky rozdiel v kvalite zvuku medzi tymito kamerami (s externym mic alebo bez) a RX100 III?

Mam dvoch favoritov:

Panasonic HC-X920
http://www.fotovideoshop.sk/shop/panasonic-hc-x920-videokamera/p-1612159.xhtml

Panasonic HC-VX870EP-K
http://www.fotovideoshop.sk/shop/panasonic-hc-vx870ep-k-videokamera-4k-ultra-hd/p-2006015.xhtml

3. Ktoru z tychto kamier?

Na 920 chvalia senzor, ma sirsie ohnisko pre Full HD, clonu 1.5 - 2.8, hladacik (nevyklopny). Clona a ohnisko su pre mna dolezitejsie veci ako 30p 4K. Na druhej strane je to tri roky stary model. V jednej recenzii som cital, ze sa docela zahrieva. Za najvacsi minus dnes povazujem maximale 28Mbps. Ak by bolo aspon 50Mbps, tak by som to neriesil a kupil tuto kameru

VX870EP
Vyhoda je 4K 72Mbps, FullHD 50Mbps. Nevyhoda je uzsie ohnisko pre FullHD, vacsie clonove cislo. Nema hladacik, ale to nie je az taky problem. Neviem aky je ten senzor.

4. Oplati sa dokupit Panasonic mikrofón VW-VMS10E-K?
http://www.fotovideoshop.sk/shop/panasonic-mikrofon-vw-vms10e-k/p-1928877.xhtml

Dakujem za pomoc
joeh (1358)|11.4.2016 17:14
1. 4K sa oplatí, pokiaľ ti ide o rozlíšenie a to aj v prepočte do FHD, ak teda nevadí 25p. Kúpa kamery v EU bez podpory NTSC automaticky znamená PAL normu 25p.
2. Je, v prospech kamery.
3. Na záznam FHD by som sa priklonil k X920. Dátový tok 28Mb/s je daný normou AVCHD.
4. Externý mikrofon zvuk vylepší určite. /ruch z prístroja/

Časom príde chuť na 4K video, to je potrebné zvážiť.
ludy (4)|11.4.2016 17:53
Dik za odpoved

1. O 25p pre PAL som teda netusil. Ale viem, ze som niekde cital, ze 25p je docela malo...neviem, ja som teraz natacal 50p s prioritou casu na 1/50s, co by malo byt ok pokial viem.

4. Nejde mi ani tak o odstranenie ruchu z pristroja (ked pocujem raz za cas doma zoom, tak to nie je problem) ako o lepsie zachytenie zvuku okolia oproti vstavanemu mikrofonu v kamere. Ci je v tom taky rozdiel, ze sa oplati zainvestovat?

Urcite, chut na 4K by bola aj teraz, len neviem ci aj dostatocny vypoctovy vykon. :)

Kolko miesta zaberie 4K ak pisu, ze je to 72Mbps? Ak spravne pocitam, tak hodina zaznamu je 32,4GB.
RomanKo-z-LC (118)|11.4.2016 18:05
Sony RX100 a Sony RX10 II/III majú v režime FullHD mäkký obraz, rozlíšenie ktoré dosahuje asi 60% kvality FullHD. Musel by si natáčať 4K, prepočet do FullHD. Až potom by si mal takmer maximálnu FullHD kvalitu.
Lepšie FullHD robí Panasonic FZ 1000. Ale je to trocha "starý" model. Novší Panasonic FZ 300 má lepšie farby ALE menší čip! Na FullHD by bol dobrý aj Panasonic G7. Bez nutnosti nahrávania v 4K a prepočtu na FullHD.
Toto sú moje poznatky na základe testovacích portálov.

Videokamery ako napríklad Panasonic X920 bude mať dobrú ostrosť ale horší low light ako vyššie spomínané fotoaparáty.
joeh (1358)|11.4.2016 18:24
[QUOTE=ludy;522142]Kolko miesta zaberie 4K ak pisu, ze je to 72Mbps? Ak spravne pocitam, tak hodina zaznamu je 32,4GB.[/QUOTE]

- áno, dobre počítaš. VX870 hlási 1hod. 58min v 4K po naformátovaní 64GB karty.
arkij (540)|11.4.2016 18:31
[QUOTE=ludy;522120]Najvacsia slabina je pre mna zvuk.[/QUOTE]

S dobrým externím mikrofonem u kamery budeš mít zvuk lepší. Pokud ale porovnám zvuk RX 100 III a zvuk ze zabudovaného mikrofonu mojí předchozí kamery SONY HDR HC9, tak se to příliš neliší, tam byla slyšet mechanika, taky to chytalo kde co a hučelo větrem (víc než ten foťák).

Chceš-li točit filmy s kontaktním zvukem koncerty apod, pořiď si kameru nebo foťák se vstupem na mikrofon adekvátní kvality.

Chceš-li točit jako já pro zábavu zážitky z cest, rodinu a co vidím, kdy kontaktní zvuk je z části překryt muzikou, pak Ti může tak jako mi kompakt, který máš vždycky sebou, protože je malý, stačit. Je to vždycky něco za něco a každý musí zvolit svoji cestu, já jsem preferoval rozměry, možnost kombinace se slušnou fotkou jedním zařízením a slušné záběry za horších světelných podmínek. Protože je to už moje 6-té záznamové zařízení na video od roku 1990 tak vím, že ne poslední, přijde čas kdy jej zase vyměním za novější a kvalitnější.

Ostatní dotazy neumím - jiné současné kamery ani foťáky vyzkoušené nemám, formát 4K 30p jsem ještě neviděl, tak nemůžu porovnat, to Ti řeknou jiní.
joeh (1358)|11.4.2016 20:51
[QUOTE=ludy;522142]Urcite, chut na 4K by bola aj teraz, len neviem ci aj dostatocny vypoctovy vykon.
[/QUOTE]
- Panasonic VX870 podporuje prevod 4K/25p priamo v kamere na FHD/25p. Doba spracovania = reálny čas. Po prevode zostáva na karte samozrejme i nedotknutý 4K súbor.