Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaký doporučit program např(Openelec,XBMC......) pro starší PC s USB DVB-T tunerem Aver Volar HD Pro

snehulak2006 (109)|4.8.2014 19:35
Cíl mého snažení je takový, aby se na starším PC nahrávaly záznamy z DVB-T - mám USB tuner Aver Volar HD Pro. Protože počítač k tomuto účelu vyčleněný je starý ( CPU 1,5 GHz, 1 GB RAM ) nechci použít Windows jako OS + nějakou aplikaci k tuneru Aver.
Zatím nepožaduji žádné přehrávání záznamů ani z internetu, pouze záznam pořadů z EPG a byl by dobrý přístup po síti k záznamům.
Potřeboval bych doporučit program - OS, který by toho byl schopen.
Zkoušel jsem:

XBMCbuntu-13.0-gotham_amd64.iso ( z live CD na novém PC )
- několikrát zamrzl při povolování televize, Aver ( zatím ) neznal
nenašel jsem 32-bitovou verzi

mythbuntu-14.04-desktop-i386.iso ( z live CD na novém PC )
Aver neviděl

geexbox-3.1-i386.iso ( z live CD na starém PC )
nejde povolit Klient PVR ( Argus, Next PVR ).
Hláška: Správce PVR byl povolen aniž by bylo povolen některý doplněk PVR. Aktivujte alespoň jeden doplněk ( fronted ) pro použití funkcionality PVR.
Když chci povolit doplněk např.Next PVR, vyskočí výše uvedené.

puppy precise + XBMC 12.2 Frodo ( zkopírováno do složky a dopsáno do zavaděče Grub )
stejné jako výše
nejde povolit Klient PVR ( Argus, Next PVR ).
Hláška: Správce PVR byl povolen aniž by bylo povolen některý doplněk PVR. Aktivujte alespoň jeden doplněk ( fronted ) pro použití funkcionality PVR.
Když chci povolit doplněk např.Next PVR, vyskočí výše uvedené.

Chtěl bych vyzkoušet Openelec ( podporu Averu má deklarovanou ( A 835B ),
ale nikde nemohu sehnat .iso. Pouze obraz disku .img, který se mi nedaří na iso převést, aby vypálil na live CD.
Pokud vytvořím dva oddíly se souborovým systémem ext4 a do bootovacího zkopíruju soubory KERNEL a SYSTEM a do Grubu menu.|st zapíšu

title OpenELEC.tv
rootnoverify (hd0,2)
kernel /KERNEL boot=LABEL=OE_SYSTEM disk=LABEL=OE_DATA quiet

tak se na obrazovce objeví
sh:Ilegal instruktion ( asi 4x pod sebou )
a na dalším řádku je malými písmeny Welcome to Openelec (official) - Version např.4.0.7
a nic dál se neděje.

Zkoušeno na dvou počítačích, vždy stejné.

Mohl by mi někdo pomoci ?
Ev.doporučit nějaký vhodný program ?

Díky.
tdlmarek (1566)|4.8.2014 19:41
[QUOTE=snehulak2006;493858]Ev.doporučit nějaký vhodný program ?[/QUOTE]
Rufus dokáže vyrobit bootovací flashku jak z .iso, tak i .img. Sám jsem to (obě varianty) u OpenELECu použil.
gsxr1100 (15)|4.8.2014 21:20
Nahod si tam Openelec, potom priamo cez menu XBMC nainstaluj TVheadend a mozes zacat nahravat. A aj pozerat.

Alebo si tam daj nejaky linux a tiez TVheadend. Ja mam Ubuntu server bez GUI a bezi mi TVheadend s tromi USB DVB-T tunermi. Avsak treba doinstalovat ovladace na tie tunery. Openelec uz ma ovladace v sebe. Nahravky planujem cez iPad a nahrate veci, alebo live program potom pozeram na notebuku cez XBMC alebo VLC.

Ale na toto vsetko staci Raspberry. Netreba krmit velky a nenazrany PC.

Co sa tyka tych frontendov v XBMC, najprv musis mat niekde nainstalovany a spusteny backend. Napriklad mnou spomenuty TVheadend. Potom, hoci aj na inom PC, si spustis XBMC, povolis LIVE TV, spustis prislusny frontend, nastavis v nom spravnu IP adresu a heslo a pozeras. Ako backend pod windowsom mozes spustit napr. DVBviewer Record service. A potom ako frontend spustis doplnok Dvbviewer.
snehulak2006 (109)|5.8.2014 06:59
Díky za reakci.

[QUOTE=gsxr1100;493868]Rufus dokáže vyrobit bootovací flashku jak z .iso, tak i .img. Sám jsem to (obě varianty) u OpenELECu použil. [/QUOTE]

Bohužel počítač neumožňuje bootování z flashdisku, jinak bych to už dříve vyzkoušel. Rufus znám, požívám k formátování flashdisků.

[QUOTE=gsxr1100;493868]Nahod si tam Openelec, potom priamo cez menu XBMC nainstaluj TVheadend a mozes zacat nahravat. A aj pozerat. [/QUOTE]

O to se právě marně dlouho snažím, právě proto jsem potřeboval Openelec .iso, abych mohl vypálit na disk. Jak uvádím výše, pouhým přidáním do Grubu - Menu.|st to nefunguje jako u jiných programů ( Puppy, Porteus, Slax..... )
Když se dostanu do XBMC přes Geexbox, tak mi zase nejdou instalovat doplňky. To samé u XBMC spuštěné z Puppy, při povolování Televize hláška:
Nebyl nalezen žádný doplněk PVR. Pro používání PVR potřebujete TV kartu ( Aver je v USB ) , podpůrný software a doplněk pro podpůrnou vrstvu. Prosím navštivte xbmc.org/pvr pro více informací.
Když dám povolit doplněk - Klienti PVR - tak se zobrazí
Správce PVR byl povolen aniž by bylo povolen některý doplněk PVR. Aktivujte alespoň jeden doplněk ( fronted ) pro použití funkcionality PVR.

[QUOTE=gsxr1100;493868]Alebo si tam daj nejaky linux a tiez TVheadend[/QUOTE]

Pokud na tento starý PC dám plnohodnotný linux, tak sotva leze. to už tam můžu dát rovnou Windows. S tímto PC se dá existovat např. s Puppy, Porteus ( ale jen s LXDE, KDE už je na něj moc ). Proto potřebuji něco malého.

O TVheadend se snažím, ale zobrazuje se:
# tvheadend -C
srp 05 06:53:13.379 [ INFO]:charset: 71 entries loaded
srp 05 06:53:13.464 [ ALERT]:dvb: /dev/dvb/adapter0/frontend0: unable to open (err=No such device or address)
srp 05 06:53:13.529 [ ALERT]:dvb: /dev/dvb/adapter1/frontend0: unable to open (err=No such device or address)

Nemohl bys prosím troch podrobněji napsat co s tím ?
Nejlepší by asi bylo získat .iso Openelec, ale kde ?
Díky.
gsxr1100 (15)|5.8.2014 08:11
Moje linux vedomosti su na velmi zakladnej urovni. Mas ten adapter nainstalovany? System ho rozpoznal?

Toto si nakopiruj do lib/firmware
snehulak2006 (109)|5.8.2014 11:24
Díky, zkusil jsem, ale nic.
Udělal jsem výpis z terminálu.

# lsusb
Bus 001 Device 002: ID 07ca:a835 AVerMedia Technologies, Inc.
Bus 001 Device 003: ID 148f:3070 Ralink Technology, Corp. RT2870/RT3070 Wireless Adapter
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

# lsmod | grep dvb

# uname -a
Linux Dolni 3.9.11 #1 SMP Sat Jul 27 19:40:54 GMT-8 2013 i686 i686 i386 GNU/Linux
gsxr1100 (15)|6.8.2014 09:45
Urob vypis dmesg a hladaj taketo nieco.

[ 14.526907] usb 8-2: dvb_usb_v2: downloading firmware from file 'dvb-usb-it9135-02.fw'
[ 15.100690] usb 8-2: DVB: registering adapter 2 frontend 0 (Avermedia A835B(2835)_1)...
[ 15.100750] usb 8-2: dvb_usb_v2: 'Avermedia A835B(2835)' successfully initialized and connected
bastlir (3245)|6.8.2014 10:30
Na PC můžeš s ohledem na HW nainstalovat cokoliv. Ale nemusíš v novém OS tuner vůbec vidět. Je to o podpoře ovladači. Já bych tam nabušil 32b XPéčka (myslím, že by tam šla) a ušetřil bych si mnoho starostí a práce. Musíš totiž také přihlédnout k dlouhým nahrávkám, a tedy k souborům delším jak 4GB.
snehulak2006 (109)|6.8.2014 12:54
[QUOTE=bastlir;493969]Na PC můžeš s ohledem na HW nainstalovat cokoliv. Ale nemusíš v novém OS tuner vůbec vidět. Je to o podpoře ovladači. Já bych tam nabušil 32b XPéčka (myslím, že by tam šla) a ušetřil bych si mnoho starostí a práce. Musíš totiž také přihlédnout k dlouhým nahrávkám, a tedy k souborům delším jak 4GB.[/QUOTE]

XP tam jsou, vyzkoušel jsem s nimi různé programy ( AverTv, Next PVR... ), ale ten PC už na to není - proto mě oslovil Openelec. V PC je také Puppy a Porteus, s oběma se dá existovat.

Openelec jsem na těchto muzeálních kusech vzdal a použil o něco novější ( CPU 2x2,4 GHz, 2 GB RAM ) a ejhle, Openelec se rozběhl. Bootování je stejné jako u Puppy nebo Porteus, stačí zkopírovat soubory KERNEL a SYSTEM do ext4 oddílu ( flags boot ) a ručně dopsat do menu.|st.

title Openelec
rootnoverify (hd0,2)
kernel /KERNEL boot=/dev/sda3 disk=/dev/sda4

Openelec je vidět a dá se do něj vlézt i z druhého PC s Win 7 přes sambu.

V PC je interní karta Winfast DTV 2000H a přes USB Aver Volar HD Pro. Zatím jsem sice nic nenaladil, i když jsem nainstaloval doplněk TVheadend. Když by někdo věděl co a jak dál dělat, budu rád.
gsxr1100 (15)|6.8.2014 16:10
No, Tvheadend mas nainstalovany a mas ho aj nastaveny? Vidis v nom tie svoje tunery? Ak nie, hladaj riesenie, ako ich spojazdnit. Ale ten Volar by mal ist hned, bez nejakej instalacie. Cez vikend budem instalovat Openelec, tak ti potom poviem.
bastlir (3245)|7.8.2014 00:24
Nedá mi to a znovu budu otravovat se svým názorem - zda se to vůbec vyplatí. Dnes už lze zadarmo získat PC, kde ti to vše poběží. Tohle PC dej dětem na šroubky. Myslím si, že k tomu se stejně dopídíš sám.
Ivo Mašek (10205)|7.8.2014 19:37
[QUOTE]V PC je interní karta Winfast DTV 2000H a přes USB Aver Volar HD Pro.[/QUOTE]
Tak Leadtek nemá zrovna rád, když k němu nacpeš další tv kartu, byť USB (software od Leadteka s tím měl vždy problém (a věř, že vím dobře o čem píšu)
snehulak2006 (109)|11.8.2014 10:42
[QUOTE=Ivo Mašek;494063]Tak Leadtek nemá zrovna rád, když k němu nacpeš další tv kartu, byť USB (software od Leadteka s tím měl vždy problém (a věř, že vím dobře o čem píšu)[/QUOTE]
To jsem bohužel poznal na vlastní kůži, když jsem zprovozňoval Winfast DTV 2000H v počítači s Windows XP a aplikací PVR2.
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/10389-WinFast-PVR2-aplikace?p=456017#post456017
Proto mě zaujal program Openelec, jelikož není potřeba žádný operační systém. Startuje ještě rychleji než Puppy - za 13 vteřin ( od zobrazení nabídky Grub kde si mohu vybrat co chci spustit ).

Jelikož se mi Winfast podařilo zprovoznit, nebylo potřeba mít připojený další tuner - zmíněný Aver. K zprovoznění Winfastu nebylo potřeba nic doinstalovávat, vše měl Openelec v sobě.
Živé vysílání i záznamy fungují ( pokud mohu posoudit po těch pár dnech ) výborně, formát .mkv vyhovuje bez změny kontejneru i televizi Samsung. Např.záznamy z nahrávacího set top boxu .ts pro sledování v televizi se musí přeukládat do jiného kontejneru, změna přípony nestačí.
Takže se dá říci, že by se tímto mohl nahradit nahrávací set top box, pokud by se nějak vyřešilo uspání a probouzení. Spotřeba je věc jiná, sám vlastním Evolve Andromedu s polským firmware a při záznamu na flashdisk bere 7 W, v Standby kolem 1 W.
Nechtěl jsem kupovat nějaké hotové MMC, protože mi jde hlavně o DVB-T tuner, což je věc u MMC na okraji zájmu. Po těch úvodních zkušenostech by Openelec mohl vyhovovat s nějakým doporučeným hardwarem.