Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony VS Samsung

patopast (3)|25.7.2014 09:54
Zdravím, potrebujem poradiť ohladne výberu medzi troma LCD TV:

Mám len dve otázky :

Moja pozorovacia vzdialenosť je 3 metre, je lepší 42 palcový monitor alebo stačí aj 40 palcový ? 5 cm je dosť si myslím.

V dvoch 40 palcových modeloch sa nachádza technológia 100Hz Clear Motion Rate (Sony a Samsung), v 42 palcovom Samsungu tá funkcia nieje, TV hodlám využívať ako pripojený k PC na filmy a ku konzole PS4 na hry, bude technológia viditeľná alebo sa jedná o zbytočný detail a kúpim radšej väčšiu uhlopriečku ?

Modely na výber :
Sony Bravia KDL-40R455B
Samsung UE40H5030
Samsung UE42F5000

Prosím pomoc
RoPo (6061)|25.7.2014 10:33
Na vzdálenost 3,5m uvažuj alespoň o 50" uhlopříčce.
patopast (3)|25.7.2014 11:00
TV Fraek predsa píše pri LCD TV uhlopriečka x3 = pozorovacia vzdialenosť, v mojom prípade uhlopriečky 101 alebo 106 cm x 3 = 3 metre. Mam strop 400€ nemozem si dovolit velku TV
RoPo (6061)|25.7.2014 11:35
[QUOTE=patopast;493383]TV Fraek predsa píše pri LCD TV uhlopriečka x3 = pozorovacia vzdialenosť, v mojom prípade uhlopriečky 101 alebo 106 cm x 3 = 3 metre. Mam strop 400€ nemozem si dovolit velku TV[/QUOTE]

To platí pro formát 4:3 (a z té doby toto "pravidlo" přetrvává, ale pro modení formáty TV vysílání není správné).
U formátu 16:9 platí: výška obrazu x 3 až 5.

Nicméně správnou vzdálenost lze spočítat dle úhlu vnímání oka (je nutné zohlednit dvě oči), požadované vzdálenosti a z toho vyjde šířka plochy. Z této šířky lze dle formátu 16:6 (4:3) spočítat "ideální" uhlopříčku. Do toho by šlo ještě zamotat rozlišení - SD/HD/UHD, ale to bych do tohoto nepletl. Pro příklad na stejnou uhlopříčku např 42" je pro SD vhodnější vzdálenější pozoravcí vzdálenost, pro HD kratší a pro UHD nejkratší vzdálenost.

Z toho plyne, že to není tak jednoduché. Na 3,5m dle vlastních zkušeností doporučuji alespoň 50" uhlopříčku. Pro uhlopříčku 42" je vhodná vzdálenost tak 2-2,5m. Buď si z toho něco vezmi nebo se neptej a pořiď si co chceš :-E
patopast (3)|25.7.2014 14:16
Jako laik som sa riadil týmto čo je napísané tu : https://www.tvfreak.cz/vyber-televize-co-je-dobre-vedet/2434

Velikost televize se volí také vzhledem k pozorovací vzdálenosti. Zde platí obecný vzoreček, že pozorovací vzdálenost by měla být trojnásobkem úhlopříčky pro 16:9 televize a čtyřnásobkem pro televize 4:3 (ty se však dnes už nedají prakticky koupit, a tak na to raději zapomeňte). S touto vzdáleností možná někteří nebudou souhlasit, ale pro základní orientaci naprosto dostačuje.

Ty mi vravíš niečo iné, každopádne tých 40" je asi málo , že ?
RoPo (6061)|25.7.2014 14:24
40" je na 3,5m málo. Ne, že by jsi na tom nic neviděl, ale když se ptáš na optimální uhlopříčku širokoúhlé TV, tak jsem napsal, jak to má být: troj až pětinásobek výšky obrazu širokoúhlé TV. Např. v materiálech od Sony jsem kdysi četl (snad 2 roky zpět), kde uvádějí troj až pětinásobek šířky obrazu.

Já koukám na TV o uhlopříččce 65" (165cm) standardně z 4,5m a vím, že optimálka by byla přes 80" (až ke 100").

Jestli tomu nevěříš, tak si si někde vyzkoušej posed v pozorovací vzdálenosti před TV dle těchto doporučení:
1) troj až pětinásobek výšky obrazu
2) troj až pětinásobek šířky obrazu
3) troj až pětinásobek uhlopříčky obrazu (opravdu toto platí jen pro formát 4:3)

S uhlopříčkou pro výpočet vzdálenosti lze pracovat jen u formátu 4:3.