Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

RoztŘepenÍ obrazu sony vegas

petrisku (73)|28.3.2014 20:23
Zdravím Vás všechny, především pak VEGASISTY. Píši zde proto, že jinde mi neporadili ani jsem nenašel odpověď.
Pracuji v Sony vegas 11 PRO a při editaci konkrétně pan/crop když chci ořezat kousíček něčeho co mi ve videu vadí a pak renderuji výsledek je roztřepený. Statickzý obraz ne ale pohyb - okraje jako by se roztřepily, rozpadaly či jak to popsat. Bez použití pan/crop je video po renderu v pohodě bez známek třepení. Točím Canon xHA1S, stahuji v HDV přes firewire a nastavuji properties na HDV 1440x1080. Je to vlastně jakási novinka před tím mi to nedělalo. Nedokázal by někdo poradit prosím? děkuji za případné informace.
Na ukázku stejné video bez ořezu (pravý horní roh potřebuji odstranit) a další video s ořezem.



ai (2993)|28.3.2014 20:44
To je tim, ze video je prokladane. Proc predtim to bylo vporadku a ted ne nevim.

Orez vlastne znamena zoom in , takze editor musi udelat takovou divocinu jako zmenit rozliseni prokladaneho originalu zase na prokladany. U prokladaneho zaznamu bych se tomu zasadne vyhybal.

V tom Vegasu, tedy tam hraji roli nastaveni properties projektu. tam se pouzije hodnata pro deinterlace, co tam je nastaveno? Melo by tam byt blend nebo interpolation, aby tam nebylo "none" nahodou. A take co treba export, tam je vsechno vporadku?
petrisku (73)|28.3.2014 22:07
Zkusil jsem právě nastavit deinterlace metodu "blend fields" a export je v pohodě. exportuji Main concept Mpeg 2 - a vyberu HDV 1080-50i. Mám tomu rozumět tak, že vždy má být nastaveno Blend fields? a co ta druhá možnost "interpolation" co je lepší použít? Video neztratí na kvalitě když ho zoom in- ořežu a nastavím blend fields?
ai (2993)|28.3.2014 22:30
video velmi podstatne ztraci na kvalite pokud takto urezes cast obrazu, protoze vpodstate se musi vyrobit zgruntu nove prokladani celeho videa, .., pokud je video neprokladane (progresivni) neni to az tak hrozne, i kdyz samozrejme ne idealni take

interpolation by melo byt o chlulp lepsi, ale je to snad jedno, mozna casove je interpolation narocnejsi, ale to snad take nehraje roli

mela by tam byt nastavena v projektu vzdy metoda pro deinterlace, pokud pracujes z prokladanym zaznamem , tak urcite, tim nicemu neublizis, naopak, ..., ale ja v pripade neprokladaneho videa tam mam porad nastaveno "none" , aby Vegas nahodou nenapadlo za mymi zady neco propocitavat s algoritmy ktere berou v potaz prokladani
takovy priklad , nevim jestli si to dobre pamatuju, mam prokladane video treba a rozhodnu se enkodovat progresivni, neprokladane video, nastavim v exportu u fields - "none", enkoder vyhovel, jako hotove mam progresivni video, ale neprovedl odstraneni prokladani, protoze v projektu jsem mel u deinterlace "none", ve videu byly videt prouzky,.., zkus si to jestli to je tak ...
petrisku (73)|28.3.2014 22:44
když točím s tím canonem XHa1s tak jde o prokládané video? nebo to se rozhodnu ve vegasu? To je zřejmě to Field order kde je možnost si vybrat NONE- progressive , nebo upper field či lower field first. Já mám vždy nastaveno Upper field first. Tak snad je to dobře.

To znamená pokud je to jak píši tak s tím pokusem - mám nastavit ve vegasu Progressive v poli Field order a dát NONE u deinteralce method a exportovat jak dělám běžně?
ai (2993)|29.3.2014 02:07
Ta kamera muze tocit jen tohle: HDV: 1080i/60i, 1080i/30f, 1080i/24f, tedy zrejme tocis 1080/60i nebo 1080/50i nevim jestli mas PALovou nebo NTSC verzi. To znamena prokladany zaznam, to male "i". A HDV je vzdy upper field first. Takze ve Vegasu nastavis upper field first , to se nastavuje podle zaznamu kamery. Vegas ma i tu ikonku vpravo nahore Match Media Settings, kde Vegas chce nejaky klip a podle toho nastavi project properties, kdybys nevedel co a jak.

V properties tedy musi byt, field order upper field first, Aspect Ratio 1,3333 HDV, 1440x1080, deinterlace method blend nebo interpolate (mozna tam mas jeste neco jineho), frame rate 25 nebo 29,970 podle toho jestli mas PAL nebo NTSC kameru.

Ten priklad byl jen jako, s tim si nelam hlavu, nastav to jak to je ted v tom druhem odstavci, to je klasicky HDV template na HDV video + ten deinterlace method - interpolate.
petrisku (73)|29.3.2014 10:39
Mám PAL verzi takže 50i. Ok děkuji moc za cenné rady.
Pavel_tempx2 (829)|31.3.2014 12:47
Mě se tohle stávalo v Adobe Premiere taky u HDV, vylezl ten proklad ať už při nějakých takových úpravách crop nebo při zesvětlení atd., ale tam stačilo nechat video napřed přerendrovat v programu (udělá si velké soubory v plné kvalitě) a potom teprve export a bylo to v pohodě ;) Dá se nějak ve Vegas napřed udělat rendrování upravených částí videa a teprve potom export?
ai (2993)|31.3.2014 16:12
To zni jako chyba programu, Premiera delala takove nedodelane kouzla, ale Vegas bere tu hodnotu na deinterlace z toho nastaveni projektu, pri tom crop jak to tak vypada, tedy tam musi byt nastaveno.

Vegas muze renderovat RAM preview, ale nejsem si jisty jestli to pak vyuziva k renderingu, protoze to by renderoval video 2x ne ? Jednou do neceho a pak znova na export.
Pavel_tempx2 (829)|1.4.2014 00:50
no Premiera to rendrovala do nějakého AVI nevím nezkoumal jsem co to je za formát, mohl bych se mrknout, každopádně tak velikost souborů je dost velká a valí do nich i HD a export potom tyto data využívá...za zkoušku se nic nedá, zkusil bych to ;)
ai (2993)|1.4.2014 01:37
ja si myslim, ze on uz to ma vyresene prave , ze to bylo tim nastavenim, ne chyba programu
Saxel (2279)|1.4.2014 09:33
[QUOTE=ai;485561]video velmi podstatne ztraci na kvalite pokud takto urezes cast obrazu, protoze vpodstate se musi vyrobit zgruntu nove prokladani celeho videa...[/QUOTE]
Naprostý souhlas. Bohužel Vegas deinterlaci a resize neumí zrovna moc dobře. Pokud je ten ořez obrazu nutný, dělal bych ho raději mimo Vegas, buďto pomocí nástrojů Avisynthu nebo ve Virtualdubu.
Co ti petrisku dělá ten stín v pravých rozích? Nějaký filtr před objektivem? Možná by to vyřešil větší průměr.
petrisku (73)|1.4.2014 21:29
ten stín je polarizační filtr. ten ořez tam nutný je. Ještě mi bylo porazeno vymaskovat to "mask" byl by tehnle způsob méně zasahující do kvality toho videa?
Avisynth nebo Virtualdub ?? Tam se při ořezu zachová kvalita? A ty jsou volně ke stažení? Díky za případné informace.
ai (2993)|2.4.2014 02:53
Toto bych kvalifikoval jako post production, a pokud to chces mit slusne tak vyroba progresivni video ve VirtualDubu (Yadif bob resize na 50p) nebo Avisynth (Yadif bob resize) + VirtualDub (tam nactes ten avs script) , kde VirtualDub vyrobi treba lossless 4:2:2 (Utcodec) , nebo cineform napr, 1920x1080, 50fps nebo 1280x720 50fps (nikdo nepozna, ze to neni full HD stejne), provedes efekty, barvy, sezenes nekde efekt na korekci tveho problemu, popripade to orezes trosku, ale pokud orez tak z toho 1920x1080 fullHD 1080p50 samozrejme a export na 1280p720, nikdo nic nepozna, filmek v 1280p50. Bohuzel dneska vsechny zajima jen YouTube a to bys musel zase uploadovat jen 25fps.

Orez tema je podobny jako v jinem vlakne. Orez u prokladaneho videa je dost reznicina. :-) Proto jsem popisoval ten progresivni post production upravy.
petrisku (73)|2.4.2014 09:21
Zkusím se na to podívat. Je to pro mně zase něco nového. Děkuji moc za nápady a rady.
Saxel (2279)|2.4.2014 10:49
[QUOTE=petrisku;485822]... Ještě mi bylo porazeno vymaskovat to "mask" byl by tehnle způsob méně zasahující do kvality toho videa? [/QUOTE]
Když to vymaskuješ třeba černým pruhem, tak se resize a ani deinterlace dělat nebude, ale to samotné video bude dost divné s pruhem na straně. Nebo jsi měl na mysli nějaké jiné vymaskování? Nenapadá mě, co by se s tím dalo dělat, aby výsledek nevypadal hůř než s tím stínem od filtru. Velikost toho stínu se zřejmě také mění podle toho, jak pracuje optický stabilizátor, je tak?

[QUOTE=petrisku;485822]...Avisynth nebo Virtualdub ?? Tam se při ořezu zachová kvalita? A ty jsou volně ke stažení? Díky za případné informace.[/QUOTE]
V nich se dá udělat resize mnohem kvalitněji než ve Vegasu - metody nastínil ai. Oba programy jsou skutečně volně ke stažení i k používání.