Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Videokamery: Autofocus

Neregistrovaný (0)|22.3.2014 00:00
Tazatel: Mar

Znění dotazu: Ahoj.
Mám dotaz ohledně Sony HD videokamery.Koupil jsem novou a všimnul jsem si rušivého zvuku v pozadí.
Takový elektrický bzukot.
Vyčetl jsem, že je to autofocus. Potvrdilo se - když ho vypnu, bzukot přestane.

Čemu nerozumím: znamená ten zvuk při zapnutém autofocusu, že je v kameře něco špatně?
Namáhá se tedy motor ostření nějak moc a kamera brzy odejde? Ptám se, protože přemýšlím o reklamaci.

Druhá otázka: když přiložím kameru k hlavě, je slyšet jak slabě píská display. Je to normální, nebo opět reklamace?

Děkuji moc všem.

Technika, které se dotaz týká: Sony
bastlir (3245)|22.3.2014 00:35
Hluk autofokusu je u levných kamer (u tzv. dlaňovek) celkem normální a bývá v tichých pasážích záběru slyšet. Proto se ke kamerám kupují externí mokrofony. Pískot kamery je nejspíš také normální. Výměna nepomůže, měl sis ale kameru někde v obchoďáku nejdříve osahat, přečíst si nějakou uživatelskou recenzi a pak teprve kupovat.
Neregistrovaný (0)|22.3.2014 09:24
[QUOTE=bastlir;485065]Hluk autofokusu je u levných kamer (u tzv. dlaňovek) celkem normální a bývá v tichých pasážích záběru slyšet. Proto se ke kamerám kupují externí mokrofony. Pískot kamery je nejspíš také normální. Výměna nepomůže, měl sis ale kameru někde v obchoďáku nejdříve osahat, přečíst si nějakou uživatelskou recenzi a pak teprve kupovat.[/QUOTE]

Děkuji.
Že vydává zvuky jsem vyčetl že je OK, mě spíše zarazilo, že ten zvuj je stálý, nepřerušovaný.
Myslel jsem, že to občas při zaostřování sem tam zvuk udělá,ale právě nevím, jestli je normální, že zvuk je stálý po celou dobu puštění kamery - tedy jestli se tam něco neničí.
bastlir (3245)|22.3.2014 09:55
Jelikož dnešní kamery jako záznamové médium používají převážně paměťové karty, jediným zdrojem mechanického hluku může být jen motorek autofokusu. Nic jiného se tam totiž nehýbe. Kdybys měl kameru s kazetou, s HDD nebo dokonce s miniDVD, pak to je jiná.
Neregistrovaný (0)|22.3.2014 10:09
[QUOTE=bastlir;485075]Jelikož dnešní kamery jako záznamové médium používají převážně paměťové karty, jediným zdrojem mechanického hluku může být jen motorek autofokusu. Nic jiného se tam totiž nehýbe. Kdybys měl kameru s kazetou, s HDD nebo dokonce s miniDVD, pak to je jiná.[/QUOTE]

ANo, tomu rozumím,
jediné co mi tedy tedy pořád není jasné: ono je tedy opravdu normální, že ten motor focusu běží pořád? Já totiž měl zato (ani nevím proč) že se zapíná jen občas.
Děkuji za trpělivost.
bastlir (3245)|22.3.2014 10:18
[QUOTE=Neregistrovaný;485078]ANo, tomu rozumím,
jediné co mi tedy tedy pořád není jasné: ono je tedy opravdu normální, že ten motor focusu běží pořád? Já totiž měl zato (ani nevím proč) že se zapíná jen občas.
Děkuji za trpělivost.[/QUOTE]
Samozřejmě že ne. To je krokový minimotorek, který se pootáčí jen když ostří. Trochu mě to ale mate, nedokážu si u Soňáka něco takového představit. Takže přehodnocuji svůj názor. Zřejmě (?) tam máš tzv. ultrazvukový motorek a to pískání elektroniky tomu vlastně napovídá. Ale tyto motorky nejsou vůbec slyšet. Takže - reklamace, oprava.
RoPo (6061)|22.3.2014 10:36
Motorek se určitě stále nemotá, ale bzukot bude pravděpodobně z nějakého oscilátoru, který řídí motorek nebo elektroniku autofokusu. Nevím jestli v tomto případě by externí mikrofon pomohl.
Neregistrovaný (0)|22.3.2014 10:36
[QUOTE=bastlir;485079]Samozřejmě že ne. To je krokový minimotorek, který se pootáčí jen když ostří. Trochu mě to ale mate, nedokážu si u Soňáka něco takového představit. Takže přehodnocuji svůj názor. Zřejmě (?) tam máš tzv. ultrazvukový motorek a to pískání elektroniky tomu vlastně napovídá. Ale tyto motorky nejsou vůbec slyšet. Takže - reklamace, oprava.[/QUOTE]

hmm, paráda :(
V každém případě děkuji.
Neregistrodaaakin whichvaný (0)|22.3.2014 10:41
[QUOTE=bastlir;485079]Samozřejmě že ne. To je krokový minimotorek, který se pootáčí jen když ostří. Trochu mě to ale mate, nedokážu si u Soňáka něco takového představit. Takže přehodnocuji svůj názor. Zřejmě (?) tam máš tzv. ultrazvukový motorek a to pískání elektroniky tomu vlastně napovídá. Ale tyto motorky nejsou vůbec slyšet. Takže - reklamace, oprava.[/QUOTE]

hmm, paráda :(
V každém případě děkuji.

---------- Doplněno v 10:41 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:36 ----------

[QUOTE=bastlir;485079]Samozřejmě že ne. To je krokový minimotorek, který se pootáčí jen když ostří. Trochu mě to ale mate, nedokážu si u Soňáka něco takového představit. Takže přehodnocuji svůj názor. Zřejmě (?) tam máš tzv. ultrazvukový motorek a to pískání elektroniky tomu vlastně napovídá. Ale tyto motorky nejsou vůbec slyšet. Takže - reklamace, oprava.[/QUOTE]

hmm, paráda :(
V každém případě děkuji.

---------- Doplněno v 10:40 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:36 ----------

[QUOTE=bastlir;485079]Samozřejmě že ne. To je krokový minimotorek, který se pootáčí jen když ostří. Trochu mě to ale mate, nedokážu si u Soňáka něco takového představit. Takže přehodnocuji svůj názor. Zřejmě (?) tam máš tzv. ultrazvukový motorek a to pískání elektroniky tomu vlastně napovídá. Ale tyto motorky nejsou vůbec slyšet. Takže - reklamace, oprava.[/QUOTE]

hmm, paráda :(
V každém případě děkuji.

---------- Doplněno v 10:40 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:36 ----------

[QUOTE=bastlir;485079]Samozřejmě že ne. To je krokový minimotorek, který se pootáčí jen když ostří. Trochu mě to ale mate, nedokážu si u Soňáka něco takového představit. Takže přehodnocuji svůj názor. Zřejmě (?) tam máš tzv. ultrazvukový motorek a to pískání elektroniky tomu vlastně napovídá. Ale tyto motorky nejsou vůbec slyšet. Takže - reklamace, oprava.[/QUOTE]

hmm, paráda :(
V každém případě děkuji.

---------- Doplněno v 10:40 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:36 ----------

[QUOTE=RoPo;485082]Motorek se určitě stále nemotá, ale bzukot bude pravděpodobně z nějakého oscilátoru, který řídí motorek nebo elektroniku autofokusu. Nevím jestli v tomto případě by externí mikrofon pomohl.[/QUOTE]

Pokud by jsem ten zvuk mohl popsat, tak je to, jako kdyby tam drnčel miniaturní větráček, něco jako když lehce drnčí větráček na chipsetu na základní desce.
Neregistrovaný (0)|22.3.2014 10:43
Pokud by jsem ten zvuk mohl popsat, tak je to, jako kdyby tam drnčel miniaturní větráček, něco jako když lehce drnčí větráček na chipsetu na základní desce.

Pardon za příspěvek, nějak blbne odesílání..
RoPo (6061)|22.3.2014 10:47
V některých kamerách aktivní chlazení bývá. Co je to za kameru - přesný model?
Neregistrovaný (0)|22.3.2014 10:48
Sony HDR-CX240E AVCHD Full HD
RoPo (6061)|22.3.2014 10:57
U této kamery bych se horšímu zvuku nedivil. V této cenové relaci bývají různé anomálie jak v obraze, tak ve zvuku. Zkus reklamaci, ale může to být vlastnost.
Neregistrovaný (0)|22.3.2014 10:59
[QUOTE=RoPo;485090]U této kamery bych se horšímu zvuku nedivil. V této cenové relaci bývají různé anomálie jak v obraze, tak ve zvuku. Zkus reklamaci, ale může to být vlastnost.[/QUOTE]

Mě nejde o kvalitu, počítal jsem s tím, kameru mám na tahání ven a pod. Mě jde pouze o to, aby neodešla.
Děkuji
Neregistrovaný (0)|22.3.2014 11:11
A zvláštní je, že pokud v menu vypnu autofocus, zvuk přestane...
RoPo (6061)|22.3.2014 11:16
[QUOTE=Neregistrovaný;485091]Mě nejde o kvalitu, počítal jsem s tím, kameru mám na tahání ven a pod. Mě jde pouze o to, aby neodešla.
Děkuji[/QUOTE]

Je v záruce. Pozoruj jen, jestli se to zhoršuje (bzukot je sinější, rušivější). Pokud by se to zhoršovalo, tak reklamace.
Neregistrovaný (0)|22.3.2014 11:17
[QUOTE=Neregistrovaný;485093]A zvláštní je, že pokud v menu vypnu autofocus, zvuk přestane...[/QUOTE]

A ještě jeden nový poznatek: pokud kameru nechám zapnutou, a nehýbu s ní, po 10 sec. zvuk přestane.
Jakmile s ní pohnu, okamžitě se zvuk spustí.
bastlir (3245)|22.3.2014 17:37
[QUOTE=RoPo;485082]Motorek se určitě stále nemotá, ale bzukot bude pravděpodobně z nějakého oscilátoru, který řídí motorek nebo elektroniku autofokusu. Nevím jestli v tomto případě by externí mikrofon pomohl.[/QUOTE]
To opravdu asi ne, protože porucha obvykle pronikne do záznamu.

---------- Doplněno v 17:37 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:35 ----------

[QUOTE=Neregistrovaný;485095]A ještě jeden nový poznatek: pokud kameru nechám zapnutou, a nehýbu s ní, po 10 sec. zvuk přestane.
Jakmile s ní pohnu, okamžitě se zvuk spustí.[/QUOTE]
Aha, takže ji půjč někomu, kdo má s podobnými kamerami zkušenosti a který rozezná co je normální a co ne.
Neregistrovaný (0)|22.3.2014 19:45
Děkuji za pomoc a všechny odpovědi!