Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jazyk zvuku

Matysek1984 (3)|28.1.2014 17:34
Ano, zkoušel jsem hledat, leč zatím jsem nenašel, proto zakládám nové téma. Jak přepínat na televizoru LG (konkrétně typ LG 32LV375-S) jazyk zvuku, když vím, že je ten konkrétní program vysílán duálně (jak česky, tak v původním znění - anglicky, franc. atd...). Např. seriál Přátelé byl takto vysílán, nebo dokumenty na ČT 2 jsou vysílány duálně. Vím, že by to mělo jít přes Q.MENU -> Jazyk zvuku, ale na výběr mám "Česky" a "Česky", z čehož to druhý "Česky" stejně nefunguje (=ticho). Nemá s tím někdo zkušenosti? Někde v globálním nastavení televizoru? Zkoušel jsem změnit jazyk celé TV na angličtinu, ani to nepomohlo :-(
Retiree (659)|28.1.2014 18:34
Duální zvuk je v podstatě pozůstatek z analogové éry, kdy se namísto stereo zvuku vysílal v jednom (levém) zvukovém kanálu originální zvuk a ve druhém (pravém) český zvukový doprovod).
V době DVB se může vysílat několik zvukových stop (tedy i více než dvě v původním analogovém stereo zvuku), konkrétní způsob volby zvukové stopy/doprovodu závisí na výrobci, pro svůj konkrétní typ hledej v manuálu. Nicméně ta Tvá volba byla správná i když se nejedná o duální zvuk, ale o plnohodnotný zvukový doprovod.
Faktem je, že někteří vysílatelé, např. právě ČT, si druhou zvukovou stopu pouze rezervují, takže tam nevysílají nic, nebo opět češtinu, nebo je jedna zvuková stopa ve stereu a druhá např. mono nebo třeba v AC3. Některé další programy jsou doprovázeny i více různými jazykovými stopami (ne v DVVB-T)...
Např. stanice Euronews vysílá současně 9 (devět) různých jazykových stop (DVB-C)
Matysek1984 (3)|29.1.2014 07:59
Díky za teorii, ale co mám tedy vlastně dělat?
Retiree (659)|29.1.2014 08:30
[QUOTE=Matysek1984;480608]Vím, že by to mělo jít přes Q.MENU -> Jazyk zvuku, ale na výběr mám "Česky" a "Česky", z čehož to druhý "Česky" stejně nefunguje (=ticho).[/QUOTE].
Sice přijímám pouze DVB-C a neznám tv LG, ale uvedený postup je patrně správný...
Nezmínil jsi se, jaký signál přijímáš, předpokládám DVB-T (pozemní, prostřednictvím antény). Bohužel stav zvukových stop. který uvádíš, je také celkem běžný, takže se budeš muset smířit se situací a vydržet, nebo pouvažovat o změně zdroje signálu... České tv stanice (ČT, Nova, Prima,..) vysílají obvykle pouze dvě zvukové stopy., z nichž ta druhá může být rovněž česky nebo i prázdná
RoPo (6061)|29.1.2014 08:47
Podle mě, pokud je uváděn v TV duální doporovod tak to neznamená, že daný distributor MUXu tento duální doprovod také distribuje.
Problém tedy může být na straně konkrétního distributora DVB signálu.
KamilZ (10277)|29.1.2014 09:31
[QUOTE=Matysek1984;480608]když vím, že je ten konkrétní program vysílán duálně[/QUOTE]
Víš to určitě? Ono se toho moc s více audio stopami zase tak nevysílá :-(
Matysek1984 (3)|29.1.2014 10:55
V informacích o daném programu je napsáno "2 jazykové verze". Po kliknutí na Q.MENU a Jazyk zvuku jsou v nabídce 2 možnosti, bohužel ta druhá se také jmenuje "čeština", ale po vybrání této možnosti je ticho. Nicméně jak jsem se dnes dozvěděl, toto duální vysílání pravděpodobně funguje pouze přes satelitní vysílání:
"Česká televize podporuje jistý rozsah duálního vysílání. Od 1. 12. 2011 nabízí u vybraných pořadů originální zvuk v rámci satelitního příjmu na kanálech ČT1, ČT2 i ČT1HD. Naopak, zejména z důvodu omezené dostupnosti nutné šířky přenosového pásma, je pozemní distribuce (DVB-T) České televize vybavena výhradně národním zvukovým doprovodem ve stereofonní verzi."
Takže je to vyřešeno :-(
KamilZ (10277)|29.1.2014 11:35
Mě to bylo divné, kde bereš tu jistotu duálu v DVB-T, když jsou pořád stížnosti na našlapané pásmo :-)