Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaký AV receiver k Jamo S 606 HCS 5

prochazkam (8)|21.1.2014 11:35
Zvažuji koupi nového AV receiveru na místo stávajícího Onkyo TX-SR 506. Mám repro set Jamo S 606 HCS 5. Krom posunu v kvalitě zvuku ještě ale potřebuji vyřešit propojení HDMI komponent tak, aby mi šel obraz a zvuk z různých vstupů (satelit, multimediální centrum) dle potřeby na dva různé výstupy (TV a projektor – oboje full HD i 3D). Proto hledám receiver, který má alespoň dva HDMI výstupy. Moje představa tedy je, že bych na vstupy receiveru připojil přes HDMI všechny periferie (satelit, MMS, DVD) a na HDMI výstupy bych dal TV a projektor a dle potřeby bych si pak volil, jestli má jít obraz na TV nebo na projektor. Tím by mi receiver zároveň vyřešil vzájemné propojení obrazu „čehokoliv s čímkoliv“. Jinak sledování TV či projektoru by bylo v jednom okamžiku buď TV nebo projektor, není podmínkou oboje současně. Nejsem si ale jistý, jestli toto řešení receiver skutečně umí nebo ne. Pokud ano, je nutné mít zapnutý receiver, když bych chtěl sledovat film na TV bez zesilovače? Pouští receiver automaticky obraz i zvuk na oba výstupy a co zapnu, tam to uvidím nebo bych si musel vždy navolit, zda chci sledovat TV nebo projektor? Koukal jsem na zesilovač Onkyo TX-NR727 případně Onkyo TX-NR727. Co vy na to i vzhledem k sestavě repro? Jinak cenový limit je 20tis. Kč a nemusí to být jen Onkyo. Díky předem za názory a tipy.
RoPo (6061)|21.1.2014 12:19
Používám to takto, přesně jak potřebuješ s AVR Onkyo. Obraz jde buď na oba HDMI výstupy nebo jen na hlavní HDMI výstup a druhý je vypnutý (nastavuje se v setupu). Takto to má Onkyo.
prochazkam (8)|21.1.2014 12:24
A musí být AVR zapnutý, aby prošel obraz i zvuk nebo to funguje i ve stand-by?
RoPo (6061)|21.1.2014 12:31
Ano funguje i ve stand-by (lze zapnout úroveň stand-by režimů - podle toho se odvíjí spotřeba ve stand-by od 0W po 6W). Pokud připojené zařízení umí HDMI-CEC, tak se i AVR přepne (tak jsem to vypozoroval např. s PS4, která po zapnutí AVR přepne na "sebe"). Jinak zůstává na posledním vstupu před vypnutím. Tzn. pro non HDMI-CEC zařízení je AVR potřeba zapnout a přepnout na požadovaný HDMI vstup.
Jaap (100)|21.1.2014 15:31
Ropo, a jek je to třeba u tvého AVR s nastavením zpoždění zvuku. Lze ho nastavit pro jednotlivé vstupy zvlášť? Docela by mě to zajímalo, protože input lag u tv není konstantní, ale kolísá a může být různý pro různé vstupní rozlišení, snímkovou frekvenci atp.
Do budoucna také uvažuji o koupi nějakého toho AVR, může to být užitečná informace nejenom pro mě.
vivid.sk (11472)|21.1.2014 16:17
[QUOTE=Jaap;480116]Lze ho nastavit pro jednotlivé vstupy zvlášť?[/QUOTE]
Ano, pri danom Onkyu sa to da nastavit pre kazdy vstup samostatne (ale uz nie pre kazdu frekvenciu). Takisto sa neda priradit jeden fyzicky vstup dvom roznym vstupom (tlacitkam, virtualne), kde by dana vec sla "osetrit" - kazdy vstup, ina hodnota posunu.
Jaap (100)|21.1.2014 16:52
A je to v praxi znát? To znamená např. při přehrávání různých videí s různým rozlišením a různou frekvencí z MMC v příslušném HDMI vstupu, kde je řekněme nasatveno zpoždění 50ms, ale při právě přehrávaném souboru je reálné zpoždění buď vyšší nebo nišší v řádu desítek mms.. Nebo je to zkrátka nepostřehnutelné? Slyšet by to bylo zřejmě v případě, že by zvuk vycházel zároveň z tv reproduktorů a z AVR na bedny. A jak to funguje v tv? Ta si to umí změřit a dynamicky měnit tak, aby to na výstupu vždy bylo synchronizované nebo je to nějak na pevno na průměrnou hodnotu lagu tv?
vivid.sk (11472)|21.1.2014 17:11
Par desiatok ms nevadi. Povedzme do +-30ms. Ajtak to nikdy nemas uplne presne synchronizovane, staci si prepinat satelitne kanaly a hned vidno, ze su tam rozdiely.
RoPo (6061)|21.1.2014 21:22
[QUOTE=Jaap;480132]A je to v praxi znát? To znamená např. při přehrávání různých videí s různým rozlišením a různou frekvencí z MMC v příslušném HDMI vstupu, kde je řekněme nasatveno zpoždění 50ms, ale při právě přehrávaném souboru je reálné zpoždění buď vyšší nebo nišší v řádu desítek mms.. Nebo je to zkrátka nepostřehnutelné? Slyšet by to bylo zřejmě v případě, že by zvuk vycházel zároveň z tv reproduktorů a z AVR na bedny. A jak to funguje v tv? Ta si to umí změřit a dynamicky měnit tak, aby to na výstupu vždy bylo synchronizované nebo je to nějak na pevno na průměrnou hodnotu lagu tv?[/QUOTE]

TV si nic sama neměří. To je otázkou nastavení AVR nebo některé TV to umí u optického výstupu také nastavit - LipSync.

Pro HDMI a LipSync lze v AVR nastavit automatiku.
tdlmarek (1566)|21.1.2014 21:40
[QUOTE=Jaap;480132]A jak to funguje v tv?[/QUOTE]
U TV se nabízí jednoduché vysvětlení, že neprve provede postprocessing signálu (to je ta náročná část, která způsobuje desítky milisekund zpoždění), a teprve pak pošle naráz obrazovou složku na displej a zvukovou do zesilovače. Takže si nemusí nic "měřit", ale přitom je to synchronní (zbývající input lag holého panelu bude buď zanedbatelný, nebo konstantní, takže lze snadno vzít v úvahu).
Jaap (100)|22.1.2014 11:03
[QUOTE=RoPo;480149]Pro HDMI a LipSync lze v AVR nastavit automatiku. [/QUOTE]

To by ovšem znamenalo, že si umí AVR z televize vytáhnout informaci, kolik má automatika nastavit zpoždění. Respektive Tv musí umět takovou informaci poslat dál a příslušné další zařízení, v tomto případě AVR se podle tohoto údaje nastaví. Je to tak? Chápu to správně?
Potom by ale trochu postrádalo smysl manuální pevné nastavení zpoždění zvuku v AVR, která to běžně umožňují. Nebo je to kvůli tomu, že ne všechny tv umí informaci o zpoždění poslat dál ..?
KamilZ (10277)|22.1.2014 11:07
vivid.sk (11472)|22.1.2014 11:20
[QUOTE=Jaap;480165]Potom by ale trochu postrádalo smysl manuální pevné nastavení zpoždění zvuku v AVR[/QUOTE]
- Musis pocitat aj so zariadeniami, ktore tuto informaciu nevedia poslat a nejake spozdenie je uz v zdroji (napriklad Win7, so zapnutym Aero (a automaticky aj v-sync) ma posunute A/V o nejakych par desiatok ms) a toto je dobre pre dany vstup vykorigovat manualne.
- Takisto treba zobrat ohlad na ine digitalne zdroje (SPDIF) a video prepojene povedzme cez komponentne kable. Skratka moznosti vyuzitia je mnoho, a je fajn, ze takato moznost existuje pre kazdy vstup.
Jaap (100)|22.1.2014 15:35
Díky za vaše odpovědi, teď by mě ještě zajímalo, kde získat informace, zda ta která tv podporuje funkci Auto LipSync, respektive odesílá příslušné informace o zpoždění zvuku po HDMI-CEC. Nějak tuším, že nebude snadné se to dozvědět. Nebo je to automatické, pokud tv disponuje funkcí ARC?
KamilZ (10277)|22.1.2014 15:38
Je to volitelná část specifikace od HDMI verze 1.3. Obecně lze ale říct, že pokud má TV HDMI verze 1.4, tak už to má, ale úplně na 100% se na to spolehnout nedá.
Jaap (100)|22.1.2014 16:00
[QUOTE=KamilZ;480183]úplně na 100% se na to spolehnout nedá[/QUOTE]

Toho jsem se právě obával.
RoPo (6061)|22.1.2014 16:08
[QUOTE=Jaap;480184]Toho jsem se právě obával.[/QUOTE]

Proč? Proto máš možnost manuálního nastavení. Hledáš problém tam, kde není.
Jaap (100)|22.1.2014 17:15
[QUOTE=RoPo;480185]Proč? Proto máš možnost manuálního nastavení. Hledáš problém tam, kde není.[/QUOTE]

Již jsme to zde probírali dříve. Lag není vždy stejný, záleží na mnoha spektech jako je nastavení obrazového režimu tv, přehrávaném obsahu - SD, HD, snímkové frekvenci atd. Čili pokud nastavím manuálně pevné zpoždění v AVR, nebude v takovém případě vždy přesně synchronní s přehrávaným videem. Možná jesem detailista a odchylky v řádech max. někilika desítek milisekund nehrají roli, ale na toto fórum, kde se řeší kde co a to dost do podrobna (snímková frekvence a její korektní přehrávání, input lag kvůli hraní atd.), to myslím také patří a zasluhuje patřičnou pozornost. Holt každý jsme "pacient" trochu na něco jiného :-)
Jaap (100)|22.1.2014 17:29
Právě jsem se dočetl, že specifikace HDMI 2.0 přidává mimo jiné toto: "Dynamic synchronization of video and audio streams". Odkaz zde: http://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_2_0/index.aspx
Pokud je to možné již od verze 1.3 (jako že ano), tak nevím proč to uvádějí jako novou volitelnou funkcionalitu.
vivid.sk (11472)|22.1.2014 18:49
[QUOTE=Jaap;480188]Lag není vždy stejný, záleží na mnoha spektech jako je nastavení obrazového režimu tv, přehrávaném obsahu[/QUOTE]
Sorry, ale takto to nefunguje - pokial viem (minimalne nie v HDMI 1.x). Dynamicky sa to neprisposobuje podla toho, ci si prepnes SD alebo HD kanal. Ono to navoli konstantu pre dane zariadenie, len namiesto toho, aby si to nemusel zadavat manualne, ale nie pri kazdom prepnuti kanala.
KamilZ (10277)|22.1.2014 19:11
[QUOTE=vivid.sk;480195] Ono to navoli konstantu pre dane zariadenie, len namiesto[/QUOTE]
Přesně tak, protože to posílá v EDID Handshake.
Jaap (100)|22.1.2014 21:08
Dobře, díky za vysvětlení i když EDID Handshake mě osobně nic neříká, tak hluboko moje znalosti opravdu nesahají. Možná se tedy blýská na lepší časy s HDMI 2.0? Viz můj dřívější odkaz na http://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_2_0/index.aspx
Kde se uvádí jako nová funkcionalita: Dynamická synchronizace videa a audia - pokud je to tedy technicky vůbec možné.