Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nastavení výstupu STB (upscaling)

vivid.sk (11472)|10.1.2014 00:13
[QUOTE=jarino1978;479018]Je vcelku náročnejšie nájsť scény, kde vidno preklad[/QUOTE]
Jarino, ono na tych scenach co vidis (prvy modry obrazok), to nieje skutocny preklad. To je prave aplikovanie deinterlacingu tak, ako by to nemalo vyzerat (klasicke spojenie dvoch snimkov - primitivny blend deinterlacing). Ten snimok je skutocne progresivny, ale je dodrbany uz v zdroji.

Tato debata nieje az taka jednoznacna, akoby sa na prvy pohlad mohlo zdat - prave koli processingu, ktory prebieha na urovni mixu v TV (vid Pytkinov prispevok) a aj koli mnohym zdrojom, z ktorych filmy pochadzaju, nevraviac o starsich zaznamoch (mozno este z pasok) a ich upscalingu pre HD kanaly, co je casto tiez velka tragedia.

Tu prikladam avizovany priklad. HD capy z novej Vcielky Maje
- zobral som cca 1 sekundu (23 snimkov) zo zaciatku (titulky robila STV a su v 50fps, na prechodoch scien vidno len na titulkoch pol-snimky z nasledujucej snimky)
- zobral som cca 1 sekundu (30 snimkov) uz priamo z rozpravky z velmi rychlej uvodnej sceny - vidno ciste progresivne zabery v plnom rozliseni, tak ako su v zdroji.

Ako teda vidno aj v ramci jedneho programu je kombinovanych 50 snimkov a 25 snimkov. Toto vsetko vysielane ako 50i.
Mrtvolky su tu, po tyzdni to mazem (cca 150MB v png)

Zaver: Pokial technika nedomrvi obsah (co nieje vynimocne), mal by byt mat filmovy progresivny obsah plnohodnych 1080 riadkov.
vivid.sk (11472)|10.1.2014 00:25
[QUOTE=Pytkin;479026]Fakt ma sokovalo hlavne to , ze niekto zamerne DEGRADUJE material nejakym procesingom .. [/QUOTE]
Samotne odbavovacie pracovisko je velka kopa zeleza a samotny signal prechadza mnohymi trasami, kym sa dostane ku spotrebitelovi.
Uz len samotna moznost vkladat do obrazu cokolvek (titulky, oznamy, loga ...) je processing a tento prebieha pri 50fps.
Vobec by som sa teda nedivil, keby bol vystup domrveny (ako som uz spominal CT HD distribuovala progresivny signal nekorektne, s obrazovymi artefaktami po processingu pri 50fps). Snad to je uz korektne.
Pytkin (7947)|10.1.2014 08:23
vivid : ja som to ale pochopil , ze oni to napred konvertuju .. dakym sposobom vyrabaju 50i z toho .. az potom to ide do odbavenia ..
sanchez13 (1071)|10.1.2014 10:14
[QUOTE=Pytkin;479038]oni to napred konvertuju .. dakym sposobom vyrabaju 50i z toho .. az potom to ide do odbavenia[/QUOTE]
no dufam, ze to tak nie je, ale v STV, je vsetko mozne :D

[QUOTE=Pytkin;478930]no 1080p25 , to by si videl vsetko sekane .. to by bola dost debilna telka[/QUOTE]
este sa vratim k tomu co som myslel pod 1080p/25. Myslel som frekvenciu vstupneho signalu, nie FPS...
Vychadzam z toho, ze 1Hz je sinusovka trvajuca 1s. Cize signal vysielany 1080i/50Hz ma vlastne 100 polsnimkov (napr vsetky parne riadky su v prvej polovici sinusovky a vsetky neparne v druhej).
FullHD TV urobi deinterlacing a zobrazi vlastne to iste ako keby bol na vstupe signal 1080p/25Hz, FPS je ale stale 50, cize signal vysielany/prijimany 1080i@50Hz vlastne dokaze preniest plnych 50 snimkov za sekundu (FPS), ktore su ale v tomto pripade rozsekane na 100 polsnimkov.
Je to takto, alebo sa mylim ? Cize ide mi o to, vysvetlit rozdiel medzi frekvenciou vstupneho/prenasaneho signalu (Hz) a FPS (pocet snimkov za sekundu v zdrojovom signale). Pretoze vela ludi si mysli, ze je to to iste, ale podla mna su to 2 veci.

Chapem to spravne ? Dik za pripadnu korekciu :-)
RoPo (6061)|10.1.2014 11:02
Asi to nechápeš správně. 1080i je 50 půlsnímků, kdy každý trvá 20ms - FPS je 25. 1080p je 25 plných snímků, kdy každý trvá 40ms - FPS je také 25. V tomto případě to je vždy při zobrazování 25 snímků za sekundu.
sanchez13 (1071)|10.1.2014 11:24
No to je to iste, co som napisal, len s polovicnym FPS. V tomto pripade by ale na prenos stacil signal o frekvencii 25Hz. (1/25=40ms) Nezaoberam sa spracovanim videa, takze neviem kolko FPS vlastne HD stanice vysielaju...
Kedze vystup STB vacsinou ma 1080i@50Hz, tak teoretizky dokaze v pohode preniest aj 50 FPS (interlaced), lebo to je vlastne 100 polsnimkov, ked je vystup z STB nastaveny na 1080p@50Hz tak by mal teoreticky zvladnut preniest az 100 FPS. (len samozrejme podstatne stupne datovy tok)

Edit:
"i" alebo "p" definuje len sposob/metodu prenosu, frekvencia signalu definuje kolko max roznych "vzoriek" sa moze preniest.
Kolko FPS ma zdrojovy signal pred prenosom v tomto pripade nehra rolu. Samozrejme, ak bude mat viac ako je maximum prenosovej cesty, dojde ku strate kvality
RoPo (6061)|10.1.2014 11:52
Pořád u tvého popisu vidím nějaké zmatečné úvahy. 100 půlsnímků neexistuje, nepoužívá se. Netuším, proč o tom takto píšeš.
Teoreticky výstup zvládne cokoliv co si vymyslíš, ale hardwarově a dle normy nee.
sanchez13 (1071)|10.1.2014 12:08
To su podla mna hranicne hodnoty, co dokaze ta ktora prenosova cesta preniest bez straty kvality.
Je mozne, ze je v nejakej norme definovane, ze HD zdroj vysielany TV ma mat 25 FPS a pri i sa prenasa 50 polsnimkov zatialco pri p 25 celych snimkov a to cele sa ma prenasat 50Hz. V tom pripade je tam ale este stale rezerva.

Edit: ako tak teraz rozmyslam, mozno je to tak nadefinovane prave koli tomu aby TV mohla aplikovat tie svoje "vylepsovatka" obrazu :-)

[QUOTE]The refresh rate (most commonly the "vertical refresh rate", "vertical scan rate" for CRTs) is the number of times in a second that a display hardware updates its buffer.[/QUOTE]
Edit2: tak sa opravujem sam.
to co TV zobrazi ako info o vstupnom signale (alebo nastavite na vystupe STB) nie je frekvencia signalu (prenosovej cesty), ale "field rate", alebo inak "refresh rate".
V tomto pripade presne plati to co pisal RoPo. Nema to nic spolocne s prenosovou cestou ako som si povodne myslel. Hold, co vsetko sa tu clovek nedozvie.
Cize tie hranicne hodnoty su polovicne. 1080i@50Hz dokaze zobrazit max 25 FPS. Pokial ma zdroj viac FPS dojde ku strate kvality...

Diky za usmernenie :D
RoPo (6061)|10.1.2014 13:11
Jedna věc proč to tak je je historická TV norma PAL a NTSC.
Pytkin (7947)|10.1.2014 14:56
sanchez : je v tom globalne zmatok .. normalne by udaj nakonci mal udavat FPS .. cize kolko snimkov je .. a I a P updava ci je to interlaced , teda to nie su snimky , ale polsnimky .. cize 1080p25 by malo byt 25fps .. 1080i50 je 50 fps ..
RoPo (6061)|10.1.2014 15:24
Já v tom zmatek nevidím...
jarino1978 (8045)|10.1.2014 17:39
[QUOTE=vivid.sk;479033]Zaver: Pokial technika nedomrvi obsah (co nieje vynimocne), mal by byt mat filmovy progresivny obsah plnohodnych 1080 riadkov.[/QUOTE]

Vivid, problém je hlavne v tom, že neexistuje nejaké jednotné pravidlo. Skrátka si každý môže robiť, čo chce. Ono si správne uviedol to slovíčko : mal by mať...

EDIT : ten záber ( záverečné titulky ), editor zle odchytil snímok, tie zdvojené snímky sú v skutočnosti klasický preklad ( v editore vidím pekne staré známe vertikálne prúžky ).
jarino1978 (8045)|10.1.2014 20:15
[QUOTE=Pytkin;479038]vivid : ja som to ale pochopil , ze oni to napred konvertuju .. dakym sposobom vyrabaju 50i z toho .. az potom to ide do odbavenia ..[/QUOTE]

Ono to bude asi rôzne. Čo viem, tak väčšina zdrojov ( filmy ), ktoré TV nakupujú sú už konvert 50i. Aj pre SD a aj pre HD. Kedysi tu chodil jeden človek, ktorý priamo pracoval v CT, raz tu dával nejaké ukážky z home kamery Panasonic. Len neviem už jeho nick, ten by možno vedel...

Ja napr. neverím, že taký maloch, ako je SKY UK/DE/IT nevedia, čo majú robiť. Na ich filmových kanáloch je jasne a zreteľne vidieť preklad. Prečo asi ? :)
Možno ty by si Pytkin vedel viac...
vivid.sk (11472)|11.1.2014 00:13
[QUOTE=jarino1978;479133] ktoré TV nakupujú sú už konvert 50i.[/QUOTE]
Konvert do 50i neexistuje (teda, ak nechces obraz upravovat pridavanim nejakych beziacich titulkov a podobne). Skratka to je len flag "interlaced" pre progresivny obsah. Nic viac.

Povodne na DVD nosicoch (kde sa tento flag interlaced/progressive zacal pouzivat) to malo trosku iny vyznam, tam sa playeru povedalo vopred o aky typ zaznamu ide tymto flagom.
Playere, ktore podporovali Advanced Progressive Scan (ci "Progressive Scan") tieto snimky mohli posielat ako progresivne. To bolo este v dobach analogu, ked bol vsetok obsah sireny iba prekladane. Ale aby som prilis nezabiehal do historie ....... v dnesnej dobe, je trosku ina situacia, kedze TV nativne nezobrazuju prekladany material (ako to bolo pri CRT), TV musi spravit korektny deinterlace (rozumej dopocet na 50p a nasledne zobrazenie). Dnesne TV uz pouzivaju inteligentne algoritmy (Vector Adaptive), ktore vedia zistit o aky typ skenovania ide, vedia korektne a dobre spracovat tak progresivny ako aj prekladany signal a to bez ohladu na to, ze je vsetko posielane s flagom interlaced.

Skratka jednoducho povedane, studio moze poslat aj nativne prekladany aj progresivny obraz, TV to zobrazi korektne. Defacto sa to vzdy zobrazuje ako 50snimkov za sekundu, len s tym rozdielom, ze pri 25progresivnom signale su 2 po sebe iduce snimky rovnake (AA,BB,CC,DD ....).

[QUOTE=jarino1978;479108]Skrátka si každý môže robiť, čo chce.[/QUOTE]
Skor by som to nazval tak, ze tieto zdroje vznikali postupne, neprisli v jeden den do studia. Tu to aj starsie zaznamy, ktore nevies ako/kedy vznikli. Mozu byt uz nejako dalej spracovane.

Ja tvrdim, ze pokial je aktualny film na digitalnom nosici a po ceste ho odbovacie studio nedomrvi - nieje ziadny dovod, aby si mal v zdroji artefakty z prekladania (vid aktualne nova Vcielka Maja na STV1 HD). Ono sa to samozrejme domrvit da (staci sa posunut o jediny snimok pri processingu), ale od toho su profici na spravnych miestach, aby to fungovalo ako ma (ak su).

Ajtak cele toto prekladanie nam bol cert dlzen. Ma to viac nevyhod ako vyhod. Nastastie (a uz konecne) pri schvalovani novych standardov 2K a 4K od prekladania upustili a standard neobsahuhe moznost prekladaneho videa.
jarod72pm (841)|11.1.2014 22:41
[QUOTE=klapaciuss;478904]Nic takového, jako přepnout na vstupní signál bez úprav, NENÍ MOŽNÉ. Vždy vám to TV přepočítá na 1080p, i kdybyste se postavil na hlavu. Rastr panelu je 1920x1080 a TV musí každý z těch bodů obsloužit. Jediné co můžete vypnout jsou různé marketingové nesmysly typu super resolution, které jsou dobré jen pro oblbnutí neznalých zákazníků v obchodě.

Zaměňujete pojmy. Vy mluvíte o užitečném rozlišení (to je to, v čem se reálně vysílá), já se bavím o nominálním rozlišení TV, na které se signál MUSÍ převést, aby ho Full HD panel byl vůbec schopen nějak zobrazit. Víte, ono někdy nestačí jen číst fóra. Je potřeba mít určité technické povědomí o tom, jak to funguje.[/QUOTE]
To samé mohu říct i Já ,má TV ukazuje tak jak ukazuje a že ji lze vypnout 1080p není nic zajímavého dokonce pokud ji dám SD signál tak je to na ní poznat (obraz jak s VHSky) a info mi ukazuje o skutečném rozlišení .Asi by jsi měl doplnit technické zkušenosti o new? TV.
Dagy2 (3153)|12.1.2014 11:48
[QUOTE=jarod72pm;479225]To samé mohu říct i Já ,má TV ukazuje tak jak ukazuje a že ji lze vypnout 1080p není nic zajímavého dokonce pokud ji dám SD signál tak je to na ní poznat (obraz jak s VHSky) a info mi ukazuje o skutečném rozlišení .Asi by jsi měl doplnit technické zkušenosti o new? TV.[/QUOTE]

No nic, jarod nepochopil ani po skutočne výskumníckych prácach od vivida a jarina. My o voze a ty o kamzíkovi "dokonce pokud ji dám SD signál" - odkiaľ jej dáš SD signál??? Dáš jej ho cez HDMI alebo z interného tunera naladeného na SD stanicu. A čo máš prosím ťa v tomto prípade zobrazené na paneli TV? 720x576 bodov? T.j. ostatné body na tvojom paneli sú čierne???


vivid, jarino, díky za detailnú analýzu vysielaného streamu. Mne z toho ako laikovi na digitálne vysielanie ale človeku ktorý sa slušne vyznal v analogu vyplýva:
1/ nesúhlasím s tým, že "čert nám bol dlžen prekladanie" - uvedom si, že bez toho by TV vysielanie začalo nekedy v 90-tych rokoch 20.st a nie v 20-tych. Stále je dosť CRT teliek medzi ľuďmi ktoré bez toho proste nejdú. 1080i asi nie je zo včerajška.

2/ bohužiaľ zdá sa že digitalizácia priniesla omnoho viac bordelu do všetkých oblastí než analog. Firmy sú vo vývoji omnoho rýchlejšie než "štátne" organizácie stanovujúce štandardy a tak "predbiehajú dobu". Potom ťažko môže niekto administratívne zakázať niečo do čoho investovala jedna firma a zvýhodniť na trhu inú firmu - viď ovládanie cez HDMI u každého výrobcu po svojom

3/ neštudoval som priložené videa, ale z popisu, ktorý ste tu nechali mám pocit, že vo vysielaných streamoch (predpokladám že v ČR/SR) panuje taký bordel - tvrdili ste, že v jednom programe sa striedajú prekladané a neprekladané snímky - že pokiaľ niečo na obrazovke "poskočí" počas sledovania filmu už by som to asi vôbec nespájal s nekvalitou od skylinku.
Ak je toto všetko pravda, čo ste popísali, je to typický bordel ľudí pracujúcich s IT technikou, ktorý poznám úplne z iných technologických oblastí. U tv je poskakujúci obraz u mňa sú bohužiaľ v ohrození ľudské životy. Myslíte, že chlapa s PC, ktorý to programuje to nejako zaujíma? On má svoje digitálne vstupy a výstupy a že na druhom konci drátu stojí človek ktorého on svojou ignoranciou môže zabiť je mu úplne jedno.

4/ ešte si dovolím polemizovať s vetou, že "progresívny obraz 25p" je uložený do pamäte TV a zobrazený 2x za sebou aby sa dosiahlo neblikanie/netrhanie obrazu. Takto nejako snáď pracovali CRT 100Hz ktoré vzali prekladaný 50Hz signál a zobrazili ho 2x za sebou. Dnešné placky podľa všetkého nikdy nezobrazia 2 obrázky za sebou rovnaké bez toho aby do nich nezasiahli.
vivid.sk (11472)|12.1.2014 15:29
1) upresnenie: myslel som neskor, uz pri specifikacii BD. DVD boli navrhovane este pre CRT, no neskor pri BD to slo uz pri navrhu normalne "odseknut" (to sa udialo az dnes pri navrhu UHD). Casto je kompromisnejsi sposob lepsi, aj ked nebude univerzalny pre vsetkych.

4) Ale zobrazia. Pokial posielas z PC/MMC 25p film pri 50HZ, TV do nich nema dovod zasahovat (pri vypnutom MCFI). Pri LCD technologii sa v skutocnosti neudeje vobec nic, pretoze aj ked tam posles 50x za sekundu ten isty obrazok, ten bude rovnaky bez prekreslenia. Ale to prameni z principu LCD, opat som odbehol.

Chcel som upresnit tych 100Hz CRT TV - ano bolo to nieco obdobne ale z ineho dovodu, ako je tomu dnes. 100Hz CRT vznikli koli zamedzeniu blikania pri 50Hz, Cim vacsia uhlopriecka, tym to bolo vacsmi obtazujuce. Prichodom novych technologii a moznost pouzivat pamate posunuli zobrazovanie opat o dalsi krok dalej. Prve CRT boli totiz naozaj znacne obmedzene moznostami vtedajsej doby - co si treba uvedomit aj dnes. Ziadne uchovavanie v pamati, ziadna uprava obrazu v case - 50x (lebo 50Hz v sieti) zobrazenych snimkov, a to striedavo najprv parny, potom neparny.....
Dagy2 (3153)|12.1.2014 16:18
[QUOTE=vivid.sk;479255]Chcel som upresnit tych 100Hz CRT TV .....Ziadne uchovavanie v pamati, ziadna uprava obrazu v case - 50x (lebo 50Hz v sieti) zobrazenych snimkov, a to striedavo najprv parny, potom neparny.....[/QUOTE]

Poznámka: 50Hz síce je v sieti, ale pôvodný plán vynálezcu TV používať prechod sínusovky sieťového napätia nulou ako sync impulz medzi kamerami v štúdiu a TV prijímačmi v domácnostiach aj tak nebol realizovateľný a sync impulz bol doplnený do analogového signálu. Takže teoreticky aj analogové vysielanie mohlo byť nakoniec 48i alebo trebárs 57.5i
chvála bohu, že toto zastavili hneď pri štúdiových skúškach, inak by sme ťažko v 90-tych rokoch pozerali analogové satelitné vysielanie z iných krajín korektne.

Edit: polopatistické vysvetlenie prečo výsledok 1080i nie je 1080p a prečo pre rýchle pohyby je 720p lepšie ako 1080i a naopak nevhodné pre filmy je tu
http://reviews.cnet.com/8301-33199_7-57524867-221/1080i-and-1080p-are-the-same-resolution/

Je tam krásne názorne pruhovaný roložený slon, ktorý by vznikol z dvoch polsnímkov 1080i len uložením dát do pamäte, poskladaním do 1080p a zobrazením 2x. U rýchlych pohybov TV preto podľa všetkého čo píšu musí doprocesovať obraz medzi polsnímkami.