Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ZYXEL NSA 310 + miniDLNA

drumexx (32)|9.12.2013 16:22
Zdravím. Byl by někdo ochoten a dal sem co nejjednodušší a hlavně srozumitelný (krok za krokem a nejnovější verze softu) návod, jak rozchodit na tomto NAS serveru miniDLNA? Mám firmware V4.62(AFK.0) a v něm je jako Media server použit Twonky (Version: TwonkyServer 7.0.13). Přes DLNA sice krásně spolupracuje s mou TV LG 50PH670S ale nenačítá u filmu titulky, což je pro mě dost zásadní. MiniDLNA by tohle mělo vyrešit. Budu vděčný, díky předem..
Dagy2 (3153)|11.12.2013 10:42
MiniDLNA používam u NAS eTrayz + LG 55LW650s. titulky skutočne fungujú OK, má to zase iné muchy (jedna zvuková stopa, nevie roztiahnuť obraz 720x576 na celú obrazovku atd atd). eTryaz ponúka niekoľko DLNA aplikácií a Twonky mi moc nechodilo.
S inštaláciou krok za krokom bohužiaľ nepomôžem, zyxel nepoznám vôbec.
drumexx (32)|11.12.2013 11:28
No tak ja se stejne divam na HD filmy 720p a 1080p s jednou zvukovou stopou v original zneni, takze tohle by mi ani nevadilo :) Ale ti titulky potrebuju. Jak se tak divam ten Xtreamer eTryaz se uz nevyrabi. Da se nekde sehnat? A jake DLNA aplikace obsahuje? Pokud se toho navodu nedockam budu ten Zyxel muset stejne prodat. Bez podpory titulek je mi k nicemu..
Dagy2 (3153)|13.12.2013 00:11
tu sú všetky aplikácie aj s popisom
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Saxel (2279)|13.12.2013 08:13
[QUOTE=drumexx;475686]... Pokud se toho navodu nedockam budu ten Zyxel muset stejne prodat. Bez podpory titulek je mi k nicemu..[/QUOTE]
Promiň, ale jdeš na to špatně. DLNA je a vždy bude plné kompromisů. Máš síťové úložiště, máš TV, to co ještě potřebuješ je přehrávač multimedií (MMC) - i ty levnější (do 2 tisíc) ti poskytnou mnohem více funkcí a užitných vlastností než DLNA.
RoPo (6061)|13.12.2013 08:33
Tvoje TV nemusí podporovat titulky v streamu z DLNA serveru. Možná, že podporuje jen titulky, co jou v kontejneru společně s videem. Nebo naopak jen externí.
Nicméně, podívej se do nastavení TwonkyServeru pod jakou emulací je tam uveden klient - tvoje TV. Jestli "Generic Media Receiver", nebo přímo konkrétní výrobce. Tím se dá TwonkyServer ještě nastavit, aby vysílal datový proud trochu s jinou hlavičkou DLNA streamu.
drumexx (32)|13.12.2013 12:04
[QUOTE=Saxel;475888]Promiň, ale jdeš na to špatně. DLNA je a vždy bude plné kompromisů. Máš síťové úložiště, máš TV, to co ještě potřebuješ je přehrávač multimedií (MMC) - i ty levnější (do 2 tisíc) ti poskytnou mnohem více funkcí a užitných vlastností než DLNA.[/QUOTE]

Nepotrebuju kupovat zbytecne dalsi externi MMC kdyz mam plnohodnotny prehravac ve sve TV. Chci pouze filmy ze serveru nacitat do TV podobne jako bych si ho prehraval z USB HDD. NAS mi resi problem u pripojeni USB HDD neustaleho prehazovani USB kabelu do PC a do TV a filmy se muzou stahovat primo do nej..
drumexx (32)|13.12.2013 12:14
[QUOTE=RoPo;475892]Tvoje TV nemusí podporovat titulky v streamu z DLNA serveru. Možná, že podporuje jen titulky, co jou v kontejneru společně s videem. Nebo naopak jen externí.
Nicméně, podívej se do nastavení TwonkyServeru pod jakou emulací je tam uveden klient - tvoje TV. Jestli "Generic Media Receiver", nebo přímo konkrétní výrobce. Tím se dá TwonkyServer ještě nastavit, aby vysílal datový proud trochu s jinou hlavičkou DLNA streamu.[/QUOTE]

Mam TV model 2013 a ta podporuje titulky jak primo z kontejneru tak externi titulky srt. Vyzkouseno na externim HDD. Tu emulaci jsem zkousel prehazovat myslim ze jsem zkousel prave Generic Media Receiver a LG DLNA Player a titulky nesly. A prepnout na jiny to sice jde ale vzdycky se to automaticky prepne zpatky na LG DLNA server. Takze to nepomuze..
Saxel (2279)|13.12.2013 12:23
[QUOTE=drumexx;475911]Nepotrebuju kupovat zbytecne dalsi externi MMC kdyz mam plnohodnotny prehravac ve sve TV. Chci pouze filmy ze serveru nacitat do TV podobne jako bych si ho prehraval z USB HDD...[/QUOTE]
Kdybys měl v TV plnohodnotný přehrávač, uměl by přehrávat soubory i ze síťového úložiště. Ale přemlouvat tě samozřejmě nebudu...
RoPo (6061)|13.12.2013 12:33
[QUOTE=drumexx;475912]Mam TV model 2013 a ta podporuje titulky jak primo z kontejneru tak externi titulky srt. Vyzkouseno na externim HDD. Tu emulaci jsem zkousel prehazovat myslim ze jsem zkousel prave Generic Media Receiver a LG DLNA Player a titulky nesly. A prepnout na jiny to sice jde ale vzdycky se to automaticky prepne zpatky na LG DLNA server. Takze to nepomuze..[/QUOTE]

Ale z externího HDD se nepřehrává standardem DLNA. To je podstatný rozdíl.
drumexx (32)|13.12.2013 12:38
[QUOTE=Saxel;475914]Kdybys měl v TV plnohodnotný přehrávač, uměl by přehrávat soubory i ze síťového úložiště. Ale přemlouvat tě samozřejmě nebudu...[/QUOTE]

No ja si myslim ze to nebude tim prehravacem v TV kdyz pres USB HDD jedou titulky v pohode. Problem bude spis v tom DLNA. Potrebuju NAS s jinym DLNA Media Serverem nez je Twonky. Na zahranicnich forech to resi x lidi ze Twonky je na nic :)

---------- Doplněno v 12:38 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:35 ----------

[QUOTE=RoPo;475917]Ale z externího HDD se nepřehrává standardem DLNA. To je podstatný rozdíl.[/QUOTE]

To ja vim nejsem blbec. Problem je v tom DLNA. Chce to jiny nez je Twonky. A ten prave do toho Zyxelu neumim dostat bez poradneho navodu..
RoPo (6061)|13.12.2013 13:22
Zajímavé, u mě NAS325 s Twonky vs Panasonic žádný problém. Zkus změnit profil v Twonky jak jsem psal.
Dagy2 (3153)|13.12.2013 13:43
ako som písal, TV vie prehrať cez DLNA titulky srt, no problem

problem je skutočne twonky. V etrayz sú štandardne asi 4 DLNA servre, Twonky funguje najhoršie. titulky som síce neskúšal ale vyhodil som ho kvôli tomu, že niektoré ts nahrávky zo SAT prijímača nevedel "servrovať" z odkazom "neznámy formát", alebo "soubor nemuže být spušten" a podobné ftákoviny. U MiniDLNA sa mi to nestalo ani raz.

ano DLNA je kompromis, nebude to nikdy MMC. Ak používa len obmedzený počet formátov ktoré získava z nejakého zdroja a bežia mu k spokojnosti, prečo nie DLNA.
RoPo (6061)|13.12.2013 13:52
Záleží na DLNA klientu (TV), ale také na daném DLNA serveru pro danou TV, co dokáže schroustnoust přes DLNA. Tzn. ke každé TV bude lépe, či hůře fungovat konkrétní DLNA server a jeho nastavení.
drumexx (32)|13.12.2013 13:55
[QUOTE=RoPo;475925]Zajímavé, u mě NAS320 s Twonky vs Panasonic žádný problém. Zkus změnit profil v Twonky jak jsem psal.[/QUOTE]

Psal jsem ze to nejde. Kdyz to v nastaveni Twonky prepnu na jiny tak se to automticky prepne zpatky..
RoPo (6061)|13.12.2013 14:14
Koukal jsem jinde a Twonky a LG je celkem problematické. U mě s Panasonicem bez problémů.

Kdyžtak se podívám, jakou verzi TS mám, protože každá verze je jiná.

MiniDLNA jsem si instaloval na router a dříve jsem si jej instaloval na D-Link 320. Šlapal obstojně, ale teď mě vyhovuje právě Twonky. Umí s Paňácem vše. Nehledě na to, že má i podporu Dropboxu, kterou potřebuji.
odtahovka (54)|13.12.2013 17:44
Chtel jsem zeptat ..... co je pro mne lepsi volba? NAS nebo Cloudbox .
Chtel bych to na sdileni filmu po domaci siti a aby to uloziste videla moje TV a PC zaroven. Tv mam 55f6500.
RoPo (6061)|13.12.2013 19:04
U mě v NSA 325 je Twonky verze 7.0.13.
LG DLNA Player v nastavení TS u IP patřící TV jsi zkoušel nastavit? Na TV máš nastaveno IP adresu napevno nebo přes DHCP?
Dagy2 (3153)|13.12.2013 20:45
[QUOTE=odtahovka;475964]Chtel jsem zeptat ..... co je pro mne lepsi volba? NAS nebo Cloudbox .
Chtel bych to na sdileni filmu po domaci siti a aby to uloziste videla moje TV a PC zaroven. Tv mam 55f6500.[/QUOTE]

špatně položený dotaz:
Cloudbox je jeden z typov/výrobcov NAS. Tak ako Synology, Zyxel, D.link a stovky ďalších.
NAS je sieťové úložisko, do ktorého možno vložiť niekoľko diskov podľa typu prístroja.
- Na NAS po namapovaní môžu pristupovať PC priamo ako na interný disk
- Na NAS môžu pristupovať multimediálne prístroje ktoré vedia CIFS prístup

NAS má svoj procesor a firmware a možno do jeho pamäte inštalovať aplikácie, jednou z nich je napr. DLNA.
Na NAS môže pristupovať toľko zariadení naraz, koľko zvládne obslúžiť jeho procesor a disk.
odtahovka (54)|13.12.2013 21:03
Dekuji za vysvetleni Dagy v tomhle jsem dost pozadu.Chtel bych si koupit tohle [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
uvidi se to navzajem s moji TV?
RoPo (6061)|13.12.2013 23:03
Je tam DLNA server. Pokud TV umí DLNA klienta, tak uvidí (o přístupu z TV na NAS přes klasické CIFS/SMB sdílení pochybuji, spíše s tím nepočítej). Ale jestli bude DLNA z tohoto NASu použitelný k tvé TV to ti nikdo neřekne pokud jej nemá. Nepíšeš jakou máš TV a já nevím jaký DLNA server v LaCie je.
odtahovka (54)|13.12.2013 23:19
TV mam ue55f6500 a jaky DLNA v LaCie je to taky nevim.
Potom tedy jaky Nas by si mi doporucil?
RoPo (6061)|14.12.2013 09:41
Podivej se k vyrobci LaCie zda nema nekde napsano, co tam za server je. Kdyztak si stahni manual.

Ja mam ZyXel NSA 325. Tam je Twonky. Na mem druhem velkem NASu mam MiniDlna a PS3media server.
Dagy2 (3153)|14.12.2013 10:03
[QUOTE=odtahovka;475996]TV mam ue55f6500 a jaky DLNA v LaCie je to taky nevim.
Potom tedy jaky Nas by si mi doporucil?[/QUOTE]

máš asi 3 možnosti:
1/ daj do vyhľadávača typ telky alebo typ LaCie a skús nájsť odpovede na to, či niekto má také prepojenie
2/ otvor tu nové vlákno s názvom napr. "aký NAS k ue55f6500" a ten kto ho má ti tu napíše s čím má dobré skúsenosti. V tomto vlákne tvoj dotaz pravdepodobne nenájdu
3/ kúp ten NAS v internetovom obchode, vyskúšaj a keď to nepôjde vráť a vymeň
KamilZ (10277)|14.12.2013 13:00
odtahovka: spoléhat se na NAS s DLNA není dobré, dříve nebo později pravděpodobně narazíš ... Zvolit vhodnou plně spolupracující kombinaci DNLA serveru a firmware TV, kdy často nemáš možnost nic zkoušet a měnit je skoro nemožné (TV už máš asi ji měnit kvůli kompatibilitě nebudeš). Takže bych se na tohle vůbec nezaměřoval a šel bych cestou:
- pokud stačí jednoduché, nezabezpečené (RAID) úložiště, tak nové MMC s HDD s možností sdílení HDD přes SMB/CIFS (naprosto bezproblémová přehrávání čehokoli, ale na HDD po LAN nebude tak rychlý přístup jako v případě NAS)
- koupit QNAP TS-269L, což je NAS, ale má HDMI a je v tom XBMC, zajímavé řešení, ale zatím s ním zde nejsou zkušenosti
- koupit zvlášť NAS (pak je +- [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]) a k tomu levné, bezdiskové MMC
odtahovka (54)|14.12.2013 13:11
[QUOTE=RoPo;476006]Podivej se k vyrobci LaCie zda nema nekde napsano, co tam za server je[/QUOTE]
Vyrobce uvadi server Twonky Beam


[QUOTE=Dagy2;476009]máš asi 3 možnosti:[/QUOTE]
1. googlim uz 3 dny a recenze zadne
2. nejlepsi reseni :-)
3. Nemam s tim dobre zkusenosti.


[QUOTE=KamilZ;476017]spoléhat se na NAS s DLNA není dobré[/QUOTE]

Kamile chci proste neco, aby se to na domaci siti tvarilo jako dalsi HDD a videl jsem ho v pc a v TV zaroven.Potom by jsem chel na uloziste kopirovat filmy a nasledne je prehravat v TV.Jeste by se mi libilo stahovat napr. film primo do uloziste.To vse po domaci siti zadne kabely.Router wifi atd. samozrejme mam.
Zatim to mam resene pres samsung link, ale myslim, ze nejake NAS by bylo o dost lepsi.
RoPo (6061)|14.12.2013 13:19
Twonky Beam je podobny Twonky serveru. Kup res eshop. Vyzkousej a pokud nebude vyhovovat, tak do 14ti dnu muzse vratit. Nevidim v tom problem.
tdlmarek (1566)|14.12.2013 13:32
[QUOTE=odtahovka;476022]Kamile chci proste neco, aby se to na domaci siti tvarilo jako dalsi HDD a videl jsem ho v pc a v TV zaroven.[/QUOTE]
To je ale problém TV, ne otázka správného výběru nějakého zařízení. Žádná dnešní TV prostě funkci přístupu na síťový disk nemá, a přes to nejede vlak. Pokud (nesmyslně) trváš na požadavku přehrávat pomocí TV, tak je DLNA jediné řešení, nic jiného nevykoumáš.
odtahovka (54)|14.12.2013 13:38
tdlmarek - samozrejme, ze jine reseni nez DLNA nemam.
KamilZ (10277)|14.12.2013 14:42
[QUOTE=odtahovka;476022]Kamile chci proste neco, aby se to na domaci siti tvarilo jako dalsi HDD a videl jsem ho v pc a v TV zaroven[/QUOTE]
Ale už si konečně uvědom, že to prostě z principu nejde, viz komentář od tdlmarek. Možná řešení jsem psal (využívání DLNA je samozřejmě další, ale to z mého pohledu rozumné řešení není).
odtahovka (54)|14.12.2013 15:04
[QUOTE=KamilZ;476029]Ale už si konečně uvědom, že to prostě z principu nejde[/QUOTE]
Asi jsme si spatne rozumeli .... vim, ze to tak nejde a musim vyuzit reseni DLNA a tuto moznost chci vyuzit.Jde mi proste o to kdyz si koupim napr. Zyxel nas 325 a nakopiruju do NAS film a v TV si ho z NAS prehraji.
Uvidi tedy moje TV toto NAS, treba jako vidi PS3 nebo servio..?? Jen toto chci vedet, nic vic nic min.Nemel jsem nikdy moznost to videt na vlastni oci.
KamilZ (10277)|14.12.2013 16:46
To Ti potvrdí pouze majitel uvedené kombinace. A mohli se, aby to nebyl "nadšenec", pro kterého je DLNA bez nutnosti MMC velká výhoda a raději z principu nepřizná problémy a nedostatky...
RoPo (6061)|15.12.2013 10:08
Ano TV DLNA server spusteny na NASu uvidi.
Dagy2 (3153)|15.12.2013 10:57
Myslím že odtahovkář (dúfam že ak to nie je len nick tak pomáhaš len ľuďom v núdzi a nie mestskej polícii) už dostal odpovede asi na všetko.
Ano
- všetky PC a prístroje s CIFS prístupom uvidia tvoj NAS server nech je akejkoľvek značky
- všetky multimedialne krabičky s DLNA klientom uvidia NAS na ktorom ešte navyše pobeží v jeho procesore aplikácia DLNAserver. Spolupráca medzi konkrétnym DLNA serverom, resp. jeho implementáciou na konkrétny NAS a DLNA klientom v konkrétnej TV je istá len keď ti dá informácie niekto kto tieto dve konkrétne zariadenia odskúšal. To si už pochopil.

Len koment okolo:
- že neexistuje telka ktorá má iný prístup ako DLNA by som sa neodvážil tvrdiť
- mulitkrabičkyvšehodruhu v TV sú budúcnosť ľudstva - či je to bohužiaľ alebo chvalabohu je ako pre koho, môžete proti tomu namietať, nesúhlasiť ale to je tak všetko čo proti tomu môžete urobiť. (vetu som si požičal a parafrázoval od slávneho českého rodáka)
je to tak a kto tomu neverí nech sa pozrie na priblblé smartfony, normálny mobilný telefon už dnes nezoženiete. Sat prijímače a MMC budú nasledovať.
odtahovka (54)|15.12.2013 13:44
Dagy - pomaham lidem a vytahuji jejich vraky z prikopu, pro MP zasadne nejezdim.Dekuji za podrobne vysvetleni toto jsem potreboval presne vedet.

Jinak dekuji vsem za reakce, ted uz vim jak a od ceho se mam odrazit.
mir77 (15)|20.4.2015 22:21
Ahoj,

rád bych oživil toto téma, protože jsem koukal na tohle NASko jako vhodný dárek pro kamaráda k narozeninám. Nedávno si pořídil novou LG 42LB670V a chtěl použít NAS jako DLNA server pro přehrávání filmů v různých formátech a především s podporou titulků. Už to je nějaký pátek, co jste to zde rozebírali, tak mě zajímalo, zda jste nějak pokročili v této otázce.

Díky, Míra
RoPo (6061)|21.4.2015 08:11
Co chceš znát za odpověď? U mě DLNA funguje stále stejně - pro mě dobře - pro někoho špatně. Navíc jsem si na vlastní NAS/server ještě nasadil Serviio, které je sice pomalé (díky tomu, že je napsané v Javě), ale má mnohem více možností konfigurace než miniDLNA (které mě na serveru jede) a Twonky Media Server, který mě jede na druhém malém NASu.

Mimo to použiívám i Intel NUC jako HTPC, který tahá data z těchto serverů ze sdílených složek. Pro ty případy, kdy chci používat HTPC nebo koukám na projektor. Ten vlastní DLNA clienta nemá.

Zde na fóru je o všech těchto možnostech MMC/HTPC/DLNA popsáno dost. Nepročítal jsi to?
mir77 (15)|21.4.2015 20:06
Nikdy jsem se s NASem fyzicky nesetkal ani to nezkoumal nejak blize, takze v tom trochu tapu.
Chapu te dobre, ze lze na tenhle NAS nainstalovat Serviio? Pouzivam ho na PC a mam s nim jen dobre zkusenosti.
RoPo (6061)|21.4.2015 21:05
mir77: Ne na všechny NASy můžeš instalovat cokoliv. SW/FW bývá většinou uzavřený i když většinou založený na některém typu Linuxu. Maximálně nabízejí výrobci SW instalační "balíčky" předurčené pro konrétní modely NASů (např. Synology).
Já jsem instaloval Serviio na svůj postavený NAS pro moje potřeby, které potřebuji. Tam mohu instalovat cokoliv. Nejsem téměž ničím omezen.

Nevím který "tenhle NAS" myslíš, ale zda-li máš na mysli ten co je v téma tohoto vlákna, tak mám model NSA 325 a ten má v sobě právě komerční Twonky Media Server s komerční licencí.
Sice balíček pro něj Serviia existuje (musíš také instalovat FFP pro možnost provozu téměř všeho co výrobce nenabízí na bázi Linuxu, který na NASu mám), ale bude ukrutně pomalý díky tomu, že Serviio je psaný v Javě. Na mém hlavním NASu s i3 je při aktualizací databáze médií dost pomalý. Můžu Serviio nainstalovat na tento NSA 325 ze zajímavosti, jak je líný, ale tuším, že bude hroznej šnek na HW co má NSA 325.