Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Projektor Optoma HD131X, Optoma HD25e

Cabinko (7)|18.9.2014 16:37
Ahojte. Píšem už asi trošku neskoro, ale posledné dni som aj ja riešil otázku projektorom a ja som pre zmenu začal zvažovať ten benq w1070, ale potom som narazil na zrovnávaci test, kde zrovnavali vyssiu radu benq w1300 s pre mna najprv neznamim projektorom (Optoma HD131XE), ale kedze ten w1300 stoji 850€ a zistil som ze ten optoma dokonca len 600€, cize vychadzal lacnejsie ako nizsia rada w1070, ale bol na tom lepsie ako w1300 tak uz som v tom mal v celku jasno do coho pojdem. A pre tych ktory riesili ci HD25e, alebo HD131xe odporucam tento clanok (http://www.projektordoma.cz/reviews/detail/5) ktory mimochodom v prahe maju aj studio kde si to moze prist ako sa vravi "osahat"... ale oni po testovani sami konstatovali ze HD25e a HD131xe je presne to iste, len HD131xe ma trosku mensiu svietivost, co si ja osobne za tie prachy nestoji. Ja osobne som mal stastie na akciu a podarilo sa mi HD131xe kupit za 532€! co je uzasna cena, za 4 dni by mi mal prist, takze ked tak potom mozem napisat ako to fici (planujem to dat na 110" extra bielu stenu (ziadne platno))...

PS: ty co riesili platna ake kupovat a za ake nehorazne ceny, ak vam to situacia dovoli, odporucam pouvazovat o specialnej farbe na stenu kde vas to podla mna vide lacnejsie a bude to lepsie, nebudete musiet vobec riesit stahovanie platna, kabelaz a ine blbosti.
Snoopee (58)|26.9.2014 09:15
čau Cabinko, myslím že si sa rozhodol správne. Tú recenziu som myslím čítal, ale pred pár mesiacmi + pár ďalších recenzií. Vždy vychádzala optoma lepšie v porovnaní cena/kvalita. Už začni ťahať kvalitné filmy kde si užiješ zážitok. Hlavne prvý film je šok, u mňa končil konštatovaním "Kokso ja mám doma kino" :D
No ešte musím doriešiť zvuk, lebo teraz mám k super HD obrazu taký chrchlák speaker z PC. Už som si vybral BOSE 2.1 home cinema.
Plátno - to sa ti povie, biela stena. Tiež by som mal bielu stenu a nie drahé plátno, ale pri obraze 3,5x2 metre nedisponujem potrebnou stenou, zasahujú mi do nej dvere, ktoré som potreboval prekryť.
Odporúčam ako prvý film Noe. Dejovo to je kravina, ale ten obraz .... (mal som 8 gigovú verziu)
Cabinko (7)|26.9.2014 12:20
No, nakoniec mi to nevyšlo tak ako som planoval, lebo ten HD131x sa asi prestal predávať, keďže ho nemajú na sklade, tak som namiesto neho siahol po HD141x, ktorý vyšiel asi pred mesiacom a je to nástupca HD131x, takže by mal byť aj o niečo lepší. Mal by mi prísť zajtra, tak sa uvidí, ale celkom sa na to teším, zohnal som ho za cca 570€...doma už mám aj 3D okuliazer ZF2100 a ďalšie by do mesiaca mali prísť :) čo sa filmov týka tak už mám asi 5 3D blue ray SBS pripravených, každý cca 50GB, takže kvalitka by mala byť.
Čo sa týka repro tak ja zatiaľ nemám tie čo by som chcel, ale viem presne čo chcem už dosť dlho. Neviem koľko si ochotný do repro investovať, ale odporúčil by som ti Logitech Z-906, tie sú podla mňa najlepšie do hranice cca 1000e...ale vieš ich kúpiť okolo 200-250e, čo je podľa mňa super cena. Ak chceš len 2.1, čo nieje na filmy najlepšie, ale tiež by som ti odporúčil Logitech, najskôr niečo ako Z-623, tie su špička. Nechcem tu propagovať logitech, ale spomedzi toho čo som vyskúšal u mňa táto značka v PC príslušenstve jednoznačne výťazý. Už roky používam x-230 a hrajú perfektne, žiadne chrastenie, proste nič, ale tak na kino je jednoznačne 5.1 lepšie, preto aj som rozhodnutý časom ísť do tých z-906.

PS: keď vyskúšam projektor a nezabudnem, písnem ako som sním dopadol. Inač čo sa plátna týka je to drahá záležitosť, preto je podľa mňa stena lepšia, ak je tá možnosť skús popremýšľať o prmiestneni nábytku v izbe či sa to nedá inak vyriešit ak na tej jednej stene sú dvere, na inej možno nie. neviem ako to u teba vyzerá, no ak to nevyriešiš tak asi to plátno, ale ako lacná alternatíva dočasne pomáha aj biela plachta :)
Snoopee (58)|26.9.2014 12:47
Máš tam o niečo menšiu svietivosť ale kvalita bude OK. Ani ja nepozozerám filmy na pravé poludnie s odkrytými žalúziami :)
Kúpil som novostavbu, takže mám povačšinou namiesto stien okná a nechcem dávať projektor do malých izieb, kde by bol obraz 2mx1m, to by bola škoda keď to usvieti 3,5x2 úplne luxusne. Na to potrebujem vzdialenosť projektor-plátno 5 metrov. Splňa to jediná stena a plátno OPTOMA tam už visí. Dal som zaň cca €180, čo je únosné. Na stenu by to v mojom prípade bolo o ničom, mám defaultne "hrubú zrnkovú" stierku a keď som už vymlátil tolko prachov za projektor (+tú skrinku od WD do ktorej ide USB + do budúcna €600 za zvuk) tak by som tú kvalitu na takej stierke vobec neocenil. Až plátno tomu dodalo "cinema" rozmer.
Tie repráky Logitech mám ja zafixované ako súpravu k PC, možno sa mýlim ale pri porovnaní s BOSE firma LOGITECH bledne závisťou. Pre verziu 2.1 som sa rozhodol z dôvodu že si nerozvŕtam celý byt káblami na 5.1, zas taký fajnšmeker nie som. A sorry, ale tvrdenie že kúpiš tisíc eurové repráky za 2 stovky je fikcia alebo ťa niekto odrbáva. Ja už mesiac sledujem recenzie a ceny BOSE home cinema 2.1 a ceny sú celosvetovo plus mínus rovnaké (USA lacnejšie, ale platíš za delivery+clo+dph).
No potom napíš prvé dojmy z projektora, som zvedavý ako sa bude páčiť :)
Cabinko (7)|26.9.2014 13:26
tak to sme sa zle pochopili, ja som to myslel tak ze podla mna lepsie repro do 1000€ nezozenies. Neviem, ale tie z906 maju thx surround certifikat a vsade kde si ich najdes su ocenovane a pochvalovane za kvalitu, ale ano logitech sa najcastejsie spaja s pc prislusenstvom, ale ved k tomu patria aj filmy, aj ked vacsinou na monitore. tak ako tak maju uzasny zvuk a ked viem co moje 2.1 36w repro od nich dokazu a ako hraju aj po rokoch, ani nepochybujem ze ich najlepsie repro a teda tie z906 budu hrat vynikajuco. ja osobne si znacku bose spajam skor s repro do auta ako do bytu, ale tak je to tvoje rozhodnutie, ale aspon by si sa mal pozriet na tie repro. a co sa kablov tyka, da sa to tahat v listach od plavacky, alebo peknych bielych elektrikarskych, popripade v podhladovych. iny si robia predpripravu pod omietku, to je individualne, ale samozrejme je na kazdom z nas ako si to zariadi a do coho je ochotny ist. ale tak ked mas lepsie kino ako ja, podla mna je skoda nedat tam poriadny zvuk a 2.1 ti nikdy neurobi priestorovy zvuk 5.1 aj ked to ma certifikaty aj neviem co, to si treba uvedomit :) aj od toho bose podla mna nejake 5.1 je lepsia volba na filmy.
ja mam doma tak jemnejsie zrnitu omietku (extra biela, vodou zmyvatelna) a do teraz som snou bol uplne spokojny, aj ked taky kvalitny projektor som nemal, mal som len starsi benq s rozlisenim 800x600 a aj to to bolo krivo nasmerovane a tak, cize toto bude uplne ina liga a mozno casom aj ja pojdem do platna, alebo original farby na premietanie, to este neviem, no ked to od zajtra zacnem skusat, rychlo zistim ci mi to postacuje, alebo mam nejake vyhrady :) a ozaj, ten nastupca hd141x ma vyssiu svietivost a kontrast ako predchodca..konkretne 3000 svietivost oproti 2500 a 23000 oproti 18000 kontrast. ak si teda nehovoril o hd25e, ale ten sa podla mna neoplati kupovat, tak ako ani hd26e. odporucam ti pozriet si tuto stranku http://www.projektordoma.cz/reviews/detail/12 chlapci tam recenzuju nami spominane projektory
RoPo (6061)|26.9.2014 14:34
K domácímu kinu - projektoru - plasťáky jsou výsměch. Do 1000€ pořídíš normální AVR s normálními bednami a budou hrát mnohem, mnohem lépe než tyto Logitechy a dají zvuku prostor a hloubku.
To plastové minibedýnky neudělají i kdyby měli 1000 THX specifikací. Fyziku neoblbneš.
Cabinko (7)|26.9.2014 15:00
tak ja viac ako 200e investovat nechcem. a neviem ako ty, ale domace kino nema byt primarne na hudbu, takze drevene repro nechcem. pokial viem na hudbu su drevene repro lepsie ako plastove, ale na hudbu ja kaslem, takze mame asi ine predstavy o podani zvuku ktore ocakavame. tie bose mi za to proste nestoja. a fyziku neoklames hlavne 2.1, preto ti nikdy nedaju realny priestorovy zvuk. je pekne ze bose je mozno pre niekoho vznesenejsia a drahsia znacka, ale treba to vyskusat v reale ako to naozaj hraje. podla mna maju tie z906 bohovsky zvuk a aj podanie priestoroveho zvuku a jeho hlbky. papier vela znesie kde tie bose vychvaluju, ale zatial som lepsi zvuk nepocul.
Snoopee (58)|29.9.2014 16:34
je to vec osobných preferencií.

Ja si kvoli 5.1 nerozvrtam cely byt a nerozvešiam po izbe repraky jak v cirkuse. A to ani nehovorim o tom že mi jednu celu stenu tvorí sklo.
Drevené repráky sú určite super, ale také veľké krámy si do bytu nedám a €1000 do toho nenarvem aj keď nie som nejaký chudák.

Na to že si pustím občas mp3, občas rádio a raz za čas chcem trochu kvalitnejší zvuk z domáceho kina mi ten Home cinema BOSE uuuuuuplne stačí.
Cabinko (7)|14.10.2014 17:23
No, nový projektor už mám viac dní a musím povedať že zatiaľ som veľmi spokojný. zatiaľ mi trošku vadia len dve veci. 1. prepínanie medzi vstupným signálom HDMI1 (u mňa Apple TV) a HDMI2 (PC) trvá trošku dlhšie ako by som čakal, ale keďže to až toľko nemusím prepínať, dá sa to vydržať a myslím že na tom podobne budú všetky projektory. 2. pri 3D filmoch musím zapnuť 3D v prehrávači na PC, ale to sa asi inak nedá, myslel som že to bude automatické, ako o tom písali, ale to sa asi vzťahuje len ak ide signál z blue ray prehrávača, čo by aj dávalo väčšiu logiku, no vyskúšať to neviem. Obraz je naozaj výborný, som sním veľmi spokojný, akurát som ešte neprišiel na to ako sa prepínaju režimi a ich nastavenia :) zatiaľ môžem len odporučiť. A čo sa zvuku týka, zatiaľ mám zapožičané provizórne 5.1 repro a pri filme chladenie projektoru trošku ruší len pri tichých scénach, ale to bude preto že mám projektor 1m nad hlavou :) takže za normálnych okolností by to malo byť vpoho. aj vstavaný repro sa dá použiť ako núdzovka, je dosť výkonný, ale samozrejme je to mono a ten zvuk je kvalitatývne plochý a nedá sa porovnávať s kvalitným ozvučením. Takže ak sa bude niekto rozhodovať medzi HD131x, HD25e, alebo HD141x, HD26 tak tento mu môžem vrelo odporučiť. Je to výborný projektor, skvelý nástupca HD131x a svietivosť aj podanie farieb je podľa mňa úplne vpohode a veľmi pekné, to či už sa niekomu oplatí vraziť do HD26 100€ a viac kôli trochu vyššej svietivosti a vernejšiemu podaniu farieb, nechám na každom z vás.
Snoopee (58)|15.10.2014 09:45
cabi prepínanie režimov máš priamo na ovládači, sú to 4 samostatné tlačítka (9/6, Natural, ....). Počuj zistil si ako sa tam spúšťa ten "eco" režim ? Ja som zmenil výber ozvučenia, po porade na fórach i v okolí som presedlal z BOSE 2.1. na ONKYO LS3100. Začiatkom novembra mi príde z amazonu tak sa neviem dočkať. Kolko máš uhlopriečku obrazu ?
Cabinko (7)|15.10.2014 14:49
No každá 5.1 zostava je lepšia ako 2.1 takže robíš len dobre ak meníš. Ja tiež kúpim tie z906 keď na nich budem mať. Tie režimy si pozriem, nejak v tom tápem. Noo ten eco režim sa mení v nastaveniach niekde. Ale pokiaľ viem ide ho zmeniť len keď nemáš aktívne pripojenie. Ja používam dynamic režim kde sa tá svietivosť mení sama. A moja uhlopriečka je cca 270cm. Ja dúfam že začiatkom novembra už budem mať druhé 3d okuliare a nový iPhone 6 plus 😊 a potom už poriešim len tie repro a bude to skvelé kino :)