Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Problém s mechanikami DVD, IDE řadičem??

salat (19)|17.5.2005 14:38
Koupil jsem si u Vás Mechaniku Toshyba 1912 a po přidání do systému nastaly problémi se kterými si nevím rady. Popíšu celý problém co nejpodrobnéji aby bylo jasné, co vše už jsem vyzkoušel a jaké výsledky to mélo

konfigurace:

Atlon XP 2600+
Deska Nforce 2 (Soltek)
grafika Gforce 6800 (Gigabite)
ram 1GB 333 značková 2x 512mb (kingstom,Ocz)
zvuk hercules Digifire 7.1
HDD 120GB IBM primary master
80GB IBM primary slave
Mechaniky DVD-RW LG GSA 4120B secondary master
DVD-ROM Toshyba 1612 (vyměněno za Toshyba 1912) secondary slave

Popis závady:

Asi před měsícem mi najednou naběhl počítač bez DVD mechaniky toshyba 1612...
po restartu opět nenaběhla, zkusil jsem vyměnit kabel atp...pořád nic potom když už jsem to vzdal že je prostě mrtvá (ani nesvítila při bootu) a zapojil jsem všechno tak jak to bylo na začátku najednou v pohodě fungovala. Mehcaniku 1612 jsem prodal s tim že si koupím novou (1912)

V době kdy jsme čekal na novou mechaniku a měl jen LG 4120 se mi jednou stalo že jsem vložil (zapsané) DVD-RAM medium a systém ho v mechanice nenašel. Asi po čtvrtém vložení šlo najednou číst médium v pořádku.

V pátek mi od příšla Toshyba 1912 (má oficiální podporu čtení DVD-r/rw, DVD+r/rw, DVD-ram)...zapojil jsem ji k LG (LG master, 1912 slave) bios i system ji našel, ale po vložení vypáleného DVD-R hlásila "poškození povrchu disku, nelze číst" (lisované DVD četla v pořádku). Nenačetla ho při žádném zapojení ani master ani slave, vyzkoušel jsem i vyměnit kabel, nic nepomohlo. Zkusil jsem to DVD přečíst v LG a načetla ho,ale film který na něm byl četla s chybami (deformovaný obraz, kostičky, chybné barvy) Přenesl jsem obě své mechaniky ke kamarádovi a obě mechaniky četly to samé DVD bez chyb!!!!!!!!

Zkusil jsem tedy odinstalovat ovladače ASPI, to ale nepomohlo.
Instalace systému spustit šla, tak jsem Zkusil přeinstalovat kompletně celá Windows (na čisto = format disku) a přišel na zajímavou věc. Když jsem měl čistou instalaci Windows tak 1912 četla všechna DVD (včetně toho zkušebního s filmem). Jakmile jsem nainstalovat IDE nforce driver k základní desce (5.10 certifikované) tak už zase odmítala číst pálená DVD. Ještě jednou jsem si to ověřil novou instalací a opravdu to tak bylo.


Nainstaloval jsem tedy znovu počítač bez těchto driverů s tím že je to vyřešené, problémi ale pokračují: Jednou mi systém startoval asi 3 minuty a potom byl tak pomalý že byl v podstatě nepoužitelný. Několikrát se mi stalo že mi 1912 při čtení DVD-Ram nenačetla některé adresáře jako kdyby tam nebyly, ale některé ano. Po vysunutí a zasunutí už zase četla v pohodě. Několikrát při načítání DVD zamrznul počítač, opět pomohlo vysunutí a zasunutí DVD.


Provedl jsem test pamětí (mem test) který proběhl v pohodě.
Testoval jsem grafickou kartu (3dmark) (kvuli těm kostičkám ve videu), v pořádku.
Sledoval jsem teplotu procesoru: nikdy nepřekročila 55 °C
Při práci v systému kdy nepracuji s DVD ani v hrách a práci s grafikou mi počítač nikdy nezamrznul ani nespadl (kromě toho pomalého několikaminutového startu)

Prosím o radu......
Podle toho co jsem zatím zjistil asi můžeme vyloučit softwarový problém. Pripadá mi že odchází IDe řadič a nebo South bridge na základní desce, nebo je vadná mechanika, případné kombinace obojího.
Please help..........................

Salat
stayman (12393)|18.5.2005 01:07
A uz teda viem preco vam odchadzaju mechaniky... :-D
Matyas (54)|18.5.2005 04:58
Jestli jsem to dobře pochopil,tak máš na jednom kabelu 2 mechaniky.Já jsem s tím nikdy problémy neměl,ale co jsem slyšel, tak to není ideální řešení.Na jednom kabelu by měla být vždy mechanika + HDD.Někdy se můžou hádat.Zkus tu Toshibu dát na druhou kšandu,jestli tam máš místo.
Jen na zkoušku,třeba to pomůže.
Pitomec (10211)|18.5.2005 06:58
[quote=Matyas]Jestli jsem to dobře pochopil,tak máš na jednom kabelu 2 mechaniky.Já jsem s tím nikdy problémy neměl,ale co jsem slyšel, tak to není ideální řešení.Na jednom kabelu by měla být vždy mechanika + HDD.Někdy se můžou hádat.Zkus tu Toshibu dát na druhou kšandu,jestli tam máš místo.
Jen na zkoušku,třeba to pomůže.[/quote]
Nevím, nevím... - ale na jednu kšandu dávat zařízení UDMA4(5), což jsou HDD, v kombinaci s UDMA2 (optické mechaniky)...? :-I Snad jedině v případě, že i optická mechanika je UDMA4, se o tom dá uvažovat.
stayman (12393)|19.5.2005 14:16
[quote=Pitomec]Nevím, nevím... - ale na jednu kšandu dávat zařízení UDMA4(5), což jsou HDD, v kombinaci s UDMA2 (optické mechaniky)...? :-I Snad jedině v případě, že i optická mechanika je UDMA4, se o tom dá uvažovat.[/quote]

To nevadi, horsie je to, ak je jedno zariadenie s rezimom PIO. Inak sa ovplyvnuju uz len tym, ze pre prenos UDMA-2 a viac potrebujes vyuzivat vsetky zily kabla, takze aj zariadenie UDMA-5 spolu s dalsim UDMA-5 je spatne, budu sa ovplyvnovat a takisto aj hocjake ine zapojenie spolu...je to ovplyvnene aj tym, ze pre radic/dva kanaly je jedno prerusenie... Najlepsie je samozrejme vyuzivat kanal na radici samostatne, teda na primar -> jedno zariadenie a na sekundar -> tiez len jedno.