Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kamera do prírody

jedendvatri (5)|7.4.2013 15:50
Zdravím
Pracovne trávim čas v prírode a nezriedka som svedkom nádherných momentov, ktoré zachytené len na fotografii nemajú tu správnu atmosféru .preto už dlhšiu dobu rozmýšľam o natáčaní týchto momentov,tak aby sa neskoršie dali aj prezentovať.
rozmýšľal som najprv nad novou zrkadlovkou. (odhliadnuc výborné fotografické kvality) po vzhliadnutí videa [video=vimeo;36964177]http://vimeo.com/36964177[/video]
bol favoritom Pentax K-5 ,ale absenciou automatického zaostrovania v režime videa som sa začal obzerať po ďalšom adeptovi , až som sa dostal k Sony A 57 , ktorá je na mnohých fotografických fórach ospevovaná ako to najlepšie v kategórii strednej triedy na točenie videí (50p, automatické zaostrovanie, ... ).strávil som celý víkend pozeraním dostupných videí na nete ,ale stále mam pocit, že to nieje ono a tá K-5 má krajšie video.Kedže za zrkadlovku strednej triedy + nejaké jazdené sklo by som zaplatil + - 1200€ rozhodol som sa zistiť či sa za tento peniaz nedá zohnať nejaká solídna kamera do prírody (krajina,zvieratá cca do 50m).
celkom ma oslovil CANON LEGRIA HF G10 [video=vimeo;50728089]http://vimeo.com/50728089[/video] aspoň takto nejak by som si predstavoval kvalitu toho videa.
joeh (1358)|7.4.2013 16:03
Canon HF G10 - dobre si vybral. Nad zrkadlom, na akčné momentky v prírode - o tom ani nerozmýšľaj.
jedendvatri (5)|7.4.2013 21:49
a Canon HF G10 je to najlepšie čo môžem v danej sume zohnať ?
joeh (1358)|7.4.2013 22:01
- podľa tvojich priorít, napr. ak niekto chce čo najmenšiu a najľahšiu kamču, HF G10 asi nebude najlepšia.
Rybrcoul (48)|7.4.2013 23:30
To: jedendvatri
No, nevím zda nejsi příliš velkým idealistou? Automatické ostření je na ho.no. Budeš muset ostřit stejně ručně. Máš-li sysla někde za pár stébly trávy, které se pohybují ve větru, automatika zaostří na tu trávu a sysel pak není úplně ostrý, pokud to cloníš co nejméně a HO je malá. Nebo se objeví v pozadí nějaký světlejší kámen tak automatika kamery zaostří na něj.
Sysli žijící divoce, i když jsou zvyklí na lidi tě nenechají přijít blíže jak na 20 - 30 metrů. Točil jsem je kamerou s 20 násobným zoomem, s dvěma extendery 2x + 2x našroubovanými na objektivu a bylo to pořád málo.
Až jsem je nakonec "ochcal" loveckým stanem, s perfektně maskovanýma oknama. A s výše uvedeným vybavením jsem uspěl teprve ze vzdálenosti cca 5 metrů od jejich díry. Až si na to zvykli. A nic se nesmělo pohnout.
Max. ohnisko u mé kamerky převedeno na kinofilm je u 20 násobného zoomu 590 x2 x2 s nasazenými extendery. To je ohnisko dohromady u kinofilmu 2.360. Takové sklo jsem tedy u foťáku ještě neviděl. A toto bylo třeba ze vzdálenosti 5 metrů, aby se to zvířátko do okna vešlo. U fotky uděláš výřez, pokud je tam příliš malý jedinec, ale u videa? U ptáků je to zrovna tak, v takovém detailu, co jsou videa, musíš být u ptáka hodně blízko. Úniková vzdálenost ptáků je cca 8m a to je příliš velká vzdálenost na malého ptáčka. Pokud to teda není kos na sídlišti zvyklý na lidi. Ten běhá kolem Tebe vzdálený i 2m. Nebo pokud je netočíš z okna v zimě u krmítka.
Tak to Tvoje zapálení pro přírodu je fajn, ale nepředstavuj si to zase moc ideálně. Jo kamerku mám Sonku HDR-AX2000E. Přeji Ti hodně úspěchů.
jedendvatri (5)|8.4.2013 14:01
Rybrcoul nemyslím, že by som bol idealista.pri natáčaní sa mi nejedná o vtáčiky a hlodavce,to bola len ukážka čo by som si predstavoval ohľadom kvality videa.Ja mam v úmysle točiť raticovú zver, medveď,rys,divá mačka, ... Neraz sa mi stalo,že sedím niekde pod hrebeňom a cca 20 - 50 m odo mňa sa z čista jasna objaví črieda pasúcich sa muflónov, ručiaci jeleň , prechádzajúci medveď , ... A myslím,že nejaké jazdené pevné sklo (300,400) + možno tele konvektor by na to s prehľadom stačili pri ASP-C zrkadlovke, čo sa týka priblíženia.
čo sa týka toho ostrenia ,tak to neviem posúdiť čo je lepšie (automatika,ručne) lebo doposiaľ som nič netočil ,vychádzam len z toho čo som prečítal na foto fórách,kde automatiku v režime videa prezentujú ako dôležitú vec.

joeh moja priorita je čo najlepší obraz za danú sumu.pokiaľ sa nebavíme o kilách potrebných nosiť na pleci,tak rozmery zatiaľ nejak neriešim ...
joeh (1358)|8.4.2013 15:45
'' joeh moja priorita je čo najlepší obraz za danú sumu.pokiaľ sa nebavíme o kilách potrebných nosiť na pleci,tak rozmery zatiaľ nejak neriešim ... '' - potom HF G10 /25/
Rybrcoul (48)|8.4.2013 17:58
To: jedendvatri
Už asi 3 roky skoro nefotím, ale točím dokumenty. Moje foto-výbava je postavená na Nikonu, ale staršího ražení. Jedna zrcadlovka s CCD D80 a jedna s CMOS D300. Ani jedna neumí točit video.
Ale proč Ti píši. Nepoužíval jsem žádná špičková skla v řádu 100. tis. Kč. Spíše průměr kolem 10-15. tis. Kč. Pouze Sigma 50-500 mne vyšla z druhé ruky na cca 30.000,- Kč.
Zdálo by se, že ta Sigma by pro Tebe byla vhodná, ale světelnost měla F4 na 50 mm a na 500 mm měla F6,3. Aby to trochu kreslilo, bylo dobré nastavit clonu 8. Nebo Nikor sklo 70-300 na 70 má F3,5 a na 300 F5,6.
Teď si představ, kolik je světla při rozednění nebo soumraku, kdy chodí vysoká na pastvu. Aby se zabránilo velkému šumu, tak u D80 se nesmělo jít výše jak na 400 ISO a u D300 na 800 ISO, což generovalo časy tak 1/30 až 1/60 při již slušném světle. A taky to chce pořádný těžký stativ. Ostření na foto těch větších kusů nebyl problém, zejména u D300. Problém byla zejména světelnost objektivů střední řady. Řada profi skel má světelnost v celém rozsahu např. 2,8 a nebo to jsou skla pevná s vysokou ostrostí. Tak bacha na to ! Taky se mi kolikrát stalo, že ač jsem již za ranního šera přijatelně viděl, třeba srnce nebo jelena, tak se prostě ještě fotit nedalo! A medvedě chodí většinou za tmy. Dnes jsou možná snímače u zrcadlovek zase trochu dál, co se týká šumu. Mě se kdysi líbil Nikon D3 s 12 Mpx, u kterého se daly využít opravdu vysoké citlivosti. Ale zase byl F.Frame a ne APSC a místo skla 500mm by byl třeba ekvivalent 800 - 1000 mm. Vždy je to něco za něco. A peněz to stojí taky dost.