Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výmena LNB-penzistuSharp za Inverto Premium

Dagy2 (3153)|6.12.2012 00:32
Po 20 rokoch spoľahlivej služby som sa rozhodol poslať twinLNB Sharp 1.2dB do penzie. Dôvodom bola príprava na ďalšie SAT prijímače v domácnosti (nové LNB je quad) a FTA HD programy vo vysokom frekvenčnom pásme 11700-12500, ktoré jednopásmový Sharp nedokázal naladiť.

Prvé sklamanie po vybalení Inverta:
u prémiového LNB by som čakal "zaťahovaciu roletu" ktorou sa zakryjú po inštalácii F-konektory tak aby na ne nepršalo. Má to tak napr. Chess. Inverto nie.

Druhé sklamanie po vybalení Iverta:
môj obľúbený SKEW bude treba ladiť skusmo. Mierka so stupňami na tomto prémiovom LNB chýba - majú ju všetky Chess LNB a mal ju aj starý pán Sharp!

Laické porovnanie príjmu teplomermi:
Anténa Gibertini 85 je nasmerovaná na 23.5E a teda LNB pre 13E je v "šilhaní" ca 10°
Napriek tomu starý pán Sharp po 16 rokoch analogu a 4-och rokoch digitálu so šumovým číslom 1.2dB spoľahlivo pracoval v pásme 10500÷12015 MHz.
Sila signálu väčšinou okolo 75÷80% (u vysokých frekvencií cez jeho rozsah samozrejme sila klesala k 30%), kvalita 7,5÷8,5dB. žiadny z programov neštvorčekoval, ArteHD bez problémov ale Supertennis HD s častými výpadkami.

Po osadení Inverto Premium quad 0,2dB sú všetky TP na 100% sily a kvalita mierne poskočila k 9dB.

Na zamyslenie:
pootočenie SKEW prinieslo zlepšenie kvality z 8,7dB na 9,2dB na TP kde vysiela Supertenis HD. Pre posledné doladenie teda myslím možno len doporučiť vyhrať sa aj s týmto nastavením.

po osadení Inverta do držiaka po demontovanom LNB všetky SD programy okamžite nabehli. HD programy ukazovali 100% silu ale 0% kvalitu a bolo ich treba vymazať a znova naladiť. (?)
mirekv (7169)|6.12.2012 06:59
100% síla a 0% kvalita ukazuje asi na lehce ujetý oscilátor v LNB. S kamarády, co montují satelity jsme se shodli, že se výroba komponentů začíná flákat a to jak anténních, tak třeba i přijímačů. Dnes Ti vymění ve velkoobchodě vadný přijímač za dobrý bez mrknutí oka, je to normální? Však zdejší vlákno třeba o Technisatech mluví samo za sebe.