Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

1,33 Mpix vs. 0,8 Mpix

stayman (12393)|25.4.2005 13:48
To som zistil az neskor, ze ak vysunies LCD, tak sa hladacik vypne, o tom sa tu diskutovalo a prave konkretne o tej HC85...

To nevie nastavit manualne iba cas a clona si bude lietat (alebo opacne)? To sa mi nechce verit, to mali snad vsetky aj amaterske kamery... Jo a od 1xCCD necakaj, ze ti bude kreslit farbu ! To nevedia ani 3xCCD v amaterskej sfere (a aj poloprofi)...
Pavelode (36)|25.4.2005 14:14
Ne s tím manuálním nastavení je to takhle, když přepneš na man. ovládání, tak nastavuješ čas clonu a zisk jedním tlačítkem. Příklad chci točit v místnosti: zapnu kameru na automat, vyvážím bílou, pak vezmu kameru dám na objektiv krytku (to proto aby kamera nastavila co největší hodnoty) a přepnu kameru na manuál. Na LCD se mi objeví lačítka plus a minus a jezdec (který je vytažený na maximum) já vím že když je na maximum je tam 1/50 a clona úplně otevřená a zisk +18. Postupným ubíráním nejdříve snižuji zisk, až je na nule tak se začne zavírat clona až po nejmenší díru a tím končím (to vše se děje bez číselných hodnot jen tak odhadem v které části je jezdec). No a když chci přepnout čas tak musím přepnout na automat namířit kameru na místo kde je dotatek světla aby automatika přepla 1/100 vypnout automat a postup je stejný. No prostě vopruz.
stayman (12393)|25.4.2005 14:27
Tak to hej, to ma mrzi!
Pavelode (36)|25.4.2005 15:08
No nemá tě co mrzet jak už tady někdo psal kažkej se rozhoduje sám za sebe takže i já. Když jsem ji koupil tak jsem byl nejdříve trochu zaraženej, ale teď jsem si zvykl a je to moje kamarádka, navíc když jsem porovnával tak zatím všechny kamery které jsem viděl na tom byli zhruba stejně ne-li hůř (v této cenové relaci).
Navíc to co natočím je z padesáti procent taková hrůza že to nejde ani sestříhat, takže i kdybych měl lepší kameru tak na ni nic lepšího stejně nenatočím. Takže tak
stayman (12393)|25.4.2005 15:09
:-)
Mike (617)|25.4.2005 22:43
Hele nemáte to nějaký popleteny? Světlost přece zavisi jenom na tom, kolik svetla dopada na cip a tedy na velikosti cipu a na velikosti optiky - cim vetsi cip a cim vetsi optika, tim lip, záleží i na tom, kolik je tam pixelů - čím víc pixelů, tím méně světla dopadne na jeden pixel a tím je to horší - větší šum, takže na jeden bod čipu 1/4" se 2Mpx dopadne méně světla než na jeden bod u čipu 400kpx, je to klasicky vidět u foťáků, kde s větším rozlišením roste i šum

u kamer je to stejný, jen s tím rozdílem, že pro video se opravdu dělá resize, jak psal clee, ze 2mpx se to přepočte na těch 400kpx průměrováním, čímž se zase vylepší trochu šum, je ale otázka, zda ten čip 400kpx na tom nebude přece jenom líp, těch 2mpx se použije jen pro fotky

někdo tu psal, že jsou kamery 2mpx a neumí fotit, teda neznám žádnou takovou... pokud vy jo, napište typ

taky pořád nechápu, proč tu pořád někdo háže pojmy jako horizontální rozlišení - to je ta největší kravina, co existuje, čip to sejme v rozlišení 720x576 a horizontální rozlišení je tak prostě 720 a jakýkoliv přepočty na něco jinýho je kravina úplně stejná, jako když Panasonic napíše, že jejich kamera se 3x1Mpx čipem má rozlišení 3mpx... jde jen o komerční výplot obchodníků, který stejně nevědí, co prodávaj

veškeré rozdíly mezi kamerami a jejich rozlišení jsou jen v tom, že ty levný krámy mají hnusnou optiku, aberaci, levný malý čip, kde se náboj rozlívá mezi jednotlivými pixely a spoustu dalších nectností, opět je to stejný jako u foťáků, kde 6mpx nemusí být stejné u nějakého kompaktu jako u nějaké špičkové zrcadlovky
clee (6592)|25.4.2005 23:06
rozmer je vzdycky 720px, rozlisovaci schopnost muze bejt jina, skoro kazdej vyrobce uvadi horizontalni rozliseni

presvedc se sam

http://www.google.com/search?q=horizontal+resolution+minidv
http://www.google.com/search?q=horizontal+resolution+dvcam


nejde o pixely, ale o barvy, rozlisit dve ruzny barvy na dvou sousednich bodech
ODSakEda (2278)|25.4.2005 23:49
Mike -myslíš nejspíš tou světlostí objektivu světelnost?! Světlost=průměr! (čistý!) Tedy čistej průměr otvoru, skla, ne závitu, pak totiž bývá dooouuuho nic jen hodně tlustý pastový mezikruh a pak až bývá a o mnoho menší průměr objektivu jako skla-tedy viditelného, ne za rohem v usazení-tedy spíše viditelného otvoru a ne objektivu jako celku, celého plastového tubusu, který bývá záměrně z marketingových důvodů mohutný i u miniskel, čoček... I velký udávaný průměr závitu může být zavádějící a o světlosti objektivu, čistém průměru skla nic nezaručující údaj!...
stayman (12393)|26.4.2005 00:49
ze "někdo" hmm, tak si pozri vsetky, ale vsetky digitalne kamery pre broadcast, ak tam najdes rezim foto, bude to len jej plus :-D Tie 2Mpx som mozno kapanek prehnal :)...no a tato diskusia tu vznikla preto, ze niekto tu pisal, ze sa vyuziva 720x576=414720 pixelov :-)-
clee (6592)|26.4.2005 01:26
uz by to chtelo naky conclusion

u snimacu sou dulezity dva faktory, velikost cipu, pocet pixelu na nem (objektiv neberu v uvahu), cim vetsi cip, tim vetsi citlivost, cim vic pixelu, tim vyssi rozlisovaci schopnost ALE je rozdil mezi 1/3" cipem s 2 miliony pixelu a 1/3" cipem s 500 tisici pixelu, ten druhej bude samozrejme lepsi (ve video rezimu), zda se to paradoxni, ale neni, hustota bodu neni mensi, ale zpusobena tim ze i snimaci body jsou vetsi, coz zarucuje vetsi citlivost pri malym svetle, a taky vetsi rozlisovaci schopnost (vetsi ostrost) diky velikosti snimacich bodu.

prvni cip (1/3", 2mpx) bude snimat stejnym poctem bodu jako ten druhej (teoreticky) s tim rozdilem ze jeho snimaci body jsou mensi a min citlivy, tzn horsi kvalita obrazu pri malym svetle a nizsi rozlisovaci schopnost, k cemu je ten zbytek "nevyuzitejch" bodu? elektronicka stabilizace, tzn okynko o rozmeru 720x576 pixelu bude plavat po dvoumegapixelovy snimaci plose

dalsi vec nezapominejte na to, uz sem to jednou zminoval, ze mezi ccd a enkoderem jde analogovej signal, kterej se digitalizuje az v enkoderu do kteryho se neda pustit jen tak neco, predstavte si kameru jako ccd snimac napojenej na a/d prevodnik, snad to chapete, ja uz jo...
Pavelode (36)|26.4.2005 07:42
Jo tak to je já to myslel úplně stejně akorát jsme se nepochopili (nebo jsem to špatně vysvětloval)
ODSakEda (2278)|26.4.2005 10:34
clee s tou horší citlivostí u jemnějších rastrů (u více pixelových CCD při stejném rozměru) souhlas! Podobně je problém udělat jasný pro změnu i výstup-tedy zobrazovadlo, především u LCD proti hrubozrnné TV je problém s jasem! (větší TV má úměrně většé rastr mřížky se stejným počtem luminiscenčních bodů, kdež to LCD přidává většinou se zvětšující se úhlopříčkou navíc stále stejně drobné mikrodiody!). Jemnější LCD kamer i fotáků , nebo i hledáčků s sebou nese technologický problém-aby nebyli ty menší bodíky ve stejně malém panelu méně jasné! Pak je méně jasná i celá plocha! Proto např. i velkoplošné panely pro exterier a denní světlo jsou mnohem hrubší (menší rozlišení) a raději z méně ale výkonných velkých kulatých led diod a celkovým příkonem až v kWattech! Toto, jak píšeš o horší citlivosti vícepixelových CCD aniž by se zvětšila jejit plocha na kterou by pak dopadalo více světla a tedy celkového světelného výkonu, energie, platí zcela do puntíku obecně a to i u výstupních zobrazovadel!
Mike (617)|26.4.2005 15:56
jasně že světelnost, sorry :-)

podle mne digitalizace je hned za CCD cipem, u levnych kamer s dig stabilizaci se pouziva jen tech cca 400kpx a zbytek je jen pro stabilizaci, u lepsich s optickou stabilizaci se pouziva cely, takze tam to zhorseni velikosti pixelu neni tak hrozny, cely proces je ale digitalni hned za cipem vcetne enkoderu samozrejme

rozliseni nebo chcete-li pocet bodu je 720x576 a tech 500-520radek, co se udava je pouze vymysl stupidnich obchodniku....
clee (6592)|26.4.2005 16:34
neni to stupidni vymysl, uz sem popisoval ze jde o schopnost rozlisit dve ruzny barvy

http://www.sonybiz.net/cgi-bin/bvisapi.dll/templates/neutral_content_product.jsp?OID=15720§ion=0&subsection=4&BV_SessionID=@@@@0348566144.1114525649@@@@&BV_EngineID=fadddfkhkifibemgcfkmcfjfdhl.0

jinak 720*0.7=504 coz zhruba odpovida, dobre vysvetleny to ma tady dusoft

http://www.dusoft.cz/365/RV/RVdefault.html
ODSakEda (2278)|26.4.2005 18:20
clee a má tam hnet na začátku blábol... "rozlišení kamer"...

Je jen rozlišení CCD, rozlišení AVI souboru(at již v DV, či MPEG-2 a j.) a to celé dá nějokou rozlišovací schopnost kamery jako celku!!!!! Tedy CCD+výpočet AVI v DV=rozlišení AVI souboru a rozlišovací schopnost kamery dle kvality CCD a kvality výpočtu! A rozlišovací schopnost analogového video OUT v PAL signálu dle kvality převodníku, kreý to převádí v real time při přehrávání do TV...

Rozlišení kamer je nepřesný termín! Např. rozlišení miniDV kamery je 3Mpx... ach jooo :(( 9-) 8-)
clee (6592)|26.4.2005 18:35
je to jen tvoje slovickareni, kamera sice nema zadny rozliseni, nejaky rozliseni ma jen CCD, ale je to marketingovej obrat, beznyho spotrebniho zakaznika nezajima co je to CCD, ale jinak rozliseni ccd ma primou souvislost s rozlisovaci schopnosti celyho aparatu za ni, hypoteticky elektronika muze bejt schopna zpracovat 10mpx obraz, ale k cemu je to dobry kdyz ma mrnavej snimac s 150000px (extrem)

tyhlety tvoje kecy mi pripominaj naseho prezidenta, premiera, pulku ministru a skoro celej parlament 9-)
stayman (12393)|26.4.2005 18:44
clee, sa ti divim!!!!! Ale pokracuj, som zvedavy, co pochyti :-E
Mike (617)|26.4.2005 18:46
právě to 720*0.7 je ta největší kravina, co kdy kdo vymyslel, když už, tak by to muselo být

počet čar<720/2 => maximální počet svislých zobrazitelných čar je MENŠÍ než 360
říká vám něco jméno Nyquist?

ta konstanta 0.7 je vymyšlená kravina

720x576=celkem 414720 bodů, který musí mít snímač a pokud má víc, tak je to vzhledem ke kvalitě obrazu zbytečný, nadbytečné pixely se použijí u levnějších kamer na stabilizaci
dnes už žádná kamera nepoužívá menší počet bodů než těch 414720, tzn. že mezi nimi není žádný rozdíl, nepočítá se ale kvalita optiky apod. také konverze do DV nemá na rozlišení vliv (nepočítáme-li subsamplování barev) :((
stayman (12393)|26.4.2005 22:24
...a pokud ma menej ? :-)-
clee (6592)|26.4.2005 22:30
nyquist, pomer sirky pasma k prenosovy kapacite?
mirekv (7169)|27.4.2005 08:51
clee
president ujde.
clee (6592)|27.4.2005 09:33
juchuuuu

http://members.aol.com/ajaynejr/kell.htm

http://members.aol.com/ajaynejr/nyquist.htm


uz to chapu, ale zabilo mi to celou noc, du chrapat :-)
clee (6592)|27.4.2005 09:35
Fantas! (3016)|27.4.2005 10:44
Kdo by chtel pochopit vylozene detailne jak pracuje CCD, tak tady jsem vykopiroval neco ze script, ze kterych jsem se ucil na zkousku...

Shrnul bych to asi tak:
Senzor fotoelektrický-CCD:
-Základním elementem je kapacitor realizovaný MOS nebo MIS technologií.
-Elektrody tvoří transparentní polykrystalický křemík na vstupu světla, dále je to vrstva Si vodivosti P nebo N nebo přechod NP na odvrácené straně. Dielektrikem je vrstva SiO2.
-Při dopadu světla vzniká pod vstupní vrstvou v odvrácené vrstvě ochuzená vrstva nashromáždění nábojů podle velikosti osvětlení, která zachycuje elektrony.
-Senzor řádkový nebo plošný je realizován uspořádáním elementárním kapacitorů MIS a vytváří se elektrický obraz vstupu.
-Specifický problém je řešení přenosu měronosné informace ze vstupní fotocitlivé vrstvy, přes přenos nábojů na výstupní náboj a převod výstupního náboje na výstupní napěťový video signál spojitý nebo jako řadu impulsů s amplitudou odpovídající jasu vstupu elementu (pixelu=picture element) . Multiplex se děje opět pomocí prvků s přenosem náboje (CTD) realizované kapacitory typu MOS nebo MIS pomocí řídicích signálů.
Spektrální rozsah je ve viditelné oblasti i IR oblasti do 12 mikrom.

Detailne i s obrazky je to zde: B-)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Fantas! (3016)|27.4.2005 11:08
Clee - supr odkazy! :-!!!
Mike (617)|27.4.2005 12:13
perfekt! je to tam dobre vysvetleno
CCD ma jednu nevyhodu - ten vznikly naboj se musi temi ridicimi signaly vysoupat na okraj, kde se teprver cte, oproti CMOS, kde se cte rovnou pixel, takze je pomalejsi a musi se to udelat rychle, jinak se ten naboj preleje do okoli
stayman (12393)|27.4.2005 13:37
Dufam ze aj ten killfactor pochopia vsetci :-D Takze najlepsia je asi prax, nikdy "papierove" udaje neprevysia skutocnost.. Bude asi lepsie, ked budeme na nakupy chodit s kontrolnymi profesionalnymi monitormi.. 9-)
millos (111)|2.5.2005 11:19
[quote=clee]millos, mno ja v tichu netocil uz dost dlouho, natacim jen koncerty, sem tam nejaky interview, polodokumentarni cinnost, takze vetsinou je okolo docela hluk, ale kdyby byl slyset nejakej vetsi hluk asi bych si toho vsim, jinak mikrofon je tam naka sonka, myslim ze je to tenhle, ale doma se jeste podivam

http://www.kasa.cz/index.php?0:2:sony-ecm-msd1:0[/quote]

a kdyz bys srovnal zaznam s timto mikrofonem vs. ten vestaveny - zkus to nejak ohodnotit, diky!
clee (6592)|2.5.2005 13:33
ten vestavenej neni nic moc, zvuk z nej je takovej nemastnej neslanej, nepouzivam ho vubec...
majkelx (64)|5.6.2005 23:56
Bengy a o akej kamere to vlastne rozmyslas.V kazdom pripade si myslim,ze sa oplati vrazit tych 5 tisic naviac,ale pri akej cenovej hladine???nad ktorou rozmyslas??
majkelx (64)|8.6.2005 03:18
Vzdy sa oplati vrazit viac penazi.Pri najnizsej hladine celkom dobrych kamier
t.j15-20 000 je rozdiel zanenbatelny.Vyplati sa to skor pri vyssej rade,kde okrem viac MPX daju zvacsa aj lepsiu optiku,aby sa MPX mali kde ukazat :-R
Osobne by som ale o 800 000 nesiel.Uz len kvoli tomu,ze MPX idu celkovo dole.Tlacia ich ine viac MPX kamery.Ako napriklad JVC v poslednej dobe.
Ono sa nepriplaca iba za tie MPX,dostanes k tomu aj viac za tych 5000.
Jerry (12)|15.6.2005 20:18
Pripada mi, ze StayMan by €RikŁ€, Clee i krtek jsou na zacatku diskuze uplne mimo.
Pisete uplny kraviny a jenom matete lidi, co tomu rozumej tak jako vy.
1.3Mpx se vyuzije jenom pro elek stabilizaci, foto, wide a basta.
clee (6592)|15.6.2005 20:28
jo zacatek threadu je lehce zmatenej ale jinak, tady to Vrrr celkem dobre vysvetlil

http://forum.grafika.cz/read.php?98,1093939
Jerry (12)|16.6.2005 00:56
jj, je to tak jak pise.
stayman (12393)|16.6.2005 09:27
[quote=Jerry]Pripada mi, ze StayMan by €RikŁ€, Clee i krtek jsou na zacatku diskuze uplne mimo.
Pisete uplny kraviny a jenom matete lidi, co tomu rozumej tak jako vy.
1.3Mpx se vyuzije jenom pro elek stabilizaci, foto, wide a basta.[/quote]

Nechapem co som miatol ludi :-? Sak ty teraz pises sam blbost jak traky, proste pochop, ze kamera co pises, ked ma 1.3MPx a vyrobca ti napise, ze ku videu vyuzije 690000pixelov, tak tomu ver a nie ze ne \/