Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

zamrzání kompu

xgryzlik (21)|6.5.2004 18:35
Ahoj, mam takovej dost zoufalej problem. Vzdy kdyz prevadim nakej film napr. z divx do mpeg (TMPGEnc) nebo neco renderuju, nebo proste delam jakykoliv filmovy operace + nahravani z TV karty v mpeg2 (720x563) tak se me po nejakem case kousne uplne celej komp. Neni to uplne vzdy, ale tak z 80%. A kazdy asi vi,jak dlouho tyto operace trvaj, tak kdyz se to hryzne treba na 60%, tak to nasere. Ale hlavne si myslim, ze by to nemelo delat. Mam desku Gigabyte 7.... (via KT600), CPU Athlon XP2500, 512MB Ram, Ge-Force FX5200. Zkusil jsem snad uplne vsechno. Otestoval jsem vsechen hardware (krome procesoru, protoze to nevim jak) a vse v pohode a tak mam logicky podezreni na software. Nevim, jakou roli hrajou v techto operacich direktx, ale zkusil jsem to jak na 9 tak na 8.1 a porad stejny. Mam winxp pro, SP1 bez aktualizaci. Kdyz jsem treba hodku vypaloval DVD tak vse v pohode a z toho usuzuju ze i CPU by mohlo bejt v poho, protoze vypalovani je taky dost narocnej proces.
Takze jsem uplne zoufalej a fakt netusim. Zkusil jsem samozrejme ruzny ovladace, stary, novy od vseho ale furt stejny. Hlavne momentalne uz vubec netusim, na co bych se mel zamerit, v cem by to teoreticky mohlo byt. Netusi nekdo z vas? Diky.
mirekv (7169)|6.5.2004 20:57
Při enkódování jede procák na 100% (při vypalování ne), není problém v přehřátí? Sundej na zkoušku kryt PC.
xgryzlik (21)|7.5.2004 07:11
mirekv: Je to dost pravdepodobny, ze to bude asi v procesoru. Pri normalni zatezi ma teplotu 45, pri 100% zatezi se to vysplha na 55, ale to me porad pripada celkem normalni. Zadna tragedie. Nic rozhodne neni taktovany, protoze se v tom moc nevyznam, takze vse by melo jet podle nastaveni vyrobce. Je ale pravda, ze k zakladni desce jsem dostal krome driveru taky par softiku vcetne jednoho, kterej je overclockovaci a kdyz to nainstaluju, tak mi to tam haze error na otacky vetracku. Jde o to, ze v tom programu je nastaveny, ze otacky by nemely spadnout pod 3000, ale oni jedou pouze na 2300. Ten error se da obejit ze si ty nejnizsi otacky prenastavim na 2000, ale mozna je to v tom, ze chladic jede pomalu. A to je ma dalsi otazka, jak zvysit (softwerove, v biosu) otacky vetracku? Moc se v tech taktovacich vecech nevyznam a tak fakt netusim. Mozna, ze to bude v tom. Diky.
Jeste jsem nekde cetl podobnej problem a tam radili, ze to bude budto v chlazeni procesoru, nebo ve zdroji. Je moznej i zdroj? Mam 300Watovej a to me pripada dost.
mirekv (7169)|7.5.2004 08:05
55 stupňů není kritických, ale chtělo by s tím už něco udělat. Nejsem si jistý, zda jde softwarově řídit otáčky ventilátorku, u většiny asi ne. Jinak ti moc neporadím, zkus se zeptat ještě v sekci Problémy s PC, všichni nečtou všechny rubriky.
bobesh (28)|7.5.2004 08:35
vopravdu to může bejt v chlazení procáku, i když 55oC při 100% je přiměřenený, nevim kde tvoje deska snímá teplotu procáku, ale to co ti to ukazuje nemusí bejt vždycky směrodatný, otáčky 2300 by měli bejt dostatečný, pokud máš příslušně velkej pasiv, zkusil bych sundat chladič očistit a znovu namazat teplovodivou pastou, někdy se stane, že ten kdo to sestavuje to trochu odflákne a pak neni namazaná celá plocha čipu nebo pasta je šmejdská a prostě vyschne - a pak to samozřejmě dobře neodvádí teplo, jó a nemáš to přetaktovaný? tvuj procák jede na default na 11x166=1,8G, ale jestli jedeš třeba 10x200=1,8G, tak nemusí stíhat deska nebo jiný komponenty

zdrojem to může bejt taky, někdy má 350W noname stejnej výkon jako 250W forton, taky záleží na odběru jednotlivejh komponentů a na jejich počtu (pokud máš 4 disky, 2 mechaniky, žravou grafárnu, tunu pci a usb zařízení, tak by ti nestačil ani 400W zdroj)

a co paměti? jaký máš a jak je máš nastavený? testovals je?

sundej dekl, podmázni procák, v biosu dej load optimized defaulds otestuj stabilitu systému třeba prime95, paměti třeba goldmemory a když to nepomůže, tak si puč někde lepší zdroj a vyměň ho

pak se zeptej na http://oc4um.murder.cz/
xgryzlik (21)|7.5.2004 11:07
to bobesh: pretaktovany to nemam a nikdy jsem to nemel, jedu na nataveni od vyrobce na vsech HW zarizenich. Testoval jsem grafiku, pameti (mem testem) a vse v pohode. je pravda ze ted momentalne nevim, co mam za zdroj (jestli znackovej nebo ne), ale v bedne mam teda jenom jeden disc, 2 mechaniky, kolik zere grafarna nevim, ale je to GeForce FX5200, pak TV kartu, modem, skener, tiskarnu. Pamet mam 512DDR. Tak nevim, jestli zdroj, nebo procesor. Ale zkusim a uvidim.
xgryzlik (21)|7.5.2004 11:13
A jeste mam jednu prosbu. Nezna nekdo nakej dobrej program na otestovani procesoru? ja momentalne nevim. Popripade i kde by se to dalo stahnout. Diky.
bobesh (28)|7.5.2004 11:34
zapoměl sem dodat:

hw problém hladej až v momentě, kdy budeš mít jistotu, že ti tuhnutí nezpůsobuje ňákej soft = naistaluj čistej systém na zformátovanej disk + pouze jeden potřebnej kodek/encodér/zachytávací apliakci, tzn. žádný codecpacky, antivirový ochrany, system utility apod.

taky bych se podíval do biosu, jestli nemáš zaplou ňákou ochranu proti přehřátí procáku, která buď rovnou restartuje počítač, nebo snižuje jeho výkon (např. cpu thermal throting), taky bych v biosu povypínal různý uspávací režimy (suspend to ram)

a co severní můstek na desce? nepřehřívá se? má ho tvoje deska chlazenej aktivně nebo pasivně? - polož na něj prst jak je horkej

jinak neexistuje program, kterej by testoval jen procesor, vždy se zatápí celýmu systému (deska+procák+paměti) - vynikajcí zatápěcí nastroj je třeba prime95 - měl by ti běžet třeba 20 hodin a neházet chyby

kdyby to nepomohlo, zkusil bych přikrmit procák a hlavně paměti (klidně o 0,2V podle toho, jak to umí tvoje deska)
xgryzlik (21)|7.5.2004 11:45
S tim softem jsem to udelal presne jak jsi psal. Protoze me to taky napadlo, tak jsem to zkusil jenom z cistym OS a stejne to udelalo. S tim northbridge nevim (kde to mam na MB najit?!?), moc se v tom nevyznam a s voltazi uz vubec ne. V biosu rozhodne nemam ochranu proti prehrati, popripade uspavaci rezimy. Bios jsem projel uplne celej a jediny co se tam da k tomuto tematu udelat je zmenit voltaz. Nekde jsem cetl, ze to muze bejt prave zdrojem, ze je nestabilni a neudrzi po celou dobu stejnou voltaz. Protoze se mi to stava jenom pri enkodovani filmu. Jinak to jede v poho. Ale na kolik to muzu zvednout, to netusim a bojim se abych to nenkurv....
bobesh (28)|7.5.2004 12:00
s tim zdrojem je to dobrej nápad, zkus si někde půjčit jinej, pokud možno lepší zdroj

napjetí na pamětech můžeš klidně zvednou o jeden krok (tj asi z 2,50 na 2,63V), napjetí na procáku můžeš zvednout tak o 0,05V (třeba z 1,60V na 1,65V) - vůbec nic se nemůše stát (pokud máš dobře posazenej a funkční chladič)
xgryzlik (21)|7.5.2004 12:23
co to znamená lepší zdroj. Mam ted 300W ale nevim, jestli to je znackovej. Nejsem ted momentalne doma ale v praci, tak az odpoledne to zjistim. Ale jakej zdroj je treba osvedcenej, pokud by to bylo v tom, tak at vim, co si poridit. Jakou znacku a vykon.
bobesh (28)|7.5.2004 12:39
lepší zdroj dokáže držet stále stejný (konstantní) napětí na všech větvích(+5, -5,+12, -12, Vdim, Vdd) při kolísajícím/zvýšeném odběru, teď mě napadá, zkus si naistalovat ňákou utilitu, která to sleduje (něco na způsob motherboard monitor, k deskám epox se dává usdm - unified system diagnostic manager, možná i k tvojí desce si něco dostal) a sleduj, jestli napětí na ňáký větvi se během velký zátěže procesoru neodchýlý od svý nominální hodnoty, dřív než pořídíš novej zdroj si ho někde pujč - vůbec není jistý, že je to zdrojem, je to jen jedna z možností

za značkový zdroje se berou třeba zdroje od firmy forton - viz třeba zde http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=22266, ale jsou taky pekelně drahý, já mam na podobný sestavě obyčejnej 300W Eurocase a žádný problémy s ním nemám
xgryzlik (21)|7.5.2004 13:17
Takovej programek na hlidani vseho moznyho jsem dostal taky z MB. Podle toho jsem prave psal teplotu svyho CPU. Myslim si, ze kdyz je to primo od vyrobce, tak by to mohlo bejt spolehlivy. Urcite tam jsou i ty voltaze a moznost jejich zmeny. ja vim, ze porad otravuju, ale muzes mi napsat, jaky je priblizny normalni napeti na vsech tech vetvich a jak by se to melo vychylit aby to uz normalni nebylo? Jsem asi hroznej blb, ale s timhle fakt zkusenosti nemam. Diky
bobesh (28)|7.5.2004 13:43
u větví +5V, -5V, +12 a -12V bych rozumnou výchylku viděl tak na +/-0,2V, pokud by na větvi +12V bylo při zátěži třeba +11V, tak je to špatně, u Vdim a Vdd tak +/-0,05V, důležitý je, aby to v čase moc nekolísalo

další potenciálni problém může bejt v pamětech jaký máš (výrobce)? jak je máš nastavený (časování)? frakvenci nastav synchronně s frakvencí FSB (na 166MHz, i když máš třeba DDR400), popř. sniž trochu časování (voni jsou defaultně nastavený podle SPD, ale i SPD dokáže někdy pěkně kecat
xgryzlik (21)|7.5.2004 15:35
tak jsem konecne doma a uz to tady testuju. zatim podle meho laickeho oka to vypada vse v norme, ale radsi to napisu v cislech.

cislo pred zavorkou je hodnota bez zatizeni, cislo v zavorce pri 100% zatizeni po 30 min.

Ten programek ukazuje tyto hodnoty:

Voltage:

VCoreA +1.660V (+1.660)
+3.3V +3.310V (+3.310)
+5V +4.750V (+4.670)
+12V +12.170V (+12.300)
+5Vsb +5.080V (+5.130)


Temperature:

System 33C (40)
CPU 45C (55)

U voltaze kolisaj porad hlavne ty tri posledni hodnoty, ale jenom maximalne v rozmezi jak to vydis vyse. Ne vic, tak to me pripada v pohode, podle toho, co jsi psal.
Ted jsem jeste zkousel sahat na chladic procesoru a je tak prijemne teplej, zadna hruza, ale uz jsem nasel i ten severni mustek a ten ma na sobe teda jenom pasivni chlazeni a ten teda zavi jako krava. Dve vteriny bych na tom prst neudrzel, tak nevim.
A jak se casujou pameti, to teda netusim. V tom programku mi to ukazuje, je voltaz pameti je 2.5V a frekvence je 400MHz, tak nevim jestli to je to, co bych mel snizit. Diky
bobesh (28)|10.5.2004 08:19
hmm, na zdroj to nevypadá, zkusil bych paměti dát na 166 a přiložit jim na 2,63V, ten severní můstek by rozhodně neměl tak topit, zeptal bych se na http://oc4um.murder.cz/ jestli někdo neměl podobnej problém se stejnou deskou