Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Promítací plátno

RoPo (6061)|14.12.2010 08:17
Repro by mělo být po stranách - vedle promítacího plátna. Já mám repro po stranách asi 0,5 m od spodní hrany plátna. Není však problém, když repro stojí na zemi ale vždy po stranách plátna.
4pepe (96)|14.12.2010 12:15
Ideálne je keď sú repráky za plátnom, no to musíš mať akustické plátno
luders1 (5)|15.1.2011 14:43
Skusil som to bez platna ... na brusenu omietku.

Material:
- 9 ks polystiren (100x50x5)cm
- 5m2 sietky na sadrokarton
- kleber lepidlo asi tak 10 kg
- Stemal (jemna omietka) asi ta 10kg
- Primalex polar 2 kg
- protismykova paska čierna 9m (sirka 2cm)
- montazna paska cierna 10m (širka 5cm)

- kedze nie som remeselnik tak toho murarskeho materialu som minul asi viacej (viac toho bolo na zemi a na mne, nez na stene).

- na polystiren som to aplikoval aby vzninuta plocha na projekciu bola opticky krajsia. Cez den to pekne ukaze. Pri premietani je to vsak jedno .... takaze sietku, kleber a polystiren nie je treba.
- omietku som natahoval tri krat ... prebrusoval 2x
- farbu doporucujem nanasat hustejsiu, potom sa vytvori taka jemna kvapockova struktura, inak by to bolo az moc hladke. Viditelne iba z bezprostrenej blizkosti. Nater som aplikoval iba raz.

Premietacia plocha ma rozmer 300x150cm
- format 16:9 zobrazim v uhlopriecke 298cm plocha (267x146)cm pri 1,72x zoome
- format 2,39:1 321cm plocha (296x124)cm pri 1,98x zoome
- vzdialenost projektora od premietacej plochy je 410 cm umiesteny na strope
- projektor PT AE4000E (pripojenie cez HDMI, zdroj signalu BD Samsung 4600)
- parametre zoomovania su nastavene tak aby zarucovali doporuceny obraz jasu pri nizkom osvetleni okolia


- obraz pri uplnom zatmeni bol totozny s premietanim na premietace platno pri prezentacii kupovaneho projektora. Parametre toho platna neviem ani znacku. Upozornujem ze je to iba moj dojem. Urcite v tom budu rozdiely, inak by sa nevyrabali tieto drahe vecicky a kinosalu by stacilo natriet vapnom na bielo.
Ale ako sa hovori na jedno oko nevidim a na druhe som slepy, tak ja som bol max. spokojny s mojim vytvorom.

Roman
Kino1A.jpg
dodomt (276)|16.1.2011 10:34
Wou mas to perfektne... podobne podkrovne izby mam aj ja ale manzelka chce namiesto domaceho kina detsku izbu a pracovnu :)

dodo
peterk1975 (49)|17.1.2011 21:33
Platno dialkovo ovladane elektricke AVERS Cumulus X 16:9 rozmer obrazu 240x135cm, projektor Panasonic PT-AE4000e instalovany 4,5m od platna na strop spojeny 15m HDMI 1.3 kablom s receiverom Yamaha RX-V1800. Realizovane v obyvacej izbe, platno sa spusta pred plazmovu TV. Nutne je dokonale zatemnenie, preto sa chystam na vonkajsie rolety. Inak skvele, no mozno som mal ist do platna 21:9, kedze vacsina filmov (sledujem na tom blu-ray, mkv a HDTV) je vo formate 2,35:1.
Home cinema.jpg
tommmyt (542)|19.1.2011 09:59
to jak to má luders1 to je moc hezké, ale spíš mě zaujalo to plátno, že má pevné rámové - to tam vypadá hezky. Už se to tu někde psalo, výhodnou je (pokud se nepletu) že se moc neohýbá, kdežto roletové se po čase prý začnou vlnit? A druhá věc, to už se tu taky někde psalo, třeba já občas střídám velikosti promítaného obrazu. Když sedím tak je obraz konstatní, ale na jedné straně pokoje mam postel a ta je blíž k promítanému obrazu, takže když nechci u filmu sedět ale ležet tak obraz musím zmenšit.. -když bych měl roletové plátno a zmenšil bych obraz tak to plátno mohu vytáhnout a promítat třeba na zed, aby mě nerušilo to černé lemování které by v tomto případě bylo dost od okraje promítaného obrazu.. kdežto když bych promítal na plátno s pevným rámem, tak to nejde vytáhnout tak bych měl zmenšený obraz třeba ve středu toho plátna, nebo na kraji a pak bílou část plátna a pak černé lemování..nějak si to nedovedu představit..
luders1 (5)|22.1.2011 12:42
Ahojte,

skusal uz niekto tuto farbu ? Ak ano podelte sa so svojimi skusenostami.
http://www.tikkurila.sk/dekorativne_farby/inspiracie/napady_na_malovanie/namaluj_si_vlastne_premietacie_platno


Roman
tommmyt (542)|25.4.2011 20:37
napadla mě tak otázka, když se promítá na plátno, které jsou obecně samozřejmě už větší, (např 3 metry šířka a něco přes metr výška) tak když je středový reprák dole pod plátnem, tak už je znát že ty dialogy jsou takové mimo obraz-mluvící pusa v obraze už je díky velkému plátnu o dost výš než odkud jdou dole ty dialogy.. pocitujete to taky? jak to máte vyřešené? máte všichni středový reprák klasicky pod plátnem, nad plátnem a přijdou vám taky dialogy mimo obraz nebo máte někdo středový reprák za plátnem uprostřed?? čili doplující otázka- jestli normální plátna (na které se tu běžně odkazovalo třeba i do deseti tisíc kč) jestli jsou "zvukově propustné" aniž by se nějak zkreslil zvuk(že by se dal středový reprák za plátno)??
RoPo (6061)|25.4.2011 21:04
tommmyt: toto nepociťuji. Střeďák mám těsně pod plátnem.

Nezdá se ti, že se hlas předbíhá? Pokud ano, tak to nesouvisí s pozicí repra, ale s rozjetím synchronizace audia a video stopy díky časově náročnějšímu zpracování videa.
Receivery mají funkci tzv. lipsync kdy můžeš nastvit zpoždění audiostopy.
tommmyt (542)|25.4.2011 21:42
Jak jsi přišel na předbíhání zvuku? :-D Jak jsem psal, tak to bylo o slyšení dialogů "zespodu" , přičemž postavy jsou "nahoře".
RoPo (6061)|25.4.2011 22:24
Zespodu nic vnímáno není. Dialogy jsou vnímány ze středu plátna, resp z úst aktérů. Center mám těsně pod dolní lištou plátna.
Pytkin (7947)|26.4.2011 00:49
ja mam premietam na stenu .. , pod nou je televizor .. a az pod nim center .. a vobec nemam pocit , ze zvuk ide mimo ..
Neregistrovaný (0)|8.5.2011 09:46
[quote=luders1;324935]Ahojte,

skusal uz niekto tuto farbu ? Ak ano podelte sa so svojimi skusenostami.
http://www.tikkurila.sk/dekorativne_farby/inspiracie/napady_na_malovanie/namaluj_si_vlastne_premietacie_platno


Roman[/quote]

Tak dneska jsem barvu vyzkoušel. Nechám zaschnout a večer zhodnotím, jestli se kvalita obrazu změnila. Předtím jsem promítal na čistě bílou zeď.
z.sarman (4)|17.5.2011 08:26
Tak mohu potvrdit, že kvalita obrazu se zlepšila. Černá je opravdu černější a barvy jsou živější. Barvu mohu doporučit. Na bílou stěnu kryla skvěle už na první nátěr, ale pro jistotu jsem udělal dva.
Pytkin (7947)|17.5.2011 09:58
ktoru konkretnu farbu si pouzil ?
z.sarman (4)|26.5.2011 18:02
Tu doporučovanou H499.
tommmyt (542)|13.8.2011 11:34
Jak jsem tu už uváděl promítám na zeď a bohatě to stačí.. ale ted uvažuju o koupi plazmy nebo lcd tv a chtěl bych se optat na jednu věc, jestli s tím nemá někdo zkušenost: tu tv bych dal na zed nebo hodně blízko k té zdi na kterou promítám.. takže pak leda šlo to vyřešit že bych koupil rolovací plátno, dal ho malinko dál od stěny, aby po vyrolování překrylo tu tv na zdi.. a dotaz jestli s tím má někdo zkušenost, jestli by to v praxi šlo.. jak hodně jsou plátna průhledná, jestli by pod tím byla tv tv vidět, jak hodně jsou plátna těžká když by bylo od stěny tak jestli stačí pak mírný váněk a houpalo by se to.. atd, jestli s touto situací má někdo zkušenosti, výhody-nevýhody??
RoPo (6061)|13.8.2011 22:22
Tommmyt, presne takto mam PDP a platno instalovane. PDP na zdi. Elektricke platno na strope. Kdyz zapnu projektor, tak se me automaticky vyroluje platno. Kdyz projektor vypnu, tak se platno schova. Mam je propojene pres trigger. Platno pruhledne neni. Tezke je dost.

Uz jsi asi prisel na to, ze projektor je na prilezitostne koukani, ale TV je na "zbytek"
tommmyt (542)|14.8.2011 08:58
tak mě by stačilo plátno manuální, elektrické je asi o dost dražší a klidně to budu stahovat ručně:-D musím to ještě promyslet...

Já nechci tv na sledování tv, já na televizi vubec nekoukám.. spíš bych bral tv jako filmovou kulisu v tom pokoji- že tam prostě pustím film během dne, ale ani na něj třeba nějak moc nebudu koukat :-D A projektor vyžaduje tmu a najíždělo by se zbytečně hodiny na lampě
RoPo (6061)|14.8.2011 18:11
Tak to jo. TV pouzivam taky spise jako kulisu. Rozdil v cene mezi el. a man. platnem je ale zase u elektrickyho ti nevysi provazek nebo klika na stahovani. Preji stastny vyber.
faktotum (42)|31.8.2011 16:18
[quote=tommmyt;361999].. takže pak leda šlo to vyřešit že bych koupil rolovací plátno, dal ho malinko dál od stěny, aby po vyrolování překrylo tu tv na zdi.. a dotaz jestli s tím má někdo zkušenost[/quote]

takto nějak to mám, problém je jen v tom, že plátno rolovací se mi po straně vlní. Jinak to funguje v poho timto systemem.
RoPo (6061)|31.8.2011 21:06
[quote=faktotum;364412]takto nějak to mám, problém je jen v tom, že plátno rolovací se mi po straně vlní. Jinak to funguje v poho timto systemem.[/quote]

Na krajích je plátno mírně prohlé dopředu (ve středu výšky nejvíce, k hornímu a dolnímu kraji se prohnutí zmenšuje, ale svilse zvlněné není). Je to však jen v oblasti černého okraje.
Bílá plocha je rovná a obraz nezkresluje.
Díval jsem se na vyšší modely pláten a řešitelné to je. Používají se plátna s napínacím lankem na krajích, ale to je mnohem dražší kategorie.
petrko1 (1)|16.9.2011 09:37
[quote=ODSakEda;35199]1024x768 je dobré pro dostupné projektory! A je to samo 4:3 a u filmu 16:9 a pod. se sama mění výška nic víc! Projektory 16:9 jsme vzdal! Instaluji je! Vím to moooc dobře![/quote]

Já si také myslím, že 1024x768 je dobré pro tyto projektory
RoPo (6061)|16.9.2011 11:46
[quote=petrko1;366695]Já si také myslím, že 1024x768 je dobré pro tyto projektory[/quote]

Tvoje reakce na příspěvek ze dne 20-04-2005, 00:54 dnes 16.9.2011 je zcela bezpředmětná.

Proč reaguješ na tak starý příspěvek? V roce 2005 byly běžné zcela jiné parametry projektorů než je tomu dnes. Tzn. tenkrát "možná stačilo" 1024x768, ale dnes je dobré a "stačí" HD rozlišení nebo lépe full HD, ale uvažuji o 2k, lépe o 4k rozlišení. Problém je však se zdroji, kterých v 2k či 4k je poskromnu.
tommmyt (542)|6.10.2011 08:29
napadla mě ještě otázka jak hodně cm jsou ty samotný plátna od zdi? čili asi jak hodně je široký ten "tubus"? nebo to je u různých pláten různé? a takový standart je kolik cm? abych věděl co se mi vše pod to plátno vejde :-D
RoPo (6061)|6.10.2011 08:58
[quote=tommmyt;370366]napadla mě ještě otázka jak hodně cm jsou ty samotný plátna od zdi? čili asi jak hodně je široký ten "tubus"? nebo to je u různých pláten různé? a takový standart je kolik cm? abych věděl co se mi vše pod to plátno vejde :-D[/quote]

Tuto otázku jsem před koupí plátna také měl právě kvůli tomu, že jsem plátno potřeboval mít před TV, která je na stěně. Nicméně někoho se ptát v diskuzích podle mě bylo zbytečné, protože málokdo si plátno koupí (páč se zdá všem drahé), tak jsem pátral sám. Nakonec mám plátno pověšené před TV na řetězích (mám vysoký strop, potřeboval jsem plátno dostat níže). Tubus na krajích má díry na oka, za které tubus můžeš pohodlně pověsit nebo konsole s dírama za které jej můžeš přišroubovat ke stropu nebo na svislou zeď. Celé se to dá potom schovat pod pohled, obložit dřevem, sádrokartonem, apod.. Fantazii a umu se meze nekladou.

Velikost tubusu by měla být závislá podle velikosti plátna. Je to logické. Čim větší uhlopříčka, tím je plátno vyšší což je více materiálu a při namotání zabírá větší průměr. Elite Screen má však velikost tubusu všude stejnou 80x78mm nebo 80x93mm včetně konsole. V případě, že by jsi měl plátno přidělané na svislou stěnu, tak vzdálenost středu spodní tyče plátna od zdi je 17mm, tyč má průměr 22mm.

Nakonec jsem stejně nejprve koukl do technického výkresu na rozměry mnou vybraného plátna.
Elite Screen má výkresy rozměrů ke stažení zde http://www.elitescreens.com/index.php?option=com_content&view=article&id=16%3Aelite-spectrum&catid=1%3Aelectric&Itemid=19&lang=en