Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zaujimalo by ma ake karty pouzivate na video a ci su aj negativne skusenosti?

kameranp (322)|12.6.2012 22:07
pouzivam Kingston SDHC Class 10 ultimate x 100x zatial v pohode
mam aj 1ks Kingston SDHC Class 6 ultimate 100x no pouzil som ju len raz lebo som mal na nej jedno videjko ciastocne poskodene
a od vtedy mam strach
no mozno ze to bolo spôsobene len tym ze som ju dost dlho nosil ako nahradu a formatovana v kamere bola s odstupom casu pred jej skutocnym pouzitim

takze zaujimalo by ma ake konkretne karty pouzivate a ci su nejake negativne skusenosti?
vie niekto v com je rozdiel ak je karta ultimate x 100x?
je potrebne funkcne karty po nejakom case obmienat?
janforman (215)|13.6.2012 07:16
[QUOTE=kameranp;413236]pouzivam Kingston SDHC Class 10 ultimate x 100x zatial v pohode
mam aj 1ks Kingston SDHC Class 6 ultimate 100x no pouzil som ju len raz lebo som mal na nej jedno videjko ciastocne poskodene
a od vtedy mam strach
no mozno ze to bolo spôsobene len tym ze som ju dost dlho nosil ako nahradu a formatovana v kamere bola s odstupom casu pred jej skutocnym pouzitim

takze zaujimalo by ma ake konkretne karty pouzivate a ci su nejake negativne skusenosti?
vie niekto v com je rozdiel ak je karta ultimate x 100x?
je potrebne funkcne karty po nejakom case obmienat?[/QUOTE]

zajímavé téma :-)
SDHC
nemám dobré zkušenosti s kartou Pretec 8GB Class-6 (je těsně na hranici certifikované rychlosti) - je zajímavé že některé Class-2 jsou rychlejší.
Kingston, Integral, A-Data v pohodě, všeobecně většina karet překračuje svojí specifikaci některé i několikanásobně. S odešlou kartou zatím zkušenosti nemám.
Dokonce můžu říct že jsem snad nikdy nenarazil na nějakou zásadní nekompatibilitu (jen rychlost se dost radikálně mění - jedno co za class je napsáno na obalu)

Stejně si myslím že je to trošku sázka do loterie (věřím že ty střeva nemusí být u stejného modelu totožný)
Pytkin (7947)|13.6.2012 11:04
Asi bude zavisiet aj od kamery .. pouzivam XDCAM EX .. mame niekolko SxS kariet , kere su kurva drahe ale lietaju .. Ale kedze kariet treba vela , tak mame dake 32G karty v taky adapteroch .. a tam funguje len par kariet .. vacsina nie ..
kameranp (322)|13.6.2012 13:06
to potesi ze vsetko fakci tak ako ma asi z kariet netreba mat az taky stres
niekde som tusim cital ze tie SxS su v podstate sparovane 32GB karty a to tak ze spolu davaju 32GB no vecsiu rychlost neviem ci to je pravda
inac keby som mal kameru na SxS tak by som tam pre istotu daval len original SxS aj ked su drahe
pred casom som skoro aj kupoval tu EX1 ze ked uz tak nech je poriadna kamca
ale ani ma az tak neodradzala cena SxS ako to ake mnozstvo by som ich musel mat potom som kukal uz len po AVCHD kamerach ved nakoniec aj preto tam vystacia pomalsie SDHC lebo je HD viac stlacene nakoniec mi staci len dve 32GB + nahradnu na jednu nahram full hd v najvyssej kvalite 196minut.
Ak na rovnakej znacke keriet Class 10 je alebo nieje ultimate 100x tak je mozno ze aj rozdiel v kvalite no neviem

kazdopadne je asi najlepsie formatovat karty pred natacanim a po natoceni zalohovat co najskôr
Pytkin (7947)|13.6.2012 16:25
jo iste .. vzdy po natoceni rovno tahame data z kariet do strizne (s diskovym polom) a karty sa mazu .. trosku aj kvoli tomu , aby ich nezmazal niekto iny :)
kameranp (322)|13.6.2012 18:00
3 tyzdne do zadu som zalohoval na HDD c1 a z toho prveho na HDD c2 a ked som to isiel robit tak na HDD c1 uz bolo jedno videjko poskodene
na tom druhom HDD c2 kde bola len kopia z prveho bolo videjko v poriadku takze k poskodeniu doslo zrejme uz kratkym casom
marko65 (193)|14.6.2012 00:04
Ja osobne kartam az tak nedoverujem, preto som si kupil Sony Z5. Teraz si k tomu este dokupim HVR-MRC1K HDV rekordér a tym zaznam bude poisteny. Minule sa stalo kolegovi, ze nevedel precitat kartu z fotaku. Mala asi mesiac a dobra znacka - Kingstone 10 class. Bojim sa toho, ze natocim svadbu, pridem domov a pri kopirovani mi vypise error. Je pravda, ze v dnesnej dobe je uz vsetko na pamatovku alebo na flash disk, ale predsa, kameraman by mal mat istou dvoch zaznamov. Zaujimalo by ma, ci sa uz niekomu stalo, ze nieco tocil za peniaze a potom to nevedel z karty dostat do PC. To musi byt hrozna situacia.

Dalej by ma zaujimala udrzba kariet. Ci je treba vzdy formatovat, alebo len vymazat, ci formatovat v PC alebo v kamere, po kolkych zaznamoch by sa mala preventivne vymenit, alebo akym softwarom zistim jej stav, aby so vedel, ze uz je riziko ju pouzivat. Odpovede na tieto otazky som nikde nenasiel.
janforman (215)|14.6.2012 07:53
[QUOTE=marko65;413381]Ja osobne kartam az tak nedoverujem, preto som si kupil Sony Z5. Teraz si k tomu este dokupim HVR-MRC1K HDV rekordér a tym zaznam bude poisteny. Minule sa stalo kolegovi, ze nevedel precitat kartu z fotaku. Mala asi mesiac a dobra znacka - Kingstone 10 class. Bojim sa toho, ze natocim svadbu, pridem domov a pri kopirovani mi vypise error. Je pravda, ze v dnesnej dobe je uz vsetko na pamatovku alebo na flash disk, ale predsa, kameraman by mal mat istou dvoch zaznamov. Zaujimalo by ma, ci sa uz niekomu stalo, ze nieco tocil za peniaze a potom to nevedel z karty dostat do PC. To musi byt hrozna situacia.

Dalej by ma zaujimala udrzba kariet. Ci je treba vzdy formatovat, alebo len vymazat, ci formatovat v PC alebo v kamere, po kolkych zaznamoch by sa mala preventivne vymenit, alebo akym softwarom zistim jej stav, aby so vedel, ze uz je riziko ju pouzivat. Odpovede na tieto otazky som nikde nenasiel.[/QUOTE]

Docela by mě zajímalo co s tím dělá, že jí neumí přečíst, mě se nikdy nestalo že by nešlo něco přečíst - od SmartMedia přes CompactFlash po SD/SDHC atd... vyjma nabořený logický struktury (stalo se mi asi 1-2x, ale běžně vyškubávám karty bez odpojení)
Pytkin (7947)|14.6.2012 10:12
nam sa zatial tiez nestalo , ze by karta nesla nacitat .. tie SxS idu uplne v pohode .. tie SD karty cez adapter sem tam nechce kamera zobrat .. treba ju vybrat a dat znova dnu .. az sa chyti .. potom uz v pohode funguje .. ale zaznam na nej sa dal precitat vzdy ..
romana51 (355)|14.6.2012 10:49
Ono k nečitelnosti SD karty dojít může hloupostí (lépe neinformovaností) uživatele, v mém případě osoby mně blízké a sice tím, že v noťasu z karty mazal jen soubory .mts
tedy v podadresáři STREAM. Pochopitelně že ikonky v podadresáři CLIPINFO .CPI zůstaly a když to provedl několikrát, nastala katastrofa.
Ještě pro marko65: v manuálu k mé kameře je upozornění, že se karty mají formátovat zásadně v kameře a to i před 1. použitím. A stejně mazat jednotlivé záběry jen v kameře, viz případ uvedený na začátku mého příspěvku.
janforman (215)|14.6.2012 12:55
[QUOTE=romana51;413417]Ono k nečitelnosti SD karty dojít může hloupostí (lépe neinformovaností) uživatele, v mém případě osoby mně blízké a sice tím, že v noťasu z karty mazal jen soubory .mts
tedy v podadresáři STREAM. Pochopitelně že ikonky v podadresáři CLIPINFO .CPI zůstaly a když to provedl několikrát, nastala katastrofa.
Ještě pro marko65: v manuálu k mé kameře je upozornění, že se karty mají formátovat zásadně v kameře a to i před 1. použitím. A stejně mazat jednotlivé záběry jen v kameře, viz případ uvedený na začátku mého příspěvku.[/QUOTE]

To jsem slyšel, asi to bude bug ve firmware kamery, snad se to ale týkalo jen jednoho modelu. Maximálně jsem narazil na problém se čtečkama (třeba že kombinace čtečky a karty odmítala fungovat).
Formát je lepší provést přímo v zařízení (kupodivu není FAT32 jako FAT32 :-) implementace je možná mírně ošizená) některý zařízení umí i NTFS.
marko65 (193)|14.6.2012 14:44
2 janforman:

pytal som sa kolegu, co s tym robil, vraj sa mu dcera priznala, ze pocas kopirovaniu z fotaku cez kabel, vytiahla kartu von. Teraz kartu ked vlozi do hociktorej citacky, system ju nepozna, t.z. je mrtva. Takze v tomto pripade bola asi chyba u uzivatela. Som rad, ze nie su negativne poznatky v tejto oblasti. Este by som chcel poznat odpoved na otazku ohladom zivotnosti. Mozem tu istu kartu pouzivat aj 5 rokov? Ako svadobny kameraman by som si kupil co ja viem 5 kariet a tocil ich dookola. Je nejaky soft, ktory by overil jej stav?
Pytkin (7947)|14.6.2012 14:54
no ked ju zakazdym formatujes , tak pri formatovani by sa mali ukazat problemy ..
KamilZ (10277)|14.6.2012 15:13
"Teraz kartu ked vlozi do hociktorej citacky, system ju nepozna, t.z. je mrtva.": může být porušen pouze filesystém na kartě. Když se na ni podíváš ve Windows přes správce disků, ukazuje něco?

Pytkin: Pokud se formátuje jen zrychleně (přepis FAT/MFT$ apod., podle filesystému), tak to nic nepozná. To by musel formátovat s kompletním přepisem povrchu a i tam je otázka, jestli by to řadič karty udělal a nevykvákl se na to.
kameranp (322)|14.6.2012 15:29
podla mna musi byt rozdiel kariet aj v kvalite
preco trebars Kingston vyraba viac druhov SDHC Class 10?
mam doma USB kluc od znamej znacky a tam ked ulozim video tak je najprv OK a postupne casom tyzden co tyzden je vo videu viac a viac vypadkov az prejde cca mesiac a je to uplne na prd co svedci o mizernej kvalite pamäte a zrejme to bude podobne aj inde asi to treba lepsie sledovat na co je konkretna karta urcena ci je to len lacnejsia verzia od dobrej znacky urcena len na hranie alebo drahsia s oznacenim PRO alebo podobne mozno obe maju rovnaku znacku a Class 10 ale nepatrny rozdiel bude nielen v cene ale aj inde
Pytkin (7947)|14.6.2012 16:02
KamilZ : no v CANON fotaku pri formate mozem zakliknut LOW level .. normalne to formatuje menej ako sekundu .. s tym lowlever tak 3 .. co to presne robim neviem .. ale vzdy to davam s tym low level :)
marko65 (193)|14.6.2012 16:05
samozrejme, bavim sa o tych kavalitnejsich znackach. Nebudem kupovat na platene akcie nejaku podradnejsiu znacku. Za kvaitnejsiu kartu (ako ako napr. Kingstone s oznacenim PRO) sa aj viac plati. Preto by bolo nerentabilne stale menit kartu. Podla mna pri formatovani nezistim, ci ta karta je na 100 % funkcna. Ako predist problemu pri kopirovani suborov z vadnych sektorov. Co som cital na nete napr. SSD disky odchadzaju len tak z nicoho nic. Neviem, ci mozem porovnavat SSD HDD s SD kartou, ale podla mna je to to iste.

KamilZ:
neviem, kolega to iba skusal v mojej citacke v robote a aj doma a potom ju zahodil. Ked som ju vlozil u mna do citacky, nebola ziadna odozva. Nenapadlo ma pozriet do systemovych nastrojov. Mozno sa este dala zachranit.
Pave1 (4279)|14.6.2012 17:30
Transcend a Sundisk, SDHC a CF, zatím bez problémů. Rozhodně ale doporučuju např. na zrcadlovce při výměně skla/baterie (dochází k vypnutí napájení) napřed foťák řádně vypnout. Stačí nějaký zákmit napětí (na kontaktech, dvířkách místa uložení baterie) a záznam může jít do háje. To samé u kamery, dvířka u XF100 opět vypínají napájení, takže kameru je nutné nejprve vypnout a až poté manipulovat s kartami/dvířky.

Můj druhý poznatek je nepoužívat selektivní odmazávání klipů v kameře. Kartu vždy před nahráváním naformátovat, nahrát záznam, zkopírovat na dva disky, pak promazat celou kartu formátováním. Při jednotlivém odmazávání už se mi stalo, že v klipu na takové kartě bylo několik framů nečitelných (sw klip načetl, ale dané místo nepřehraje).

Naštěstí má XF100 možnost záznamu na dva sloty současně, takže pro důležité akce je vhodné jet záznam duplicitně na dvě karty (u XF100 je fajn, že to jde kdykoliv přepnout na jednu a kdykoliv opět zpět na duální záznam, přepínání nedělá žádný problém, prostě na jedné kartě je pak klipů o něco méně).
JanDoma (11)|14.6.2012 18:41
Mne sa stalo, že som točil na HVR- MRC1K, použitá karta Kingston, najprv som točil formát DV, potom som prepnul na HDV a karta nabehla do Error, absolutne nečitateľná, jediné šťastie, če som točil aj na pásku a mal som ne nej záznam, kamera Z5.
marko65 (193)|14.6.2012 18:56
JanDoma:

si spokojny s HVR- MRC1K?. Chystam sa ho kupit, cital som zahranicne fora a ze funguje bez problemov. Na kartu nahrava aj ked menis pasku? Nezavadza ti ked mas kameru len v ruke? Ake velke karty pouzivas?
JanDoma (11)|14.6.2012 20:46
Ja som spokojný, bol vydaný nový firmware, ktorý opravil chyby a funguje bez problemov, nahráva aj keď mením pásku, pred koncom pásky sa dá nastaviť, že sa automatický zapne 5 min. pred výmenou pásky. Na Z5 je ideálny, lebo je na to uspôsobená a spolu to vyzerá ako súčasť kamery, používam 32 GB karty t.j. 147 min. záznamu DV alebo HDV. Točiť je možné len na kartu alebo kartu aj kazetu alebo nastaviť natáčanie, že už ja nahratách cca 5 s záznamu pred spustení REC, dobre sa na to točí aj časozberný záznam, nemusí sa v intervaloch spúšťať kazetová mechanika, čím sa šetrí.
KamilZ (10277)|14.6.2012 20:59
[QUOTE=Pytkin;413448] normalne to formatuje menej ako sekundu .. s tym lowlever tak 3[/QUOTE]
Za ty 3 sec foťák nestihne projet celou kartu ani náhodou. Klasický low-level formát (jak ho známe jako pojem z HDD) mimo jiné věci obsahuje zápis kontrolních dat a jejich přečtení a to kompletně všude. U karet "z venku" ani neovlivníš, kde se na kartě fyzicky zapisuje, to si rozhoduje řadič v kartě sám. "Normální formát" Ti jen smaže FATku, low-level vytvoří kompletně celou strukturu, ale neprověřuje sektory.
kameranp (322)|14.6.2012 21:03
[QUOTE=JanDoma;413465]jediné šťastie, če som točil aj na pásku a mal som ne nej záznam, kamera Z5.[/QUOTE]

skoda ze som radsej nezobral Z5
marko65 (193)|14.6.2012 21:04
[QUOTE=JanDoma;413476]Ja som spokojný, bol vydaný nový firmware, ktorý opravil chyby a funguje bez problemov, nahráva aj keď mením pásku, pred koncom pásky sa dá nastaviť, že sa automatický zapne 5 min. pred výmenou pásky. .............í.[/QUOTE]

Potesil si ma, urcite si ho kupim, len vyberam, kde je najlepsia cena. Ty si ho kde kupil a ked sa smiem spytat za kolko?
janforman (215)|15.6.2012 07:32
[QUOTE=marko65;413443]2 janforman:

pytal som sa kolegu, co s tym robil, vraj sa mu dcera priznala, ze pocas kopirovaniu z fotaku cez kabel, vytiahla kartu von. Teraz kartu ked vlozi do hociktorej citacky, system ju nepozna, t.z. je mrtva. Takze v tomto pripade bola asi chyba u uzivatela. Som rad, ze nie su negativne poznatky v tejto oblasti. Este by som chcel poznat odpoved na otazku ohladom zivotnosti. Mozem tu istu kartu pouzivat aj 5 rokov? Ako svadobny kameraman by som si kupil co ja viem 5 kariet a tocil ich dookola. Je nejaky soft, ktory by overil jej stav?[/QUOTE]

Je běžný zvyk alespoň nekopírovat/nezapisovat na kartu při jejím odpojení (správně by se mělo systému říct že jí chci odebrat / vypnout zařízení nebo v počítači dát odpojit zařízení). co se týče životnosti tak zatím nemám žádnou
Sluší se říct že většina zařízení / kamery, foťáky nemá problém s vyškubnutím karty za provozu - při otevření dvířek ji okamžitě odpojí (problém je buffer pokud se nestihl vyprázdnit).
mrtvou kartu ani nevím že by někomu odešla (nicméně určitě to umí, ale většina lidí zas tolik karty netrápí - prostě uloží co potřebujou, neprovádí zápis v jednom kuse).

Pokud se narve do čtečky nejde provést formát? Jde formátovat v kameře nebo foťáku? Existujou různé softy, který umí načíst i kartu bez formátu, mám něco doma. Vidí to jako fyzické zařízení a pokusí se o obnovu (stejně jako u nabořené logické struktury HDD).

Co se týče kontroly karet existuje software který zapíše komplet celou kapacitu a následně verifikuje jestli obsah odpovídá - nedoporučuju to pouštět často (zbytečně se snižuje životnost karty).
Zároveň zobrazuje i přenosovou rychlost u zápisu a čtení.

Hlavní rozdíly jsou v rychlosti karet, takže pokud se prodává Kingston za cenu 200,- Class-10 a Kingston za cenu 400,- Class-10 - pak s největší pravděpodobností verze za 400,- je výrazně rychlejší.
Označení Class-X je ve skutečnosti minimum pro zápis jaké musí karta splňovat, maximum snad ani není definováno :-) běžně se setkáte s kartou Class-2 běžící stejně rychle jako Class-6 (jen se hlásí jako Class-2) atd.
(teoreticky ta rychlejší a dražší verze může být i méně spolehlivá než tak levnější používá se něco jako "RAID-0" pro zvýšení rychlosti)

// edit
sw na test karty + přenosovou rychlost se jmenuje
h2testw
JanDoma (11)|15.6.2012 21:17
Ja som ho kúpil v Syntexe v Blave, tam máš aj uvedenú cenu.
MartinWenzel (59)|17.6.2012 20:57
V Ex3 i v FS100 používám SDHC SanDisk ExtremePro 32GB 45MB/s a úplně v pohodě. V té EX samozřejmě s adaptérem. Obsah karty stáhnu na disk v compu a nakopíruji na druhý záložní v NAS. Poté kartu formátuji v kameře.
noaid (284)|18.6.2012 12:10
Karet už jsem měl hafo, negativní zkušenost jen jedinou. Kamera Panasonic HDC SD-900 (a možná i jiné ze stejné řady) není kompatibilní s kartami Kingston class 10 G2 (důležité je asi to G2). Už jsem tady o tom psal. Přitom tato karta je kompatibilní se všemi ostatními přístroji a čtečkami, které doma mám, tj. asi 6 zařízení, většinou starších včetně čínských čteček za 20 Kč i s poštovným :-)
Problém přisuzuji Panasonicu, který nezvládá rychlejší komunikaci při zápisu, kterou tato karta umožňuje. Panák samozřejmě odpověděl, že zodpovídají pouze za kompatibilitu karet Panasonic, jiné jsou jim ukradené.
kameranp (322)|18.6.2012 12:48
[QUOTE=noaid;413872]s kartami Kingston class 10 G2 (důležité je asi to G2)[/QUOTE]

ja mam SD10G2/32 parkrat som ich pouzil a slapu dobre az na teraz ked mi kratke video zrenderovalo na DVD ako cierne a az ked som zrusil jeho upravu farieb tak to islo a bolo OK
viac poskodene video som mal este skôr na class 6 tiez G2 tak teraz uz neviem

a ako sa ten problem prejavoval? odmietlo to kartu alebo bolo poskodene video?
asi by som mal zobrat SanDisk a hotovo skoda len ze som kupoval kingston ked ho kazdy tak odporucal
noaid (284)|18.6.2012 16:34
Já mám kromě jedné všechny ostatní Kingston a nedám na ně dopustit, class 4 i 6 jedou v té kameře perfektně, jakož i v jiných zařízeních.
Problém s kartou se projevoval tak, že vše se natočilo, ale při prohlédnutí tam pak některé klipy nebyly vidět.
Ono totiž docházelo k nějakému problému v okamžiku ukončení natáčení, kdy se dokončil mts soubor, ten se zapisoval pomalu v reálném čase, takže to proběhlo ok, následně se začaly zapisovat do ostatních adresářů playlisty a jiné informace, to už bylo plnou rychlostí, a to nějak ta kamera s tou konkrétní kartou nezvládla. Výsledek byl jakoby ztracené klipy, ale ve skutečnosti ztracené nebyly, v adresáři stream ty soubory byly, takže stačilo jen stáhnout ručně. Ale věřte, že mi na dovolené bylo horko, když jsem to zjistil, a ze sluníčka to nebylo :-) , hned večer jsem karty zkontroloval v hotelovém PC a spadl mi kámen ze srdce, že je to nakonec vše na kartě, i když to tak nevypadalo.
Ale jak říkám, jsem přesvědčen, že to není chyba karty, ale sw v to Panákovi.
kameranp (322)|18.6.2012 17:23
noaid dakujem za info
SanDisk budu podla testov predsa asi o nieco lepsie
zvlast ked slapu aj na EX1
Pytkin (7947)|18.6.2012 17:40
tiez pouzivame sandisk karty v ex1/3 ..
janforman (215)|19.6.2012 06:14
také mám zkušenost s tím, že Sandisk bývá nejrychlejší.
josefíka (651)|19.6.2012 17:09
Zrovna jsem si donesl A-Data 32Gb Class10, udělal 1hod záznam a zatím nevidím chybu, tak snad to bude OK.