Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zachytavanie z TV na DVD, poradte mi kodek

cartas (149)|23.5.2005 13:33
to jsem zkousel, prejmenovat na zip, ale stejne to nerozbalim... Je to fakt dobre zabaleny? (stahnul jsem to pres hyperlink ze stranky o prokladani)
cartas (149)|23.5.2005 13:35
sory uz jsem to pochopil (7-zip :-) )
mirekv (7169)|23.5.2005 13:37
Na to musí být nějaký rozpakovávač, taky jsem to kdysi stahoval. Proč to tak vlada udělal, nevím.
stayman (12393)|23.5.2005 13:39
Vlada ma rad veci, co nikto nepouziva, chce byt iný a v obklukach a nepodstatnych veciach vidi zmysel zivota a chce vas tym este aj nakazit :-)
vlada (3470)|24.5.2005 10:51
Já nepoužívam z principu jiný řešení než ostatní. Já používam nejlepší možný řešení. To že ostatní ne, neni moje vina. 7-zip je nejúčinější komprese co existuje. Používá jí plno lidí, že některý zatvrdli u ZIPu z roku 1990 je jejich smůla.
cartas (149)|24.5.2005 11:14
Kde že přesně najdu ten framesarver ve VirtualDubu???
mirekv (7169)|24.5.2005 11:22
tady:
vdubupr_881.jpg
cartas (149)|24.5.2005 11:29
díky :)
hele a jak to vlastně funguje? To můžu přes tento server "nasdílet" jediný soubor a ten pak někde používat??? Jde to i pro více souborů?
mirekv (7169)|24.5.2005 11:42
Při pojmenovávání toho vdr souboru musíš napsat i příponu .vdr. VirtualDub můžeš otevřít i ve více oknech a v každém si udělat jiné video a ke každému příslušný frameserver. Záleží pak na softu, ve kterém ty vdr načítáš, jesli si umí udělat frontu.
stayman (12393)|24.5.2005 11:42
[quote=vlada]Já nepoužívam z principu jiný řešení než ostatní. Já používam nejlepší možný řešení. To že ostatní ne, neni moje vina. 7-zip je nejúčinější komprese co existuje. Používá jí plno lidí, že některý zatvrdli u ZIPu z roku 1990 je jejich smůla.[/quote]

Aha, takze vsetky spolocnosti ktore distribuju po nete svoje produkty a pouzivaju v 99% pripadoch RAR (v tom 1% ZIP) a aj vsetci ostatní, co tak cinia su uplní kokoti, a nemaju na teba :-) Takisto ked niekto nepouziva najlepsi odpadkovy kontajner Matriošku tak tiež no nie? :-E
vlada (3470)|24.5.2005 11:44
Můžeš jenom jeden z jednoho VD. Ale asi by šlo otevřít si několikrát VD a nasdílet tak těch souborů víc.
cartas (149)|24.5.2005 11:49
hmm, to ale neni moc User Friendly :)

Vrátím asi zpět k mému původnímu dotazu. Čím mám zkomprimovat video (po úpravách ve VD), aby ho načetlo PinnacleStudio a moc jsem ho tou kompresí neponičil před závěrečným renderováním ve Studiu???
mirekv (7169)|24.5.2005 11:57
cartas
hmm, to ale neni moc User Friendly :)
No to snad nemyslíš vážně!

Ptal jsem se, jesli PS umí načíst ty .vdr. Jesli ne, tak to ani nezkoušej, jesli ano, tak to v tom VDubu nech tak, jak jsi to upravil a spusť ten frameserver, udělej ten soubor *.vdr a tento načti v PS.
cartas (149)|24.5.2005 12:00
no to myslím vážně :-D

Přece když budu mít 10 video souborů, nebudu si před spuštěním PS pouštět 10 krát VD..., abych mohl s těma souborama něco dělat...
vlada (3470)|24.5.2005 12:02
StayMan by €RikŁ€> V podstatě je to tak. Ten poměr RARů a ZIPů je spíš obrácený. RAR je poměrně dobrá komprese, takže jí tolik lidí nepoužívá :-E
Podívej se kolik lidí používá AVI a přitom to je rozhodně nejhorší kontejner. Podívej se kolik lidí jezdí ve stodvacítkách - je to nejlepší auto? Plno lidí nemá to nejlepší, protože na to buďto nemají nebo neví o tom, že to existuje.
mirekv (7169)|24.5.2005 12:50
cartas
Já na tom nevidím nic tak hrozného, ve VDubu uděláš video, spustíš fs, odložíš (malý obdélniček nad spodní lištou vlevo), znovu otevřeš VDub, uděláš další video... No a po skončení tam budeš mít těch obdélníčků třeba 6 vedle sebe a ve zvoleném adresáři 6 souborů vdr.
stayman (12393)|24.5.2005 13:44
[quote=vlada]StayMan by €RikŁ€> V podstatě je to tak. Ten poměr RARů a ZIPů je spíš obrácený. RAR je poměrně dobrá komprese, takže jí tolik lidí nepoužívá :-E
Podívej se kolik lidí používá AVI a přitom to je rozhodně nejhorší kontejner. Podívej se kolik lidí jezdí ve stodvacítkách - je to nejlepší auto? Plno lidí nemá to nejlepší, protože na to buďto nemají nebo neví o tom, že to existuje.[/quote]

Ale vieme, ze to existuje, navyse "ta to stoji" uplne rovnako, takze to zrovnanie je bezpedmetne \/ Inak ZIP bejvavalo, ale nastupom RAR3.x je situacia uplne opacna, aj ked dekompresor ZIPu mas vo Win defaultne zadarmo. :-)

Ty jednoducho nevidis jednu podstatnu vec, ako funguje ludske spolocenstvo, preto to ani nepochopis, sice ta nepoznam, ale podla tvojich priorit a pejavov je to nad slnko jasne, za co asi nemozes. :-)

Co sa tyka tohoto konkretneho problemu, tak vec, ze si ty ten problem vyrobil druhemu vedome len kvoli svojemu egu (vidis sam, ze mal dotycny problem) a pritom ti unika, ze nieje dolezita co navyssia komprimacia,, ale univerzalnost a aj neposlednom rade rychlost (kedze si to komprimoval ty, tak je to jedno, ty mas asi dost casu). Na tvoje tvrdenie sa da odpovedat jednou vetou skutocneho znalca (a mal by si sa riadit takymi viacerymi zanalcami skor v zivote :-E ) a to:

rar3 je výborný komprimační program. Jeho výsledek překvapil i autora rzipu. Jak se říká: Pokud chceš vědět, co je nejlepší komprimační program, podívej se, čím je komprimován warez. kde ak nevies, je tych 99% RAR a 1% ZIP urcite, ale ani jedno 7-zipu 9-)
vlada (3470)|24.5.2005 22:55
Stayman> Jasně, ale někdo ten RAR kdysi musel taky začít používat. Dokud ho nikdo nepoužíval, nikdo ho neměl nainstalovaný a většina lidí nevěděla o co jde. Bylo to stejný jako dneska se 7-zipem.
Tohle je to podobný, jako kdyby si někoho obviňoval, že má filmy v MPEG-4 nebo MPEG-2 a ne v MPEG-1, protože ten přehraje každej počítač.
Je to vždycky kompromis mezi pohodlim a pokrokem. 7-zip je opravdu už poměrně běžnej formát, plno lidí v něm vydává svoje programy a dá se velice jednoduše rozbalit. Dokonce je plugin i do TC, což považuju za základ.

Ale tohle je zcela mimo mísu původního tématu, takže s tím už končím.
stayman (12393)|24.5.2005 23:01
"Bezny" je mozno skor v Linuxe (aj ked ja si myslim, ze nie, viem co sa aj tam pouziva), ale pre Windows nema sancu, aj ked je kompresia lepsia, ale musis brat tie pakovace ako ARCHIV s roznymi subormi a v globale je naidealnejsi/najlepsi ten RAR. Inak koncim aj ja, a je mi jedno comu si ludia veia a co pouzivaju, ale univerzalnost podsuvam aj ja ludom, aspon beznym a ked viem ze je iny, tak mu ponuknem aj nieco ine :-D
cartas (149)|25.5.2005 08:16
hele chlapi, nechte pakovače pakovačema a radši mi poraďte. Zjistil jsem, že PinnacleStudio soubor z frameServeru nenačte, takže potřebuju poradit s tím kodekem, viz výše... Díky moc!
StD (8612)|25.5.2005 08:47
cartas: Jestli jsem správně pochopil tvůj původní dotaz, tak ti jde o to dostat DV-video do PiStudia, ne? Pokud ho máš Full-versi, tak by to mělo jít bez problemu přímo "ze zdroje". Alespoň u mne to u v. 8 jde (zkoušel jsem MainConcept DV kodek) z TVkarty...
cartas (149)|25.5.2005 08:52
stD: no takhle, já to sosám z analog. kamery nekomprimovaně. Jenže to je pak tak velký, že Studio si ani neškrtne (renderování se zasekne, aniž by procesor něco dělal). Samozřejmě na to může mít vliv i moje slabší mašina (Athlon 1800XP, 256MB RAM), takže to video potřebuju zmenšit...
StD (8612)|25.5.2005 09:53
CPU mám stejnou, ale chce to více RAM...
Zkoušel jsi to zkonvertovat do "něčeho lidštějšího" třeba v ProCoderu?
cartas (149)|25.5.2005 09:57
zkoušel jsem to do nějakého mpegu ve VD a pak mi to šlo. Ale byl to jen nástřel, nechce se mi laborovat a zkoušet desítky (spíš stovky) kodeků a nastavení. Proto se ptám znalců tady:)

ProCoder je co?
Kolik máš RAM?
StD (8612)|25.5.2005 10:01
Já mám 512MB plus něco virtuální (+-400MB). Hlavní je ale mít "rychlý" disk. Já na tyto práce používám IBMku SCSI-3 (10000rpm) a pak EIDE HDD jen na odkládání výsledků. Dokud jsem to takto neměl, tak mi Studio i jiné programy některé funkční možnosti ani nenabízely. Vše pod W2K. :-)
ProCoder 2: je tu o něm spousta threadů, jinak Google nebo:
http://www.canopus.us/US/products/ProCoder2/pt_procoder2.asp
cartas (149)|25.5.2005 10:05
a nějakej kodek z VirtualDubu???
Jsou tam všechny tak špatný ?
vlada (3470)|25.5.2005 11:48
Z VD to můžeš dostat do spousty různých kodeků. Zaprvý nějaký bezztrátový - HuffYUV, CorePNG, FFV1, Lagarith, Snow, MSU Lossless atd. Mají kompresi jenom cca 1:3, ale kvalita je nezměněná. Potom se dá použít MJPEG nebo DV, mají kompresi cca 1:8 a mírnou (téměř nepozorovatelnou) ztrátu kvality. U MJPEGu lze stupeň komprese nastavit, u DV ne. Potom tu máme MPEG-2. Z VD se do něj dá přímo ukládat jedině pomocí FFDShow a ještě jednoho kodeku (teď si na něj nevzpomenu), ale lepší by bylo vzít to přes frameserver do nějakýho MPEG-2 encoderu jako CCE, ProCoder, QuEnc nebo HC. Potom taky můžeš použít MPEG-4 kodeky - XviD, DivX, 3ivX, x264 atd. Jak MPEG-2, tak i MPEG-4 mají dost vysokou kompresi, ale taky ztrátu na kvalitě. Jsou zcela nevhodný pro další zpracování, takže to není Tvoje volba. Používají se až pro uložení výsledku.

Já bych se spíš poohlídnul po nějakym jinym editoru než je Pinnacle. Co vlastně všechno chceš v tom Pinnaclu dělat? Nějaký efekty prolínačky atd? Pokud jenom sestřihat, tak proč ne ve VD? Co by si mohl dál zkusit, je rozstříhat video ve VD na menší kousky a ty potom načíst v Pinnaclu.

Vláďa
cartas (149)|25.5.2005 11:56
diky vladovi, už se to začíná podobat odpovědi, kterou jsem potřeboval. :-D

asi takhle:
1) rozstrihat video na kousky mi nepomuze, kdyz nejakych 15 minut ma nekolik giga
2) 1:3 bezestratove me asi taky nevytrhne
3) mjpeg vyzkousim
3) co ten MPEG2, tam je ta kvalita taky nevhodna pro dalsi zpracovani?
4) ty mpeg encodery jsou pro me zatim velka neznama, da se nejaky slusny nekde stahnout?
5) pinnacleStudio potrebuju prave na ty blbiny typu prolinani, titulky, menu, vlozeni obrazku...
6) ty divx a xvid: kterej doporucit? (ten by se mi mohl hodit, pokud to pinnacle nejak neoblafnu)
StD (8612)|25.5.2005 11:59
No, myslím, že pro tebe bude nejschůdnější cestou posílit svůj stroj a "rozchodit" to Studio... 8-)
cartas (149)|25.5.2005 12:05
posileni HW mi asi moc nepomuze. Na vikend jsem mel pujcene 1GB RAM a vysledek stejny...
vlada (3470)|25.5.2005 12:26
cartas> Podle mě neni problém v HW, ale v SW. Zřejmě by Ti nepomohl ani 3 GHz CPU a 2GB RAM.
MPEG-2 je na střih taky poměrně nevhodný. Je to pořád kompromis mezi kvalitou a velikostí. Ve své podstatě používají všechny ztrátový kodeky stejný algoritmus a pouze jsou optimalizovaný na různý datový toky.
Za nejkvalitnější enkoder je obecně považovaný CCE (CinemaCraft), hodně oblíbený je taky Canopus ProCoder, pokud by si je chtěl legálně, jsou dost drahé. Naopak HC a QuEnc jsou také poměrně kvalitní a jsou zadarmo. Zadarmo je taky ořezaná verze encoderu TMPGEnc.
Z MEG-4 kodeků používám XviD, je o něco lepší než DivX, ale v podstatě to je jedno. x264 je kodek standardu MPEG-4 AVC (alias h.264), kterej nabízí o poznání lepší kvalitu než MPEG-4 ASP (XviD, DivX, 3ivX, LAVC atd.) kodeky. Problém je ten, že je zatím v raném vývoji a pro uložení cenných záběrů bych ho proto zatím nedoporučoval. Spíš až tak za nějakýho půl roku nebo rok.
Jinak s tím rozstříháním bych to ještě zvážil. Stejně to budeš muset udělat, když chceš použít nějaký prolínačky a tak. Jaký největší soubor Ti Pinnacle načte? Jaký je kódování barev toho videa - RGB nebo YUV?
Chce to dělat pokusy a zjistit, kde je problém. Já ho vidim evidentně na straně Pinnaclu, máš nejnovější verzi? V 99% když má někdo problém se střihovym programem, je to Pinnacle Studio.
StD (8612)|25.5.2005 12:42
...no u Studia obvykle mohou způsobovat potíže nainstalované "jiné" kodeky, případně i jiné aplikace, např. Nero... takže v tom bývá chudák nevinně. :-R
vlada (3470)|25.5.2005 13:14
Slušný program nekoliduje s ostatními na PC. A pokud to dělá, je to jeho chyba. Představ si teprve takový antivirák nebo firewall jak ten se musí snažit, aby nekolidoval s jinými programy. To je úplně jiná liga a přesto se to programátorum většinou daří.
cartas (149)|25.5.2005 13:36
studio mam posledni verzi. Podle mě, kdyby to s necim kolidovalo, tak to nepujde nikdy a nejen s velkym soubore...

studio ten soubor nacte, dokonce provede detekci scen, ale to je vse. Uz to neprehraje ani "nezrenderuje"

Jinak jake soft doporucujete jako alternativu???
cartas (149)|25.5.2005 13:49
abych to teda shrnul, tak pokud mi nedoporučíte jinej soft, jediný rozumný je komprese to mjpeg, napr. PegasusPICVideo.MJPG. Poradíte mi, jakou kompresi, popr. jine parametry u nej mam zvolit?
Saxel (2279)|25.5.2005 15:05
[quote=StayMan by €RikŁ€]"Bezny" je mozno skor v Linuxe (aj ked ja si myslim, ze nie, viem co sa aj tam pouziva), ale pre Windows nema sancu, ...[/quote]
Taky používám 7-zip, dokonce na firemním serveru s Win2003s. Nepakuju však do jeho nativního formátu, ale do klasického ZIP. Ptáte se proč zrovna 7-zip? Jednak je free, je rychlý a hlavně má command line verzi - je tedy dobrý pro dávkové backupy. Takže bych tento program nezatracoval.
Fucik (47)|25.5.2005 17:31
Pro Cartas :
Upřesni : Pinnacle Studio v nejnovější verzi - které (přesně)? A co myslíš tím velkým video souborem? Se Studiem dělám dost dlouho (i když dnes už ne, v PC ho mám jen ze setrvačnosti) a nějaký problém se zpracováním "velkých" souborů jsem nikdy neměl. A nainstalováno mám Studio 9 Plus ve verzi 9.4.3. A není problém pracovat se soubory okolo 35 GB!(z DV kamery - DV kodek nebo z TV Dv kodekem a i v "plném palu" bez komprese - zkoušel jsem i 100 GB soubor a bez problémů) Jen samozřejmě detekce scén trvá déle. Kodeky nemám v žádném případě v nějakých ZaPackovaných balících, ale jen ty potřebné, kvalitní a prověřené a hlavně samostatné!!! A jen pro úplnost - v PC mám i Sony Vegas 5 i 6, krátce jsem měl i A Premiere Pro 1.5 (na zkoušku) a všechny softy se chovaly naprosto korektně a fungovaly bez chyb. Takže bych viděl tvůj problém nejspíše v chybné instalaci Studia nebo nějaký čurbes mezi kodeky. Rozhodně to není tím, že by Studio nepracovalo s velkými soubory!!!
vlada (3470)|26.5.2005 00:19
cartas> Pokud bys chtěl zkusit alternativu k Pinnaclu, vřele doporučuji Sony Vegas.
Jinak Pinnacle opravdu na některých PC chodí dobře, ale na jiných dost zlobí. Taky bych si tipnul na problém s kodeky, jenže u nekomprimovaného videa by to nemělo mít vliv. Ale člověk nikdy neví...
cartas (149)|26.5.2005 08:18
pro Fucika: Ja mam 9.4.2 ale není to plus. To by ale snad nemelo vadit. Jakou mas konfiguraci PC? Ten soubor, ktery nerozchodim ma asi 9GB.
Fucik (47)|26.5.2005 10:29
Ta verze by neměla vadit, neměl jsem problém ani u starších verzí. PC : MB Asus P4C800 E-Deluxe, CPU P4 3.2 GHz, RAM 1024 MB 400 MHz dual, graf.ATI R9600 XT 128 MB, HDD - systém WD Raptor 36 GB/10000 ot. SATA, video 2x WD 160GB SATA v RAIDu, oba NTFS. Nemyslím si ale, že HW konfigurace PC by na velikost zpracovávaných souborů měla zásadní vliv (vyjma omezení u FAT). Doporučil bych Studio upgradovat na 9.4.3 - může dojít k opravě . Pokud nepomůže, odinstalovat, použít Regdelete od Pinnacle na vyčištění systému a znovu pečlivě nainstalovat. Je ale taky pravda, co píše Vlada - na některých PC jede Studio bez potíží, jinde problémů hafo! Před cca dvěma rokama na jiném PC jsem řešil taky dost potíží (tuto však ne!), části se mi podařilo zbavit, všechny zmizely ale až přechodem na nové PC. A co se týče jiného softu - s Vegasem plně souhlasím, dnes s ním dělám a jsem (coby střihač-poloamatér) s ním spokojený!
Fantas! (3016)|28.5.2005 19:32
kodek MJpeg Pegasus jsem prave vyzkousel, protoze me zajimalo, jak jede a tak dopadl muj test:
Mel jsem vse nastavene defoultne jen s tim, ze jsem menil velikost komprese od 1 do 20. Hodnoty 1-17 jsou naprosto nepouzitelne... Lame se chleba az od 18 do 20.
18 - zatizeni procesoru 53% 1,3 MB/s (viditelne artefakty kolem log s DVkodekem nesrovnatelne horsi, ale cca 1/3 dat tok)
19 - zatizeni procesoru 56% 2,3 MB/s (artefakty jdou videt jen trochu, ale stale horsi nez DV)
20 - zatizeni procesoru 67% 7,75 MB/s (srovnatelne s DV ale vice nez 2x vetsi datovy tok!)

pouzivam MC DV Codec 2.4.4. zatizeni procesoru 66% 3,42MB/s s kterym jsem to porovnaval. Proto bych doporucil DV kodek... Pokud ale masina neutahne DV kodek a tim padem ani Pegasus 20, tak potom doporucuji Pegasus MJpeg a nastaveni 18 nebo 19 s tim, ze uz viditelne degradujes kvalitu...
P.S. Kdo mi kdyztak poradi co jeste nastavit v tom Pegasusu, rad prehodnotim me stanovisko...

Me PC Barton 2600+ taktovany na 3000+ RAM 512MB, grafika GF4, ZD EPOX, disk Seagate SATA 200GB. B-)