Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaká je snímková frekvence při manuálním nastavení závěrky?

maxmad (74)|1.3.2012 18:47
Může mi někdo lajcky vysvětlit jaká je snímková frekvence pokud nastavím závěrku manuálně na 1/25 , 1/50 nebo 1/250s.
A jak je nastavena závěrka v automatickém režimu kamery pokud dává normálně 25 snímků za sekundu
Pave1 (4279)|1.3.2012 20:44
Čas závěrky se týká expoziční doby snímacího prvku, snímková rychlost udává počet zpracovávaných a ukládaných snímků za vteřinu.

Pokud systém nastavíš např. na 50půlsnímků a pokud expoziční doba bude 1/50 vteřiny, pak čip exponuješ maximální možný čas (1/50 vteřiny). Když bude expoziční čas kratší, tak vznikne zase 50půlsnímků (protože tak jsi nastavil obrazový procesor kamery), ale zachycen v nich bude jen kratší čas (pohyb může jemně strobovat, protože ho část chybí - záleží na rychlosti toho pohybu vůči kameře). Pokud nastavíš delší expoziční čas (např. 1/25) než je 1/50, pak bude mít víc snímků společnou expozici, pohyb nebude plynulý, protože vždy několik snímků má stejnou fázi pohybu a tím pádem není dodržená min. snímková rychlost, nutná pro záznam pohybu.

Základem je pochopit, že čas závěrky se týká expozice snímacího prvku, zatímco snímková rychlost počtu zaznamenávaných snímků za vteřinu. Víc laicky to neumím.

Každopádně víc o správné expozici (času, cloně, citlivosti materiálu, filtrech, kdy dávat jaký čas ve vztahu k pohybu, citlivosti snímacího prvku, atd) se dočteš ve všech knížkách o fotografování (samozřejmě základy i v knihách o videokamerách), o snímkové rychlosti zase ve všech knížkách o videu.
maxmad (74)|1.3.2012 23:39
Díky, takže snímková frekvence je vždycky stejná. Snažím se jen pochopit proč když přepisuji 8mm film a nastavím delší čas závěrky ten film nebliká a proč když nastavím kratší tak začne blikat.Vždycky jsem myslel že je to změnou snímkové frekvence, ale je jasné že pokud má HD kamera závěrku 1/8000 je nesmysl aby dávala více snímků když v manuálu je napsané že může dávat maximálně 50 pulsnímků.
Pave1 (4279)|1.3.2012 23:55
Já mám možnost nastavit na kameře několik režimů, klasický 1920x1080/25i nebo 25p, 1280x720/50p a 25p.

Osmičky filmy ale měly nižší snímkovou rychlost, 18 oken za vteřinu, takže se to pak nepotkává a řeší to úprava času závěrky čipu kamery (a k tomu případně jemné doladění rychlosti promítačky). Ale nezabývám se tím, takže podrobnosti nastavení ti nesdělím.
maxmad (74)|2.3.2012 09:08
Já mám to blikání vychytané.Jde mi spíš o to, používám klasickou digitální kameru JVC s plně manuálním nastavením, kde mi to bezproblémů funguje. Uvažuji o koupi HD kamery pro domácí použití a přemýšlím, jaké musí mít nastavení aby se dala použít pro přepis 8mm filmu. Potřebuji aby byl poměr stran 4:3, manuální ostření a měnitelný čas závěrky.
Hledám proto vhodného adepta.Pročítal jsem se různými manuály a narazil jsem na kameru Panasonic HDC -SD9 má manuální nastavení závěrky 1/50 a poměr stran 1440X1080 z čeho taky nejsem úplně moudrý, ale předpokládám že by to mohlo být 4x3. Pročítal jsem tady forum a o tomto rozlišení se tu vedla debata, kterou jsem zcela nepochopil.
Podle mne se jedná o rozlišení které se přizpůsobí jak 16X9 tak 4X3 .Někde jsem se ale dočetl že HD kamery už toto rozlišení nepodporují a pokud nahrávají ve formátu 4x3 tak vlastně nahrávají v mpeg2 a ne v mpeg4.
Pave1 (4279)|2.3.2012 09:51
ad 1440x1080 - je to 16:9, jen stranově zmáčknuté. V HD už u kamer najdeš jen 16:9, ale to ničemu nevadí, upravíš to pak v sw.
maxmad (74)|2.3.2012 22:35
Dobře ale pokud pak převádím 16X9 na 4X3 tak mě to udělá nahoře a dole dva pruhy? Nebo se pletu?
Pave1 (4279)|7.3.2012 10:46
Ne, po stranách, pillar box. Tedy v 16:9 je vnořený 4:3. V sw to pak ořízneš (crop).