Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pinnacle studio projekt z 4:3 na 16:9

Hondiago (99)|29.1.2012 10:26
Ahoj všem, nevíte někdo, zda lze následující...?
V Pinnacle Studiu 8 byl vytvořený projekt ve formátu 4:3, ale zdrojáky jsou natočeny v 16:9 (takže videa v projektu jsou ořízlá na 4:3). Lze již sestříhaný tento projekt převést z toho 4:3 do formátu 16:9, aby výsledný export byl v 16:9? K dispozici je Pinnacle Studio 8 a 15.
Děkuji H.
A ještě něco, když jsem zkusmo exportoval tento projekt, nevyexportoval se až do konce. Celý má cca 40 minut, ale export skončil ve 32 minutě. Výsledné video je přehratelné, ale necelé.
steviezah (272)|29.1.2012 11:28
Pinnacle 8,to ještě někomu na něčem současném jede?Já už si teda 8 nepamatuju,vždyť vyšla
v roce 2003.Jestliže je sestříhaný projekt,musí být k dispozici zdrojáky.Máte možnost zkusit načíst projekt z 8 do 15,ale otevřením v 15 o něj přijdete,to znamená, že nepůjde otevřít v 8.Pokud to vůbec v 15 otevřít půjde.Takže nejprve pořádně zazálohovat.
Pokud projekt nejde vyexportovat je v něm chyba,tu je třeba nejprve odstranit.
Jestli máte zdrojáky,sestříhejte to znova v 15.Vzhledem k tomu,že se prvotně stříhalo v 8,předpokládám,že se jedná o DV formát nebo nějaký AVI nebo mpg.
Je ztráta času se s tím mastit v 8.
Hondiago (99)|29.1.2012 12:34
Zdrojáky samozřejmě mám, kopie projektu původně vytvořená v té verzi 8 byla v poho otevřena v té 15 (origoš jsem zanechal pro případ pro tu verzi 8). Jde mi teď o to, jestli původní nastavení celého projektu ve formátu 4:3 lze např. v té verzi 15 předělat na formát 16:9. Aby ta videa byla celá, neořízlá. Nepřišel jsem na to. Zdrojáky jsou točené na DV kameru ve formátu 16:9.
dalizije (641)|29.1.2012 19:35
Bez ořezu to nepůjde.
Hondiago (99)|29.1.2012 22:17
[quote=dalizije;394392]Bez ořezu to nepůjde.[/quote]
Nepůjde? Zdrojáky mám v 16:9 a projekt chci taky v 16:9. Ve formátu 4:3 nejsou zdrojová videa, jen projekt, tudíž právě v něm je to ořízlé (z boků) a právě proto to chci přenastavit, aby obraz ořízlý nebyl. Nebo jaký "nutný" ořez máš na mysli? H.
steviezah (272)|29.1.2012 23:00
Zkus se podívat tady.Je to sice ve 14,ale 15 je shodná.Snad Ti něco z toho pomůže
http://www.youtube.com/profile?user=steviezah#p/c/3DA4AB4C70CFAD2E/11/hrh4y1ywnkk
Hondiago (99)|29.1.2012 23:43
[quote=steviezah;394430]Zkus se podívat tady.Je to sice ve 14,ale 15 je shodná.Snad Ti něco z toho pomůže
http://www.youtube.com/profile?user=steviezah#p/c/3DA4AB4C70CFAD2E/11/hrh4y1ywnkk[/quote]
Děkuji za odkaz, není to úplně ono. Já mám problém s již "hotovým" projektem, je sestříhaný, včetně prolínaček, akorát jsou jeho parametry (toho projektu, netýká se to fyzicky zdrojáků) nastavené na 4:3. Zajímalo by mě jen, jestli jdou přenastavit ty parametry projektu z 4:3 na 16:9. Použitá videa by se nijak neměnila, neořezávala, protože jsou natočená v 16:9. Při zakládání projektu došlo k problému, že bylo zadáno normální PAL a ne PAL Widescreen. Nedělal jsem to já, je to u kamaráda, rád bych mu poradil, ale nejsem zvyklý na Pinnacle, dělám v Premiere. Samozřejmě je možnost udělat nový projekt se správnými parametry a znovu to celé střihnout, ale strávil na tom spoustu času, pohrál si s tím a dělat to znovu je pro něj noční můra :-). H.
steviezah (272)|30.1.2012 04:10
Tohle nepůjde.Pokud projekt nastavil 4:3, nelze to už nijak už změnit.Ale toho si musel všimnout,že něco je blbě.Když v Pinnacle nastavím 4:3 a vložím 16:9,tak se mi nahoře a dole zobrazí pruhy.
Tak samo,když nastavím 16:9 a vložím 4:3 zobrazí se pruhy po stranách.
Ale můžete to zkusit vyexportovat.Pak založte nový projekt se správnými parametry a video tam načtěte. Pak zkuste zadat vyplnit na velikost obrázku.Nebo opravit pomocí posuvníku a lupy.
Ještě by to mohlo jít udělat z toho obraz v obraze a ten natáhnout podle potřeby.
Ale myslím si,že by došlo k nějakému ořezu obrazu.Já vím,že dělat něco znovu je na osypání se
ale radši znovu,než se s tím patlat a s nejistým výsledkem.
Psal jste,že se to nedá vyexportovat celé.Takže v projektu je někde chyba,tu je třeba opravit.
Takže můj názor je udělat to znova,ostatně opakovat vymyšlené už není takový problém.
dalizije (641)|30.1.2012 08:57
[quote=Hondiago;394424]Nepůjde? Zdrojáky mám v 16:9 a projekt chci taky v 16:9. Ve formátu 4:3 nejsou zdrojová videa, jen projekt, tudíž právě v něm je to ořízlé (z boků) a právě proto to chci přenastavit, aby obraz ořízlý nebyl. Nebo jaký "nutný" ořez máš na mysli? H.[/quote]
Pardon to jsem přehlédl :-)
Hondiago (99)|30.1.2012 11:07
[quote=steviezah;394443]Tohle nepůjde.Pokud projekt nastavil 4:3, nelze to už nijak už změnit.......[/quote]

Aha, děkuji za všechny odpovědi a za ochotu. Škoda, např. v Premiere jde převést projekt na jiný rozměr a nebo tam jde, což jsme myslel, že by něco podobného třeba šlo i v tom Pinnacle, založit nový projekt v 16:9, do něj importovat ten hotový projekt 4:3 a jen do jednotlivých střihů při zmáčknutém Shift natahat ty zdrojáky. Zůstane tak původní délka střihu i efekty i prolínačky, jen se to upraví obrazově na ten nový projekt. Já vím, jsou to dvě rozdílné střižny, i cenově :-).
Každopádně ještě jednou díky za odpovědi a za váš čas. H.
HEERY90 (1)|14.9.2017 09:55
Také jsem se dostal do situace kdy jsem nastříhal, otitulkoval a nazvučil jeden projekt omylem ve 4:3 DVD kvalitě (pinnacle studio 15).
Zdrojový materiál byl však převážně 16:9 720p a já na tom pracoval 3 týdny takže znova prostě NE !!!
Narazil jsem na toto fórum a rady typu bez ořezu to nepůjde nebo změna formátu projektu není možná mě přiváděly k šílenství...
Začal jsem tedy zoufale vymýšlet a testovat složitá a nepraktická řešení typu naimportovat to do studia 20 a pak uložit 16:19 - to bylo časově neuvěřitelně náročné a nikam to nevedlo. Už jsem to skoro vzdal, ale napadla mě geniálně jednoduchá myšlenka jak to ještě naposledy zkusit opravit a ono to funguje !!!!!
Stačí nastavit parametry nového projektu na požadovaný formát 16:9 720p a potvrdit ok. Poté otevřít zvrzaný projekt 4:3 a na časové ose komplet myší vše označit (videa, fotky, zvuky, přechody, hudbu) a použít klávesovou zkratku ctrl+c. Projekt zavřít a vytvořit nový projekt a otevře se čistá časová osa, ale již ve správném formátu projektu 16:9 720p, stačí použít klávesovou zkratku ctrl+v a celý projekt se tam nasype a je již ve správném formátu (chvilku se samozřejmě přepočítávájí přechody atd..). A pak, že to nejde :)
jupco (39)|17.9.2017 01:19
Heeryho rada by mala fungovat. Pre info, takto to funguje vo vacsine NLE.