Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

23.976 vs 24p

Plutotype (717)|31.1.2012 01:41
[quote=Calebcz;393368]Presne tak, problem je spis SW stranka. Dnesni CPU realtime zvladnou lecos, mnoho zvukovek v ovladacich dokaze realtime kodovat prostorovy zvuk do AC3/DTS, ale problem je jak jista ztrata kvality, tak dalsi komplikace jako napr. synchronizace obrazu se zvukem.
Ztratove formaty totiz nepracuji s jednotlivymi samply, ale s framy. A napr. u MP3 takovyto frame (tj. nedelitelna jednotka) trva minimalne 26ms. Ostatni ztratove formaty budou fungovat podobne.
Obecne je tedy jednodusi vynutit framerate 23.976 nez se snazit realtime konvertovat resamplovany zvuk do ztratoveho formatu.
LPCM (tedy bezeztratovy format) je sice reseni, ale lze nejakym beznym SW poslat pres HDMI prave onen 6xPCM? Tedy napr. realtime dekodovat DTS, resamplovat a pak zabalit treba do DTS-HD Master Audio?[/quote]

Odpoved na poslednu otazku je ano, už spomínaný Directshow filter Reclock to dokáže. Blu-ray prehrávače a media tanky, ktoré neuskutočňujú audio resampling majú tak smolu. HTPC sú vo výhode. Založím na tento účel samostatný thread a všetko vysvetlím v návode s názvom "Návod na prehrávanie HD filmov."
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=31143
Ponteral (20)|12.2.2012 23:46
Prečetl jsem si úvodní příspěvek a celou diskusi a chtěl bych se zeptat, zda jsem pochopil jednu věc správně. Na filmovém pásu je tedy film ve 24p, myslim rovných 24 fps bez nějakých drobných a až následně na Blu-rayi se mírně zpomalý na 23.976, kvůli kompatibilitě s NTSC? Takže originální snímkování z pásu je 24p a 23.976p je úprava na Blu-ray disku? Díky...
Plutotype (717)|13.2.2012 01:00
[QUOTE=Ponteral;397097]Prečetl jsem si úvodní příspěvek a celou diskusi a chtěl bych se zeptat, zda jsem pochopil jednu věc správně. Na filmovém pásu je tedy film ve 24p, myslim rovných 24 fps bez nějakých drobných a až následně na Blu-rayi se mírně zpomalý na 23.976, kvůli kompatibilitě s NTSC? Takže originální snímkování z pásu je 24p a 23.976p je úprava na Blu-ray disku? Díky...[/QUOTE]

Ano, pochopil si to správne.
Ponteral (20)|13.2.2012 11:41
Tak děkuju za ujištění. Říkal jsem si proč digi kamery pro USA jsou v rovných 24p a ne 23.976, tedy taková zvědavost spíše :) A i jsem si říkal, proč by na pás nahrávali ve 23.976, když tehdy NTSC ani PAL jestě nebyly. Ksždopádně děkuju za info.
Calebcz (138)|30.4.2016 19:31
Otevírám tohle staré téma, protože PAL Speedup Hell zřejmě neskončil :(


Běžne koukam na DVD, které si pomoci Reclocku zpomaluju z 25 na 24 fps. Občas to je celkem detektivka, protože evropská televizní produkce je správně v 25 fps. Americká zase je správně v NTSC 60i, takže věci, které nejsou k sehnání v ČR je nutno kupovat v regionu původu, aby byla co největší pravděpodobnost, že obsah nebude zrychlen nebo zpomalen. Navíc některé filmy (naštěstí naprosté minimum) jsou zrychlené, ale je na nich aplikován nepříliš kvalitní pitch correction. Takže ve výsledku je to dost na palici :)

Protože Bluray už začínají být v různých akcích cenově dostupné, pořídil jsem mechaniku a rozšiřuji sbírku lepších filmů i na tomto nosiči. To co mi ale tento týden přišlo z britského amazonu mi vyrazilo dech.

Red Bull: The Art Of Flight [Blu-ray] OFFICIAL UK VERSION

Z pro mě nepochopitelného důvodu někdo britskou verzi zrychlil z 23.976 na 25 fps, film je o 3 minuty kratší. To že snowboarďáci sjiždějí kopce o 4% rychleji by mi asi zase tak nevadilo, ale ten soundtrack je NAPROSTO neposlouchatelnej.

Máte někdo podobnou zkušenost?
Pytkin (7947)|30.4.2016 23:58
To je bezna prax , ze sa na clock generatore pre audio nastavi +4%
Calebcz (138)|1.5.2016 07:53
[QUOTE=Pytkin;522462]To je bezna prax , ze sa na clock generatore pre audio nastavi +4%[/QUOTE]

Muzete to nejak rozvest? V pripade BR k tomu totiz neni duvod.
vivid.sk (11472)|1.5.2016 12:43
[QUOTE=Calebcz;522459]Máte někdo podobnou zkušenost? [/QUOTE]
Iste, polovica takto zrychleneho materialu nema upraveny pitch. Je to len len zrychlene (aj v TV vysielani, uplne bezna vec, staci si obcas prehodit audio stopu, ak je k dispozicii). Ovsem, ak su obe stopy "upravene" rovnako, rozdiel v nich tiez nebude :)
Calebcz (138)|1.5.2016 12:51
[QUOTE=vivid.sk;522470]Iste, polovica takto zrychleneho materialu nema upraveny pitch. Je to len len zrychlene (aj v TV vysielani, uplne bezna vec, staci si obcas prehodit audio stopu, ak je k dispozicii). Ovsem, ak su obe stopy "upravene" rovnako, rozdiel v nich tiez nebude :)[/QUOTE]Je mi to jasny, ze naprosto kazdy filmovy nebo neevropsky material je v TV zrychlene a bez pitch correction. Spis me zajimalo, jaky myslenkovy proces stoji za tim, ze produkce zrychli film na Bluray .....
vivid.sk (11472)|1.5.2016 14:01
[QUOTE=Calebcz;522471] ze produkce zrychli film na Bluray ..... [/QUOTE]
Moze to rovno flaknut aj na DVD bez audio uprav :)

Ale vazne. Tazko to nejako rozumne obhajit, dnes uz produkuje BD hocikto, a to, co sa stalo s audiom to len dokazuje.