Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DTS a 5.1 z Arivy 202 do AV receivru

prcekee (63)|22.1.2012 10:22
Chci se zeptat jak a čím máte napojení arivy 202 na domácí kino-av receivr Thomson DPL 550 HT, hdmi receivr nema a tak lze propojit asi jen přes AV cinch nebo scart bude to fungovat?
je některa stanice ktera 5.1 vysílá kde by se to dalo otestovat?
poznam to na arivě že vysílají zvuk 5.1 ?


dal jsem hledat DTS a 5.1 a na foru jsem to nenašel pokud to tu někde je prosím o link případně admina o smazání tématu

Určitě pár znalých věcí se vytočí ale prosím reagujte jen ti co umíte poradit a víte co se ptám třeba i na SZ jen nepište čti a gůgluj PROSÍM a děkuji
geronimoh (2327)|22.1.2012 10:30
Hlavně by jsi to měl řešit ve vlákně pro ARIVU : https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=29798

ten Thomson DPL 550 HT nemá optický vstup ? Zvuk ze satelitního přijímače do AV Recieveru se obvykle vede optickým kabelem. Jaký zvuk je aktuálně vysílán mi zobrazuje AV Reciever, nevím, jak je to u Thomsona. Zvuk DTS asi žádný satelitní kanál nevysílá, maximálně Dolby Digital 5.1
prcekee (63)|22.1.2012 10:35
optiku kino ma tak musim někde koupit kablik konečně ho ten konektor použiju, jiny typ propojení tedy nefunguje krom HDMI a optiky? Ariva ale optiku nema tak jedině ariva-hdmi-tv-optika-kino
Otazka teda bude zda TV použiva optiku i na vystup ne jen na vstup

píšu to sem protože asi je to platné pro jine sat a kina, vysílání 5.1 je nějak poznatelné třeba v okně informací? nebo je program kde se to da otestovat? Někdy slyším na TV panasonic G30, že zvuk je výraznějiný prostorovější ale z dat jsem nevyčetl nic co by mně utvrdilo o kvalitě vysílání (5.1 nebo dolby nebo XX)
golfLC (1941)|22.1.2012 13:40
Tak to prepoj cez COAXIAL, má ho aj Ariva, aj Thomson DPL 550 HT...

Saidxxx (104)|22.1.2012 13:46
Ahoj!
Jestli jsem se dobře podíval tak ta Tvá TV má digitální optiku výstup tak to jednoduše použij a Arivu propoj HDMI kadelem .Potom v menu najdi toto ovládáni a musí to fungovat.Mám u počítače monitor TV LG a ten je uplně stejně vybaven a funguje to.
geronimoh (2327)|22.1.2012 13:47
Tak to jsem nevěděl, že ARIVA má koaxiální SPDIF. Jak radí golfLC, propoj je přes koaxiální výstup/vstup kabelem cinch-cinch a optiku využiješ pro připojení televizoru k dom.kinu.
geronimoh (2327)|22.1.2012 13:50
[quote=Saidxxx;393067]Ahoj!
Jestli jsem se dobře podíval tak ta Tvá TV má digitální optiku výstup tak to jednoduše použij a Arivu propoj HDMI kadelem .Potom v menu najdi toto ovládáni a musí to fungovat.Mám u pčítače monitor TV LG a ten je uplně stejně vybaven a funguje to.[/quote]

Nevím jak u G30, ale můj VT20 televizor nepodporuje na HDMI vstupu zvuk Dolby digital, jen MPEG, takže aby prcekee nebyl ošizen o vícekanálový zvuk ...
golfLC (1941)|22.1.2012 13:53
Nepátral som po tom, čo podporuje TV, preto odporúčam priame prepojenie cez COAX....
Saidxxx (104)|22.1.2012 13:57
Jasně ,pokud ho nemáš obsazený tak je to nejlepší řešemí.
prcekee (63)|22.1.2012 15:17
no i diky SZ upozornění že ariva optiku nema nezbyva než sdif konektor ariva-thomson no a navic je na tv optika digiatal audio OUT a jestli hdmi nepropouští 5.1 ja píšete tak to bude jediná možnost. Diky možná bych na to přišel až bych koupil kabel ale proč se nepoučit ze zkušeností a pečlivějšího studia druhých
PS vysílání 5.1 je nekde na satelitu? dle některých v sz jen HBO dava dolby jinak nic?!?
geronimoh (2327)|22.1.2012 15:21
[quote=prcekee;393100]no i diky SZ upozornění že ariva optiku nema nezbyva než sdif konektor ariva-thomson no a navic je na tv optika digiatal audio OUT a jestli hdmi nepropouští 5.1 ja píšete tak to bude jediná možnost. Diky možná bych na to přišel až bych koupil kabel ale proč se nepoučit ze zkušeností a pečlivějšího studia druhých
PS vysílání 5.1 je nekde na satelitu? dle některých v sz jen HBO dava dolby jinak nic?!?[/quote]

Já psal, že VT20 nepodporuje zvuk AC3 na HDMI vstupu. G30 je o rok novější, možná na tom zapracovali. AC3 5.1 zvuk je i u ČTHD, NOVA HD atd.
Dagy2 (3153)|22.1.2012 18:21
5.1 zvuk je samozrejme na hromade zahraničných programov a nie len HD.
Najlepšie je ale vidieť na AVR (ak to ten tvoj dokáže) že signalizuje vstup 3/2/1 zvuk (t.j. 3 predné repro, 2 zadné, 1 subwoofer). totiž napr. Servus TV (a tiež trebárs ARD, ZDF a pod) vysielajú programy v natívnom obraze a zvuku môže sa teda jednať o DD2.0 alebo DD5.1 podľa toho ako bol nahratý.
samozrejme že to musíš poznať aj ušami ak dáš priamy prechod zvuku cez AVR (stright) - musí hrať všetkých 5.1 repro. (pokiaľ je program vysielaný s DD5.1 zvukom, ale len predné krajné ak je zvuk DD2.0
KamilZ (10277)|22.1.2012 18:37
Když propojíš Arivu přímo s Thomson (mimo TV), tak můžeš mít problém se synchronizací zvuku, umí Thomson (nebo Ariva) nastavovat zpoždění audia?
prcekee (63)|22.1.2012 22:09
asi se mi budete smat ale ono to funguje už ted jen nevim kudma to leze něco mam i cinch kablem a něco scartem a už za tu tv nelezu. Hral na HBOkomedy Zeleny sršeň- efekty lítaly po celem bytě :-)
a na thomsonu mam navolene SAT-digital a volba suround
Takže OK ale určitě ještě něco vymyslím :-)
Dagy2 (3153)|23.1.2012 15:55
prcekee, pokiaľ máš prepojené kino cez scart a cinch (a nie je to 5-multi cinch vstup) tak nemáš žiadny DD 5.1 zvuk ale len obyčajné stereo upravené DPL procesorom v domácom kine na surround zvuk - posunutie zvuku zadných repro.
Éto vsjo, éto takój rúskij suraund.

Pre zvuk 5.1 MUSÍŠ mať jedeno z týchto pripojení:
- HDMI
- optical koax
- digital koax
- multi channel cinch

SCART a obyčajný audio cinch (2 cinche) je len stereo, navyše analog za D/A-prevodníkom Arivy nie digital.
vivid.sk (11472)|23.1.2012 17:51
[quote=Dagy2;393286]
obyčajný audio cinch (2 cinche) je len stereo, navyše analog za D/A-prevodníkom Arivy nie digital.[/quote]

To nemusi byt pravda. Na prepojenie digitalneho signalu totiz staci naozaj jeden kanal z dvojice cinch->cinch /RCA->RCA/ kablu. A uplne staci takato tkanicka, fungovat to bude.

Dagy2 (3153)|23.1.2012 19:01
To ma zaujíma. Kam mám tú šnúrku zapojiť aby som mal digitálny 5.1. zvuk cez jeden cinch.
KamilZ (10277)|23.1.2012 20:16
[quote=Dagy2;393311]To ma zaujíma. Kam mám tú šnúrku zapojiť aby som mal digitálny 5.1. zvuk cez jeden cinch.[/quote]
Do digitálního výstupu (S/PDIF), který jsi ve svém předchozím příspěvku označil jako "digital coax". Je to CINCH a u kratších délek to snese i tuto tkaničku. Ale na větší délky to asi nebude optimální, podle normy by tam skutečně měl být 75-ohm coax. Já tam mám 2m tkaničku - tehdy jako nouzovka a když to jelo, tak jsem to pak byl líný měnit...
Dagy2 (3153)|23.1.2012 21:03
jasne, jasne.
Ale nenazýval by som ten vstup/výstup CINCH -> za CINCH považujem červený a čierny/biely konektor označený L/R. Vieme o čom hovoríme.
Konektor vyzerajúci ako cinch (mám pocit že má takú mdlú žltú/béžovú farbu ale odlišnú od video cinchu) ale označený S/PDIF alebo DIGITAL KOAX a k nemu zodpovedajúci kábel (ktorý nestojí 2 EUR ako šnúrka) je variant o ktorom som písal.
vivid.sk (11472)|23.1.2012 21:12
nestoji 2, ale napriklad 4 eura. Naozaj je to klasicky cinch konektor (nie len vyzerajuci ako) a pre bezne kratke pouzitie (odskusanie funkcionality) postaci tkanicka.
geronimoh (2327)|23.1.2012 21:31
Je to tak, je to obyčejný kabel cinch-cinch a není třeba žádný extra SPDIF kabel cinch-cinch. A jestli je cinch oranžový, bílý nebo červený, to je úplně jedno.
Dagy2 (3153)|23.1.2012 21:53
hoši jasné, rozumieme si.
Pre lamy:
na farbe skutočne v tomto prípade záleží
- biele/čierne a červené cinche sú VŽDY analog stereo L/R.
- žltý cinch je analog video cinch

Kto chce 5.1 originál zvuk tak ako bol nahratý pôvodne tvorcami filmu (nie umelo vyrobený procesorom DolbyProLogic zo stereo zvuku) môže použiť obe šnúrky od topánok (ak sú kovové jednu do dierky a druhú na okraj konektora) ale musí to byť dierka s nápisom DIGITAL AUDIO / COAX podľa fotky od vivida.
vivid.sk (11472)|23.1.2012 22:09
[quote=Dagy2;393363]....[/quote]
na farbe nezalezi .....je to len oznacenie konektorov aby si ich spravne vedel zasunut na oboch koncoch :) Lebo zle zasunut, nechce nikto.....
prcekee (63)|26.1.2012 06:11
mně se valel v šupliku dlouho a netušil jsem na co je jeden vodič s cinchema na koncích a ejhle došlo na něj
to že zvuk je vysílán v dolby nebo jine lepši kvalitě zobrazuje panasonic popřepnutí na ten program v info liště ale jen u DVB-T u satelitumusím do nastavení zvuku a tam to info je ve spodním ze tří řádků

tady ho maji i s obrazkem za 15Kč
http://www.hyperelektro.cz/propojovaci-kabely/cinch/27854-propojovaci-kabel-1rca-1rca-1-2m-digital-audio/