Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

PC

razorder (124)|20.1.2012 13:38
Vím, že se to tu milionkrát řešilo jaký pc na střih. Chci jen aby mi někdo kdo tomu dobře rozumí jednou větou odpověděl. Takže zdroj videa Canon eos 600D nahravá v tomto podrobném formátě:
Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : Baseline@L5.0
Format settings, CABAC : No
Format settings, ReFrames : 1 frame
Codec ID : avc1
Codec ID/Info : Advanced Video Coding
Duration : 14s 480ms
Bit rate : 44.1 Mbps
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Original height : 1 088 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Original display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 25.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.850
Stream size : 76.1 MiB (97%)
Language : English
Encoded date : UTC 2012-01-04 20:10:19
Tagged date : UTC 2012-01-04 20:10:19
Color primaries : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4, SMPTE RP177
Transfer characteristics : BT.709-5, BT.1361
Matrix coefficients : BT.601-6 525, BT.1358 525, BT.1700 NTSC, SMPTE 170M

A PC sestava kterou bych rád střihal: CPU intel i5 (4jádra 3,10GHZ), Ram DDR3, grafika readon AMD 6670-512mb+samože počítám s místem na hdd atd.. Stříhat budu asi v nějaké verzi od adobe premiere cs. Bude to postačující?
KamilZ (10277)|20.1.2012 14:21
Dobře tomu nerozumím. Ale podle pravidla blbá otázka, blbá odpověď :-) : Proč by to nebylo "postačující"? Třeba rychlostí šneka, ale půjde (pokud splňuješ systémové požadavky Adobe Premiere - verze Pro jede jen na x64). Nepíšeš, kolik máš RAM a hlavně jakou máš průchodnost I/O (jestli máš nějaký RAID, nebo alespoň vyhrazen jeden HDD na video). Jestli chceš Adobe Premiere, tak je lepší Nvidia, protože využije CUDA.
dalizije (641)|20.1.2012 16:01
To chce i7. Radeon není dobrá volba, vzhledem k tomu, že budeš dělat v Premiere. Na jejich stránkách jsou podporované karty - http://www.adobe.com/products/premiere/tech-specs.html.
razorder (124)|21.1.2012 12:26
tak ještě jinak se zeptám jakej pc a soft by jste mi doporučily pro kodek víše zmiňovaný? ještě zmíním, že je to pouze pro domácí účely a chci co nejvíc ušetřit. Ale zároveň bych se chtěl odhoupnout od amaterských programů dál a více se do toho ponořit.
666dia (476)|21.1.2012 13:13
cokoliv, mě domů velkej komp nesmí, tak dělám na tomhle:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
steviezah (272)|21.1.2012 14:09
Nevím jestli tady už takové vlákno někde je,aspoň jsem nenašel úplně odpovídající.Chápu,že někdo dělá střih na notbůku.Ale doporučovat to na vážnou práci?To je vtip?Nebo pokud se nepoužije Mac. (Zajímal by mě názor applistů.)
Stačí proběhnout souhrnně diskuze o softech na windows a dojdeš k odpovědi jaké PC.
Obecně minimum:
Procesor 4 jádro od 2,8 GHz.
Paměti 4 GB.
Grafika samostatná s pamětí 512 MB DDR 5.
Dva fyzické disky na SATA 7400 ot/s.
Tomu odpovídající zdroj.
Systém Windows 7 Pro 64 bit.

Když chceš jít do profesionálních softů použivej k tomu odpovídající hardware.Minimálně při prvním
spuštění Edius 6 se objeví hláška s doporučením aby pracovní soubory byly na jiném HDD než systém a program.Premiera nevím jak to má,ale doporučuje se totéž.Avid nemluvě.
Vegasisti prominou,to nevím,ale myslím,že to bude obdobné.

A jaký profi soft použít si rozhodni sám,to by byla diskuze pořád dookola,navíc vlákna na to tu už jsou.
Ale určitě to nebude Magix Studio X3,Avid Studio,Vegas Movie,Corel X4.
I když k čemu ti bude profi soft na tvorbu home videa?Využiješ všechny možnosti profi softu?
Není důvod používat profi soft,jenom proto že je to in.
razorder (124)|21.1.2012 17:12
Tak hardware co zde jmenuješ tak mám v plánu koupit i lepší když už ať už to teda sakra jede. A win 7-64bit je samozdřejmostí. Stím softem nejsem plně rozhodnutý, dlouhý leta jsem frčel na pinaclu, ale ten už tady ty kodeky co pořizuje můj foťák nezná, nebo zná ale neumí stím pořádně pracovat. Tak jsem pozkoušel pár home softů např. Corel videostud (funkční, ale chabej -moc amaterský), adobe premiere elements 10 (ten samí případ...příliš amatérské), sony vegas pro (docela jsem si sním nesedl, je potřeba nespočetné množství pluginů a stejně mi v něm jede jen zvuk bez videa) a už nevím co jsem ještě zkoušel...Takže krom pinaclu jsem si nejvíc sedl do noty až stím premierem cs3, ale taky se přiznám že jsem z toho docela v pasti. Pak mi někdo doporučil avid (ten jsem ještě nezkoušel) nemáte někdo další návrhy na soft?
Jinak nemám to z vlastní zkušeností ale na "jabko" se prý dělaj dobrý softy nějakej final cut pro no nevím, applu bych se bál u nás mi nepřipadá že je nějak rozšířený
666dia (476)|21.1.2012 17:43
steviezah
"Chápu,že někdo dělá střih na notbůku.Ale doporučovat to na vážnou práci?To je vtip?"
"Procesor 4 jádro od 2,8 GHz.
Paměti 4 GB.
Grafika samostatná s pamětí 512 MB DDR 5.
Dva fyzické disky na SATA 7400 ot/s.
Tomu odpovídající zdroj.
Systém Windows 7 Pro 64 bit."

no vidíš, já tohle skoro všechno splňuji i s notebookem...
Procesor 4 jádro 2,53 GHz.
Pamět 6 GB.
Grafika samostatná s pamětí 1GB.
Dva fyzické disky, systémový 640 GB SATA sice 5400 ot/s, ale na filmy 500 GB SATA 7400 ot/s.
Monitor 18,4" TFT LCD, lesklý, rozlišení: 1680 x 945 bodů
Systém Windows 7 Home 64 bit (proč Pro?)
kolega má stolní počítač, konfiguraci si nepamatuju, ale je obdobná - doba zpracování stejná....po připojení externího monitoru jsem na tom líp...
KamilZ (10277)|21.1.2012 17:53
Taky bych v notebooku neviděl problém, já používám na Adobe Premiere moje Lenovo W520:
- Core i7/2820qm
- 16 GB RAM
- 80 GB SDD mSATA (systém) + 2x750 GB HDD 7200 RAID0
- Nvidia Quadro 2000M, 2 GB RAM
- Win7 x64
- v dokině 2x HP 24"
Andre2 (69)|21.1.2012 17:58
Asi to nikomu moc nepomůže, ale na dvojádru 4GB RAM mi po renderingu upravovaného 1080/50p videa do pracovních kopií frčel Corel X4 jak víno... :)
Vegas je už nouzovka, doba renderingu třeba po Twixtoru je nesmysl.
Andre2 (69)|21.1.2012 18:01
Takže taky budu muset znova upgradovat, alespon budu mít pro mladýho dárek k narozeninám...
Myslíte, že je to rozumný k 6tým narozeninám? Ted už se docela bijeme u mýho kompu, ale zatím ho přeperu :)
666dia (476)|21.1.2012 18:08
Andre2
za rok se nechytneš...tak kupuj...
btw - a jak jim to jde v tom věku, že...?
Andre2 (69)|21.1.2012 18:15
No docela jsem nechápal, že kluk už ve 2,5letech si uměl zapnout počítač a pustit pohádku....
steviezah (272)|21.1.2012 18:18
Pro 666dia:
Splňuješ minimální požadavky,ale s komfortem a svižností práce to moc dohromady nejde.
Obecně je známo,že srovnání NTB versus PC se shodnou konfiguraci vyhrává PC.Měl jsem kdysi Fujitsu
Siemens Amilo NTB(2jádra) a totéž jako PC.Bez komentáře PC jednoznačně vedlo.

Pro ostatní:Ale doba se změnila,dnes kdo hodlá vrazit do NTB dvojnásobnou částku aby se vyrovnal PC může.
NTB od KamilZ vypadá našláple a RAID dokonale.
Tohle bych nechal do diskuze o hardware.

K věci pro Razorder:
Ještě můžeš zkusit Edius 6.
Avid Media Composer můžeš zkusit,ale může se stát,že ho ani nerozjedeš, v system specification
je napsán požadavek na certifikované PC.
Avid Studio je nástupce Pinnacla a není to profi soft,je to základní editor.

Proč jsem pro Win 7 Ultimate?
Protože ať si kafrají od Mrkvochvostu co chtějí,verze Home není zcela vyhovující
pro zpracování videa.Nevím co je osekáno,nezajímá mě to.
Ale co vím,když na čistém Home systému něco nejede, ve verzi Ultimate to jede.
Někdy bohužel nemám úspěch ani v Pro verzi,proto minimum pro zpracování videa.
Nesčetněkrát ověřeno laborací v různých videoeditorech.
V současné době jsem omezil práci na dva softy:
Avid Studio a Edius 6.
Jinak jsem dlouholetý uživatel Pinnacle.
666dia (476)|21.1.2012 18:29
"Splňuješ minimální požadavky,ale s komfortem a svižností práce to moc dohromady nejde."
u mě naopak...je to na každém, jak to cítí, proto nemá cenu se hádat..
steviezah (272)|21.1.2012 19:05
Nehádám se vyjadřuju svůj názor.Ty svůj.Já nesdílím Tvůj názor,Ty nesdílíš můj,velmi prosté.
Od toho je diskuze.
razorder (124)|21.1.2012 19:28
no já jakože chci ušetřit, tak jsem teď schopnej upgradovat tak do deseti táců,. kdybych kupoval ntbk stejného výkonu asi bych pod 20 nešel. tak pak si vyber ntbk je hezká věc, ale moc peněz. Btw není lepší mít hezky 24palců monitor 1920x1080 a nejlíp dva to se pak musí dělat jedna radost, ale na to já si počkám než koupím to nový inteloví čtyřjádro
Andre2 (69)|21.1.2012 19:41
Pokud tady někdo obchodujete s výpočetní technikou, tak něco nabídněte...
Monitor mám.
KamilZ (10277)|21.1.2012 19:57
Co se týká HW, tak platí a platit bude, že ten, kdo si na chvíli sedne k lepšímu HW, tak si zase zpět zvyká špatně a říká si, jak na tom starém může dělat. A je jedno, jaká je to HW konfigurace :-).

K výběru SW, tak to se docela hodně řešilo zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=30851

Já jsem naprostý laik, ale (pro mě) překvapivě jsem skončil u Adobe Premiere, ačkoli jsem ho na začátku prakticky vyloučil. Čekal jsem, že jako soft z "lepší rodiny" bude moc složitý apod. Přesto jsem ho zkusil a rozhodoval se mezi Vegasem a ním, tyto dva mi přišly pro mě v rámci možností nejpříjemnější pro práci (nedokážu zatím posoudit rozsah funkcí, kvalitu a možnosti efektů apod.). No a protože Premiere mám koupený v rámci CS 5.5, tak vyhrál, Vegas bych musel dokupovat.
666dia (476)|21.1.2012 21:11
razorder
viděl jsi, jak mám velkej ten noťas...?
josefíka (651)|21.1.2012 21:27
Jen pro zajímavost, pracovat na dvou monitorech je návykové. Potom se již nebudete chtít vrátit na jeden :-)
666dia (476)|21.1.2012 21:56
josefíka

jj...už před 4 lety...to se ještě nedělaly tak velký LCD...
Pytkin (7947)|22.1.2012 01:23
jozefinka : ked je ten jeden dost velky , tak uplne staci ..

vlastne ved mas pravdu .. co tu trepem .. sak ja pouzivam tri :)

josefíka (651)|22.1.2012 09:32
[quote=Pytkin;392987]jozefinka : ked je ten jeden dost velky , tak uplne staci ..
vlastne ved mas pravdu .. co tu trepem .. sak ja pouzivam tri :)
[/quote]

Tak to jsi mě dostal :-)
Osobně funguji na dvou již od 2007. Ten třetí nemám kam postavit, takže spíše zahálí :-)
Pytkin (7947)|23.1.2012 00:49
tak v strizni su fajn 3 .. na jednom nahlad .. najlepsie je , ked to je serioznejsi broadcast ..



v pripade nudze sa da vyuzit aj dalsi monitor ..

KamilZ (10277)|23.1.2012 09:00
Pytkin: Z jaké grafiky (nebo grafik) to živíš?
Pytkin (7947)|23.1.2012 12:07
kamilz : grafika je bezna Nvidia .. tusim GTX470 .. na nej su 2 monitory .. nahlad ide von cez BMD declink a na nom je BMD hdlink .. ten robi aj prevod audia z digitalu na analog , aby bol synchronny obraz a zvuk ..
razorder (124)|24.1.2012 21:40
A prosím Vás, čím víc se do toho všeho kolem editace atd. potápím tím víc zjišťuji že mám velké mezery v pár věcech, neexistuje nějakej stručnej začátečnickej manual ohledně editace Full HD videa? Dlouhý leta jsem bez problémů pracoval s DV 740x3xx a teď když řeším HD zjišťuju že nic nevím.
Pytkin (7947)|25.1.2012 00:34
hmmm .. toto je tiez celkom zaujimave :

DV 740x3xx
steviezah (272)|25.1.2012 09:54
A co tohle?Je to zkopírováno z jiného fora na které Ti bohužel tady odkaz nedám
aby nedošlo ke smazu.

Jak začít se zpracováním videa.

Úvod

Koupili jste si kameru.Plni elánu jste si něco natočili.A rádi by jste svoje dílo nějak upravili,uložili,nebo vypálili na placku DVD nebo BD.
Ale vůbec nevíte jak na to.
K tomu by Vám měl pomoci tento průvodce světem videa.Nečekejte,že po přečtení z Vás budou špičkoví odborníci.To je nereálné.
Materiál o zpracování videa je tak rozsáhlý,že bych mohl napsat několik knih.
Pokusím se Vám přiblížit svět videa rozdělením na jednotlivé body,podle kterých by jste měli získávat znalosti pro uspěšné překonání období
od neznalý začátečník po seznámený uživatel.Do období pokročilý a znalý uživatel se už budete muset prokousat sami.

S jakými pojmy se zabývat před nastavením kamery
Výrazy a měrné jednotky budu vysvětlovat v obecné rovině.Pro podrobnosti budete muset navštívit stránky Wikipedie nebo odborných periodik a diskuzních för.
Samozřejmě předpokládám základní znalost pojmů týkající se PC.Takže nebudu popisovat co znamená výraz např: MB nebo GB.Pokud někde
v textu najdete výraz který nevysvětlím,protože v obecné souvislosti ho buď nebudete potřebovat nebo není tak důležitý, předpokládám,že si informaci doplníte nebo seženete sami.
Ostatně složení malty nemusíte znát,ale víte že se používá ke spojení cihel,zdiva nebo omítek:-)

Poznámka:výrazy mající souvislost s videoeditory budou vysvětleny v příslušející kapitole

Rozlišení,rozměr obrazu - Resolution(ang)
udává se v rozměrech obrazových bodů,častěji pixelech(px).
720x576 bývá označeno SD
1280x720 a 1440x1080 a 1920x1080 bývá označeno HD
1920x1080 pouze pro toto označení platí označení Full HD
Ještě se používal poměr obrazu 4:3,dnes výlučně 16:9

Princip videa spočívá v zobrazování obrázků(snímků) v rychlém sledu za sebou.K tomu se vztahují tyto výrazy:
Snímková frekvence - Framerate(ang)
udává se v počtu snímků za sekundu - např: 25s/s.Anglická zkratka je fps.Většinou se používají hodnoty:
- 24(23,97)
- 25
- 30(29,97)
- 50
- 60(59,94)
Hodnoty v závorkách jsou upřesňující,můžete se s nimi setkat, ale jako vžité se označují celým číslem.

Prokládané video - interlaced(ang)
značí se písmenem i za údajem o počtu snímků.Např: 25i
Znamená to způsob zobrazování videa po tzv.půlsnímcích.

Progresivní(neprokládané) video - progressive(ang)
Značí se písmenem p za údajem o počtu snímků.Např: 30p
Znamená zobrazování videa po celých snímcích.

Datový tok - Bitrate
Tento údaj znamená velikost dat při zobrazování a ukládání videa během jedné sekundy.Označuje se hodnotou např: 16 MB/s

Poznámka:Někdy prodejci nebo i výrobci tuto důležitou informaci považují pro běžného spotřebitele nepodstatnou a místo ní uvedou nic neříkající zkratky.
Pak nezbývá,než se držet poučky:Čím je uvedený kratší čas nahrávaného videa u zkratky tím je použito většího bitrate(datového toku)

Nastavení kamery
Jak nastavit kameru,to znamená jak se dostat do nastavovacího menu se dočtete k návodu ke kameře.Na to prostě nějaký obecně platný postup neexistuje.
Každý výrobce to má jinak,někdy je to ovládání na dotykovém displeji,může na to být dialové(joystick) tlačítko nebo přepínač,který má jednotlivé
volby napevno a změníte parametry jenom podle toho co výrobce uznal za vhodné.
Mohu Vám jenom obecně doporučit:
Pro záznam kamery zvolte ten nejlepší možný režim nebo nastavení.
Jaký režim nebo parametry záznamu budete budete moci změnit se opět dočtete v návodu.Není v mých silách popsat tady veškeré
možné,ale i matoucí nastavení.

Obecně lze doporučit:
Má-li kamera možnost nastavení 50s/s,rozlišení 1920x1080 a progresívní video je to v současnosti nejlepší nastavení v segmentu spotřebních kamer.Pro toto nastavení se vžil marketingový výraz full HD 50p.
Máte-li na výběr mezi snímkovou frekvencí 50p a 50i zvolte 50p.
Máte-li možnost vybrat větší rozměr obrazu,vždy zvolte ten větší,totéž platí o bitrate.


Určitě jste si všimli,že nepíšu nic o zvuku.Nastavení parametrů zvuku obvykle není volitelné,je dáno.Pokud tuto možnost kamera má,najdete
popis v návodu ke kameře.


Přenos videa z kamery do PC
1)Se současnými kamerami,které používají jako paměťové medium flash kartu nebo pevný disk(HDD) je přenos natočeného videa velmi jednoduchý.
Kameru pomocí USB kabelu propojíte s PC,které Vaši kameru rozpozná jako velkokapacitní medium nebo externí HDD.
Je možné,že budete muset nainstalovat ovladače potřebné pro správnou funkci.To se dozvíte opět z návodu.
Pak už je to jednoduché.Videosoubory prostě nakopírujete do PC a hotovo.Ti kdo mají kompatibilní čtečku karet,to mají ještě jednodušší.
Vytáhnou kartu,vloží do PC a nakopírují.

2)Existují samozřejmě výjimky se kterými jsem se setkal a to je nutnost instalace softwaru na přenos videa od výrobce z kamery do PC.
Tento software je dodáván s kamerou výrobce a je uložen na mediu v kameře.Odsud jej musíte nainstalovat do PC.Software pak použít na přenos videa do PC.
Popřípadě pomocí tohoto softu změnit formát videa na jiný.
Tato lapálie se vyskytovala u Samsung a jeho soft se jmenuje IntelliStudio.
Totéž u Panasonic, soft má název HD Writer.Pokud se s něčím takovým setkáte,dozvíte se to z návodu kamery.
I když podle posledních informací a recenzí novějších kamer už to není tak aktuální.Přenos videa lze provést pomocí postupu v prvním odstavci bez problému.

Doporučení:
Pro kontrolu jaké máte nastavení videokamery Vám doporučuji instalaci malého free prográmku s názvem MediaInfo.Je v něm možnost češtiny a pro základní informace o videosouborech nejen z kamer je vyhovující.Domovské stránky programu:
[mediainfo.sourceforge.net]

Jak v PC zpracovat video?
Ke zpracování videa v PC slouží programy obecně nazvané videoeditory a střižny.

Jak vybrat videoeditor?

Nedivte se, otázka je položena správně.Protože na otázku jaký vybrat editor neexistuje jednoznačná odpověď.Je třeba si v prvé
řadě objasnit co to videoeditor je a jaké jsou jeho možnosti.
Videoeditor může být i hardwarové specializované zařízení,ale tím se nebudu zabývat.Další popis se bude věnovat softwarovému
řešení.Tím jsem se dostal k definici editoru:

Videoeditor je program,který se používá k úpravě videa a pokud možno tak, aby se video dalo upravit podle požadavků uživatele.
Jeho možnosti jsou odvislé od toho jaké funkce do něj výrobce vložil.

Poznámka: z definice vyplývá protichůdnost požadavků uživatelů a různost funkcí podle jednotlivých výrobců a podle toho nelze
jednoznačně usoudit jaký editor vybrat.

Nicméně z definice videoeditoru nevyplývá jak takový program funguje a proto následuje další obecný popis:
Videoeditor obsahuje moduly a součásti pro:
import a export různých formátů videosouborů
organizaci a katalogizaci videa
efekty pro přechody ve videu a barevné korekce
vkládání titulků
zkracování,rozdělování videa
nahrávání komentářů
v případě editorů All in one i moduly pro tvorbu menu a vypalování DVD a BD disků.
časovou osu která obsahuje omezený nebo neomezený počet videostop a zvukových stop
další funkce zvyšující užitnou hodnotu jako je například výběr z přednastavených videomontáží a menu disku,možnost použít
pluginy dalších výrobců.

Princip základní práce s videoeditorem spočívá v načtení videosouborů,vložení do časové stopy,editaci a exportu hotového filmu.
Vypalování DVD a BD disků nemusí být součást střižny.
Jak se jednotlivé operace provádějí a jaké funkce je možno použít je popsáno v manuálech k jednotlivým editorům a na stránkách
výrobce,kde můžete najít i ukázky jak se co dělá.

Myslím, že je možno shrnout jaké základní požadavky na videoeditor nárokovat v několika otázkách:

1)Jaké vstupní formáty videosouborů umí editor zpracovat a jaké formáty umí vyexportovat?
2)Kolik video a zvukových stop editor poskytuje?
3)Jaké editační možnosti editor umožňuje?
4)Umožňuje editor jednoduchou tvorbu menu disku a vytvoření disku do složky souborů pro kontrolní přehrání na PC před vypálením?
5)Je možné program mít česky?
6)Jaká je cena?
7)Jaké jsou hardwarové požadavky na PC?

Pokud jste dočetli až sem a pamatujete si aspoň tučně zvýrazněný text,znamená to,že jste seznámenými uživateli se světem videa.
Přeji Vám správnou volbu ve výběru videoeditoru a trpělivost při učení,při získávání znalostí pokročilého uživatele a radost
nad zpracovaným filmem z vlastních natočených záběrů.

Ještě doplním abecedně názvy současných videoeditorů pro spotřební segment:
Adobe Premiere Pro CS5 a Elements 10
Avid Studio 1.1
Corel Video Studio X4
Edius 6 a Neo 3
Magix Video Studio
Power Director
Sony Vegas Pro a Movie

Vynechávám programy typu Movavi,AVS,imToo,Nero Vision a podobné splittery někdy zvané i joinery.
Taktéž opomínám Avid Media Composer ten patří do profi sféry.
Andre2 (69)|11.2.2012 21:37
Po vznesení dotazu s limitem 20tkč na bratrském foru mi byla doporučena tato sestava:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Přidal jsem k tomu BD páličku a tento set:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

A ze staré sestavy jsem použil 1TB disk.

Nevím jak změřit výkon PC, ale to, co mi dvoujádro renderovalo 1hod, toto umí za 4min, takže pro mě výsledek nad očekávání.

Možná jen volba RAMek nebyla asi úplně ideální, protože po nastavení biosu na vyšší výkon PC jsou s nimi problémy.