Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

problematika TV anten

jopein (450)|13.4.2005 10:11
cruzz
Zase je to kompromis 2.k. je od UHF už hodně daleko , ale jak říkám - půjčit antény a vyzkoušet bude asi nejlepší.
Nebo ji tam plácni rovnou a uvidíš.
Saxel (2279)|13.4.2005 10:20
[quote=cruzz]Bydlim totiz v radovce 6-ti domu a je tam jedna spolecna antena ... ... Takze asi nakonec budu resit i antenu domu.[/quote]
Pozor, pokud nejsi zaroveň majitelem domu, nezapomeň si obstarat souhlas majitele před montáží čehokoliv na střechu. A pokud má problémy s příjmem více nájemníků, řešil bych to rozhodně dohodou a objednáním profesionálů.
mirekv (7169)|13.4.2005 11:29
Saxel
Rozhodně. Ovšem pokud majitel není schopen zajistit řádný signál, tak si můžeš vlastní anténu namontovat a může se stavět na hlavu. Ovšem zodpovídáš za případné škody.
imported_cruzz (57)|13.4.2005 11:37
ne,s majitelem problemy nejsou :-)
spolecna antena je prave problem,lidi se nedokazou dohodnout,jeden chce tohle,druhymu je to jedno,treti by zase chtel neco jineho a ani casove se neschodujem :-( ,takze na ne kaslu :-)
jeste ohledne te anteny na chalupu-v soucasne dobe tam mame takovou tu obyc pokojovou,ale napadlo me-ona ma totiz jeden antenni vystup a jeden vstup.V manualu vyrobce pise,ze se ta (pokojova) antena da pouzit jako pruchozi zesilovac a sloucovac,ze kdyz do ni pripojim nejakou externi antenu,tak tahle (pokojova) signal slouci s tim signalem co sama prijima a zesili.Bylo by to pripadne reseni pro tu Novu?Protoze na tu externi (venkovni) antenu bych prijimal rekneme 21.-60. kanal a Novu bych chytal na tu pokojovou-Nova se na ni da chytit pomerne slusne.
jopein (450)|13.4.2005 11:55
cruzz
Ty problémy jsou asi všude ale i za cenu nepochopení jsem letos udělal rekonstrukci STA v našem domě v podstatě za cenu materiálu. Měl jsem celkem úspěch - vynadali mě jen dva sousedi a jeden mě dokonce pochválil :-) ,ale je to pořad lepší se dívat na jeden stožár se třemi anténami než na les bůhví čeho a co pomalu padá ze střechy. Hlavně ve spol.domech musí vše odpovídat příslusným normám.

Na chalupě teda zkus to co navrhuješ , kup si nějaké síto bez zesilovače a uvidíš. A nebo někdy vyjde levněji koupit komplet ze zdrojem , pak stačí dokoupit symetrizační člen a vyhodit zesilovač, ale to poznáš sám , co je třeba.
Miuvek (858)|13.4.2005 21:31
[quote=vladoc]Miuvek
S tým úplne súhlasím. Keby neboli odrazy, tak s dobrým nízkošumovým zosilňovačom môže chytať TV signál na klinec.[/quote]
Bohužel to tak úplně není - ne nadarmo se říká, že nejlepší předzesilovač je kvalitní anténa. Šum vzniká i v pasivních částech řetězce, tedy mimo jiné i v samotné anténě (termický šum - proto bývají třeba přijímače radioteleskopů chlazené kapalným héliem - to už je ale hodně OT :-) ). V běžné situaci je samozřejmě šum vložený zesilovačem nejpodstatnější, ale jak už jsem řekl, lepší cesta je nakrmit předzesilovač co nejkvalitnějším signálem, který se získá tak, že se použije adekvátní anténa, než se honit za nějakou desetinku dB v šumovém čísle předzesilovače. :BB:
imported_cruzz (57)|23.2.2006 10:38
Tak, po delsi dobe jsem opet zde :) Kdyby nekoho zajimalo jak jsem to nakonec vyresil: Znamej na chalupe si poridil nejaky obyc sito bez zesilovace, hodil si ho na pudu a obraz mel v pohode, az na tu pitomou Novu, ktera je u nas na 2. kanale a sito ma az od 6. kanalu. Tak jsem premejslel co udelam ja. Nakonec jsem si pujcil uplne obyc pokojovou antenu jak se da sehnat za 500,-. Obraz ale nic moc, duchy, barevny pruhy. Tak jsem se nastval, prestehoval ji na zkousku na pudu (o cca 3m vys nez puvodne v pokoji byla a hle, obraz naprosto v pohode, maximalni spokojenost. Tedka resim antenu doma. Porad me stve ta Nova, zbyle kanaly jsou kolem 30.-40., jenom ta Nova je dost pitome zrovna na 2. :( Dipol se mi kvuli tomu kupovat nechce, jednak pak bych musel poridit i slucovac a taky uz konecne doufam ze se i u nas na jihu objevi brzo DVB, tak bych pak ten dipol stejne uz nepotreboval. Koukal jsem na logaritmicke anteny, je to asi tedka docela hit, pac u nas ted postavili docela peknou novou ctvrt same nove baracky a vsichni maj logaritmickou antenu. Mam jenom docela nejasnosti, pac napr. tadyhle http://www.omko.cz/index.php?pg=3l0&uid=b53be3aa208f50b8&lg=cz&idm=katalog&sub=katalog&subidm=ANT&dbl1=id&dbl2=0&vw=0
uvadi ze je vhodna pro 2.-65. kanal, jinde jsem zase nasel ze neni uplne sirokopasmova http://www.emos.cz/DesktopDefault.aspx?tabid=45&cTr=CategoryTreeSro.xml&cPh=16.3
Letos jsem byl treba na dovolene v Italii a sem tam jsem mrknul taky co maj Italove na strechach za anteny :-) a musim rict ze logaritmicky jasne prevazovaly, nejvic asi takovehle http://www.emos.cz/DesktopDefault.aspx?tabid=45&cTr=CategoryTreeSro.xml&cPh=16.3 tak ta by se mi taky docela zamlouvala, jenom ta Nova, ten druhej kanal na to asi nenaladim co? :-((
mirekv (7169)|23.2.2006 11:26
cruzz
Ono ti asi nezbude než si koupit na 2k aspoň dipól a VHF+UHF slučovač. Vlnová délka 2k je skoro 6 metrů, takže půlvlnný dipól s příslušným zkrácením je přes 2 metry a to ničím neoblbneš.
imported_cruzz (57)|23.2.2006 11:48
Jinak k tomu DVB-T vysilani, predpokladam ze soucasne anteny pro analog. vysilani budou fungovat v pohode i na digitalni a takova ta znacka u nekterych anten, to DVB-T ready je asi jenom reklamni trik? I kdyz musim rict ze jsem videl anteny urcene vyhradne pro DVB, napr tady http://www.eltasat.cz/scripts/zbozi.php?KID=129
mirekv (7169)|23.2.2006 11:53
cruzz
Anténa výhradně pro DVB-T neexistuje, nejlepší je klasická kanálová "analogová" :-D anténa.
imported_cruzz (57)|23.2.2006 12:03
[quote=mirekv]cruzz
Anténa výhradně pro DVB-T neexistuje, nejlepší je klasická kanálová "analogová" :-D anténa.[/quote]
a co zesilovace? pripadne jine aktivni prvky? nekde jsem cet ze je problem se spolecnym rozvodem v baraku a ze na vine je prave bud rozvadec pripadne kanalovy zesilovac, ktery selektivne nektery DVB kanaly potlacuje, nevim co je na tom pravdy teda :-)
Pitomec (10211)|23.2.2006 12:14
Kanálový zesilovač nevadí, ale problém je v případě konvertorů, kde si s tím běžné modely neporadí a je potřeba sáhnout hlouběji do kapsy.
john (149)|23.2.2006 20:18
[quote=mirekv]takže půlvlnný dipól s příslušným zkrácením je přes 2 metry a to ničím neoblbneš.[/quote]

oblbnes..., obyc 300ohm "pudni" linka, staniol na impedanci, symetrizacni clen a mozna se budes divit...
Pitomec (10211)|23.2.2006 20:20
To hlavně 9-)
john (149)|23.2.2006 20:33
[quote=Pitomec]To hlavně 9-)[/quote]

verim, ze tomu "neveris", moje zkusenosti ze 70. let a 1.-2. kanalu mluvi o necem jinem..., presvedcovat te nebudu..., samo, ze poradna antena je lepsi...
Pitomec (10211)|23.2.2006 20:41
Ač se anténám věnuju skoro 20 let, tak tyto experimety jsem zavrhl již v počátku :-)
john (149)|24.2.2006 20:03
[quote=Pitomec]Ač se anténám věnuju skoro 20 let, tak tyto experimety jsem zavrhl již v počátku :-)[/quote]

se ti nedivim, neni to opravdu to "prave orechove", ale...
ono urcite znas LW amatery, ceho ti byli schopni... / v udoli natazeno "x" kmetru jen proto, ze udoli melo spravny smer... /

PS: ja jsem s "pokusnym" prijmem skoncil v cca 92., ale znam sve podminky, vim co potrebuji, ale uz na to "seru", radeji seberu hasak, natocim antenu do pozadovaneho smeru prijmu a koukam...

pro tvou predstavu, podle natoceni anteny chytam JoJ, Markyzu, Polsat, TV3, STV2, SVK NOVU, PTV1-2, samo, neni to obraz jako "obrazek", ale pro upresneni, zvuk je vzdy stereo / jsem v udoli, cca 50-100m pod kopci, ale jsou mista, odrazy a mistama relativne volny smer, podhuri jeseniku /

ono to I pasmo jsi schopen opravdu "chytat" tak, jak jsem psal vyse...
:BB:
Pitomec (10211)|24.2.2006 20:47
Já taky jednou někdy v roce 90-91 chytl kdesi za Brnem v dolíku signál RAI Uno (E2) a zákazník měl z toho radost (bohužel jenom do večera, než mu to chcíplo) :-) Dneska parabola a tradá :-)
john (149)|24.2.2006 21:03
[quote=Pitomec]Já taky jednou někdy v roce 90-91 chytl kdesi za Brnem v dolíku signál RAI Uno (E2) a zákazník měl z toho radost (bohužel jenom do večera, než mu to chcíplo) :-) Dneska parabola a tradá :-)[/quote]

kousek od opavy, kde bydlela segra / na kopci, cca 500mnm /, tak na obyc "polske sito + antenni zosik" mela RAI UNO jako fotku, ale tez jen pri priznivych podminkach... / pak pretocili antenu na CT3, Ova /

pro upresneni, osobne mne jde signal pres 3 zosiky / antenni predzesilovac, pasmovy zesilovac s regulaci zisku a po cca 20m koaxu konecny zosik, vse samozrejme "home made" nizkosumove veci z dilny siemens, r. cca 95 /
uvazuji, ze se opet "naseru", a zmenim antenu / uvazuji nad BX Colorem, nebo necim, co ma minimalni zadni zisk a vysokou horizontalni smerovost, opravdu uz nechci "bastlit" /, porad... co nej pro 21-69 kanal / osobne jsem nenasel nic, BX je asi nej od cca 30. kanalu /

nepsane prvidlo urcite znas, nejlepsi zosik je antena.... :BB:
Pitomec (10211)|24.2.2006 21:27
To jo - proto taky preferuju parabolu a terestriální příjem odsouvám do pozadí (škoda, že v této banánové republice je SAT na okraji zájmu - narozdíl třeba od SRN apod. vyspělých zemí :-I ) :-)
Saxel (2279)|25.2.2006 13:59
[quote=Pitomec]... škoda, že v této banánové republice je SAT na okraji zájmu - narozdíl třeba od SRN apod...[/quote]
Podle mě za tento stav hodně může nepřítomnosti Novy na satelitu. Všichni na tu stanici nadávají, ale nikdo se jí nechce vzdát. Takže když někdo nainstaluje talíř, musí k tomu ještě nainstalovat klasickou anténu na Novu. A platit nehorázné poplatky za UPC si někteří dovolit nemůžou.
mirekv (7169)|25.2.2006 14:45
[quote=Saxel][quote=Pitomec]... škoda, že v této banánové republice je SAT na okraji zájmu - narozdíl třeba od SRN apod...[/quote]
Podle mě za tento stav hodně může nepřítomnosti Novy na satelitu. Všichni na tu stanici nadávají, ale nikdo se jí nechce vzdát. Takže když někdo nainstaluje talíř, musí k tomu ještě nainstalovat klasickou anténu na Novu. A platit nehorázné poplatky za UPC si někteří dovolit nemůžou.[/quote]
Přesně tak, antény a saty dělám profi a jakmile řeknu, že v Czechlinku není N@va, tak zájem okamžitě opadne.
john (149)|25.2.2006 19:27
[quote=mirekv]a jakmile řeknu, že v Czechlinku není N@va, tak zájem okamžitě opadne.[/quote]

co k tomu rici..., nova je muj maximalni odpad, mne chybi hlavne CT2 / spatny signal, da se na to koukat / komu by se chtelo neustale natacet antenu do toho spravneho smeru...
jeste, ze zatim provozuji analog SAT / ARTE apod. / ....
na digi pujdu, az bude splnovat me pozadavky...
mab (6)|25.4.2006 13:52
pekna debata, zrovna resim antenu tak se na neco zeptam.

ct1,ct2 a nova v pohode z jednoho smeru SZ ve slusne kvalite na obycejnou sitovku, ale chtel bych poresit primu. Na tu sitovku chytam ze Z 55k nebo z V 59k ale je to čb moc zrnity a bez zvuku , chtelo by to asi nejakou smerovou antenu, doporucite mi konkretni reseni? antena, slucovac, zesilovac?
Diablo (668)|25.4.2006 14:30
mab
Konkrétní řešení Ti doporučí jen odborník znalý místních poměrů. Tady to budou jen výkřiky do tmy od lidí, kteří nevědí kde bydlíš. :-I



:-!!!
Pitomec (10211)|25.4.2006 14:56
Možná od tebe :-E , protože člověk z oboru doporučí parabolu+konvertor+receiver na příjem z Czechlinku :-)
mab (6)|25.4.2006 15:00
[quote=Diablo]mab
Konkrétní řešení Ti doporučí jen odborník znalý místních poměrů. Tady to budou jen výkřiky do tmy od lidí, kteří nevědí kde bydlíš. :-I
:-!!![/quote]

hmm ale kde vzit profika, mozna to zkusim priblizit, bydlim na dedine (na sever od Bučovic), okolni krajina zvlnena ze strechy mam vyhled do okoli a zadna stavba me neblokuje.
na zapad vysilac Brno - Hády (424 m) 55. kanál vykon 1.00 kW cca 23km
na vychod vysilac Valašské Klobouky - Ploštiny (716 m) 59. kanál vykon 100.00 kW cca 70km

udaje z http://www.radiotv.cz/