Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Koupit Led Tv nebo počkat

lerby (906)|12.12.2011 10:04
[quote=jarino1978;383929]výrobcovia nepresvedčili ľudí na upgrade z 2D na 3D. To si niekto myslí, že presvedčia ľudí na prechod z LCD/PDP na nejaký OLED zmätok ? A som zvedavý, kto z Vás si myslí, že OLED prinesie lepší obraz...[/quote]

Neveril by si, ale ja si to myslim.
PS: Zmatky treba vratit predajcom.
jarino1978 (8045)|12.12.2011 17:57
[quote=lerby;384055]Neveril by si, ale ja si to myslim.
PS: Zmatky treba vratit predajcom.[/quote]

Lepší obraz v čom ? To by sa musela radikálne zdvihnúť technická úroveň toho dnešného a to sa nestane. Takže to bude len taký straš-bubon na ľudí, že je to lepšie. Nie . nebude. Obraz bude vždy taký, aký ide do TV, čiže v dnešných podmienkach = úbohý. A s tým nespraví nič žiadna technológia. Ani blu-ray, kde to ide dole kopcom už zopár mesiacov.
ka-spel (68)|12.12.2011 20:34
[quote=JM_;383996]b) Jak dlouho běží Tvá TV? Od 07 ráno do 01 v noci jako u nás?

:-D[/quote]

No tak dlouho určitě ne. Hospodu sice máme, ale bývalou.:-)
lerby (906)|13.12.2011 11:22
[quote=jarino1978;384186]Lepší obraz v čom ? To by sa musela radikálne zdvihnúť technická úroveň toho dnešného a to sa nestane. Takže to bude len taký straš-bubon na ľudí, že je to lepšie. Nie . nebude. Obraz bude vždy taký, aký ide do TV, čiže v dnešných podmienkach = úbohý. A s tým nespraví nič žiadna technológia. Ani blu-ray, kde to ide dole kopcom už zopár mesiacov.[/quote]

O kvalite filmovej produkcie sa s tebou hadat nebudem, pretoze mas pravdu a kludne mozeme pokecat aj nad nestastne zvolenou specifikaciou pre FullHD zaznam na BR diskoch.

Pre mna hlavnym dovodom, preco v buducnosti uvazujem hlavne nad technologiami ako su OLED, je spojenie vyhod LCD a PDP do jednej univerzalnej zobrazovacej technologie, ktora by bola zaroven aj dostojnym nastupcom CRT. Ked je kvalita filmu biedna, alebo ma nebavi, tak ho jednoducho nepozeram.
jarino1978 (8045)|13.12.2011 16:33
[quote=lerby;384403]je spojenie vyhod LCD a PDP do jednej univerzalnej zobrazovacej technologie, ktora by bola zaroven aj dostojnym nastupcom CRT. [/quote]

zatiaľ hovoríme len hypoteticky. praktické vzorky, čo som videl od Sony a LG ma vôbec nepresvedčili o tom, že to bude lepšie. Obraz zhodný s dobrým LCD alebo PDP. Nič viac. Akurát cena 5x vyššia.
Pupak2 (328)|13.12.2011 17:18
[quote=jarino1978;384473]zatiaľ hovoríme len hypoteticky. praktické vzorky, čo som videl od Sony a LG ma vôbec nepresvedčili o tom, že to bude lepšie. Obraz zhodný s dobrým LCD alebo PDP. Nič viac. Akurát cena 5x vyššia.[/quote]

Tedy, přiznám se,že nevím, jestli tenhle výrok mám brát vážně. Pokud jsi opravdu viděl profi OLED monitor Sony a připadá ti obraz srovnatelný s běžným LCD, tak musíš mít silnou oční vadu, protože ta kvalita batev a hlavně dokonalá černá a bílá bez jakýchkoli defektů obrazu způsobených podsvícením, to se prostě nedá s ničím srovnat. O rychlosti pod 0.1 ms ani nemluvím. Kdyby tenhle monitor nestál hříšné peníze,tak bych neváhal ani vteřinu. Produkty LG jsem neviděl, ale nemyslím si,že by z principu měly být horší. Myslím,že v tomto případě trochu popouštíš uzdu svojí fantazii.
Jestli nějaká technologie představuje opravdový pokrok v zobrazení, tak je to právě OLED.
lerby (906)|13.12.2011 17:46
Ja od OLED necakam nejaky obrazovy zazrak. Staci mi dobra uniformita, spravna gamma aj na jej spodnom konci, hladky gradient, stabilita parametrov pri vyssich jasoch ako ma LCD a pozorovacie uhly PDP. Kontrast 100,000:1 nepotrebujem.

Viem ze v 80-tich % pripadov ten obraz bude rovnaky ako mam teraz. No mne tych 20% navyse za to stoji.

Coho sa bojim su cirkusove farby, ktorymi sa budu vyrobcovia pravdepodobne snazit odlisit od dnesnych technologii.

PS: V letnych horucavach mat zapnuty 300W spotrebic v uzavretej miestnosti je trochu nepohodlne, no teraz je to fajn :)
Pupak2 (328)|13.12.2011 19:05
[quote=lerby;384481]Ja od OLED necakam nejaky obrazovy zazrak. Staci mi dobra uniformita, spravna gamma aj na jej spodnom konci, hladky gradient, stabilita parametrov pri vyssich jasoch ako ma LCD a pozorovacie uhly PDP. Kontrast 100,000:1 nepotrebujem.
:)[/quote]

Zázrak klidně čekat můžeš. Jestli komerční TV 55", které slibuje LG budou srovnatelné se Sony monitorem, pak taková TV nebude mit chybu. Všechny neduhy pasivního LCD jsou u OLED minulostí a věčný boj s cloudingem a aurou u LED podsvícení je zde naprosto eliminován. Černá je prostě černá a bílá je bílá. O nějaké nerovnoměrnosti intenzity obrazu nemůže být řeč. Na kvalitně zkalibrovaném Sony monitoru vypadají barvy skvěle a rozhodně to nejsou žádné omalovánky ve stylu Samsung a spol. Díky úžasné rychlosti panelu OLED bude možné 3D na 400Hz,což vyeliminuje jakékoli zdvojování hran. Tahle technologie tu už pár let mohla být,kdyby nebylo výrobcům líto vyhodit stamiliony dolarů nacpané do vývoje pasivních LCD panelů, čemuž se bohužel nelze moc divit. Jenže jelikož 3D nesplnilo očekávání z hlediska růstu prodeje TV, nezbyte jim, než OLED rychle dostat na trh. Do dvou let tu bude 80" OLED a to už bude maso.
jarino1978 (8045)|13.12.2011 20:21
[quote=Pupak2;384476]Tedy, přiznám se,že nevím, jestli tenhle výrok mám brát vážně. Pokud jsi opravdu viděl profi OLED monitor Sony a připadá ti obraz srovnatelný s běžným LCD, tak musíš mít silnou oční vadu, protože ta kvalita batev a hlavně dokonalá černá a bílá bez jakýchkoli defektů obrazu způsobených podsvícením, to se prostě nedá s ničím srovnat. O rychlosti pod 0.1 ms ani nemluvím. Kdyby tenhle monitor nestál hříšné peníze,tak bych neváhal ani vteřinu. [/quote]

no vtipný si dnes. Od Sony to bola tá 15" atrapa a od LG takisto. A všetko to, čo tu popisuješ, si isto nikdy nevidel, len si si prečítal nejakú PR mozgo-masáž od nich. Ja som nepísal s bežným LCD , ale s dobrým ( napríklad s tým mojim ).
Kvalita farieb ? Čo to doboha je ? 8 - bit, čo ti lezie do TV ? Čiže o akých dokonalých farbách to píšeš ?
Dokonalá čierna ? To je čo ? Čierna je hodnota 0,00000000, dokonalejšia ani nie je. A takú majú dnes aj LCD za 200 Euro.
Biela bez defektov z podsvietenia ? Čo to zasa je ? Nejaký nový pojem ? Aký má vplyv podsvietenia na podanie bielej farby, človeče ?
A čo tá rýchlosť 0,1 ms ? Čo to zasa je ? Obe OLED atrapy mazali, ako každá placka.
Čo ti mám ešte napísať ?


[quote=lerby;384481]Ja od OLED necakam nejaky obrazovy zazrak. Staci mi dobra uniformita, spravna gamma aj na jej spodnom konci, hladky gradient, stabilita parametrov pri vyssich jasoch ako ma LCD a pozorovacie uhly PDP.Coho sa bojim su cirkusove farby, ktorymi sa budu vyrobcovia pravdepodobne snazit odlisit od dnesnych technologii.[/quote]

- ešte obstojné sú pozorovacie uhly, ale beda, ak pozeráš zhora, alebo zdola. Obraz silno opalizuje.
- gamma bola na oboch typoch 2,4, čiže mimo, ale kolísala v tmavo-bledých prechodoch, nedržala homogenitu
- všetky režimy boli komplet z LCD modelov, čiže po zapnutí dynamický kontrast, totálne všetko rozhodené a uletené
- proste taký upgrade LCD do novšieho názvu.
jarino1978 (8045)|13.12.2011 20:29
[quote=Pupak2;384512]Zázrak klidně čekat můžeš. Jestli komerční TV 55", které slibuje LG budou srovnatelné se Sony monitorem, pak taková TV nebude mit chybu. [/quote]

keby si ostal nohami na zemi a čo len trošku by si použil základné vedomosti a prax v zobrazovacích technológiach, určite by negoval na celej čiare tvoje prihlúple názory prečítané niekde z webu výrobcu.
Nič z toho sa nekoná a ani nebude konať, bude to len ďalšia primitívna kampaň na peňaženky ľudí.
A o tom 3D ala 400 Hz si ma fakt už zabil, starý. Aspoň si prečítaj, ako v reále 3D režim funguje a hlavne, ako sa skladá obraz v TV, o fps a pod.
Hmm (1739)|13.12.2011 20:31
[quote=Pupak2;384512]Do dvou let tu bude 80" OLED a to už bude maso.[/quote] Cena taky. A to i u té 55´-ky. Jak velký zázrak to obrazově bude, to uvidíme, nebo si to aspoň nejdřív přečteme na nezávislých testsajtách.
JM_ (353)|13.12.2011 20:34
[quote=jarino1978;384536]no vtipný si dnes. Od Sony to bola tá 15" atrapa [/quote]


Zřejmě je řeč o cca 25" velké Sonce BVM-E250 Trimaster

http://www.bhphotovideo.com/c/product/758921-REG/Sony_BVM_E250_BVM_E250_Trimaster_EL_OLED.html
jarino1978 (8045)|13.12.2011 21:09
Pupak2 (328)|14.12.2011 06:40
Jedná se o SONY BVM-F250. Nevím jaké "atrapy" jsi viděl, možná měly místo panelu nalepený jen barevný papír jako atrapy mobilních telefonů. To by pak tvé hodnocení docela sedělo. Já osobně tento monitor vidím cca 2x týdně u kamaráda ve studiu. Mají 2 kusy. Ovšem cena 11 tis Euro je pro normálního člověka smrtelná a dle mého názoru takový monitor je min 4x předražený.Sony je prostě první s komerčním produktem,tak si na tom mastí kapsy.Je zajimavé, že když je OLED tak špatná technologie, že ti hlupáci vyhazují referenční monitory a nahrazují je těmito OLED atrapami.
OLED mám i na telefonu Galaxy II od Sama a těžko bych na něm hledal chybu.Myslím, že tady jsi trochu přestřelil a zbytečně se rozčiluješ.
Pupak2 (328)|14.12.2011 06:50
[quote=Hmm;384544]Cena taky. A to i u té 55´-ky. Jak velký zázrak to obrazově bude, to uvidíme, nebo si to aspoň nejdřív přečteme na nezávislých testsajtách.[/quote]

Podle tiskového prohlášení šéfa PR od LG by cena TV OLED 55" neměla být výrazně vyšší než u řady 55LW980 s NANOLED podsvícením. Tyhle informace je třeba brát vždy s rezervou, neboť v tom je vždy kus obchodní strategie vůči konkurenci.
U Sama se nechali slyšet,že do dvou let uvedou na trh 60" OLED ve 4K rozlišení. Tam se o ceně ale raději mlčí. To určítě nebude pro nás obyčejné lidičky. OLED je rozhodně technologie budoucnosti a nejspíš do 5 let pasivní LCD úplně zmizí ze světa.
lerby (906)|14.12.2011 10:54
Farebny opalovy nadych sa snad pri vacsich pixloch nebude tak prejavovat a navyse je dnes mozne presunut emisnu vrstvu do vrchnych struktur pixla, krore zvysuju jeho efektivitu a minimalizuju farebne zmeny. Tiez je mozne pouzit biely OLED panel +RGB material, ktory svetlo vlastne nefiltruje, ale konvertuje na inu vlnovu dlzku/farbu. Cize svieti najvrchnejsia plocha pixla. Toto by sa dalo pouzit aj na LCD.
Vsetko ostatne je problem elektroniky nie OLED samotnej.

Uz nie je problem dosiahnut efektivitu OLED cez 100lm/W co je oproti plazme 5-10lm/W riadny skok.
Mne sa celkom pozdava aj predstava, ze z predajne raz odnesie 70" telku 12 rocny chlapec v metrovej rolke.

To jarino: 10bit panel, alebo aspon jeho emulaciu potrebujes inak budes mat na obrazovke schody.
Je jedno ze mas iba cca 8 bitovy zdroj. Inak by si nemohol hybat s kontrastom farbami a pod.
jarino1978 (8045)|14.12.2011 20:45
[quote=lerby;384648]To jarino: 10bit panel, alebo aspon jeho emulaciu potrebujes inak budes mat na obrazovke schody. [/quote]
ale to píšeš pekné blbosti kolega, pretože to s obhajobou OLED-u nemá nič spoločné, keďže s rovnakým problémov sa potýkame asi 6 rokov. K čomu ti bude OLED 10 bit panel za cenu nového auta, keď bude obraz rovnako hnusný, ako pri TV za cenu mesačnej výplaty ? Pokiaľ by to mal byť kvalitatívny upgrade, rovnaký upgrade by musel postihnúť obrazové zdroje, ktoré by museli vchádzať 10 bit NATIV do TV. K čomu ti bude nejaký umelý dopočet ?

[quote=Pupak2;384601]Jedná se o SONY BVM-F250. že ti hlupáci vyhazují referenční monitory a nahrazují je těmito OLED atrapami.
OLED mám i na telefonu Galaxy II od Sama a těžko bych na něm hledal chybu.Myslím, že tady jsi trochu přestřelil a zbytečně se rozčiluješ.[/quote]

- tak to mi teda musíš prezradiť meno a adresu toho štúdia, pôjdem tam osobne pozrieť na ten zázrak , ktorý má nativ svietivosť 100cd/m2, pozorovací uhol 89 stupňov a emulované 10 bit RGB. To chcem jednoducho vidieť ako referenciu...
- a s tým mobilom, to si zabil starý. dokonale.
lerby (906)|14.12.2011 21:45
Min 10 bit potrebujes mat pri processingu a aby nedochadzalo ku kvantizacnym chybam (schody).
Vysledok po vypocte gammy, napasovani gamutu uz dokazes zobrazit verne aj na 8 bit paneloch s pouzitim FRC alebo ditheringu. BluRay viac nepotrebuje.
jarino1978 (8045)|14.12.2011 22:02
[quote=lerby;384764]Min 10 bit potrebujes mat pri processingu a aby nedochadzalo ku kvantizacnym chybam (schody).
Vysledok po vypocte gammy, napasovani gamutu uz dokazes zobrazit verne aj na 8 bit paneloch s pouzitim FRC alebo ditheringu. BluRay viac nepotrebuje.[/quote]

- opäť omyl. Ty potrebuješ mať 10 bit NATIV panel a 10 bit NATIV vstupný zdroj, aby si mohol popísať to, čo si popísal. Aj keď uznávam, že dochádza k nepatrnej eliminácií, ale zaručene nie k 100% odstráneniu. Napríklad lepší výsledok dosiahneš aj s 8 bit NATIV panelom, ako s 10 bit umelým dopočtom. Vždy ako referenciu dávam animáky, napríklad Doba ľadová, kde stačí pozorne kukať na vykresľovanie oblohy a máš v tom jasno.
- blu-ray je strihnuté na technológiu starú skoro 6 rokov a nie je to o tom, že viac nepotrebuje, ale ani pri zrode a ani pri jej zániku nič vyspelejšie v zobrazovacej technológií nebolo a nebude.
lerby (906)|14.12.2011 22:13
Mam kontrolnu otazku...

Ako zobrazis plunule 220 (16-235) urovni video signalu na zobrazovadle krore pracuje s 255 urovniami, tak aby si vyuzil jeho cely rozsah?
jarino1978 (8045)|14.12.2011 22:18
máš dobrú otázku, ale dostali sme sa presne do toho, čo som popísal na začiatku, nebudeme rozoberať komplet Rec.709 vs. sRGB, nemám toľko už dnes času. Ale presne toto sedí na OLED s 10 bit vs. súčasné zdroje video signálu.

A len tak od veci. Čo som pokukal na blogy na nete, ten akože referenčný OLED panel, čo tu hodil do placu Pupak, nemá gammu 2,2, ale 2,4. Čož je referenčne tak ďaleko, že tam ani nedovidím.

Ale rád by som niekde našiel graf toho OLED-u...


A k tej otázke : ja by som prevod nechal na nejaký profi HW za cenu môjho celoživotného zárobku nikde v profi-štúdiu, aby luma-chroma matrix bol OK a nie na nejakú atrapu v podobe oslizeného procáku niekde v TV. To nedopadne dobre...
Pupak2 (328)|14.12.2011 22:31
2 Jarino.
Myslím,že tahle debata je ztáta času, neboť pokud hodnotíš kvalitu OLED technologie na základě nejaké "atrapy", kterou jsi někde viděl, pak je těžko se o něčem bavit. Já osobně jsem nikdy lepší obraz na monitoru neviděl, ale je pravda, že jsem se vždy díval zepředu. Mám už takový zvyk.
Škoda že britská BBC, která nedávno nakoupila od Sony několik desítek těch mizerných OLED monitorů pro svá studiová pracoviště to nejdříve nezkonzultovala s tebou. Určitě by si nechali poradit.
jarino1978 (8045)|14.12.2011 22:57
stále mi dlžíš to meno a adresu toho štúdia, kde majú ten profi OLED. Pôjdem tam pozrieť a to myslím vážne...

Ja hodnotím len na základe toho, čo som videl a tak je stále môj záver, že OLED sú len drahé atrapy. Nehodnotím nikdy nič podľa toho, čo si kto a koľko kúpil. Pokiaľ ty hodnotíš podľa toho, tak potom nie je o čom.
lerby (906)|16.12.2011 20:29
[quote=jarino1978;384786]máš dobrú otázku, ale dostali sme sa presne do toho, čo som popísal na začiatku, nebudeme rozoberať komplet Rec.709 vs. sRGB, nemám toľko už dnes času. Ale presne toto sedí na OLED s 10 bit vs. súčasné zdroje video signálu.

A len tak od veci. Čo som pokukal na blogy na nete, ten akože referenčný OLED panel, čo tu hodil do placu Pupak, [COLOR=#ff0000]nemá gammu 2,2, ale 2,4. Čož je referenčne tak ďaleko, že tam ani nedovidím.[/COLOR]

Ale rád by som niekde našiel graf toho OLED-u...

A k tej otázke : ja by som prevod nechal na nejaký profi HW za cenu môjho celoživotného zárobku nikde v profi-štúdiu, aby luma-chroma matrix bol OK a nie na nejakú atrapu v podobe oslizeného procáku niekde v TV. To nedopadne dobre...[/quote]


Vidim ze sa treba predsa len zaoberat tou BT.709.

Gamma 2,2 nie je standard, ale iba tak oblubene cislo, ze sa mylne za standard povazuje.
V samotnej BT.709 sa oproti sRGB gamme "tmave" obrazove data ukladaju s mensou hustotou a preto je prave ziaduce, aby mali produkcne monitory gammu cca 2,4. Potom moze tvorca obrazoveho materialu ukojit svoje ponure chutky bez toho, aby doslo k vyraznej strate kresby v tienoch.


S gammou 2,2 na studiovych monitoroch by na nas este niekolko rokov vyskakovali z obrazovky rozny tmavy bezdetailny Potterovia, Karkulky, Kralovstva nebeske a pod.
jarino1978 (8045)|16.12.2011 20:58
sorry, počujem prvý krát, že gamma 2,2 nie je ideál.
lerby (906)|16.12.2011 21:09
Preco potom tvorcovia filmov vyrabaju niekedy tak prekontrastovany material? Nuz preto, lebo maju monitory s nizkou gammou a obraz sa im zda malo kontrastny.


Ty si u seba mozes nastavit v zavislosti od svetelnych podmienok aj 2,2. Proti tomu nemam ani makke "F".
jarino1978 (8045)|16.12.2011 22:22
lerby, sorry, ale píšeš totálne od veci. rozumieš tomu, čo píšeš ? Alebo sú to len tvoje úvahy ?
lerby (906)|16.12.2011 22:35
Co ti mam napisat. Chces nejake matematicke vzorce, vyskumy alebo co?
jarino1978 (8045)|16.12.2011 23:04
tých tvorcov filmu, to si kde zobral ?
lerby (906)|16.12.2011 23:09
Chytas sa slovicok.
jarino1978 (8045)|16.12.2011 23:48
a ten zbytok ? 9-)
lerby (906)|16.12.2011 23:54
Pozri... skus pozriet napr. Poytona a urob si svoj nazor.
Uz to tu nerozvadzajme lebo, cela nasa debata daleko presahuje rozsah tohoto vlakna.