Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Reproduktorové kabely jaké koupit?

milvon (56)|7.12.2011 16:08
[quote=vivid.sk;383055]tesla15> len neviem co by su povedal na ten vinyl dnes, ked ti poviem, ze zdroj toho vsetkeho je digitalny PCM signal (napriklad PCM/wav -to je v specifikacii firiem, ktore platne vyrabaju)

Pri platni mas ako bonus to, ze je tam iste skreslenie, ktore ako vieme, sa ludom sa paci. Podobne elektronky. Takze nebavme sa o nejakej vernosti, ale o tom, co sa ti paci / nepaci.

Takze voci gustu .....


A co sa tyka zaznamu na CD, ked uz sa k tomu treba vracat, rad by som vas pozval (ak by bola moznost) na posluchovy test na kvalitnej aparature (bavme sa o referencnej triede), a som zvedavy, kto a ake rozdiely by zbadal (DVD-A vs downsampling z toho isteho zdroja na CD rozlisenie). Ja netvrdim, ze rozdiely niesu, ale vy sa bavite o tom, akoby bolo CD na pod urovnou nejakej magnetickej pasky (kde magneticka hlava isla tak do 16khz).

Ano, to som mal na mysli. Ked si porovnas mesacny plat spred 20-30 rokov a teraz, tak dnes je hifi dostupnejsi konicek.[/quote]

iste, ze to skreslenie pri LP, elektronkach vytvara svojim sposobom specificku farbu hudby, ktora nie je taka agresivna a "nepili" usi ako digital, ale to neznamena, ze nie je mozne zachovat vernost nahravky...magneticke hlavy v case rozkvetu kazetovych magnetofonov (koniec 80 a zaciatok 90rokov), ktore nahradili vyborne "kotucaky" dokazali robit zaznam na metal kazety od 30hz-20kHz+-3dB, tie "kotucaky" nevysli z mody lebo kazetaky boli kvalitnejsie, ale podobne ako CD nahradilo analog, "lebo biznis"...taky top komercny kotucak Sony z roku 1978-79 model TC 880-2 mal pri rychlosti zaznamu 38cm/s dokonca rozsah 20Hz-40kHz +-2dB, a ako som spominal Tesla B 116 tiez isiel daleko za 16kHz....a ano suhlasim, ze ja osobne by som pri takom teste rozdiel nepocul, ako som pisal aj dobre nahrane CD dokaze urobit radost...no a ta dostupnost hifi je na diskusiu, lebo co je dnes hifi? volakedy na to existovala norma DIN 45 500, ale teraz neviem co sa da uz nazvat hifi a co este nie, uz mi to pripada len taka skratka pre audio-video zariadenia...
vivid.sk (11472)|7.12.2011 16:17
Dnes je uz hifi aj telefon :), pretoze pokial k nemu pripojis sluchatka (nie tie, ktore su pribalene), tak normu papierovo splna.
V dnesnej dobe (sa priznam) som uz tento pojem nejako neregistroval, skor su dnes zaujimave lukrativne znacky ako THX (Select/Select2/Ultra/Ultra2) a podobne, ktore si firmy "kupuju" u Lucasa.

A potom sa divime, ze nejake Logitechy s nalepkou THX za 300€ hraju tak, ze sa to neda pocuvat (teda minimalne muzika nie). Dnes je zial vsetko biznis, aj to hifi.
tesla15 (505)|7.12.2011 17:22
[quote=vivid.sk;383064]Dnes je uz hifi aj telefon :), pretoze pokial k nemu pripojis sluchatka (nie tie, ktore su pribalene), tak normu papierovo splna.
V dnesnej dobe (sa priznam) som uz tento pojem nejako neregistroval, skor su dnes zaujimave lukrativne znacky ako THX (Select/Select2/Ultra/Ultra2) a podobne, ktore si firmy "kupuju" u Lucasa.

A potom sa divime, ze nejake Logitechy s nalepkou THX za 300€ hraju tak, ze sa to neda pocuvat (teda minimalne muzika nie). Dnes je zial vsetko biznis, aj to hifi.[/quote]

Připoměl jste mi, dříve na anal. telefonu jsem spolehlivě poznal hlas manželky. Nyní díky tomu že mi telef. napíše s kým hovořím mohu v omezeném množství vidět i foto. Nebýt tohoto, to by mohlo být průšvihů . A proč THX ? Zjednodušeně napsáno, kvalita tolik upadala tak alespoň nějaká náplast. Podobně se životností výrobků nařízena 2 letá záruka.
Pytkin (7947)|7.12.2011 18:41
[quote=geronimoh;383030]Můj názor:
Na filmy je samozřejmě lepší prostorový zvuk
Na live hudbu také
Hudba (ne live) zní některá lépe ve stereu a některá lépe prostorově[/quote]

jasne jasne .. absolutny suhlas .. teda skoro .. live hudba , jak ktora ma dobry 5.1 zvuk .. dnes uz casto hej .. ale vela krat je len prehanana cez nejaky UnWrap , ktory z toho spravi 5.1 a neni to ziadna slava ..
stereo hudba samozrejme len stereo .. umele udelatka vyrabajuce 5.1 to len kurvia ..
tesla15 (505)|8.12.2011 10:58
[quote=milvon;383059]iste, ze to skreslenie pri LP, elektronkach vytvara svojim sposobom specificku farbu hudby, ktora nie je taka agresivna a "nepili" usi ako digital, ale to neznamena, ze nie je mozne zachovat vernost nahravky...magneticke hlavy v case rozkvetu kazetovych magnetofonov (koniec 80 a zaciatok 90rokov), ktore nahradili vyborne "kotucaky" dokazali robit zaznam na metal kazety od 30hz-20kHz+-3dB, tie "kotucaky" nevysli z mody lebo kazetaky boli kvalitnejsie, ale podobne ako CD nahradilo analog, "lebo biznis"...taky top komercny kotucak Sony z roku 1978-79 model TC 880-2 mal pri rychlosti zaznamu 38cm/s dokonca rozsah 20Hz-40kHz +-2dB, a ako som spominal Tesla B 116 tiez isiel daleko za 16kHz....a ano suhlasim, ze ja osobne by som pri takom teste rozdiel nepocul, ako som pisal aj dobre nahrane CD dokaze urobit radost...no a ta dostupnost hifi je na diskusiu, lebo co je dnes hifi? volakedy na to existovala norma DIN 45 500, ale teraz neviem co sa da uz nazvat hifi a co este nie, uz mi to pripada len taka skratka pre audio-video zariadenia...[/quote]

Nové LP desky nekupuji, zpracování anal - digi - anal. Není to pravé ořechové. Dále k zamyšlení: oháníme se zkreslením u zesil ať elektronkovýmí nebo tranzistorovými 0, 00 %. Ale vše to zabíjí repro svým zkreslením 3 - 5 %.. Pro zajímavost opíši parametry repro MARANTZ HD-88 z 80 let.
POWER 300 watts, EFFICIENY: 90dB SPL for 1 watt input at 1 meter at 1 kHz, 10 wats = 100 dB SPL. FREQUENCY RESPONSE: 25Hz-25kHz +-3dB,all controls set flat.
DISTORTION: Less than 0,5% THD from 35Hz-25kHz, rising to 3% at 23hz at 90 dB SPL.
DISPERSION: Degrre off axis: 30° 5kHz -1dB, 15kHz -2,8dB. 45° 5kHz -2dB, 15kHz -4,5dB.
60° 5kHz -2.5dB, 15kHz -6dB. 4 pásmové 500Hz, 3kHz, 8kHz.
Pytkin (7947)|8.12.2011 13:00
parametre su k nicomu .. podstatne je , jak to hraje ..
tesla15 (505)|8.12.2011 13:14
[quote=Pytkin;383238]parametre su k nicomu .. podstatne je , jak to hraje ..[/quote]

Parametry mi poslouží k užšímu výběru, nemusím jezdit po celé republice. A hlavně, testovací firmy se mají o co opřít nakolik je informace pravdivá. Mylné info je možné stíhat, žádné info beztrestné. Co říkáte na zkreslení u repro kombinací v porovnání ke zkreslení zesilovačů? Závěrem porovnám rychlým přepnutím až 10 soustav. Ve stejné cenové kategorii třída rozdíl.
milvon (56)|8.12.2011 19:22
[quote=Pytkin;383238]parametre su k nicomu .. podstatne je , jak to hraje ..[/quote]

parametre su urcite dolezite, tak ako pri vybere TV urcite pozerame na technicke parametre, tak aj pri vybere audio zariadenia je dobre pozerat na parametre, hlavne u zariadeni v nizsej cenovej hladine, ak budeme hovorit o high-end technike,v cenovej kategorii tisice eur, tak je jedno ci ma zariadenie skreslenie 0,0001 alebo 0,01,resp. frekvencny rozsah 5Hz-100kHz alebo 10Hz-30Khz a rozhoduje konecny zvukovy prejav, v kazdom pripade prave u drahsich pristrojoch byvaju tieto parametre detailne uvedene...
KamilZ (10277)|8.12.2011 20:34
Chtěl bych mít vaše uši. Já rozdíl mezi CD, TapeDeckem (jako zástupcen "lepšího analogu") apod. prostě nepoznám. I když je to možná asi lepší, protože to nemusím řešit :-).
Poznal jsem rozdíl mezi klasickým kazeťákem a zvukem z VHS v šikmých stopách (používal jsem video jako kazeťák).
geronimoh (2327)|8.12.2011 20:42
[quote=KamilZ;383309]Chtěl bych mít vaše uši. Já rozdíl mezi CD, TapeDeckem (jako zástupcen "lepšího analogu") apod. prostě nepoznám. I když je to možná asi lepší, protože to nemusím řešit :-).
Poznal jsem rozdíl mezi klasickým kazeťákem a zvukem z VHS v šikmých stopách (používal jsem video jako kazeťák).[/quote]

Co jsi nahrával do šikmých stop na VHS, že to byla předpokládám kvalitnější nahrávka, jak na Tape Deck, když mezi CD a Tape Deckem píšeš že nepoznáš rozdíl ?
KamilZ (10277)|8.12.2011 21:46
[quote=geronimoh;383310]Co jsi nahrával do šikmých stop na VHS, že to byla předpokládám kvalitnější nahrávka, jak na Tape Deck, když mezi CD a Tape Deckem píšeš že nepoznáš rozdíl ?[/quote]
Půjčená CDčka :-). Měl jsem jen "kazeťák" a dobré video (koupené i kvůli tomu). Tapedeck jsem neměl.
geronimoh (2327)|8.12.2011 22:03
[quote=KamilZ;383336]Půjčená CDčka :-). Měl jsem jen "kazeťák" a dobré video (koupené i kvůli tomu). Tapedeck jsem neměl.[/quote]

Taky jsem využíval HI-FI VHS videorekordér i pro záznam pouze stereo zvuku. Odpojil jsem video vstup a pak stačil LP režim a nahrávka byla na úrovni highendového tape decku. No jo, ta analogová doba měla své kouzlo.
jarino1978 (8045)|8.12.2011 22:30
[quote=geronimoh;383010]se zvukem hudebních stanic TMF a TMF9, které mívaly v letech okolo roku 2001,2002 v DVB-S zvuk mpeg s datovým tokem 320 kbps. [/quote]

ja asi viem, na čo si narážal, ale to je presne ten prípad, čo neznášam v súčasnom audiu : TMF malo zvuk " ladený " do písmena V ( predstav si nastavenie 3-pásm. EQ ) a to bol proste humus.
vivid.sk (11472)|8.12.2011 23:20
[quote=KamilZ;383336]Půjčená CDčka :-).[/quote]


:D :D :D .... a potom prisli na trh prve CD-R media a s nimi prve napalovacky. A skoncila doba kaziet a nahravania.
Pytkin (7947)|8.12.2011 23:46
[quote=milvon;383291]parametre su urcite dolezite, tak ako pri vybere TV urcite pozerame na technicke parametre, tak aj pri vybere audio zariadenia je dobre pozerat na parametre, hlavne u zariadeni v nizsej cenovej hladine, ak budeme hovorit o high-end technike,v cenovej kategorii tisice eur, tak je jedno ci ma zariadenie skreslenie 0,0001 alebo 0,01,resp. frekvencny rozsah 5Hz-100kHz alebo 10Hz-30Khz a rozhoduje konecny zvukovy prejav, v kazdom pripade prave u drahsich pristrojoch byvaju tieto parametre detailne uvedene...[/quote]

to hej .. ale su aj parametre , ktore sa nedaju vyjadrit cislami .. a o tom stale hovorim .. ale to je jedno ..
geronimoh (2327)|9.12.2011 15:33
[quote=jarino1978;383350]ja asi viem, na čo si narážal, ale to je presne ten prípad, čo neznášam v súčasnom audiu : TMF malo zvuk " ladený " do písmena V ( predstav si nastavenie 3-pásm. EQ ) a to bol proste humus.[/quote]

Kanál TMF a TMF9 co vím měl plný zvuk. Právě chybějící či ořezané "středy" mi vadí ze všeho nejvíc, takový zvuk bych nevychvaloval. Ale kdysi jsem četl, že některé pozemní rádiové stanice upravovali zvuk, aby se líbil posluchačům a preferovali proto danou stanici.
vivid.sk (11472)|9.12.2011 15:44
Vsetky radia upravuju zvuk (ale este pred vysielacom). Pozorny posluchac vie rychlo rozoznat ktora stanica je naladena nielen na zaklade stylu, ale za zaklade zvuku. A niektore stanice ho maju nastaveny tak, ze sa stanica neda pocuvat vobec (Radio Expres, napriklad).

A pokial by to niekto skusal porovnat voci AudioCD, tak to je rozdiel neskutocny* (okrem toho, ze niektore [nemenovane] radia zvuk zrychluju :D, aby sa voslo viac hudby do hodiny, to len mala pikoska na zaver)


* na lacnych chrchlakoch moze mat niekto pocit, ze hudba hra z radia lepsie ako na originalnom nosici. Cim lepsi audio retazec, tym sa tento pocit rychlo vyraca a nastupuje pocit opacny.
interfernet422 (1575)|9.12.2011 15:48
Vivid, jsi rychlejší, český rozhlas o tom píše na svých stránkách zde. Praktikujou to všechna rádia, jde jim třeba o to, aby rádio znělo co nejlépe na malých tranzistorácích a telefonech. Takže ořežou basy, výšky, zesílí střed a zmenší dynamiku a jinde je to pak neposlouchatelné.
vivid.sk (11472)|9.12.2011 15:54
Ano.

Jedna vec je vsak kompresia. A subezne k tomu sa pouziva ekvalizacia, ktora ma vplyv na celkovy charaketer muziky (niektore radia to povazuju za svoje know-how - FUN Radio). Je vsak pravda, ze prave funradio bolo v uplnych zaciatkoch po revolucii jedno z tych, ktore vedel posluchac rozlisit ihned po preladeni podla "moderneho" zvuku).

updated: Aby si vsak niekto nemyslel, ze kompresia je vzdy nutne zla, je potrebna. Pretoze starsie nahravky maju inu uroven hlasitosti ako nove, je nutne zvuk upravovat, aby to hralo nejako "tak rovnako" (pozna to snad kazdy, ktory si doma pustal shuffle viac albumov, ze musel tocit hlasitostou pri zmene zanru). Ale teba najst rozumny kompromis a nastavit ju s mierou. Ako mi raz povedal jeden DJ - nie je kompresor - nie je muzika. Bez toho to nejde.
Pytkin (7947)|9.12.2011 22:27
tak ale aj pan orban musi z niecoho zit ..
ronaldden (2)|8.2.2017 16:11
Zdravím, nejsem si jistý, jestli jsem ve spávném tématu, ale hold mi již nic jiného nezbývá. Sháním informace ohledně reproduktorů do auta. Jak je vybírat? Našel jsem zatím stránky typu: http://www.auto-reproduktory.cz, a byl bych rád za jakékoli tipy a podělení se ze zkušenostmi. Jinak mám škodu fabii 1.2 :))