Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

PC místo MMC

goliash (19)|7.11.2011 22:36
Po dlouhém pročítání různých recenzí a nekonečném očekávání nějaké krabičky, která konečně bude umět většinu formátů, internet a přehrávání archivů TV jsem dospěl k závěru, že nakonec bude stejně nejlepší nějaký malý počítač. Určitě už si ho někdo z vás zkoušel minimálně v hlavě postavit. Nejsem v tomhle tak zběhlý a tak bych chtěl poprosit o nějaký tip na konfiguraci. Moje představa je: aby zvládl přehrát filmy v HD, do budoucna si poradil s BD mechanikou (zatím ji nechci), měl HDMI výstup a zároveň i možnost připojit projektor přes S-video, zvuk 5.1. Velikost neřeším. Spíš cenu a spotřebu. Připadně hluk. Za jaké minimum by se tohle dalo poskládat? Počítám, že by tam běžel Linux. Díky za rady.
Pytkin (7947)|7.11.2011 23:06
az na to s-video je idealny daky maly box s nvidia ION .. a na tom bezat XBMC ..
bastlir (3245)|7.11.2011 23:18
[quote=goliash;376501]Po dlouhém pročítání různých recenzí a nekonečném očekávání nějaké krabičky, která konečně bude umět většinu formátů, internet a přehrávání archivů TV jsem dospěl k závěru, že nakonec bude stejně nejlepší nějaký malý počítač. Určitě už si ho někdo z vás zkoušel minimálně v hlavě postavit. Nejsem v tomhle tak zběhlý a tak bych chtěl poprosit o nějaký tip na konfiguraci. Moje představa je: aby zvládl přehrát filmy v HD, do budoucna si poradil s BD mechanikou (zatím ji nechci), měl HDMI výstup a zároveň i možnost připojit projektor přes S-video, zvuk 5.1. Velikost neřeším. Spíš cenu a spotřebu. Připadně hluk. Za jaké minimum by se tohle dalo poskládat? Počítám, že by tam běžel Linux. Díky za rady.[/quote]

Tady bych kladl důraz i na způsob a úroveň chlazení. Stavět PC není to samé, jak stavět HTPC. Dej si požadavky a nech si to postavit ve firmě. A budeš to mít asi i levnější a se zárukou na celek.
geronimoh (2327)|7.11.2011 23:37
Levnější ? Každopádně když si PC člověk sestaví sám, tak má z toho dobrý pocit a trochu se v té skládačce aspoň vyzná :D
goliash (19)|8.11.2011 11:51
Chlazení upřímně řečeno až tak moc neřeším. Stejně mi u stropu bzučí projektor a s tím kompem už to o moc horší nebude. Postavit to stejně asi nechám firmu. Jen by mne zajímal nějaký nestranný názor na konfiguraci typu za co nejméně peněz, co nejvíce muziky :-) To abych měl představu, jak moc mě ta firma houpe. Díky za rady.
interfernet422 (1575)|8.11.2011 12:39
goliash (19)|8.11.2011 17:58
bastlir (3245)|8.11.2011 18:03
[quote=goliash;376541]Chlazení upřímně řečeno až tak moc neřeším. Stejně mi u stropu bzučí projektor a s tím kompem už to o moc horší nebude. Postavit to stejně asi nechám firmu. Jen by mne zajímal nějaký nestranný názor na konfiguraci typu za co nejméně peněz, co nejvíce muziky :-) To abych měl představu, jak moc mě ta firma houpe. Díky za rady.[/quote]

U HTPC právě nejvíc řešíš chlazení/prostor .... Když se podíváš na firmy, kde se točí zboží (např. Alza, Mironet, Kasa ...), bral bych jejich ceny za orientační i s ohledem na rychlé a korektní vyřizování reklamací. Pro HTPC bych spíš volil nějaký dvoujádrový Intel (na přehrávání stačí a je levný), nějakou lepší grafiku s HDMI, tichý HDD 7200 ot.- lépe tepelně odolnější, 4GB RAM, BD mechaniku, popřípadě čtečku a port 1394. Pak už jen zvuk. kartu či bord s opt. vstupem s 5+1 (6+1) výstupem. A s ohledem na budoucnost USB3 a exSATA.
9z9 (188)|9.11.2011 19:32
Já se po letech s HTPC konečně usadil ve vodách MMC a jsem mnohem spokojenější než dříve (ubylo mi práce). Přesto mé doporučení:
- jako CPU bych bral 45W Athlon X2
- deska cokoliv s integrovanou grafikou a HDMI výstupem. Dedikovanou grafiku bych vůbec nebral (topí a žere, pro video k ničemu)
- disk nějaký EcoGreen s 5400ot. Je zcela zbytečné mít horký 7200ot. Počítač se nevypíná (jen uspává) a v 99% tam běží nějaká HT aplikace (XBMC, MediaPortal apod.).
- zvukovou kartu s optikou bych taky nedával. Stejně propojíš TV/receiver jen přes HDMI.
- zauvažuj o nějakém vhodném DO. Ideál býval od Microsoftu, ten se už ale shání špatně.
- pokud chceš brouzdat i po netu, bude vhodné mít bezdrát klávesnici a myš (např. Logitech Wireless Touch Keyboard K400).

Z mojich zkušeností tě od toho odratím (zejména když píšeš, že si to necháš někde složit, tj. asi nemáš chuť či zkušenosti). Sestavit to není problém, ale nakonfigurovat si software, aby dělal přesně co měl už imho je. Já používal např. MediaPortal, protože XMBC jsem nikdy nenastavil k mé plné spokojenosti. Webové TV umí dnes i některé jednoúčelové MMC hračky, narozdíl od dnešních GPU mají i analogové výstupy obrazu (svideo, kompozit, komponent) pro tvůj projektor. Internet na TV jsem zkusil a s díky odmítl (zajímalo by mě, kolik lidí to vážně používá).

Resume: pro hračičky na hraní HTPC ideál. Pro laika (aby to vypadalo, dokázalo to ovládát i dítě/manželka/matka) je to blbé.
gallibob (171)|9.11.2011 20:03
presne tak PC u tv sem mel radu let(cca od roku 2001 tenkrat jeste pres s-video a na vypoukly TV:-))
a v domacnosti sem ho dokazal ovladat jen ja,me osobne to nikdy nevadilo,jenze pak prisla pritelkyne,zni se stala manzelka a furt jen nadavala ze si sama neumi nic pustit.Tak sem po dlouhem premisleni koupil MMC(sice asi to nejblbejsi na trhu Asus O!play HD2) a bylo po problemu,ted si umimi pustit od pisnicek pres filmy uplne vsechno a sama.A abych pravdu rekl tak i to ovladani pres DO je kty TV pohodlnejsi nez mys a klavesnice a hlavne se o to az na upgrade fm nemusim starat a to ze za vsechny penize...
9z9 (188)|9.11.2011 20:15
Tak ono jde samozřejmě i PC ovládat DO - zapnout/vypnout, zvolit hudbu, fotky, filmy ... klávesnice je třeba jednou za čas na vyskočené okno o aktualizaci windows a restartu :-D. Máme taneční podložku a i ta se dá "naimplementovat" např. do MediaPortalu. Vše chce ale hromadu času na nastudování, nastavení a vyzkoušení.

Když!! je vše uděláno dobře, tak to umí ovládat každý. Bohužel je tam ta podmínka.

PS: PC = vyšší pořizovací náklady, vyšší spotřeba (u nonAtomů násobně), vyšší hlučnost (zcela pasivní to nikdy neuděláš).
PS2: Ten Dell Inspiron 400 ZINO HD Black má starou grafiku, která nemá plnou podporu pro dekodování videíí - plno věcí ti potáhne jen procesor (kterej je taky slabej). Nebrat.
vivid.sk (11472)|9.11.2011 23:07
[quote=9z9;376879]vyšší hlučnost[/quote]

Vsetko ide, aj vyriesit hlucnost. Len treba trosku know how a budes mat tichsie PC ako akekolvek MMC s ventilatorom. Do MMC ti totiz nikto neda noctuu za 12 euro, ale setri sa aj na ventilatoroch.

PC moze byt z 3 metrov nepocutelne. Ale nieje to zadarmo.
bastlir (3245)|9.11.2011 23:38
[quote=9z9;376869]- disk nějaký EcoGreen s 5400ot. Je zcela zbytečné mít horký 7200ot. ...[/quote]

Rychlý disk nemusí znamenat horký. Je to o výběru. Já jsem to v jiném zařízení řešil přechodem z 3,5" na 2,5" kvůli menšímu zatížení zdroje, rychlejšímu rozběhu a tichému provozu a nakonec i kvůli lepší cirkulaci vzduchu okolo těla disku.
Jinak naprostý souhlas. Obecně já také nemám rád kočkopsy.
9z9 (188)|10.11.2011 06:55
[quote=vivid.sk;376912]Vsetko ide, aj vyriesit hlucnost. Len treba trosku know how a budes mat tichsie PC ako akekolvek MMC s ventilatorom. Do MMC ti totiz nikto neda noctuu za 12 euro, ale setri sa aj na ventilatoroch.

PC moze byt z 3 metrov nepocutelne. Ale nieje to zadarmo.[/quote]
Ehm, já jsem na tohle netopýr a když slyším PC z 0.5m, tak jej považuji za "hlučné". A chladiče za tisíce investuje do PC jen pár maniaků. I ta Noctua je ti k ničemu, když nemá kudy nasávat + aby byla tichá, musí mít kolem 500-600 ot. To už má ale dopad na výrazně nižší sací výkon.

Tiché řešení by mohlo existovat - Atom, ION, externí pasivní zdroj, 2,5" disk či SSD. Toto je ale krapet nákladnější řešení a ne každej do něj chce jít.

Máš pravdu, že plno MMC je zabitejch 5cm větráčkem na 3000ot. Proto jsem z WDčka vše vyjmul a nic mě při filmech neruší - až teda na větrák v plazmě, kterej slyším :( ).

(předpokládám, že se bavíme o picoATX či mATX v co nejmenším kejsu s málem místa. Pokud je řeč o middle toweru s místem pro 12cm větráčky, tak to už ztišit celkem jde :-) )
bastlir (3245)|10.11.2011 10:39
Ale proč, když si za pár babek můžu koupit tiché a specializované zařízení podle požadavků? Tohle všechno nemusím vůbec řešit a DO už vůbec ne.
goliash (19)|10.11.2011 17:59
Internet na TV jsem zkusil a s díky odmítl (zajímalo by mě, kolik lidí to vážně používá).
****
Tak tohle je třeba jedna věc, pro kterou bych chtěl právě HTPC. Zatím se všechny dosupné krabičky perou s archivy televizí přes webový prohlížeč. Další věc je youtube. Naše malá chce neustále pouštět nějaký písničky, takže u rodinného PC je tlačenice.
Pokud někdo ví o nějaké krabičce, která zvládne všechny běžně dostupné formáty, poradí si s externí BD mechanikou a zvládne Internet s flashplayerem, tak asi HTPC mít nemusím, ale zatím jsem takovou nenašel.

Dál mě docela láká i právě ta možnost ladit to a mít požnost v podstatě cokoli doinstalovat.
vivid.sk (11472)|10.11.2011 18:14
[quote=9z9;376926]Toto je ale krapet nákladnější řešení a ne každej do něj chce jít.
[/quote]
Ano, treba si uvedomit, ze tichy PC je drahy. Za kazdy jeden znizeny db sa plati velke prachy.
Ale dnes uz to ide nastastie aj lacnejsie. (Moj HTPC ma naprikad cez 4 roky a dnes by som vela veci riesil inac, kedze uz existuje vela novych rieseni).

Ako napriklad:
...taka doska s CPU dvojjadrom ZACATE E350/E450 s malym prikonom k tomu notebookovy zdroj + microPSU k tomu nejaky 32GB SSD, pripadne 2,5" HDD ulozeny "vo vzdusnom priestore" skrinky (nemam dobre skusenosti s gumickami ani v kvalitnych skriniach, koli prenosu rezonancii). K tomu jedna noctua na najnizsie mozne otacky (6db) koli aspon minimalnemu airflowu a si vybaveny.

Napriek tomu si myslim, ze pri takto extremne navrhnutych PC (ktore realne v praxi nepocut alebo pocut len v extremnom tichu) sa najdu casto extremisti (ano, aj ja som extremne nachylny na akykolvek hluk z PC), ktory tam budu hladat problemy.

A to, ze im z vedlajsej izby huci chladnicka s 42db alebo bzuci plazma (z ktorej ide agresivnejsi zvuk ako je zvuk ventilatora), pripadne LCD alebo sumia nekvalitne repro, brumi/vrci nad hlavou vyregulovana ziarovka, v zime sumia ventily radiatora, a dalsie ine hluky a ruchy bytu - tak to uz nevadi :D

Zadalsie pri posluchu muziky/filmu nikdy nie je extremne ticho. Takze netreba to prehanat.
9z9 (188)|10.11.2011 20:00
[quote=goliash][quote=9z9]Internet na TV jsem zkusil a s díky odmítl (zajímalo by mě, kolik lidí to vážně používá).[/quote]
Tak tohle je třeba jedna věc, pro kterou bych chtěl právě HTPC. Zatím se všechny dosupné krabičky perou s archivy televizí přes webový prohlížeč. Další věc je youtube. [/quote]
Např. můj WD viz. podpis Youtube zvládá v pohodě nativně.
KamilZ (10277)|10.11.2011 21:26
[quote=goliash;377043]Pokud někdo ví o nějaké krabičce, která zvládne všechny běžně dostupné formáty, poradí si s externí BD mechanikou a zvládne Internet s flashplayerem, tak asi HTPC mít nemusím, ale zatím jsem takovou nenašel.[/quote]
Největší problém bude asi s obecným flash. Ten se Ti na stránkách může poměrně měnit pod rukama a vyžadovat novou verzi playeru. Zatím mě napadá pouze xTreamer Ultra, což je vlastně PCčko, ale je už vychytané a máš to bez starostí. Jako jedinou nevýhodu jsem zatím zaznamenal nemožnost přehrát HD Audio, viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?p=376363&postcount=18
Pak možná Xtreamer Prodigy, ale u něj jsem nenašel, že by podporoval externí BR mechaniku. Zatím ještě není na trhu.

Ono kombinace bezproblémového flash a podpory usb host je docela hodně vražedná :-).
bastlir (3245)|11.11.2011 00:24
No já nevím, nevím. :-) Asi jsem ze staré školy, protože PC slyšet potřebuji. Když některý z ventilátorů (na procesoru, na grafice...) začne mít jiný zvuk, je to pro mě signál, že chlazená součástka je ohrožená. Pamatuji si, jak mi kdysi na Pentiu odešel ventilátor a PC se nejdřív začal sekat, než zdechnul. Když jsem přišel na to, že se jinak tichý ventilátor už netočí a vyměnil ho, stejně už ten procesor neměl takový výkon a někdy padal.
Pak je další otázkou, že vlastně k HTPC musím mít byť bezdrátovou klávesnici či myš, minimálně kvůli pohybu na netu. Neboli stejně další krámy na stole. Ale v tom případě tam už mohu mít rovnou noťase, ze kterého mohu několika způsoby exportovat video na TV. Nicméně si myslím, že přesto mnoho lidí podlehne různým "píár" recenzím jenom proto, aby se časem prokousali k témuž názoru.
Je však pravdou, že na TV je net prakticky nepoužitelný, i kdyby byly všechny videoportály otevřené. Na MMC je to jednodušší, přesto mě to po čase omrzelo. Všechno se časem okouká.
Když už, tak bych dnes po zkušenostech spíš přivítal nějakou bezdrátovou miniklávesnici s trackballem k TV.
interfernet422 (1575)|11.11.2011 08:28
[quote=bastlir;377113]No já nevím, nevím. :-) Asi jsem ze staré školy, protože PC slyšet potřebuji....
Když už, tak bych dnes po zkušenostech spíš přivítal nějakou bezdrátovou miniklávesnici s trackballem k TV.[/quote]
Slyšet PC opravdu nemusím. Když ho vypnu tak je v noci nádherné ticho.

O té klávesnici taky uvažuji, líbí se mi tahle, je i s laserovým ukazovátkem
bastlir (3245)|11.11.2011 10:59
[quote=interfernet422;377136]Slyšet PC opravdu nemusím. Když ho vypnu tak je v noci nádherné ticho.

O té klávesnici taky uvažuji, líbí se mi tahle, je i s laserovým ukazovátkem ......[/quote]

No člověče ta je nádherná! Jen jestli by šla se Samy.

Jinak ... hluk PC ani nevnímám (tak jako v autě), pokud všechny zvuky jsou takové, jaké mají být. :-)
ai (2993)|11.11.2011 15:24
tohleto tema se periodicky vraci a je to dilema i pro lidi , kteri tomu rozumi, natoz pro "general public" , porad se to neujalo jako "normalni pristup"

ja si taky myslim, ze PC patri jedinci, ktery je do toho ponoreny nekde u stolu, sam si ovlada to vozidlo PC, naviguje, obcas spravuje, ZALOHUJE, updatuje , popripade sleduje neco s druhym, interaktivne

radsi nejake dalsi levne PC do nejakeho vhodneho mista , i stare PC, nevyhazovat, vetsina clenu rodiny stejne jen brouzda netem, neni treba moc vykonu, kde si nekdo muze sednout a venovat se tomu, ja to mam udelano tak, ze tam je jen monitor, klavesnice, repraky, mys, vsechno ostatni je ve sklepe pod tim pres tyto kable : Amazon.com: Cables To Go 29635 Ultima 3-in-1 VGA Desktop Extension Cable (15 Feet, Charcoal): Electronics
takze je to i bez hluku
bastlir (3245)|11.11.2011 22:24
Dyť jo! Já si myslím, že HTPC je něco podobného, jako kdysi "vylétl" přehrávač na videodesky v dobách, kdy už byla známá technologie ukládání DV na pásku.

To ai: Popsal jsi to velmi přesně. Neumím si představit svoji manžu, jak ovládá HTPC. Ona už teď chce nějakou svoji primitivní TV do kuchyně, kterou by uměla ovládat. Předpokládám, že HTPC zapadne do dějin elektroniky, což už koneckonců dávno pochopili výrobci MMC.