Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

vhodný výstupní formát pro digitalizované video

agnus (22)|28.10.2011 10:42
Hodlám digitalizovat nahrávky z kazet systému Video 8 a HI8 prostřednictvím videokamery MiniDV s analogovým vstupem. Jaký mám zvolit výstupní formát - MPEG, DV?
bastlir (3245)|28.10.2011 11:08
Já to dělám do MPEG2. Jestli jsem Tě dobře pochopil, nahraješ VHS analogově na kameru? Neboli další ztráta kvality? Já jsem to kdysi dávno také dělal přes kameru (DV 8), ale nyní přímo prostřednictvím MMC do MPEG. Ale každý má jiné nároky, postup a prostředky.
Pytkin (7947)|28.10.2011 14:18
Ta kamera to do pc posle ako DV video.. Postrihas si to a skonvertuj podla toho, na com to chces pozerat... Ja by som v dnesnej dobe uz nedaval mpeg2 .. Radsej mpeg4 ..
Lukke (87)|13.12.2011 15:31
Tak jsem se dnes do toho také pustil... S-VHS rekordér propojený s-video kabelem do Canopus ADVC-300... Čili v Adobe Premiere (CS5) jdu nabírat video na disk v plný DV kvalitě, jako formát se kterým budu pracovat mám tedy:
PAL DV 720x576 (1,0940), 25fps, lower field first (nebo zde mám zvolit už rovnou progressive?!), 48000Hz audio.

Nastřihám video, přidám titulky a efekty... A teď je má otázka:

Jaký zvolit výstupní formát pro konverzi? Rád bych kódoval do nějakého moderního formátu a zapomněl už na prehistorický MPEG2, čili zřejmě H.264 mp4. A teď nastává problém - mělo by to být asi převedeno na progresivní video, ne? V budoucnu budou přehrávače uzpůsobeny jen na progresivní přehrávání (mobily, tablety, atd). Čili jsem nastavil de-interlace progressive output, a fps nastavil na hodnotu 50 (logicky jsem přemýšlel x2, třeba je to špatně). Jenže pokud zvolím velikost pixel acpect ratio na square pixel 1:1, už se mi změní velikost videa a pro stanovený 720x576 se udělají černé pruhy nahoře a dole... Nebo mám tedy změnit rozlišení videa na jiné? Výstupní hodnoty mám tedy zatím nastaveny takto:

MainConcept H.264 Video MP4
frame rate: 50
720x576 pixels
field order: None (Progressive)
Pixel aspect ratio: Square Pixels
Profile: Main
Level 3.1
VBR, 1 Pass, target bitrate 3Mbps, Maximum Bitrate 6Mbps
zvuk: Codec AAC stereo 48kHz, bitrate 192kbps

Díky moc za rady, rád bych to převedl pěkně a nezprasil to nějakou zbytečnou chybou, než dám ty stovky VHS na půdu...
ai (2993)|13.12.2011 19:17
ja tu nebudu fakt teoretizovat, ja se nechci porad opakovat, tedy jen co bych delal ja:

tedy berme v uvahu, ze to bude do H.264 pro video a treba AAC pro audio, nasadit aspect ratio =1 znamena zmenu rozmeru, tedy musis zmenit na 768x576 nebo 720x405 a prevod na 50p u videa, audio tam mas asi ok,
pak je vhodny export do H.264 s CQ, kde si to hlida kvalitu samo na 1pass, nikdo nevi jakou kvalitu ma tve video, ovsem to dneska editory nemaji k nastaveni, pouziva to x264 enkoder. VBR 1 pass neni celkem vhodne, 6 Mbit muze byt velmi malo, CBR take moc ne, protoze musis nasadit hodnotu na tve spicky a to taky ted nevis, a i pak mrhas mistama daty, VBR 2 pass uz je lepsi, ale zase strefujes se na prumer datoveho toku a enkoding je snad 2x delsi (2pass), jen pro info, DV video detailu vodopadu si vezme i 15000kbps i vic (extrem samozrejme) protoze tam je kazdy snimek naprosto jiny a neni co stlacovat moc.

ani Sony Vegasu bych to nenechal udelat, proste Avisynth a QTGMC , a je to free, zmena rozmeru Lanczos filtrem je taky lepsi nez Vegasuv vnitrni bilinear nebo bicubic (i kdyz tu to zase az takovou roli nehraje) navic
muzes tam strkat nejake odsumovaci filtry do skript, ale ja nikdy nezkousel, jakekoliv odstraneni sumu ti videu odstranuje prostorovost, vypada vic jako kreslene nez skutecne, ovsem pokud se to udela s citem urcite nejake filtry pomohou

furt tu strkam tuhle linku, http://www.unival.realservers.info/index.php?page=DVavi_into_mp4 , samozrejme enkoder muzes mit jiny , mozna MainConcept reference apod., taky snad nactou avisynth skript, mozna existuji jine cesty, treba After Effect ti udela solidni 50p z 50, kdo vi, nikdy jsem nezkousel. Normalni videoeditory nejsou na te urovni jako QTGMC bob deinterlacer, co ti muzu poradit je, ze

nekde uploaduj pul minuty DV videa to je asi 110MB a ja jen rychle prevedu do moznych reseni , Avisynth +QTGMC +CQ, nebo pouze ve Vegasu s 2pass, kde ten average , prumer hodnotu pro 2pass pouziju z toho CQ vysledku (velikost videa/cas)
Alf (888)|13.12.2011 20:09
[quote=Lukke;384453]...Nastřihám video, přidám titulky a efekty... A teď je má otázka:

Jaký zvolit výstupní formát pro konverzi? [/quote]
Pro archivaci PAL DV 720x576 (1,0940), 25fps, lower field first, 48000Hz audio, Smart Rendering.
Pro běžné prohlížení podle toho, co momentálně nejlíp vyhovuje...
Lukke (87)|29.12.2011 18:42
Super, díky moc, momentálně mám nagrabováno do DV formátu, nastříháno, upraveno a vyexportováno zpět do DV (samozřejmě bez rekomprese) v jednotlivých souborech. Zbývá už jen dávková konverze do výstupního formátu. Protože VHS záznam má artefakty na krajích, potřebuji video oříznout. Zajímá mě tedy, zda provést ořez a pak video nechat nakódovat do stále stejného rozlišení (768x576, čili zvětšit), nebo provést ořez a pak mít video např. 740x540, ale na původní hodnoty už video nezvětšovat? Jde mi o to, zda to zvláštní rozlišení (ne standardní) pak nebude dělat nějaké problémy. Jinak MP4 při 50fps jede parádně plynule!
ai (2993)|30.12.2011 00:57
Tim prevodem do H.264 a 50p, aspect ratio=1 vletis do budoucnosti a vpodstate se neohlizis zpet. Rozmer to ma jaky potrebujes, kazdy slusny prehravac musi zobrazit rozmer cokolivxcokoliv a dosadi cerne pruhy nahoru nebo na boky, aby zachoval aspect ratio, coz vpodstate dela i WDTV Live Plus a stoji mene nez $100. PC je jasna vec.

Pokud mas jakekoliv pochybnosti udelej mpeg2 na DVD , prokladane vpodstate, svet se nezbori.
Ale jak rikam, kdyz nekdo udela kvalitne a to 50p vidi to v playbacku, nevrati se. Pokud zvolis kompromis jako H.264 720x576 s DV aspect ratio jako u DVD , to jsou jakesi nedodelky podle me, i kdyz to neni problem enkodovat, MeGui ti aspect ratio nastavi.
Co se tyce toho orezu, orezal bych to a tedy zmenil rozmer, a to tak, aby proporce zustaly stejne ,priklad 4 radky dole orezat:

AviSource("D:\DV.avi")
QTGMC( Preset="Slow" )
Lanczos4Resize(720,540)
Crop(0,0,0,-4) #tedy video ma720x536

Pokud chces zachovat pomer stran doplnis to cernym pruhem:

AviSource("D:\DV.avi")
QTGMC( Preset="Slow" )
Lanczos4Resize(720,540)
Crop(0,0,0,-4)
AddBorders(0, 0, 0, 4)#a koncovy rozmer je porad 720x540 s 4 cernymi radkami dole, ale me by to vadilo

je to na tobe, ale my to bylo celkem jedno jaky to ma rozmer, snazil bych se mozna , aby rozmery v konci byly delitelne prinejmensim 8 nebo jeste lepe 16, kdyby byla sance, enkoderum by to mohlo lepe sedet.
Saxel (2279)|30.12.2011 09:27
Šel bych stejnou cestou, jakou popsal ai, tedy kvalitní BOB deinterlace (QTGMC), ořez rušivých okrajů z VHS, resize kvůli změně poměru stran pixelů na 1:1 a komprimace do h.264 pomocí x.264. Mám ověřeno, že výsledek je velmi uspokojivý. Experimentoval jsem i s "čištěním" videa pomocí funkce MDegrain2i2, ale to už chce trochu chápat skripty avisynthu (příklad zde).
Ještě k výslednému rozměru videa. Jelikož h.264 komprimuje po blocích 16x16 pixelů, bylo by optimální, kdyby oba rozměry byly dělitelné 16. To je ale při požadavku PAR 1:1 těžko realizovatelné (kromě rozměrů 768x576, 704x528, 640x480, atd.), pak je dobré aby aspoň jeden rozměr byl dělitený 16. V tvém případě by mohly být po ořezu vhodné rozměry 752x564, 720x540, atd.
ai (2993)|30.12.2011 16:37
Na tom Videohelp foru se pohybuje par jedincu, kde nekdy doporuci i primo filtry nebo v lepsim pripade i rozepisou skript pro Avisynth, pokud vlozis i kratkou ukazku toho VHS capture.