Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak se stáří videokamery projeví na kvalitě záznamu

Merlind (2)|11.10.2011 08:18
Zdravím, zajímalo by mě jaké máte zkušenosti s poklesem kvality záznamu s postupujícím věkem kamery. Koupil jsem si totiž použitou Sony HVR-Z1, kterou prodejce avizoval jako zakoupenou v roce 2009. Ke své hrůze jsem však až po koupi zjistil, že datum prodeje bylo již v roce 2006. A teď jsem na vážkách, zda mi vůbec kamera bude ještě dostatečně dlouho sloužit. Nemluvím o tom, že je samozřejmě nutné kameru nechat pravidelně vyčistit. Ale i při slušném zacházení si myslím, že musí kvalita záznamu časem slábnout. Ať již zanešením optiky nebo z jiného důvodu. Taky je jasné, že často používaná kamera se opotřebuje více než kamera užívaná svátečně. Ta má má dle počítadla najeto cca 250 hodin záznamu na pásek. Za názor dlouholetých expertů v téhle kategorii kamer bych byl velmi vděčný.
doppetrspetla (40)|11.10.2011 11:34
Životnost páskové mechaniky je cca 1500 - 3000h.
bastlir (3245)|11.10.2011 12:02
[quote=Merlind;371126]Zdravím, zajímalo by mě jaké máte zkušenosti s poklesem kvality záznamu s postupujícím věkem kamery. Koupil jsem si totiž použitou Sony HVR-Z1.........[/quote]

Koupě staršího zařízení, ve kterém se něco hýbe, je vždycky sázka do loterie. Nicméně Sony HVR-Z1 je digitální kamera, kde je jiný způsob (datový) záznamu, jak u analogového. Neboli ztráta "kvality" se může projevit jedině kostičkováním záznamu či dokonce výpadkem. Já mám Sony kameru už asi 15let, za tu dobu jsem ji 2X čistil čistící kazetou Hi8 a mimo čištění povrchu a optiky to je vše. A používám ji poměrně dost. Mimochodem Sony - Elvia zajišťuje kvalitní servis.
Merlind (2)|11.10.2011 13:59
Díky, pánové a Bastlirovi zvlášť za doporučení servisu. Vůbec, kdyby někdo chtěl z vlastní zkušenosti doporučit či naopak varovat před nějakým oblíbeným/neoblíbeným servisem, myslím, že by se ta informace hodila více lidem. Tedy pokud to nebude bohapustá reklama.
Pitomec (10211)|11.10.2011 14:08
[quote=Merlind;371126]Zdravím, zajímalo by mě jaké máte zkušenosti s poklesem kvality záznamu s postupujícím věkem kamery. Koupil jsem si totiž použitou Sony HVR-Z1, kterou prodejce avizoval jako zakoupenou v roce 2009. Ke své hrůze jsem však až po koupi zjistil, že datum prodeje bylo již v roce 2006. A teď jsem na vážkách, zda mi vůbec kamera bude ještě dostatečně dlouho sloužit. Nemluvím o tom, že je samozřejmě nutné kameru nechat pravidelně vyčistit. [COLOR=red]Ale i při slušném zacházení si myslím, že musí kvalita záznamu časem slábnout. Ať již zanešením optiky nebo z jiného důvodu.[/COLOR] Taky je jasné, že často používaná kamera se opotřebuje více než kamera užívaná svátečně. Ta má má dle počítadla najeto cca 250 hodin záznamu na pásek. Za názor dlouholetých expertů v téhle kategorii kamer bych byl velmi vděčný.[/quote]Kvalita záznamu je pořád stejná a optika vydechne snad úplně poslední, napřed jde do kytek - mimo baterku - ovládání na kameře (vymačkají se tlačítka), display, zkoroduje tišťák, záznam a nakonec optika. Jedině pokud je místo optiky víčko od jogurtu (=optika z umělé hmoty, typická pro spotřebky), tak se to na žebříčku umírání posune dopředu.
KrocanX (243)|11.10.2011 18:05
ja mam jen dobry zkusenosti s elviapro servisem. sice sou drahy jako prase - 1200kc/h bez DPH, ale vysledek za to stoji.
Vic nez na stari kamery bych koukal, kolik ma najeto. 250h je malinko.
bastlir (3245)|11.10.2011 23:19
Ačkoliv mám strach, abych to nezakřikl, za těch asi 15 let jsem neměl u Soňáka sebemenší závadu. S výměnou baterky se po čase samozřejmě počítá. A kdyby mně manža (nevím proč!) nepromačkla palcem display, který ale dál šlape, byla by kamera skoro jako nová. Je však pravda, že ji mám v pořádné brašně a chráním ji před náhlýma změnama teplot.
Fricoolinek2 (675)|13.10.2011 02:05
[quote=bastlir;371324]Ačkoliv mám strach, abych to nezakřikl, za těch asi 15 let jsem neměl u Soňáka sebemenší závadu. S výměnou baterky se po čase samozřejmě počítá. A kdyby mně manža (nevím proč!) nepromačkla palcem display, který ale dál šlape, byla by kamera skoro jako nová. Je však pravda, že ji mám v pořádné brašně a chráním ji před náhlýma změnama teplot.[/quote]

Co to je za model? :-O 15 let?!
bastlir (3245)|13.10.2011 17:09
[quote=Fricoolinek2;371516]Co to je za model? :-O 15 let?![/quote]

Sony TRV-310E
romana51 (355)|13.10.2011 17:49
bastlir - to je ještě 8 nebo Hi8 ? Já mám jednu z prvních D8 a ta je z r. 2000.
BEPE (539)|13.10.2011 18:46
Ta 310-tka (D8) je model z roku 1999, mám ji taky a řekl bych, že to byla jedna z velmi povedených spotřebek.
bastlir (3245)|14.10.2011 01:41
[quote=BEPE;371679]Ta 310-tka (D8) je model z roku 1999, mám ji taky a řekl bych, že to byla jedna z velmi povedených spotřebek.[/quote]

To tedy ano. Nezničitelná kamera! A musím říct, že dodnes nemohu najít kameru, která by v sobě združovala tolik funkcí jako tato. A mně kazeta vyhovuje. Kamera umí číst i analogové nahrávky, ale ukládá jen v DV. Jedinou tehdejší nevýhodou bylo to, že k nám dovážené kamery měly softwarově zablokované nahrávání z externího zdroje. Mám k ní mimo objektivů i originální přepínatený mikrofon, který může zoomovat podle optiky a je fakt, že i na dálku mohu nahrávat rozhovor dvou lidí.
mawerix (20)|14.10.2011 03:14
[quote=BEPE;371679]Ta 310-tka (D8) je model z roku 1999, mám ji taky a řekl bych, že to byla jedna z velmi povedených spotřebek.[/quote]

Mám ji taky a nedám na ní dopustit. Bohužel mi zlobí tlačítko Rec (špatný kontakt), takže někdy myslím že nahrávám a není tomu tak, ale to je po více než 10ti letech používání jedíná závadička ! Z důvodu natáčení ve větším rozlišení jsem letos přešel na HD ale pochybuju, že ta kamča vydrží to co vydržela tahle Sonka !
bastlir (3245)|14.10.2011 11:34
[quote=mawerix;371742]Mám ji taky a nedám na ní dopustit. Bohužel mi zlobí tlačítko Rec (špatný kontakt), takže někdy myslím že nahrávám a není tomu tak, ale to je po více než 10ti letech používání jedíná závadička ! Z důvodu natáčení ve větším rozlišení jsem letos přešel na HD ale pochybuju, že ta kamča vydrží to co vydržela tahle Sonka ![/quote]

Hmm, to je sice nepříjemné, dá se ale s tím žít. :-) Byla se mnou pomalu po celém světě a jediné co jsem za tu dobu udělal, vyčistil jsem občas optiku, páskovou dráhu a utřel z ní prach a koupil novou baterku. Jinak fakticky bez závadičky. :-)
A když na ní našroubuju objektivy či filtry, nemá to chybu.
romana51 (355)|14.10.2011 15:27
Souhlasím s tím že je to držák. Mám DCR-TR8100E, chtěl jsem vyloženě bez monitoru a se dvěma režimy: SP a LP. To TR7100 (kterou jsem výhodně prodal neměla). A myslím že to byla jedna z mála, kde se daly odblokovat vstupy. Šlape také bez problémů, ale dnes jsem rozmazlený HD 50p a tak se na LCD TV Full HD nedá na nahrávky koukat. Držím si proto ještě starou analogovou TV, kde je obraz dobrý a tím si mohu pouštět staré nahrávky.
Co mi na nové kamče (Panák SD700) výrazně chybí, je čb hledáček, který Sonka má a který je o 1000% lepší než barevný u Panáka. Blbé bylo ale to, že se baterky musí nabíjet přes kamču.
bastlir (3245)|14.10.2011 16:18
[quote=romana51;371839]Souhlasím s tím že je to držák. Mám DCR-TR8100E, chtěl jsem vyloženě bez monitoru a se dvěma režimy: SP a LP. To TR7100 (kterou jsem výhodně prodal neměla). A myslím že to byla jedna z mála, kde se daly odblokovat vstupy. Šlape také bez problémů, ale dnes jsem rozmazlený HD 50p a tak se na LCD TV Full HD nedá na nahrávky koukat. Držím si proto ještě starou analogovou TV, kde je obraz dobrý a tím si mohu pouštět staré nahrávky.
Co mi na nové kamče (Panák SD700) výrazně chybí, je čb hledáček, který Sonka má a který je o 1000% lepší než barevný u Panáka. Blbé bylo ale to, že se baterky musí nabíjet přes kamču.[/quote]

No já si už DCR-TR8100E nepamatuji, ale pokud to byla kamera DV, tak přeci nemohla mít při nahrávání LP. Nebo snad uměla nahrávat i v analogu? Tehdy pravda s tím odblokováním byly problémy. V Praze na Pankráci to jedna firma dělala, já jsem měl kliku, že jsem si ten sw sehnal.
Ačkoliv display při natáčení nepoužívám, pokud nemám kameru nad hlavou, nebo pokud jej neotočím k natáčenému, přesto si myslím, že je dobrý pro nouzové přehrávání i se zvukem. Měl jsem doma půjčeného Panasonica, u kterého se mi bohužel rozletěla páčka, ale ten měl barevný hledáček a přiznám se, že mně to vadilo.
Proč se nemůžeš na FHD TV dívat na HD záznam z kamery? Mám Sama teprve od června, z toho měsíc v servisu, takže jsem to ještě neměl možnost vyzkoušet.
romana51 (355)|14.10.2011 17:01
TR8100E je D8 a na kazetu Digital8 v SP nahrála 60 min., v LP 90 min. Kromě TBC má AD převodník takže nahrávky v 8 a Hi8 uměla vylepšit. Analog tedy uměla přehrát, nahrávala v digitálu.
Odblokování mi dělala fa. GIO Pha. DO měl tlačítka na nahrávání do kamči (z videorekordéru) schované pod plastem, musel jsem vyvrtat dírky.
Na FHD TV se nemohu dívat, protože ten obraz je ve srovnání s HD dost špatný. Na staré telce s uhlopříčkou 53 cm se to ztratí. Je to přece 720/576 pixelů.