Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pomoc s DVB-T

Connor (509)|3.10.2011 13:17
[quote=bastlir;369826]No není. Zesilovač - průchozí větev rozbočovače Teroz 101 (102) - výhybka - TV.[/quote]

Díky, rozbočovač Teroz 102 je ten co mám na půdě.
Pepino100 (45)|3.10.2011 15:33
[quote=t0ncek;369878]Zkusím využít tohoto tématu ať nezakládám další.

Koupil jsem si Panasonic GT30 a když dám naladit DVB-T, tak mi to najde všechny kanály až na ČT HD a Nova HD. Myslel jsem, že v menu je potřeba někde třeba zapnout, aby ladil i ty stanice, které vysílají v MPEG4, ale nic takového jsem nenašel.

Bydlím v rodiném domku kousek od Ostravy a pokud vím, tak tyto HD stanice tady normálně vysílají. Nevíte, kde by mohl být zakopaný pes?[/quote]

Pokud zjistíš kde je problém tak dej vědět. Já mám ST30 a stejný problém. Teda skoro. Mě to ty programy naladí ale sekají se.
Pitomec (10211)|3.10.2011 18:59
[quote=Connor;369824]No jo, ale co bys mi poradil vzhledem k problémům který s PC tunerem mám ty? Doteď by mě nenapadlo, že bych někdy potřeboval k anténě zesilovač... ale co s tím?[/quote]
Pokud si ten zesilovač můžeš půjčit (nebo tě těch pár stovek nezabije), tak není co řešit, ale jinak se bez změření parametrů signálů dost těžko něco na dálku radí. To už není jak v analogu, že když tam byl šum, tak to šlo vylepšit zesílením u antény, když duchy, tak volbou jiný antény atd. U digitálu ti příčinu ukáže jedině spektrák a samozřejmě i montér, který s ním umí dělat a víc co naměřený hodnoty znamenají.
Ivo Mašek (10205)|3.10.2011 19:00
[quote=t0ncek;369878]Zkusím využít tohoto tématu ať nezakládám další.

Koupil jsem si Panasonic GT30 a když dám naladit DVB-T, tak mi to najde všechny kanály až na ČT HD a Nova HD. Myslel jsem, že v menu je potřeba někde třeba zapnout, aby ladil i ty stanice, které vysílají v MPEG4, ale nic takového jsem nenašel.

Bydlím v rodiném domku kousek od Ostravy a pokud vím, tak tyto HD stanice tady normálně vysílají. Nevíte, kde by mohl být zakopaný pes?[/quote]
A opravdu jseš v dosahu vysílače a to tak, že nebudeš mít problém c výkonem vysílače pouze 0,81kW?
http://www.digitalnitelevize.cz/informace/dvb-t/vysilaci-sit-4.html
bastlir (3245)|3.10.2011 20:51
[quote=t0ncek;369878]Zkusím využít tohoto tématu ať nezakládám další.

Koupil jsem si Panasonic GT30 a když dám naladit DVB-T, tak mi to najde všechny kanály až na ČT HD a Nova HD. Myslel jsem, že v menu je potřeba někde třeba zapnout, aby ladil i ty stanice, které vysílají v MPEG4, ale nic takového jsem nenašel.

Bydlím v rodiném domku kousek od Ostravy a pokud vím, tak tyto HD stanice tady normálně vysílají. Nevíte, kde by mohl být zakopaný pes?[/quote]

Problém bude zřejmě podobný, jako v Praze. Jsou tam v podstatě tři vysílače. Ostrava, Ostrava-Máj, Slezská Ostrava. HD vysílání pravděpodobně bude z vysílače Ostrava-Máj na 63k, který má vysílací výkon 0.794kW, což je nic. Takže tady dost bude záviset na tom, kdo jak daleko od vysílače bydlí a opět na kvalitě a délce rozvodu. Neumím to na dálku odhadnout, ale než bez záruky úspěchu instalovat další anténu případně i se zesilovačem, řešil bych to raději satem s úspěchem zaručeným.
KamilZ (10277)|3.10.2011 21:20
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] je ještě o něco podrobnější mapka. Je docela zajímavé, jak se od sebe při stejném výkonu liší (hlavně ve východní části, Digizone je podstatně "opatrnější"). Myslel jsem, že polygony s pokrytím dodává poskytovatel služby O2 (Digizone je píše jako zdroj), takhle to vypadá, že digitalnitelevize.cz má svůj matematický model.
bastlir (3245)|3.10.2011 21:24
[quote=KamilZ;369962][odkaz, pro zobrazení se přihlaste] je ještě o něco podrobnější mapka. Je docela zajímavé, jak se od sebe při stejném výkonu liší (hlavně ve východní části, Digizone je podstatně "opatrnější"). Myslel jsem, že polygony s pokrytím dodává poskytovatel služby O2 (Digizone je píše jako zdroj), takhle to vypadá, že digitalnitelevize.cz má svůj matematický model.[/quote]

A koukám, že se údaje liší, byť málo, ve výkonu. :-)
Ivo Mašek (10205)|4.10.2011 07:10
Multiplex4 je pokusné vysílání a já si dovolím tvrdit, že je to mrtvý projekt, poplatný určité době, kdy se o DVB-T2 jen snilo. Koncepce DVB-T2 tento projekt pohřbí, nebude už k ničemu
bastlir (3245)|4.10.2011 12:31
[quote=Ivo Mašek;370027]Multiplex4 je pokusné vysílání a já si dovolím tvrdit, že je to mrtvý projekt, poplatný určité době, kdy se o DVB-T2 jen snilo. Koncepce DVB-T2 tento projekt pohřbí, nebude už k ničemu[/quote]

No já jsem si naivně myslel, že to přenesou na velké vysílače. Pro mě je nevysvětlitelné, proč HD vysílání je stále na malých vysílačích s malým výkonem.
Ivo Mašek (10205)|4.10.2011 13:03
Protože HD vysílání je sice možné i v DVB-T, ale mnohem více a lépe se uplatní v DVB-T2. A to samozřejmě bude provozováno z dosavadních "velkých" vysílačů
Představ si DVB-T jako rouru. Je to roura o malém průměru a tudíž tam můžeš nacpat jenom omezený počet dat. Pokud jich tam nacpeš víc, tak to zpomalíš a ve výsledku bude obraz i zvuk v hrozném stavu
DVB-T2 je mnohem širší roura, takže si budeš moci dovolit větší luxus, budeš těch dat moci pronést větší množství.
t0ncek (30)|4.10.2011 14:22
[quote=KamilZ;369962][odkaz, pro zobrazení se přihlaste] je ještě o něco podrobnější mapka. Je docela zajímavé, jak se od sebe při stejném výkonu liší (hlavně ve východní části, Digizone je podstatně "opatrnější"). Myslel jsem, že polygony s pokrytím dodává poskytovatel služby O2 (Digizone je píše jako zdroj), takhle to vypadá, že digitalnitelevize.cz má svůj matematický model.[/quote]

No tak podle téhle mapky jsem na kraji oblasti, kde by měl být signál ještě dostupný, ale zřejmě tomu tak není. Co se týče satelitu, tak mám TV s DVB-S tunerem, na střeše parabolu s konvertorem, takže by mi prý stačil pouze nějaký slučovač a mohl bych používat i tohle. Od konvertoru mám totiž kabel dotažený až k zásuvce, ale tam se dal připojit je jeden kabel (normální TV anténa), tak mi někde říkali, že můžu použít slučovač.

Předpokládám, že někde pod střechou sloučím ty dva kabely do jednoho a od slučovače už mi povede to TV zásuvky pouze jeden kabel, tam si to pak zásuvka zase rozdělí. Je to tak?
Scorpion7 (200)|4.10.2011 17:01
Teoreticky aj prakticky všetko je možné,ale len zlučovač stačiť nebude.Do Tv treba CAmodul/dekoder/+karta:skylink,alebo CS-link,a treba aj novu učastnícku zásuvku/pokial tam máš staru R+TV/zo Sat.výstupom.Potom sa to zluči dajme tomu pod strechou a jeden kabel ide dole až do učastníckej zásuvky.Potom poprepájaš s Tv.Otázka je či tá parabola je nadstavená na pozíciu Astra 23,5°E.
bastlir (3245)|4.10.2011 17:34
[quote=Ivo Mašek;370070]Protože HD vysílání je sice možné i v DVB-T, ale mnohem více a lépe se uplatní v DVB-T2. A to samozřejmě bude provozováno z dosavadních "velkých" vysílačů
Představ si DVB-T jako rouru. Je to roura o malém průměru a tudíž tam můžeš nacpat jenom omezený počet dat. Pokud jich tam nacpeš víc, tak to zpomalíš a ve výsledku bude obraz i zvuk v hrozném stavu
DVB-T2 je mnohem širší roura, takže si budeš moci dovolit větší luxus, budeš těch dat moci pronést větší množství.[/quote]

Ale to je celkem jasné, tak proč si to nezkoušejí v rámci výzkumáku a proč to pouští ven. Já jsem se sice na to vyprd, protože to mám na satu, jsou ale lidi, kteří se tím namlsali a kupovali na to antény.
Pitomec (10211)|4.10.2011 17:47
Antény se kupují na daný kmitočet a ten se může využít k jakémukoliv vysílání.
bastlir (3245)|4.10.2011 17:50
[quote=t0ncek;370075]No tak podle téhle mapky jsem na kraji oblasti, kde by měl být signál ještě dostupný, ale zřejmě tomu tak není. Co se týče satelitu, tak mám TV s DVB-S tunerem, na střeše parabolu s konvertorem, takže by mi prý stačil pouze nějaký slučovač a mohl bych používat i tohle. Od konvertoru mám totiž kabel dotažený až k zásuvce, ale tam se dal připojit je jeden kabel (normální TV anténa), tak mi někde říkali, že můžu použít slučovač.

Předpokládám, že někde pod střechou sloučím ty dva kabely do jednoho a od slučovače už mi povede to TV zásuvky pouze jeden kabel, tam si to pak zásuvka zase rozdělí. Je to tak?[/quote]

Jak psal Scorpion7 není to tak jednoduché. Normální terestrickou anténu bez zesilovače můžeš bez problémů sloučit s tou samou za použití běžného slučovače. Horší je to terestrická anténa a satelit, protoře do konvertoru po kabelu proudí "nějaké" napětí, které mj. přepíná polaritu konvertoru podle polarity kanálu (H/V). Popřípadě se prostřednictvím srejného kabelu točí i motor apod. Takže, musel bys zajít do specializované prodejny a říct, že chceš slučovač pro sat a terestriál a dolů zase příslušný rozbočovač, popřípadě přímo zásuvku. Pokud ale máš na střeše nějakou rezavou šedesátku (tím nemyslím sousedku, ale parabolu :-) ) natočenou na Astru 1 (19°), tak to chce ještě nějakou kačku a práci navíc.
bastlir (3245)|4.10.2011 17:52
[quote=Pitomec;370103]Antény se kupují na daný kmitočet a ten se může využít k jakémukoliv vysílání.[/quote]

To ano, pokud jsou oba vysílače stejným směrem. Prodávají však i antény selektivní.
Pitomec (10211)|4.10.2011 17:56
Je snad jedno jakým směrem je vysílač, prostě anténa se nasměruje dle signálu a pokud je příjem realizován z více směrů, tak se holt použije víc antén. Takto to bylo od nepaměti a bude i nadále.
bastlir (3245)|4.10.2011 18:03
[quote=Pitomec;370107]Je snad jedno jakým směrem je vysílač, prostě anténa se nasměruje dle signálu a pokud je příjem realizován z více směrů, tak se holt použije víc antén. Takto to bylo od nepaměti a bude i nadále.[/quote]

Samozřejmě. :-) Pak jsem asi špatně pochopil na co jsi reagoval.
Pitomec (10211)|4.10.2011 18:44
Na toto: "jsou ale lidi, kteří se tím namlsali a kupovali na to antény"
bastlir (3245)|4.10.2011 23:25
[quote=Pitomec;370116]Na toto: "jsou ale lidi, kteří se tím namlsali a kupovali na to antény"[/quote]

Myslel jsem to tak, pokud např. bydlíš někde v Michli (v Praze), tak zhruba bydlíš na jednom rohu trojůhelníku. Takže pokud máš jen jednu anténu, musíš ji otočit tam či onam. Navíc Žižkov je V a Olšanská H. Tak jak bys to řešil? Teď nepočítám satelit.
t0ncek (30)|5.10.2011 09:57
[quote=bastlir;370104]Jak psal Scorpion7 není to tak jednoduché. Normální terestrickou anténu bez zesilovače můžeš bez problémů sloučit s tou samou za použití běžného slučovače. Horší je to terestrická anténa a satelit, protoře do konvertoru po kabelu proudí "nějaké" napětí, které mj. přepíná polaritu konvertoru podle polarity kanálu (H/V). Popřípadě se prostřednictvím srejného kabelu točí i motor apod. Takže, musel bys zajít do specializované prodejny a říct, že chceš slučovač pro sat a terestriál a dolů zase příslušný rozbočovač, popřípadě přímo zásuvku. Pokud ale máš na střeše nějakou rezavou šedesátku (tím nemyslím sousedku, ale parabolu :-) ) natočenou na Astru 1 (19°), tak to chce ještě nějakou kačku a práci navíc.[/quote]

Teda, tak do toho se určitě nebudu pouštět na vlastní pěst. Pokud bych se do něčeho takového pouštěl, tak bych to asi přenechal odborníkovi, protože tak do toho zase nevidím. Abych nepostříhal kabely, sloučil je a pak nefungovalo nic, to mi za to nestojí :-D
bastlir (3245)|5.10.2011 11:15
[quote=t0ncek;370201]Teda, tak do toho se určitě nebudu pouštět na vlastní pěst. Pokud bych se do něčeho takového pouštěl, tak bych to asi přenechal odborníkovi, protože tak do toho zase nevidím. Abych nepostříhal kabely, sloučil je a pak nefungovalo nic, to mi za to nestojí :-D[/quote]

Ono to ve skutečnosti není nic složitého. Ale já nakonec bych to také raději vedl samostatně, tedy terestriál i satelit po svém kabelu.
t0ncek (30)|5.10.2011 12:20
[quote=bastlir;370205]Ono to ve skutečnosti není nic složitého. Ale já nakonec bych to také raději vedl samostatně, tedy terestriál i satelit po svém kabelu.[/quote]

No tak to mám až k zásuvce v obyváku. Kde mám tyto zásuvky: http://www.vypinac.cz/index.php?url=vypinace-a-zasuvky/unica-colors-hra-barev/prehled-vyrobku/zasuvky&reference=MGU3.456.18

Bohužel, tam je místo pouze pro jeden kabel, tak mi v nějakém obchodě řekli, že je třeba slučovač a ta zásuvka si to pak zase sama přebere. Proto jsem kabel k satelitu u zásuvky odstřil, protože by se mi tam schovat stejně nevešel. Jinak jsem taky chtěl samostatný kabel, ani jsem nevěděl, že to vůbec lze řešit jedním kabelem.
Pitomec (10211)|5.10.2011 15:48
[quote=bastlir;370173]Myslel jsem to tak, pokud např. bydlíš někde v Michli (v Praze), tak zhruba bydlíš na jednom rohu trojůhelníku. Takže pokud máš jen jednu anténu, musíš ji otočit tam či onam. Navíc Žižkov je V a Olšanská H. Tak jak bys to řešil? Teď nepočítám satelit.[/quote]Já bych to zcela jistě řešil nákupem další antény a sloučením signálů.
Pitomec (10211)|5.10.2011 15:51
[quote=t0ncek;370212]No tak to mám až k zásuvce v obyváku. Kde mám tyto zásuvky: http://www.vypinac.cz/index.php?url=vypinace-a-zasuvky/unica-colors-hra-barev/prehled-vyrobku/zasuvky&reference=MGU3.456.18

Bohužel, tam je místo pouze pro jeden kabel, tak mi v nějakém obchodě řekli, že je třeba slučovač a ta zásuvka si to pak zase sama přebere. Proto jsem kabel k satelitu u zásuvky odstřil, protože by se mi tam schovat stejně nevešel. Jinak jsem taky chtěl samostatný kabel, ani jsem nevěděl, že to vůbec lze řešit jedním kabelem.[/quote]Co to je proboha za humus-zásuvky??? :eek: Satelit má zásadně F konektor a ne IEC! Za takový zásuvky bych výrobce poslal rovnou ke zdi :(( A navíc průchozí zásuvka na satelit je leda někam do paneláku pro jednokabelový rozvod, u individuálky to nemá co pohledávat.
bastlir (3245)|5.10.2011 19:23
[quote=Pitomec;370227]Já bych to zcela jistě řešil nákupem další antény a sloučením signálů.[/quote]

No vždyť ano. Ale stejně je to nejistá investice, protože vysílací výkon 64k (a možní i ostatních HD vysílačů) je podle toho, jak se kdo vyspí a náhodou se někde opře o knoflík od vysílače.
bastlir (3245)|5.10.2011 19:30
[quote=Pitomec;370228]Co to je proboha za humus-zásuvky??? :eek: Satelit má zásadně F konektor a ne IEC! Za takový zásuvky bych výrobce poslal rovnou ke zdi :(( A navíc průchozí zásuvka na satelit je leda někam do paneláku pro jednokabelový rozvod, u individuálky to nemá co pohledávat.[/quote]

Já si myslím, že to jsou původní zásuvky od STA. Já Ti ale nevím, jestli nejsem natvrdlej, ale já vůbec nechápu, v čem je problém. Proč on chce narvat nový kabel do stávajícího rozvoru. Pokud majitel domu nemá námitky, shodím od satelitu dolů kabel nový a buď ho protáhnu rámem okna, nebo (jako já) dlouhým vidiákem provrtám zeď/panel a protáhnu to tudyma přímo k TV. To pavažuji za nejrychlejší, nejjednodušší a i nejlevnější.
Pitomec (10211)|5.10.2011 19:50
[quote=bastlir;370272]No vždyť ano. Ale stejně je to nejistá investice, protože vysílací výkon 64k (a možní i ostatních HD vysílačů) je podle toho, jak se kdo vyspí a náhodou se někde opře o knoflík od vysílače.[/quote]Investice do všeho je vždy nejistá, dneska to vysílá, zítra nic nebo se přeladí frekvence a anténa (zesilovač, slučovač apod.) už nevyhovuje. Ale tak to holt u pozemního příjmu je.
Pitomec (10211)|5.10.2011 19:56
[quote=bastlir;370276]Já si myslím, že to jsou původní zásuvky od STA. Já Ti ale nevím, jestli nejsem natvrdlej, ale já vůbec nechápu, v čem je problém. Proč on chce narvat nový kabel do stávajícího rozvoru. Pokud majitel domu nemá námitky, shodím od satelitu dolů kabel nový a buď ho protáhnu rámem okna, nebo (jako já) dlouhým vidiákem provrtám zeď/panel a protáhnu to tudyma přímo k TV. To pavažuji za nejrychlejší, nejjednodušší a i nejlevnější.[/quote]To nejsou zásuvky, ale zgarby, jenž mají SAT připojení na IEC a úplně jim chybí výstup na rádio. Klasická zásuvka je TV/R/SAT a vypadá takto:

bastlir (3245)|5.10.2011 20:05
[quote=Pitomec;370287]To nejsou zásuvky, ale zgarby, .......[/quote]

Nojo, člověče máš pravdu. Zvětšil jsem si obrázek a nevěřil. Zajímalo by mě, co je uvnitř. Spíš mě napadá, jestli to není klasická účastnická IEC zásuvka, jen na to přišroubovali štít z jiného typu. Je to ale pakárna.
Scorpion7 (200)|5.10.2011 22:07
Zajímalo by mě, co je uvnitř.

Otvor si pdf v tom obrázku a uvidíš čo je vo vnutri.
bastlir (3245)|6.10.2011 00:26
[quote=Scorpion7;370323]Zajímalo by mě, co je uvnitř.

Otvor si pdf v tom obrázku a uvidíš čo je vo vnutri.[/quote]

Tam je vidět houbeles. Zajímá mě způsob rozbočení.
sonny360 (99)|29.11.2011 08:20
Zdravím všechny, měl bych jen malej dotaz, když připojim STB k TV kvůli možnosti nahrávat pořady na USB, ale TV má již vestavěn digitální tuner, nebude se to třeba nějak hádat? Aby tam nebyl nějaký problém, díky za rady.
KamilZ (10277)|29.11.2011 20:36
Hádat se to nebude (anténu připojíš k STB do IN a pak z STB OUT do TV, nebo použiješ rozbočovač), ale moc nerozumím, na co chceš nahrávat. Na HDD/flash připojený přes USB k STB?
sonny360 (99)|29.11.2011 21:47
Díky za info, a ano, je to jak píšeš, na flashku přes USB v STB
KamilZ (10277)|29.11.2011 22:09
Tak to pak ještě i propoj STB s TV přes HDMI.
sonny360 (99)|29.11.2011 22:19
bude to muset stačit jen přes SCART...
bastlir (3245)|30.11.2011 02:27
[quote=sonny360;381024]Zdravím všechny, měl bych jen malej dotaz, když připojim STB k TV kvůli možnosti nahrávat pořady na USB, ale TV má již vestavěn digitální tuner, nebude se to třeba nějak hádat? Aby tam nebyl nějaký problém, díky za rady.[/quote]

Dodám ještě maličkost. Budeš-li si kupovat rozbočovač, budeš mít na výběr: s f-konektory a s IEC konektory. Doporučuji ti koupit s F-konektory, protože tam prakticky nehrozí poruchy z rozpadlého či nedokonalého kontaktu. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Když otočíš slučovač, je z něj rozbočovač apod. Tedy předpokládám, že nemáš v anténě zesilovač. To bys musel ještě před rozbočovač vřadit výhybku.
Do TV a do STB bych rozhodně dal konektory: http://www.alza.cz/sroubovaci-konektor-zakonceny-iec-male-d106806.htm
Jenom ne ty plastové. Vyplatí se to. :-)
sonny360 (99)|30.11.2011 07:41
OK, díky za radu :-)