Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: „značková“ elektronika

Jiří Piškula (30)|5.8.2011 11:58
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


„Značková“ elektronikaUž léta se velká většina elektroniky vyrábí v Číně. V jiných zemích (včetně ČR) se případně montují finální výrobky z různých komponentů. Ze stejné výrobní linky tak často odchází na trh produkty hned několika značek světových jmen. Mnohdy tedy již neplatí, že by se výrobky jednotlivých značek nějak zásadně lišily, co do technologií použitých při jejich výrobě a kompletaci. Rozdíly však mohou být v testování a kontrole kvality před distribucí do obchodů, v SW vybavení a následné podpoře, v poskytovaném servisu a záruce či v dalších detailech.

  • V čem se podle vás v dnešním globalizovaném světě od sebe zásadně odlišují známé značky spotřební elektroniky?
  • Máte své oblíbené značky, které jsou podle vás lepší, než ty ostatní? Jaké to jsou?

Napište nám své názory, zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
StD (8612)|5.8.2011 13:06
[quote=Jiří Piškula;360641][COLOR="Sienna"]...Už léta se velká většina elektroniky vyrábí v Číně...[/COLOR][/quote]

To je přesně ta zásadní a strategická chyba, na kterou celý zbytek světa jednou dojede. Absolutní chudobou většiny obyvatelstva. A o ostatním je škoda slov diskutovat. Dokud platila technologická embarga COCOM, byl ve světě klid a pořádek.
Ivo Mašek (10205)|5.8.2011 13:49
Pračka sem určitě nepatří, ale já bych to na ní demonstroval, protože mám známého servisáka v onom oboru.
Jediná značka, která se vyrábí v Evropě a je cenově přijatelná, je slovinská Gorenje. jediné, co slovinci dováží z ČLR je čerpadlo. Také šlo po dvou dnech od nákupu (letos na jaře) na výměnu (čerpadlo) - přestalo fungovat.
Dle servisáka i značkové pračky s dobrým zvukem (mimo amerických praček - tam tak hloupí nejsou - to ovšem antiameričané ve své zlobě nechápou a nepochopí) se, ty levnější, vyrábí z dílů z ČLR (a mnohdy i v ČLR), pouze ta nejdražší sorta se vyrábí v Evropě v mateřských firmách.
Stejné to bude i s elektronikou.
Díky odlivu práce, především do levné ČLR (pročpak asi levné, že?) zdejší lidé přichází o práci a zároveň si kupují šunty. Multi-kulti a humanismus nás evropany úplně zničí.
V USA a v Kanadě (ostatně i v Jižní Americe) jsou chytří a mají mozek na správném místě. jen pár produktů se vyrábí v ČLR, valná většina stále na americkém kontinentě. A mají tam zavedený hezký zvyk. Pro dovozové zboží jsou vysoká cla, ovšem dávají na výběr: pokud výrobci mimo USA vadí vysoká cla, má možnost v USA postavit filiálku, díky tomu zaměstná další hafo severoameričanů, kvalita musí samozřejmě být na vysoké úrovni (jinak konkurenčně neobstojí) a neplatí logicky žádné clo. Oboustranně výhodné. Ovšem to evropští, očima zarudlí antiamerikanisté nevidí - protože to jsou hlupáci bez mozku.
Ve Velké Británii to, tuším, funguje obdobně, jako na americkém kontinentě. jenže britové jsou myšlením blíže k té americe, než k Evropě za kanálem. No, také mají rozum.
sumida (0)|5.8.2011 15:01
1. Souhlasím s tím, že velké značky se od sebe v dané třídě parametry až tak moc neliší. Rovněž řízení kvality je u nich nastaveno přibližně stejně. Je tu však jeden parametr který nikdo z nich neuvádí - myslím tím střední dobu života výrobku, jak funkční tak i v morálním zastarávání. Je nabíledni, že výrobci nemají zájem na tom, aby se jejich výrobek vyznačoval příliš dlouhou dobou života - co by tak potom vyráběli...? S tím souvisí i módní energetické třídy chladniček, praček a kdoví čeho ještě...Tím mohou nalákat určitou část uživatelů kteří ani neví jeké množství eergie skutečně spotřebuje jejich chladnička a tím i návratnost jejich investice je pro ně neznámá....Ona je totiž metodika stanovení třídy toho kterého výrobku dost zamotaná a kdoví zda ji rozumí třeba úředníci z Bruselu, o ekologických aktivistech ani nemluvě.
Pokud se týká výrobních linek které produkují více značek, nejedná se o nic nového. Z vlastní zkušenosti vím, že na př. továrna v Norimberku dnes již zaniklé firmy AEG již v osmdesátých létech minulého století vyráběla též pro společnost Elektrolux, že mikrovlnky AEG a Thomson byly z jedné továrny ve Francii atd...
2. Co se týká mých dobrých zkušeností, pak je to jednoznačně Panasonic a také AEG. Skutečný původ těchto výrobků je mi však neznámý.
anglcam (223)|5.8.2011 15:55
Hlupak jste vy pane MAsek.To co tu pejete za evangelium na adresu Ameriky ci dokonce a to se musim opravdu zasmat na adresu Velke Britanie je jen snuska absolutnich nesmyslu ktere jste si ve svem amerikanofilnim zpusobu mysleni vydedukoval do nesmyslu docela obludnich rozmeru.
Vsichni vime ze Cina je nejvetsi veritel Spojenych statu.Asi ekonomiku moc nesledujete ponevadz byste zjistil ze Cina je dnes prave nejvetsim dovozcem do USA a to vcetne puvodne americkych znacek jak co se komponent tyce tak i celych vyrobku.A to jak v pocitacovem tak automobilovem prumyslu tak i prumyslu jakekoliv domaci elektroniky.Funguje to velice jednoduse.Cina diky sve nulove socialni politice a rezimu drzi naklady na lidskou praci na nejnizsich hodnotach a tim se stava cenove zajimavym vyrobcem.Ktery toto vse doveze do konzumni Ameriky a tim jak bohatne si zase nakupuje dluhopisy USA kteraz timto ziskava prostredky na sve bujare socialni vydobytky a zbrojeni.Stjen je to i v Evrope.Je to dabelsky a dokonaly plan.
Verte nebo ne ty cla jsou mezi obema staty na takove urovni ktera je schopna tento vztah udrzet po dlouhou dobu.Pitomec ma pravdu tohle nas jednou bude stat krk ale to i USA a hlavne Velkou Britanii kde jsem pracoval po dobu 7 let a mohu vam tu napsat cely elaborat na tema masivniho exodu obuvnickeho a textilniho prumyslu.Mohu vam referovat o prazdnych Byznys parcich kde jeste pred 20 lety jezdily do prace desetitisice lidi.Mohu Vam tu psat o skupovani potravinarskych gigantu cizim kapitalem z Indie atd atd.
Velka Britanie je dnes diky sve rozhazovacne politice soudruhu Blaira a Browna takrka nejzadluzenejsi evropskou neeurovou zemi a to co hrozi Italii a Recku apod ji uz davno postihlo akorat se to Raitingove agentury jeste neodvazily rici ponevadz tohle by uz bylo zrale tak na treti svetovou valku.Nezamestnanost tam roste a firmy krachuji jedna vedle druhe.Ono kdyz je ten vas americky a potazmo britsky system zalozeny na kreditnich kartach, uverech a stedremu rozhazovani socialnich vydobytku tak to vzdy skonci pruserem.Vim jak se tam dnes hleda tezko prace.A bude hur.Dnes uz tam nic neni britske.I vyrobci luxusnich hifi systemu z UK se uz davno sdruzili anebo to prodali.
Jinak je pravda ze ja jsem patriot a prave na kvalitni puvodni vyrobu veskerych komponent si potrpim a proto mam v koupelne pracku MIele.Ponevadz bud si koupite pracku anebo Miele.
geronimoh (2327)|5.8.2011 17:57
[quote=Jiří Piškula;360641]
V čem se podle vás v dnešním globalizovaném světě od sebe zásadně odlišují známé značky spotřební elektroniky?[/quote]

Odlišují se čím dál tím méně, což je na škodu věci. Nejhorší je krátká životnost jejich produktů. Přeci jen se ale ještě odlišují a je stojí za to vybrat tu správnou "značku".


[quote=Jiří Piškula;360641]
Máte své oblíbené značky, které jsou podle vás lepší, než ty ostatní? Jaké to jsou?
[/quote]

Jistě a hodně. Např. Panasonic, Toshiba, Pioneer, Harman Kardon, Onkyo, Bowers&Wilkins, JBL atd.


PS : Když už tu padlo, že se v Evropě kromě Gorenje nevyrábí žádné pračky, tak v Itálii byla jedna velká fabrika, ve které se vyrábělo okolo 30 různých značek (vše na jedno kopyto), včetně dříve uznávané "Philco".
Co se týká dávat za vzor USA, to se podle mě nepovedlo, protože právě USA tuším za éry Reagana začalo se stěhováním výroby do Číny a jiných zemí s levnou pracovní silou a v USA se dnes vyrábí vesměs jen zbraně a automobily. No a pračka, co jsme měli na bytě v USA s velkým šnekem uprostřed, co namotával prádlo, možná byla vyrobena v USA, to nevím, měla značku Whirpool.
JoroKw (8)|5.8.2011 18:34
[quote=anglcam;360668]...na kvalitni puvodni vyrobu veskerych komponent si potrpim a proto mam v koupelne pracku MIele. Ponevadz bud si koupite pracku anebo Miele.[/quote]

BTW: není to náhodou slogan tohoto výrobce? :-)

Jinak jste typickým zastáncem jakž-takž odůvodněné "značkovosti". Ale cena za tuto "old-school" kvalitu, přičemž nikde není psáno, že Miele VŽDY vydrží více než výrobek jiné značky, je poměrně značná. Miele se prodává za 2x ceny relativně kvalitního středního pračkového proudu. Pak je otázka, jestli mít Miele a 20 let a jednou za 5 let jí udržovat (semotamo těsnění bubnu, možná nové topné tělěso, možná pumpa), nebo ve stejném období mít dva jiné modely. Jako většina lidí volím tu druhou cestu... auto, i když jezdí dobře, mě po 4-5 letech nudí a kupuji nové (i když s nostalgii vzpomínám na některé modely).
JoroKw (8)|5.8.2011 18:57
Většina lidí se NEDOKÁŽE fundovaně rozhodnout a často se v této situaci opírá o značky. Byli spokojení s televizorem Sony, pak často koupí hifi stejné značky (i když je stěží průměrné). Lidé taky chtějí být IN, a i tady jim pomahají značky. Když motorka, tak nějaká Yamaha protože "R1 jede-jak-peklo", když auto tak "Octa - je to takový příbuzný Audi - německá kvalita", receiver tak Harman-Kardon "páč nedělají šmejdy, se ví"...

U drahých výrobku stojí výrobci zato vložit úsilí do kvality a inovací ale střední proud je "prašť jako uhoď" zejména u výrobců, kteří dělají všechno (Philips, Sony, Samsung, LG).

Výjímkou jsou firmy, které se na určitou oblast specializují, ti jsou jakž takž zárukou solidní kvality bez zbytečného risku, že koupíte šmejd (i když prů.er se stáva i nejpovolanějším).
anglcam (223)|5.8.2011 22:08
to Jorokw

tady nejde jen o to co se pise apod.Tady jde o vseiobecne testy apod.U pracek je nepriklad velky problem ktary praktixky nikdo nevyresil jako machani.Kvalitni vymachani pradla bez toho aniz by vam tam zustalo zrnko prasku.Miele to vyresilo nejslip ale ne stale na vybornou.Ale nejlip.Je toho vic proc jsem tuto znacku volil.Tohle neni auto ktere bych za pet let vymenil.
Ivo Mašek (10205)|6.8.2011 07:45
http://www.automotorevue.cz/rubriky/auto/predstavujeme/zahranicni-vyrobci-rozsiruji-vyrobu-v-usa_30961.html
... a takhle to je se vším. protože většina lidí už přišla na to, že kvalita z lidové Číny je ....... prostě příšerná, a tudíž jen pro někoho (vesměs pro nás). Naposledy to poznala firma Mattel, která si celá desetiletí budoval jméno a zvuk a po převedení části výroby do ČLR přišlo velké rozčarování. Celé serie hraček se musely vracet, protože to byly aušusy a zvuk firmy byl velmi poškozen. (důvěra se lehce ztratí, ale těžko dobývá zpět).
No ale to se některým "úžeji" vidícím horko těžko vysvětlí.
Na tohle jednou evropani těžce dojedou. Musí, je to logické, nemine je to. Na vlastním kontinentě budou na návštěvě a navíc budou kupovat šmejdy z východu. když na to vůbec budou mít. Protože už teď je pro mnoho lidí v Evropě problém sehnat práci. Samozřejmě - když se jim práce přestěhovala daleko na východ. A asi bude hůř. V konečném závěru se to vše obrátí proti vychvalovaným globalistům. A také proti podnikatelům, kteří vidí krátkozrace a v touze po větším mamonu můžou v konečné fázi o vše přijít. Inu - kdo chce kam, ........
Neregistrovaný (0)|6.8.2011 08:57
Já bych určitě neřekl, že by to tím, že to začali montovat v Číně. Tam byl spíše problém v tom, že si nepohlídali výrobu a s tím spojené další věci. Souhlasím s tím, že to určitě není ideální stav, že se všechno vyrábí v Číně, ale kvalitu výroby bych rozhodně nepodceňoval, spíše naopak.
StD (8612)|6.8.2011 09:04
[quote=Neregistrovaný;360745]...není ideální stav, že se všechno vyrábí v Číně, ale kvalitu výroby bych rozhodně nepodceňoval, spíše naopak.[/quote]

Hmm, jako třeba používání nepovolených chemických látek, využívání práce dětí, nepovolené kopírování patentovaných výrobků, výroba elektrotechnických výrobků tzv. "na koleně" v děsivých podmínkách (viděno na vlastní oči) atd. atd... opravdu, ale opravdu to nepodceňuji. A o tom možném "dozoru nad výrobou" - no tak to už je jen pro pobavení. Dozor lze dělat jen tam, kde tě komunisté pustí. To je jak jednocestný ventil... :-E
Neregistrovaný (0)|6.8.2011 09:21
Je vidět, že o tom absolutně nic nevíte. Jeden můj vzdálený známý tam měl pranajmutou menší fabriku, nevypadala třeba úplně nejlépe, ale mohl by si tam dohlížet nad výrobou zcela bez problémů. Ano, v některých fabrikách pracují i děti, ale stále si myslím, že je to lepší než hladovět. Například kvůli dalšímu snižování nákladů se výroba začne přesouvat i do Afriky.
StD (8612)|6.8.2011 09:30
[quote=Neregistrovaný;360747]Je vidět, že o tom absolutně nic nevíte...[/quote]
Pěkná demagogie. Určitě jsem 13 let pracoval v zahraničním obchodě zřejmě se šátkem na očích...

A když už se bavíme o elektronice - klíčové jsou základní součástky. Na těch je založeno vše - každý takový používá tento nejporuchovější čínský sortiment, kterým jsou napájecí zdroje a kondensátory. Oprava je obvykle dražší než celý výrobek, takže to vede k neskutečnému plýtvání, přestože si dodavatelé mnou ruce nad neustálými zisky...
Ivo Mašek (10205)|6.8.2011 09:54
[quote]
Evropany by zájem Číny a její ochota pomáhat Evropě mohly těšit. Jenže Čína je problematický partner. Svědčí o tom zkušenosti z Afriky, kde se země stala nejdynamičtějším investorem, především pokud jde o investice do využití přírodních zdrojů. Čína, investující převážně přes státní fondy a firmy, si však z Afriky buduje i odbytiště pro své zboží a v neposlední řadě ji kontinent zajímá jako zásobárna levné pracovní síly, až ta čínská začne být příliš drahá.
Čína ve svém zájmu tlumí také demokratický pokrok afrických zemí, protože jí zkorumpované diktátorské režimy vyhovují. Neváhala dokonce ostentativně pozvat súdánského prezidenta Umara Bašíra – stíhaného za válečné zločiny mezinárodním tribunálem – na oficiální návštěvu, a to v době, kdy čínský premiér pobýval v Británii a Německu. A to je jen jeden z mnoha příkladů.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová varovala před několika dny Afričany před „nový kolonialismem“, tentokrát čínským. Toto varování však platí i pro Evropu. V mnoha ohledech je to už dnes Čína, kdo diktuje podmínky, zatím jen obchodní. Případ Maďarska, kde byly při návštěvě čínského premiéra zcela zakázány demonstrace, protože si to Peking nepřál (naopak si pro záběry televizních kamer přivezl „své Číňany“, nadšeně mávající vlajkami), je jednou z prvních výstrah, že po diktování obchodních podmínek může přijít i něco horšího.
[/quote]
[quote]
Evropská unie by proto měla udělat vše proto, aby si „řeckou krizi“ vyřešila sama, případně ve spolupráci se zeměmi svého civilizačního okruhu, do kterého Čína prostě nepatří.
Ve chvíli, kdy se vyspělé evropské technologie a kvalitní špičkové zboží, jež si Číňané v posledních letech zamilovali, budou vyrábět v Číňany vlastněných a pak do Číny odstěhovaných továrnách, nastane nová fáze evropské civilizace. Fáze, v níž se Evropa bude nucena přibližovat diktátorské Číně, s tím nejtvrdším kapitalismem bez přívlastků, který v Evropě existoval naposledy před sto padesáti lety.
[/quote]
Jak říkám, Evropa na tu milovanou lidovou, totalitním socialismem protkanou Čínu krutě doplatí, velmi krutě., pokud se dál bude bratříčkovat, pokud bude krátkozraká. Američané už jedou jinou cestou - jenže to se u nás blbě říká, respektivě se to nechce slyšet.

A to minimálně jednou týdně vychází varování inspekce (jak naší, tak i zahraničních v EU) před nákupem nějakého zboží z ČLR. To už se pomalu stává normou.
anglcam (223)|6.8.2011 16:18
Pane MAsek

ty clanky co jste tu pripichnul z Automoterevue vam mohu dat napriklad pro Ceskou ci Slovenskou republiku uplne obdobne.Akorat se bude jednat o jine automobilky.Mohu vAm napsat priklad ze Zony v Ostrave Hrabove kde se stavi dalsi tri haly pro vyrobu casti aut pro Skodovku a VW ci Hyundai nebo KIA.
To co se v tom clanku pise je jen kapska v mori oproti tomu co uz tam padlo nebo se hromadne prestehovalo at uz do Ciny nebo RUska anebo Jizni Ameriky.To co se tam v USA buduje je pod prisnyma podminkama investoru ktere zahrnuji uz zminenou absenci vyziracich odboru, daleko mensi platove naklady nez tam ti lide byli puvodne zvykli atd atd.Duvodem jsou take masivni investicni akce OBamove vlady ktera v dusledku rostouci nezamestnanosti si nadale pujcuje a leze investorum takrka do prdele ruznyma ulevama.Ty jsou ale docasne .Uz vcera byl USA snizen Rating kvuli zadluzeni.
Nezamestnanost v USA se stale drzi okolo 10 procent a spise rocne narusta nez ze by klesala.Podivejte se na okoli Dettriotu.Na ty mrtve zony bez lidi.
JA si spis myslim ze tradicni znacky mizi ne kvuli poklesu kvality ale kvuli tomu ze Cina se je naucila kopirovat a tak usetrit za vyvoj a tim nabidnout lepsi cenu.Lide v dnesni dobe slysi jen na cenu.A to je nejen nas ale i americky hrob.
Uvedomte si ze ty auto znacky ktere se tam jeste rozhodly neco v USA zkusit jsou cizim kapitalem.Pro americany to budou jen montovny s levnou pracovni silou.Bude se tam delat za penize ktere vam tam umozni prezit ale ne si uzivat.Tradicni amerika s bourakem a domem pro kazdou rodinu je uz za nama.Jen Obamovi to asi jeste nedoslo.
Navic jsem zvedav jak si svet vyresi ty sekery co maji ve statnich rozopctech ponevadz to je ten nejvetsi problem.
Pupak2 (328)|8.8.2011 14:05
Problematika Číny je daleko širší. Jestliže někdo vyrábí neuvěřitelně levně, tak levně, že to nelze neakceptovat, je třeba si položit otázku, jak je to možné.
Odpověď je jednoduchá. Čínský socialisticko otrokářký tržní systém je to největší svinstvo, co lidstvo mohlo v tomto století postihnout. Vesnická pracovní síla je vykořisťována tím nejhnusnějším způsobem. Platy, které sotva pokryji životní náklady dělníka v továrně. Rodina z příjmů obvykle nevidi nic. Kvalita výroby zoufalá. Nedodržování techn. postupů, mizerné materiály, otročení lidí, to je recept na čínský zázrak. Všichni to vědí, ale tváří se, že se jich to netýká. Čína se jen tiše směje a buduje si pozici supervelmoci, která za pár let bude diktovat zbytku světa. To se pak teprve budeme divit.
Ladys (1829)|10.8.2011 08:23
Kdyby si tohle vsechno o cem se tady bavime nezadala spolecnost, tak to tak samozrejme neni.

Vemte si, jak u nas kvetla jeste do nedavna psenka vietnamskym prodejcum, vetsina lidi kupovala boty a obleceni prave od nich, bo to bylo za hubicku a kazdy dopredu vedel, ze dane zbozi nevydrzi tolik co zbozi od vehlasnych znacek.

Dneska je situace takova, ze se nam dostava toto nekvalitni zbozi z kazde strany a najednou nam to vsem vadi.

To same se deje v kazdem odvetvi, spolecnost si to zada.Hornich deset tisic to nezajima a zbytek to kupuje i kdyz nadava, tak neni co resit.

Otazka je, jak to bude dal pokracovat, bo vliv Ciny na veskery prumysl je vice nez markantni.V dnesni dobe vice jak v minulosti prevazuje cena nad kvalitou.
Drive si clovek aspon mohl vybrat, zda chce levny sunt nebo kvalitni drazsi zbozi, ale dnes jde doslova vsechno z jedne linky z Asie a firmy ktere vydrzely a uprednostnuji stale kvalitou pred kvantitou rapidne ubyva a finalni rozdilna cena je pro konecneho spotrebitele spise neprijatelna.

A nemyslim si, ze za tohle vsechno muze jen Cina, resp Asie, ale i ty vehlasne znacky napric celym prymyslovym spektrem, bo prave oni presunuly svou vyrobu do tohoto regionu vidinou nizsich porizovacich nakladu, tak nevim cemu se divime.

Myslim, ze vetsina z nas si dobre uvedomuje, proc i nase pracovni odvetvi, v kterem jsme osobne cinni, ma neco spolecneho prave z honbou za levnejsimi naklady a tudiz provazanost s levnejsi vyrobou v Asijskem regionu.