Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony Vegas 10pro, S V 11 a HW akcelerace s ATI

noaid (284)|29.6.2011 11:37
Tak jsem včera trochu postudoval, jak zprůchodnit trochu střih videa na svém PC s Intelem 2x3GHz, 3 GB RAM a grafikou ATI HD 2600.

Jedna možnost byla přechod na 4-jádrový procesor, to jsem ale zavrhl, protože do mé patice by šlo v podstatě o upgrade na dnes už zastaralý typ, nebo výměnu i mainboardu, tj. v podstatě i nový počítač s dalšími Windows apod. - drahé.

Druhá možnost je výměna grafické karty za takovou, která bude spolupracovat se Sony Vegas a bude možno využít její ryché kódování HD videa.

Po podrobnějším průzkumu jsem zjistil, že:
- NVIDIA a její CUDO je jakoby více podporovanější v softwarech. Nevím jestli všechny NVIDIE, ale obecně myslím nemají výstup audia do HDMI (HDMI zvukovku), což je obrovská nevýhoda oproti ATI pro ty, kteří z PC i přehrávají. Dále myslím že na na TomsHardware dělali test kvality HW převodu a zjistili, že NVIDIA je v kvalitě velmi slabá. CUDO umí Photoshop CS5.
- ATI a její OpenCL (neplést s OpenGL) je zatím méně podporována, ale nejnovější Vegas to umí. Umí hdmi audio out. Je většinou levnější. Kvalita prý převodu srovnatelná s kvalitními SW encodéry. OpenCL Photoshop CS5 zatím neumí. A ještě jednu výhodu má pro mne - ATI používám už mnoho let několik modelů :-).

Takže když jsem viděl v akci loňský už výprodejový high end model ATI Radeon 5830 za 2400 Kč, tak jsem to risknul a šel do toho.
Problém byl s instalací, karta je hodně velká a bylo třeba rekonfigurovat kabeláž v PC aby se tam vešla, mám tam celkem 4 disky + DVD a větráky atd. Nicméně se povedlo.
Nainstaloval jsem od Sony doporučenou verzi ATI Catalyst driverů v.11.2 s 11.3 je prý snad nějaký zádrhel.

Výsledek se dá shrnou do 2 částí :

1. Vlastní střih ve Vegasu je už v pohodě, video ani audio se už nezadrhává, prostě to funguje jak má. Dále je zcela plynulé přehrávání 1080/50i i 1080/50i v Media Player Classic HC (v nastavení Overlay nežere skoro vůbec CPU) i ve Windows Media Playeru.

2. Rendering. Zkoušel jsem rychlost v SV 10c Pro bez akcelerace, SV Platinum 11 bez akcelerace a s akcelerací. Renderoval jsem asi 9s klip bez efektů točený za jízdy z auta, taže mnoho rychlých změn. Z projektu v 50p s klipem v 50p jsem vyrobil přes Sony AVC jednak 50i m2ts, jednak 50p mp4.
Přitom jsem zjistil, že verze 10c PRO umí v 50p jen 20Mbit/s, kdežto v.11 už 26 Mbit/s, což je dobrá zpráva. A teď ta špatná. Uložené projekty jsou navzájem nekompatibilní, což mne docela vytočilo. Takže pokud něco uděláte v trial verzi PRO s tím, že si pak koupíte tu levnější a pokračovat budete v tom, tak zapomeňte. Nebo že budete dělat v levnější verzi a časem přejdete na PRO, tak to taky alespoň zatím nejde.
Jinými slovy Sony Vegas je nekompatibilní se sebou samým. :-(

A teď k časům. Obecný poznatek - CPU bylo využito vždy na 100 procent. Časy MI:SS, délka klipu 0:09.

Formát___v10cPRO__v11_CPU_____v11_GPU
50i________1:25______1:03_________0:50
50p_______1:08______1:11_________1:02
bitrate50p_20Mbit____26Mbit________26Mbit

Takže se dá říct, že použitím HW akcelerace se to zrychí asi jen o 10%, ve srovnání v 50i 10cPRO bez akc. s v11 s akc. jde o urychlení už asi 30%.
Čekal jsem sice víc, ale alespoň to. Hlavně vlastní střih je plynulý, a je najednou krásně vidět obrovský rozdíl, jestli přehrávám 50i nebo 50p, je to nebe a dudy.
Je ale otázka, jak by to dopadlo u celého projektu s titulky, přechody atd. To jsem zatím nestihl.
Dále bych chtěl vyzkoušet nejnovější verzi driverů od ATI 11.6, mělo by tam dojít k urychlení komunikace mezi CPU a GPU, což by mohlo mít vliv.
Jinak si myslím, že by to zvládla podobně i levnější nová grafika podporující OpenCL, a že mnohem větší význam by mělo zvýšení počtu jader procesoru, tj. nový počítač.

Jaké máte zkušenosti s HW akcelerací renderingu vy?
mishkooo1 (137)|29.6.2011 13:11
Podpora HW akcelerácie pri renderingu je už vraj aj vo verzii PRO 10 s prívlastkom "d." Práve sťahujem trial a nainštalujem. Spravím si nejaké testíky aj ja.
Moja konfigurácia C2D 2,2Ghz + 4GB Ram + Ati Radeon HD4330. Tak uvidíme, či sa mi to podarí rozbehať, bo na stránke ATI píšu, že pre moju GPU je podpora OpenCL len v beta verzii a len s ovládačom Catalyst 11.3
noaid (284)|29.6.2011 19:52
Tak jsem to zkusil s delším složitějším videem se samými prolínačkami a titulky, ale poměry časů byly obdobné, max urychlení 10%.
Rychlé procesory jsou základ.

Taky jsem zkoušel poslední drivery 11.6 a s těmi Vegas vůbec OpenCL nenajde. Takže jedině 11.2 je funkční.
mishkooo1 (137)|30.6.2011 11:42
[quote=noaid;354243]Tak jsem to zkusil s delším složitějším videem se samými prolínačkami a titulky, ale poměry časů byly obdobné, max urychlení 10%.
Rychlé procesory jsou základ.

Taky jsem zkoušel poslední drivery 11.6 a s těmi Vegas vůbec OpenCL nenajde. Takže jedině 11.2 je funkční.[/quote]

Mne sa to na mojej vyššie spomenutej konfigurácii nepodarilo rozbehať so žiadnymi ovládačmi. Čo už. 10% oželiem:-)
Keď si kliknem na ikonku check GPU mi stále vypisuje, že GPU nenašiel. Asi to bude tým, že moja GPU Ati HD4330 je čo sa týka podpory OpenCL len v beta.