Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Čím vylepšit nekvalitní video?

JardaC (40)|20.6.2011 13:50
Mám tento problém: natáčel jsem kamarádovi na jeho přáni oslavu narozenin, pochopitelně trvala až do noci a z toho taky pramení moje potíž: za nízkého osvětlení nasnímané video vypadá hrozně, je zašuměné, šum vypadá, jak kdyby sněžilo, až místy nekoukatelné.
Kamera je Panasonic HDC-SD9 HD, byl aktivován noční režim, stříháno a exportováno v Cyberlink Powerdirector 9, profil H.264 AVC.
Vím, že mi řada uživatelů bude spílat, ale rád bych to video dodatečně - nějak, nevím jak - upravil. Vycházím z předpokladu, že řada třeba starších filmů je úspěšně remasterována do vcelku koukatelné podoby, a něčím a nějak se to provést muselo.
Zkoušel jsem různé varianty úprav při střihu v PD, dále taky program na "prohnání" již hotového videa vReveal v3, ale ani jedno mě svým výsledkem neuspokojilo. Možná snad AVisynth??, ale to je pro mě příliš tenký led, a tak se obracím o pomoc tady na fórum. Dík za jakýkoliv pozitivní námět.
1hroch (865)|20.6.2011 14:30
Neatvideo - asi nejlepsi desumator, popr. nejaky script do Avisynthu. V zadnem pripade necekej zazraky. Video bude maznute, ztrati ostrost.
josefíka (651)|20.6.2011 16:33
Necheš-li použít Neatvideo, tak to trochu mázni a nepatrně barevné korekce. Jenže je dobré to použít na celé video. Ale jak píše 1hroh, nikdy z toho neuděláš nic kvalitního.
JardaC (40)|20.6.2011 21:58
Pánové, dík. Vím, že s tím do Holyvůdu nemůžu, ale trochu postrčit správným směrem jsem potřeboval. A jde se laborovat!
arkij (540)|21.6.2011 16:57
Někdy pomůže i jen trochu snížit kontrast.
Taky můžeš zkusit postupně odbarvovat - méně barevnej šum nebude tak vidět, nebo to podle tématu převést do až sépie, černobíla apod, samozřejmě trochu máznout ...
Žádný zázraky ale nečekej a vzorky si vyzkoušej na TV, na které to budeš sledovat a sám třeba s odstupem jednoho až dvou dní posuď která úprava bude nejmíň vadit.

Možná právě pro to téma oslavy by se hodila ta sépie s mírným vytažením černé, aby byla kontrastnější. Záleží na střihovém SW, použitém filtru a samozřejmě "nekvalitě" zdrojového materiálu.

Pokud jsou některé záběry použitelné a některé horší, můžeš si pomoci obrazem v obraze, kde se v menším okně šum trochu potlačí.

Kreativitě se meze nekladou, pořád to ale zůstane nekvalitně natočené video.
JardaC (40)|11.7.2011 13:15
Zpráva o stavu videa: vyzkoušeno (Neatvideo), výsledek je každopádně koukatelnější než předtím. Takže kdo poradil, tisíceré díky.
Karffe (28)|22.7.2011 01:04
Nebo taky kvalitní plugin od Red Giant - Denoiser
dalizije (641)|22.7.2011 13:52
Ten Denoisr od RedGiant není špatný ale NeatVideo odvede daleko lepší práci, zkoušel jsem oba.