Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

úprava zvuku VCD (mp2)

Petr_70 (23)|16.3.2005 15:19
Buďte tak prosím hodni a pokuste se mě „nasměrovat“ správnou cestou: Mám několik (pro mě cenných) koncertních záznamů ve formátu VideoCD a potřeboval bych tam nutně něco provést se zvukem, minimálně alespoň normalizaci.
Poté, co např. v TMPGEnc demultiplexnu, tak mam IMHO dvě možnosti, co s tim mp2 provést:

1) Načíst to např. do Sound Forge a upravit pomocí Waves L1 Ultramaximizer pluginu a po uložení do *.wav to zase v TMPGEnc spojit. Nevýhodou je dvojí rekomprese, což se asi více či méně na kvalitě podepíše.

2) Upravit ten mp2 v programu typu MP3Gain tedy bez rekomprese (teda pokud ten mp2 umí. . .) a opět spojit. Zde může být asi naopak nevýhodou, že úprava hlasitosti nebude tak kvalitní jako při použití L1 v prvém případě (komprese peaks a pod.). . .

Jak byste to řešili vy?
Díky za názory a připomínky.
Petr_70 (23)|17.3.2005 12:24
Nikdo nevíte? :-?
clee (6592)|17.3.2005 12:28
do soundforge nactes primo ten mpeg v pohode, znormalizujes to pres process->normalize :-) ale ted nevim jestli jde ten zvuk ulozit primo v sf zpatky do mpegu, zkus to, kdyby ne tak to vyzen do wavka, muxni v tmpg a naladuj do nera, ta rekomprese zvuku prakticky neublizi, na zivaku to znat nebude
pavelpt (2713)|17.3.2005 13:27
Když máš zaregistrovaný správný plugin, jde v SoundForge výstup do čehokoliv. :-D
Petr_70 (23)|17.3.2005 16:21
clee: Díky za reakci. Jestli myslíš tím načtením mpeg pouze audio (nikoliv celý mpeg) tedy zvuk v mp2 tak ten nepůjde v Sound Forge bez rekomprese uložit zcela určitě. Jinak je to přesně postup, který uvádím v bodě 1.
clee (6592)|17.3.2005 17:04
normalizaci stejne bez rekomprese neudelas
pavelpt (2713)|17.3.2005 22:18
Několik postřehů k diskuzi:

1. Do SoundForge lze načíst kompletní MPEG soubor, nemusí se demuxovat.

2. Vždycky si zvukovou stopu převede do PCM, takže jakékoliv diskuze o rekompresi ano nebo ne nejsou na místě.

3.Na normalizaci není potřeba žádný plugin, SoundForge to prostě umí sám.

4. Zpátky to lze po úpravě zvuku zase uložit i s videem, tedy jako mpg.
mirekv (7169)|17.3.2005 22:26
Jak radí clee i pavelpt, rekompresi stejně neujdeš, na kvalitě to však stejně nepoznáš.
Pears (1027)|18.3.2005 01:13
Muze mi nekdo vysvetlit laicky co je NORMALIZACE. Vim ze je to v NERU, ale nikdy jsem to nepouzil. Tusim ze se to pise "Normalize all audio track" Predstavuji si pod tim, ze NERO nastavi stenou hlasitost, vysky, basy atd pro vsechny skladby co tam vlozim. Pokud ano tak se to nekdy muze hodit, kdyz chci udelat z rozdilnych kvalinich a nekvalitnich skladeb obycejne AUDIO CD nez se s tim patlat v nejakem softu.
Pozn.: pokud se to bude prehravat na nejakem orezavatku a nekomu kdo tomu moc nerozumi 9-)
mirekv (7169)|18.3.2005 06:11
Pears
Úroveň, tedy hlasitost. Napřed si skladbu osahá, zjistí nejhlasitější pasáž, té přisoudí určitou úroveň a podle ní ztiší, nebo zhlasití celou skladbu. Při více skladbách po sobě toto udělá u každé zvlášť, ovšem musí to být jednotlivé tracky.
Pears (1027)|18.3.2005 10:23
[quote=mirekv]Pears
Při více skladbách po sobě toto udělá u každé zvlášť, ovšem musí to být jednotlivé tracky.[/quote]

U kazde zvlast? Tzn., kdyz budu mit jednu skladbu hlasitejsi a druhou tissi tak mi to tak necha? Pokud ano tak je to k nicemu.
mirekv (7169)|18.3.2005 10:29
Pears
Nene, právě, že každou to znormalizuje na nějakou úroveň která se někde dá nastavit a ta je pro všecky tracky stejná. Kdybys neměl tracky zvlášť, ale slepenec, tak by se to znormalizovalo podle té nejhlasitější.
Pears (1027)|18.3.2005 11:27
Tak to je GOOD a nekdy se to hodi, ale pro normalni pouziti je ta funkce /podle me/ k nicemu.
clee (6592)|18.3.2005 11:32
no ja si tracky normalizuju rucne na -12db
Petr_70 (23)|18.3.2005 14:09
"Na normalizaci není potřeba žádný plugin, SoundForge to prostě umí sám.“

To je mi samozřejmě známo. Nicméně "když dva dělají totéž není to totéž“. A je pravda, že funkce Normalize v Sound Forge stejně jako dynamický kompresor/limiter Wave Hammer za moc nestojí. . . Mnou zmíněný limiter Waves L1 (DirectX) to umí mnohem lépe: I při buzení do silné limitace signálu, zachová nezkreslený výstup (ne že by to bylo doporučeno) a dále i při vysokém zesílení signálu nezvyšuje šum (mám vyzkoušeno). Popis např. tady:
http://www.computersandmusic.com/webpage.aspx?SID=1&Webpage_ID=6&Category_ID=82&


"Jak radí clee i pavelpt, rekompresi stejně neujdeš, na kvalitě to však stejně nepoznáš.“

Pokud bych postupoval jako v bodě 2 mého dotazu tak je to přece bez rekomprese, ne? \/ (demultiplex – načíst zvuk mp2 do MP3Gain – upravit hlasitost - multiplex – v Neru vypálit).

Asi vyzkouším velmi jednoduše toto: celý mpg soubor načíst do Sound Forge, pomocí L1 upravím zvuk, uložím (save bez "as"). – Jak prosté!
Díky za reakce :-)
stayman (12393)|18.3.2005 14:17
Petr_70
Kde si vycital, ze normalizer od SoundForge, ale bo z Vegasu 5.0 (z Vegasu 4.0 a starsich nestal za nieco, to je pravda) "za moc nestoji" ??? A este WaveHammer? :-?
clee (6592)|18.3.2005 14:20
jednak do mp3 gainu nenactes mp2, za druhy menit hlasitost jde takhle jen u mp3 a za treti zmena hlasitosti (volume) neni stejny jako normalizace
Petr_70 (23)|18.3.2005 14:54
StayMan: jednak jsem to zkoušel a druhak se o tom, že Wave Hammer je jen chudou napodobeninou L1 od Wales (při vší úctě k produktům Sonic) se na webu napsalo poměrně dost. Je ale pravda, že jsem to nezkoušel ve verzích SF 7 a 8 či Vegas 5. Přesto si dovolím doporučit alespoň vyzkoušet L1...

Clee: Na "za prve" a na "za druhe“ jsem se ptal v dotazu (psal jsem pokud ten mp2 umi. . ) a na argument "za tretí“ mi nezbývá než souhlasit. . . :-)
stayman (12393)|18.3.2005 15:58
Tak v tom je problem, ze si to neskusal v novych verziach, v tych starsich to bolo fakt nepouzitelne! Inak si precitaj nieco (daj hladat) co tu pisal clovek s nickom "shapet", budes mat v tom jasnejsie. :-)
Petr_70 (23)|18.3.2005 16:05
Už se tak stalo! Přispěvky od mistra Shapeta jsem si přečetl velmi pozorně. Bohužel to bylo v dřívějším fóru, které už neexistuje! Škoda veliká :-(
stayman (12393)|18.3.2005 16:10
Tak vyskusaj tie nove verzie, tie su aktualne :-D

EDIT: este ma zaujal novy AudioRestoration v novom SoundForge8 (myslim ze to v starsich verziach nebolo), kde prave tie sprasene normalizacie (kde sú zvacsa odrezane spicky) ti v pohode opravi. Skus a uvidis. :-)
Petr_70 (23)|23.3.2005 15:48
Velmi se vám všem ochotným omlouvám, že tuto diskuzi opět otevírám, ale pořád mi není jasné, co získám tím jak někteří radíte: "Zpátky to lze po úpravě zvuku zase uložit i s videem, tedy jako mpg."
Sound Forge to bez rekomprese obrazu nedokáže, je nutné to uložit jako Mainconcept mpeg1 (templáře VCD) tedy se jednak úplně zbytečně rekomprimuje obraz (tedy snižuje kvalita, i když ne znatelně) a výrazně prodlužuje čas provádění celé operace. Navíc je zde jako u každého slušného enkodéru možnost mnoha nastavení obrazových parametrů, z nichž u některých nemám úplně jasno jak nastavit , např. "pixel aspect ratio".

Já to nakonec provedl takto: Nejprve demultiplex a načtu do SF pouze zvuk mp2, po úpravě hlasitosti event. dalších parametrů dám Uložit Jako Mainconcept mpeg1 VCD, ale zruším (odškrtnu) mu aktivní kartu Video, tedy ponechám pouze Audio v nastavení encodéru a nakonec multiplex. . .

Vaše výhrady a připomínky prosím
:-)
pavelpt (2713)|23.3.2005 18:29
Chtěl jsi zesílit zvuk ne ? Pokud se povedlo tak OK.

Psal jsem "lze i s videem" ne "i s videem", když řeknu jeď autem "lze i 200 km/h", je rozdíl proti "200 " .Asi tak. :-)
Petr_70 (23)|24.3.2005 14:47
pavelpt: To je pravda, takže prosím přijmi moji omluvu za nepozornost . . . :-)

Jinak ten proces uložení imho vypadá přesněji v Sound Forge takto: Save As – uložit jako typ: MainConcept MPEG-1 - Template: VCD PAL – Custom: zde odškrtnout "Include video stream" – potvrdit.


Sice asi zcela zřejmé, ale pro úplnost. . .