Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Střih a export domácího videa

brumbambule (3)|22.5.2011 11:54
Zdravím všechny amatérské střihače. Potřeboval bych poradit v čem nejlépe sestříhat, zálohovat a pak sledovat domácí video bez velkých komplikací. Doposud mi stačilo Pinnacle a v něm export do formátu DVD. Nyní mám full HD Panasonic HDC-SD60 a začíná být problém. Pinnacle "mrzne a padá"(nejspíše to bude moji Q9550,4GB RAM, GeForce8600GT a XPS P3), následný export do DVD mi taky přijde už zbytečný, proč degradovat HD kvalitu, když tu máme bluray. Jenomže v čem udělat disk, tak aby mi fungovalo menu jako na klasickém DVD? V Pinnaclu 15 se mi to nějak nedaří, film se sice vytvoří, ale bez funkčního menu. Nemám sice bluray přehrávač, ale to menu by snad mělo fungovat i na PC nebo v nějakém multimediálním centru (Popcorn,Xtreamer apod.) ne? S Pinnaclem jsem byl velice spokojený (snadno pochopitelný,jednoduchá práce) , bohužel asi nastal čas na změnu SW. HW se mi kvůli Pinnacle moc měnit nechce. Doporučíte mi nějaký SW co by splnil mé požadavky a výstupní kvalita bude na úrovni alespoň Pinnaclu (jednoduché ovládání, export do bluray s funkčním menu a nejlépe česky) ? Díky.
jarino1978 (8045)|22.5.2011 12:02
Corel Video Studio X4
brumbambule (3)|22.5.2011 15:04
S Corelem jsem si už hrál, ale nevím jak vytvořit disk, aniž bych ho hned vypálil - což v Pinnaclu šlo. Tvorba menu mi přijde taky složitější. Možná je vše o zvyku. Existuje pro Corel cz-manuál v pdf?
ai (2993)|22.5.2011 15:24
Graficke rozhrani v tom Popcornu nebo Xtreameru je jedno "velke" menu. Predstav si to. Menu neni vpodstate treba a vse se ti zjednodusi. Tou vyrobou menu se ti to ztezuje a navic se vazes na BD, ktere taky vpodstate neni nutne.
brumbambule (3)|22.5.2011 17:17
Jasně v Popcornu to je jednoduché a přehledné. Jde mi však o to, abych si mohl pustit například rodinnou dovolenou, vývoj dětí apod. a měl možnost rychle přeskakovat mezi jednotlivými kapitolami filmu (odjezd, pobyt, výlety, návrat.....). Což si myslím nezvládne ani Popcorn pokud nebude "film" vyroben s kapitolama. Určitě to jde řešit přetáčením, není to však takové jednoduché jako stisk tlačítka a jsem o kus dál. Zkoušel jsem i PowerDirector, zdá se mi uživatelsky přívětivější než Corel, ovšem finále s menu opět tragédie, alespoň pro mne. Asi jsem si už moc navyknul na Pinnacle :-( Budu muset asi pořád zkoušet
josefíka (651)|22.5.2011 17:56
Strukturu BD v Popcornu nerozjedeš (neznám ten poslední), tam používej samostatné soubory a máš vymalováno.
Na střih a výsledný export do BD bych osobně doporučil Edius Neo. Odzkoušeno na velkém Edovi.
Neutáhne-li to AVCHD ten CPU, tak do Edius Neo se to dá překonvertovat na pohodlnější formát.
Jo a BD nevezmou všechny playery, PIONEER u kamaráda ten disk vůbec neviděl. V prodejně na Samsungu to jelo.
Saxel (2279)|22.5.2011 18:28
Souhlasím s těmi, co považují tvorbu menu a struktury BD za zbytečnost. Pokud potřebuješ kapitoly, použij kontejner MKV a multimediální přehrávač s podporou kapitol MKV.
ai (2993)|22.5.2011 19:54
jj, mkvmergeGUI ti vytvori kapitoly,...., MKV je format pro nas, vyrobcu domaciho videa.
ShadowX (75)|26.6.2011 19:25
Ja pouzivam na strih Sony Vegas 10 Pro, nyni mam full hd kameru, ale nejak mi neni jasne do ceho udelat nejlepsi vystup (vyrenderovat video), abych to pak mohl dale zpracovat v DVD archtektu. Nyni jsem sestrihal hodinu filmu ve full hd 50p, dal jsem to renderovat do stejneho formatu pres SONY AVC, ale ukazuje mi , ze to bude delat asi 20 hodin, coz je silene. Je nejake reseni, nebo spis doporuceni jak nejlepe renderovat? Finalni vystup bych pak chtel dat na bluray pres DVD architect. Prosim o pomoc, pripadne link na navod jak nejlepe zpracovat domaci video a predevsim nejaky rychly render - uprednostuji sw vegas... diky
ai (2993)|26.6.2011 20:44
50p neni standard pro BD,

nejlepe bude vytvorit MKV, kde renderujes video a audio zvlast z Vegasu a das to dohromady v MKVMergegui do MKV. Muzes pridat i kapitoly. A take sve titulky nebo dalsi audio stopy se svym komentarem apod.

Nebo muzes vytvorit i m2ts z toho videa a audia ,pouzijes TsMuxer, ovsem bez kapitol, krabickove prehravace zvladaji celkem vse. http://www.iboum.com/net-media-players.php.

Tyto prehravace celkem neznaji hranic, teoreticky to muzes davat treba do ISO :-), pomoci ImgBurn ...
jarino1978 (8045)|26.6.2011 21:34
v každej strižni, čo nevie smart rendering to bude trvať dlho. Jediná, čo vie 50p smart rendering je Corel Video Studio X4 + najnovší patch. Jediná možnosť, ako 50p prehrať bude ln tá, že si dáš záznam na HDD a budeš to prehrávať cez mediaplayer s podporou 50p, napr. Xtreamer PRO.
ShadowX (75)|27.6.2011 07:14
Diky moc za info, takze se dlouhemu renderingu nevyhnu - netrvam na tom aby to bylo 50p, presto prevod do 50i to bude asi narocny... bohuzel jsem takto mel uz nastavenou kameru a nedoslo mi, ze s tim bude takovy problem. Jinak XTREAMER klasicky mam, prehrava pekne vsechno. Jen chci udelat neco jako DVD s menu (kapitoly) a tam nasazet sestrihane video. Takze idealne prevest 50p na 50i a pak udelat si ISO a xtreamerem to prehravat. Existuje nejaky jiny format, ktery by se nekomprimoval a tudiz bych renderoval bez komprese a pak v tom dvdarchitektu by se to cele prekonvertovalo? Jaky je idealni postup? Driv jsem strihal stazene z DV kamery videa a tam to bylo ulozene v AVI, strih byl bezproblemovy a rychly... Tady si nevim rady. Forum jsem tady prosmejdil, ale konkretni a nejlepsi priklad jak z AVCHD udelat domaci video jsem nenasel.
mishkooo1 (137)|27.6.2011 08:12
[quote=ShadowX;353693]Diky moc za info, takze se dlouhemu renderingu nevyhnu - netrvam na tom aby to bylo 50p, presto prevod do 50i to bude asi narocny... bohuzel jsem takto mel uz nastavenou kameru a nedoslo mi, ze s tim bude takovy problem. Jinak XTREAMER klasicky mam, prehrava pekne vsechno. Jen chci udelat neco jako DVD s menu (kapitoly) a tam nasazet sestrihane video. Takze idealne prevest 50p na 50i a pak udelat si ISO a xtreamerem to prehravat. Existuje nejaky jiny format, ktery by se nekomprimoval a tudiz bych renderoval bez komprese a pak v tom dvdarchitektu by se to cele prekonvertoval? Jaky je idealni postup? Driv jsem strihal stazene z DV kamery videa a tam to bylo ulozene v AVI, strih byl bezproblemovy a rychly... Tady si nevim rady. Forum jsem tady prosmejdil, ale konkretni a nejlepsi priklad jak z AVCHD udelat domaci video jsem nenasel.[/quote]

Kludne pracuj s natívnym formátom (písal si že máš záznam 50p), len pri exportu si zvol mpeg2, ktorý ti bezproblémovo vezme DVD architekt namiesto Sony AVC. Neviem či má Vegas preset priamo pre DVD architekt. Ak áno tak použi ten.

Spomínaš, že export full HD videa ti trvá 20 hodín. Bohužiaľ je to možné (a aj normálne), lebo AVCHD je veľmi náročný na výkon zariadenia, na ktorom video striháš. Záznam z kamery DV bol oveľa menej náročný na výkon PC.
man100 (235)|27.6.2011 08:46
[quote=mishkooo1;353702]Kludne pracuj s natívnym formátom (písal si že máš záznam 50p), len pri exportu si zvol mpeg2, ktorý ti bezproblémovo vezme DVD architekt namiesto Sony AVC [/quote]

DVD Architect bude video v 1080/50p přepočítávat vždy. Je postaven podle standardu Blu-ray a ten to nemá v popisu práce.

Formáty, který nepřepočítává jsou jen dva:
a) Sony AVC/MVC, šablony AVCHD a Blu-ray
b) MainConcept MPEG-2, šablona Blu-ray
ShadowX (75)|27.6.2011 12:34
Diky moc, bod a) jsem zkousel, ale mam pocit, ze to prepocitava cely viz ten vysledny cas. Takze to nastaveni pro export asi neni uplne shodne se zdrojem - jinak by v nahledu psalo, ze to neprepocitava. Bod b) zkusim.
man100 (235)|27.6.2011 13:03
[quote=ShadowX;353751]Diky moc, bod a) jsem zkousel, ale mam pocit, ze to prepocitava cely viz ten vysledny cas.[/quote]

P.S.
DVD Architect se musí ručně (!) nastavit ve vlastnostech projektu (viz File - Properties) na formát, který mu nabídneme z Vegasu. Správné nastavení se pozná před exportem v menu File - Optimize Disc... část, která bude znovu přepočítána je označena vykřičníkem.
Pozor také na nastavení bitrate v Properties! Je-li nastaveno méně, než má naše video, Architect to přepočítá na nižší bitový tok. Proto musí být nastaveno (pro jistotu) více.
Na rozdíl od Vegasu, má nastavení Properies u Architecta výrazný vliv na tvorbu výstupního souboru.

P.S.2
DVD Architect vždy přepočítává zvukovou stopu (příčina nezjištěna). Ale to není katastrofa, trvá to jen krátce.
Pytkin (7947)|27.6.2011 14:03
ked tam das ac3 , tak neprepocitava ..
man100 (235)|27.6.2011 16:29
[quote=Pytkin;353767]ked tam das ac3 , tak neprepocitava ..[/quote]
Nemohu potvrdit (měl jsem jen DEMO). Ale chovalo se to tak, že ať byl použit jakýkoliv formát zvuku a libovolná bitová rychlost, vždy byla zvuková stopa označena vykřičníkem.
Možná že ten zvuk nebyl přepočítán, ale jen chybně označen v Optimize Disc. Podle doby zpracování jsem to nedokázal určit - vždy byla poměrně krátká.
Pytkin (7947)|27.6.2011 18:34
tak naco reagujes , ked nemozes potvrdit .. ja to hovorim ze to funguje .. MOZEM POTVRDIT ..
man100 (235)|27.6.2011 19:04
[quote=Pytkin;353801]tak naco reagujes, .. MOZEM POTVRDIT ..[/quote]
Reaguji proto, že jsem doufal, že upřesníš způsob importu zvuku AC-3 do DVD Architecta (ver. 5.2). Já tam měl vždy vykřičník, tedy Recompress.

Rád bych to v budoucnu využil bez přepočítávání. Díky.
Pytkin (7947)|27.6.2011 19:25
man100 : sposob importu ? chytim a flaknem to na tajmlajnu ..
man100 (235)|27.6.2011 20:21
Takto to funguje při tvorbě DVD, ale stejný postup u Blu-ray disku ukáže vždy ten vykřičník u audia...
P.S.
Není to tím, že já to tam nefláknu ale jen přetahuji myší?
Pytkin (7947)|27.6.2011 21:30
man100 : aha .. pri BR to mozno nejde .. BR som nikdy nerobil .. ale ak to prepocitava , zrejme potrebuje iny format zvuku .. AAC , alebo PCM .. co ja viem ? nemam s BR ziadne skusenosti .. ale help architektu urcite napovie , aky format audia potrebuje ..
vivid.sk (11472)|27.6.2011 21:41
DD je podporovany format zvuku aj pre BD.
Pytkin (7947)|28.6.2011 00:46
vivid.sk : to je ok .. aj MPEG audio je odporucam format pre DVD a dvd architekt ho nepodporuje .. Architekt je plny zahad :)
man100 (235)|29.6.2011 07:53
Architect se stal hybridem: teď má v popisu práce i Blu-ray... proto se předpokládá, že bude dodržovat standardy BD.
Otázka nezní - jaké soubory dokáže zpracovat - ale zda to nebude znovu přepočítávat. To je u HD videa otázka spousty času a možná i ztráty kvality.
Nezkoušel jsem podstrčit Architectu všechny možné audio formáty, ale zdá se, že zkousne většinu běžně používaných, možná že to závisí i na kodecích, které zrovna máme v PC.

Tandem Vegas - Architect není nutno použít, pokud nevyžadujeme menu. Vegas dokáže exportovat HD video přímo z časové osy jako ISO obraz disku Blu-ray. A zde se použije jen Sony Wave64 (PCM) nebo Dolby digital (AC-3).
Pytkin (7947)|29.6.2011 14:33
man100 : arhitect nikdy nedodrzoval ani standardy DVD .. resp. nebol schopny vyuzit vsetky moznosti ..
1hroch (865)|29.6.2011 20:09
[quote=Pytkin;354177]arhitect nikdy nedodrzoval ani standardy DVD ...[/quote]

Jo, 3/4 roku jsem se s nimi dohadoval o spatne strukrure DVD, protoze na starsich DVD prehravacich nesel pouzit Back Rewind - jakmile narazil na zacatek kapitoly, tak skocil kamsi a pri pokusu o dalsi regulerni prehravani vpred bylo vse zmatene. Dokonce jsem jim posilal i DVD. Resume - my mame vse v poradku, nezjistili jsme nic vadneho. Tak jsem to nakonec vzdal.
man100 (235)|29.6.2011 21:00
[quote=1hroch;354247]...protoze na starsich DVD prehravacich nesel pouzit Back Rewind[/quote]

A ty blíže neurčené "starší" přehrávače pracovaly podle standardu DVD? A podle jakého?

P.S.
Nejsem profesionál, ale slyším z různých stran kritiku věcí od SONY. Hlava mi nebere, že by tam byli sami žabaři... Dokážu pochopit, že SONY si pohněvalo širokou veřejnost obchodní politikou, jejíž jedním projevem jsou ceny výrobků vyšší než mívá konkurence.
1hroch (865)|29.6.2011 21:56
[quote=man100;354255]A ty blíže neurčené "starší" přehrávače pracovaly podle standardu DVD? A podle jakého?[/quote]

To jsem nezjistoval. Byly to vetsinou lacine typy. Napr. Daewoo 9000s, Mascom 450 apod. Ale prehraly vse , co jsi jim podstrcil.
A tehdy to jeste nebylo Sony, ale Sonic Foundry.
Pytkin (7947)|29.6.2011 22:22
kolega mi nedavno vygeneroval DVD v architekte .. a neslo hrat na popcorne .. demuxol som na streamy , muxol v ifoedite .. a uz to lieta .. ja teda za DVD architekta ruku do ohna nedam .. poslat na lisovanie 1000 kusov z DVD architekta by som sa neodvazil ..
ai (2993)|29.6.2011 23:12
Problem s BD na doma je ten, ze kam se podivas porad nejaky problem s nim, ten audio i video problem je naprosto zbytecny pokud filosofii BD zbouram, vubec to nevadi, naopak ...