Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony Trinitron - signalizace poruchy?

sirutor (11)|10.2.2011 11:05
Za chodu přijímače bliká červená LEDka režimu stand by - s ca třívteřinovými pauzami pětkrát blikne. Sony KV-29FX66K mám spojený se satelitním resívrem přes konektory SCART v RGB. Narozdíl od STB, který má i ve stand by vysokou spotřebu a proto ho vypínám od sítě, televizor pochopitelně vypínám jen do pohotovostního režimu. Přes potíže se zatím daří zapínání, je ale nutné odtáhnout ten těžký krám do servisu jak doporučují v manuálu?
Zdravím a prosím o radu.
jps7410 (133)|10.2.2011 14:29
Do servisu bych s tÍm ani neŠel spÍŠe do sbĚrnÉho dvora:))

Ne teď vážně pokud v manualu píší že je to signalizace poruchy tak bych nečekal.
píďa_m (716)|10.2.2011 15:01
přes jaké potíže ?
dělá to ještě něco jiného nestandartního, než to blikání.
Pokud to špatně startuje, tak se většinou jedná o velké ESR vyhlazovacích kondenzátorů ve zdroji.
Výměna + cena kond. zanedbatelná, ale to tahání se stím...

Umíš pájku ?
sirutor (11)|10.2.2011 15:28
Děkuju moc za odpovědi. Zapínám nejprve DVB síťovým spinačem do stand by, hned poté TV z pohotovostního stavu do provozního a když je patrné na displeji satu konec bootingu zapnu do provozu i ten. V poslední době tedy obraz naskočí až po chvíli nebo se jen ozve. Raději bych se pokusil ten zdroj opravit, jde-li jen o výměnu elytu. Snad bych to zvládnul, vždyť jsem se v první polovině padesátých let učil radiomechanikem!
píďa_m (716)|10.2.2011 16:21
dobře, já někde pohledám co znamená 5 bliknutí a stáhnu schema, poradim se z tat. a dám vědět. Počítej tak zítra odpoledne.
rakov (65)|11.2.2011 08:57
Kolko prevadzkovych hodin ma ten televizor?

Error 5 is displayed when there is insufficient beam current detected during the automatic white-balancing procedure. Insufficient beam current occurs when the picture tube got at the end of its lifespan.

Read more: http://64.34.169.174/viewtopic.php?topic=37184&forum=34#ixzz1DdQj2cni
bavorak (1494)|11.2.2011 09:11
je to mile od tej telky, ze upozorni, ze konci :-) aspon sa vies popozerat po novej.
sirutor (11)|11.2.2011 10:06
@rakov: diagnóza sice smutná ale užitečná. Před časem se stávalo, že bílá ve větší ploše naskočila lehce narůžovělá než se po vteřině upravila. Televizor máme bezmála 8 roků, stál tehdy 30tis.Kč. Asi je to obvyklá doba životnosti. A jak napsal bavorak, je to milé, že upozorňuje na svůj konec. Podle mně, až dojemné.
@píďa m: ještě počkám na tvojí informaci, pokud se ti laskavě podaří opatřit podklady, o kterých píšeš.
Děkuju vám, je vidět, že se vyznáte a jste navíc ochotní, to není tak běžné.
sirutor (11)|11.2.2011 11:08
@rakov: ještě dodávám, že jsi našel text přesně k mému problému a perfektní návod k ověření diagnózy. S procedurou se musím dobře seznámit abych stav TV víc nezkomplikoval.
tesla15 (505)|11.2.2011 11:37
[quote=sirutor;329557]Za chodu přijímače bliká červená LEDka režimu stand by - s ca třívteřinovými pauzami pětkrát blikne. Sony KV-29FX66K mám spojený se satelitním resívrem přes konektory SCART v RGB. Narozdíl od STB, který má i ve stand by vysokou spotřebu a proto ho vypínám od sítě, televizor pochopitelně vypínám jen do pohotovostního režimu. Přes potíže se zatím daří zapínání, je ale nutné odtáhnout ten těžký krám do servisu jak doporučují v manuálu?
Zdravím a prosím o radu.[/quote]

Elektrolytické kondensátory mají svou životnost.Ta se zkracuje i okolní teplotou. Příklad: aerogel A serie má 1 000h. při -20+70°C s poklesem 30% počáteční hodnoty. Lepší,samozřejmě dražší 2 000h KO 05 -40+105°.
Z uvedeného seznáte, správné je všechny vyměnit. Dávno se překonaly.
sirutor (11)|11.2.2011 12:53
@tesla15: máte pravdu, zajímavé ale je, že uváděná životnost obrazovky (20 tis. hod.) je dvacetinásobkem životnosti elektrolyt. kondenzátoru. A to pravděpodobně ještě menší, protože poloha TV v mém případě není nijak extra větratelná. Donedávna to tedy překvapivě vydržely. Děkuju.
Odkaz, který laskavě uvedl rakov, obsahuje návod na zobrazení servisního modu, bohužel, právě uvedené potíže nedovolí televizor restartovat a údaje o chybě resp. délky doby provozu přístroje ukázat.
píďa_m (716)|11.2.2011 15:37
Takže ty se nemůžeš dostat do servis menu, nebo resetovat proconí hodiny ?
- pokud ne, tak ještě mne napadlo skusit to bez připojení RGB scart, tedy jen ze signálem z ant. (nebo i bez něj, pokud tam už nemáš analog signál).
píďa_m (716)|11.2.2011 19:23
takže dnešní disputace dopadla tak že:
IKR error, dávaly Sony TV v případě, že byla obrazovka na odchodu, někdy pomohlo trošku zvednout UG2.
- pokud nevíš jak to udělat (zvednout U na té mžížce, poradím. jde to trimrem.
Ona si ta TV (řidicí jednotka) sleduje katodový proud obrazovky nebo ještě něco jiného a ty když zvedneš UG2 tak jí to zase srovnáš.

- Také by to samozřejmě mohl být studeňák, pokud píšeš, že ti blikala bílá barevně... nepíšeš zda skokově..
- ad ESR u C. u sony jsou dost kvalitní, ani si moc nepamatuji, že bychom je měnili, rozhodně ne tolik jako u rok starých (samsung a pod.) LCD moni. ve zdrojích.
tesla15 (505)|11.2.2011 21:38
[quote=sirutor;329728]@tesla15: máte pravdu, zajímavé ale je, že uváděná životnost obrazovky (20 tis. hod.) je dvacetinásobkem životnosti elektrolyt. kondenzátoru. A to pravděpodobně ještě menší, protože poloha TV v mém případě není nijak extra větratelná. Donedávna to tedy překvapivě vydržely. Děkuju.
Odkaz, který laskavě uvedl rakov, obsahuje návod na zobrazení servisního modu, bohužel, právě uvedené potíže nedovolí televizor restartovat a údaje o chybě resp. délky doby provozu přístroje ukázat.[/quote]

Nenašel jsem jediný důvod kromě pohodlnosti nechávat TVP v pohotovostním stavu. Nebezpečí požáru, hřející pozistor v okolí C, špičky v síti dosahující i 800 V několikrát za den, i malé stat. napětí poškozuje obvody ( dočetl jsem se :na tranzistoru, IO, se špičky načítají a později dojde k průrazu), tvp náhodným kódem zapnul ( rušení dokáží i výbojky až na 200m ) kdy zák trávil dovolenou a než se vrátil vyhořelý celý byt atd, atd. Řekl bych,,, ve studeném stavu dříve odhalíte závadu.Může se Vám to jevit jako častější poruchovost, ale závady jdou lépe odhalit a nebývají tak velké jako když vše se sesype díky nefungujícím ochraným obvodům. Pochopitelně i síťový vypínač má životnost cca 5 000 sepnutí a kdo by jel s tím do servisu,že? Lze obejí síťovým " psem " a jelikož také jsem pohodlný používám pro krátkou výluku ( na kafé ) bezdrátové zásuvky. A když odejde " pes ", jistě s ještě večer s tím poradíte. Hodně zdaru a díky za ohodnocení.
píďa_m (716)|11.2.2011 22:42
tesla15: tak to je dost dobrej blábol.
- to máme jako když vyjedeme z domu vypnout jističe? (to dost dobře nejde třeba kvuli čerpadlu kotle 3X400W, kotel y se uvaril}.
Nebo asi 15 minut běhat po baráku a vše vypínat..
STB režim všech spotřebičů co máme v domácnosti spotřebuje za rok tolik el. enrgie, jako žárovky ve sklepě za jednu noc (když tam někdo zapomene zhasnout).

Ty přístroje jsou konstruované na to, aby fungovaly a s případnými špičkami v síti se vyrovnají.
(Teda nabízí se otázka zda ty novodobé také).
Sony TV (black. trin.) máme doma několik let a některý jsou starší jak já, a všechny jsou nepřetržitě zapojené ve stb,. režimu.. a nic, žádná neodešla.
PC nechávám většinou stále zapnuté, pokud nejedu někam na týden pryč..
Ve studiu se prakticky PC střižny nevypínají a zatím nedošlo k jejich poruše díky tomu.
tesla15 (505)|12.2.2011 11:57
[quote=píďa_m;329837]tesla15: tak to je dost dobrej blábol.
- to máme jako když vyjedeme z domu vypnout jističe? (to dost dobře nejde třeba kvuli čerpadlu kotle 3X400W, kotel y se uvaril}.
Nebo asi 15 minut běhat po baráku a vše vypínat..
STB režim všech spotřebičů co máme v domácnosti spotřebuje za rok tolik el. enrgie, jako žárovky ve sklepě za jednu noc (když tam někdo zapomene zhasnout).

Ty přístroje jsou konstruované na to, aby fungovaly a s případnými špičkami v síti se vyrovnají.
(Teda nabízí se otázka zda ty novodobé také).
Sony TV (black. trin.) máme doma několik let a některý jsou starší jak já, a všechny jsou nepřetržitě zapojené ve stb,. režimu.. a nic, žádná neodešla.
PC nechávám většinou stále zapnuté, pokud nejedu někam na týden pryč..
Ve studiu se prakticky PC střižny nevypínají a zatím nedošlo k jejich poruše díky tomu.[/quote]

Mladý muži, opravoval jsem TVP profesionálně od r.1955. Prošlo mými rukami nějakých statisíce přístrojů. Dokonale jsem se seznámil jejich provozem v domácnosti, tudíž píši ( dle Vás blábol ), dle mého z vlastních zkušeností. / i tento týden v televizním programu byl zobrazen vyhořelý LCD po závadě ve zdroji /. Já nikomu NIC nevnucuji, je to každého osobní záležitost. Pojišťovny dříve poskytovaly údaje a divil by jste se kolik požáru od TVP hlášeno. A toho " psa " bylo myšleno zásuvka s vypínačem,tudíž nemusím běhat jak píšete do rozvodné skříně. A že jsou oblasti s velkými krátkodobými špičkami nelze oddiskutovat. Mám k dispozici články z odborné literatury z nichž jsem k vlastní praxi čerpal.
píďa_m (716)|12.2.2011 13:53
TO tesla15: dovolím si reagovat i když vím, že opravujete Tv déle než já.

"...i tento týden v televizním programu byl zobrazen vyhořelý LCD po závadě ve zdroji.." : po závadě ve zdroji může shořet i lednička, nevím jak to souvisí s tím co jsem napsal.
Asi narážíte na časté poruchy zdrojových částí přístrojů, ano to je pravda, neb je to většinou nejvíce výkonově (i tepelně) namáhaná část přístroje. (co tam taky má schořet jiného, že ?)
Vím co je to pes od svých ca.5 let.
Pokud bych chtěl pomocí psů řešit vypínání techniky v domě, tak se naběhám, v každém pokoji je je minimálně jeden (starý dům, málo zásuvek, hodně pokojů), ale je to celkem dobré řešení pro dlohodobé vypínání profi techniky, neb (jak jistě ze své praxe víte) většina studiových zařízení NEMÁ síťový vypinač.
Pokud tedy nějaký výrobce vyrobí zařízení co umí stb. provoz, tak to nedělá proto aby přístroj vyhořel, ale proto aby se to používalo !
Ze své malinké praxe mohu říci, že minimálně přístrojů odejde ve stb. režimu.
Spíše bych řekl, že celkové vypínání a tedy úplné ochlazení a následné ohřátí po zapnutí napomáhá vytváření studených spojů u rezistorů, traf a polovodičů ve zdroji tedy těch co se hřejou, díky tepelnému roztahování jejich nožiček.
Nemluvě o zatížení při nabíjení filtračních C a demagnetizaci CRT atd.
Co se týče napěťových špiček v rozvodné síti, tak ty jsou eliminovány na vstupu každého zdroje minimálně varistory.

omlouvám se moderátotŕovi za OT, ale nedalo mi to.
tesla15 (505)|12.2.2011 16:11
[quote=píďa_m;329920]TO tesla15: dovolím si reagovat i když vím, že opravujete Tv déle než já.

"...i tento týden v televizním programu byl zobrazen vyhořelý LCD po závadě ve zdroji.." : po závadě ve zdroji může shořet i lednička, nevím jak to souvisí s tím co jsem napsal.
Asi narážíte na časté poruchy zdrojových částí přístrojů, ano to je pravda, neb je to většinou nejvíce výkonově (i tepelně) namáhaná část přístroje. (co tam taky má schořet jiného, že ?)
Vím co je to pes od svých ca.5 let.
Pokud bych chtěl pomocí psů řešit vypínání techniky v domě, tak se naběhám, v každém pokoji je je minimálně jeden (starý dům, málo zásuvek, hodně pokojů), ale je to celkem dobré řešení pro dlohodobé vypínání profi techniky, neb (jak jistě ze své praxe víte) většina studiových zařízení NEMÁ síťový vypinač.
Pokud tedy nějaký výrobce vyrobí zařízení co umí stb. provoz, tak to nedělá proto aby přístroj vyhořel, ale proto aby se to používalo !
Ze své malinké praxe mohu říci, že minimálně přístrojů odejde ve stb. režimu.
Spíše bych řekl, že celkové vypínání a tedy úplné ochlazení a následné ohřátí po zapnutí napomáhá vytváření studených spojů u rezistorů, traf a polovodičů ve zdroji tedy těch co se hřejou, díky tepelnému roztahování jejich nožiček.
Nemluvě o zatížení při nabíjení filtračních C a demagnetizaci CRT atd.
Co se týče napěťových špiček v rozvodné síti, tak ty jsou eliminovány na vstupu každého zdroje minimálně varistory.

omlouvám se moderátotŕovi za OT, ale nedalo mi to.[/quote]

Čtete jenom mezi řádky. 1 psal jsem o samovolném zapnutí TVP v nepřítomnosti majitele a jeho vyhoření. 2 zmiňuji se HLAVNĚ o televizorech, vůbec né o ledničkách ( i když při jejich sepnutí dochází ke špičcce a né v každém domě je 100% elektrický rozvod. Ani varistory nemají nekonečnou životnost ). 3 původní komentář se týkal televizoru Sony starší výroby ( měl již varistor ?) 4 jedním z důvodů jistých TVP je počítat odehrané hodiny na kterých budou v servisu minimálně diskutovat a i případné jejich nedostatky obhajovat. 5 profesionální zařízení je zcela jinak dimensováno ( i v posilovně používaná zařízení jsou jiného ražení, u běžných se neuznává záruka. 6 to HLAVNÍ na prvním místě bezpečnost. I kdyby byl jeden případ z několika tisíc, mne to musí jako profesionála přimět řádně zákazníka informovat.
Ještě v samotném začátku. Starší elektrolyt má ve studeném stavu menší kapacitu. TVP v pohot. stavu to ještě tolik nepocítí. Ale, dojde k výpadku elektřiny, vše vystydne a potom při snížené kapacitě elektrolytů může dojít k celkovému zhroucení.. event. odepsání přístroje pro nerentabilnost. Jistě jste servisoval výrobek který měl současně několik závad na které zákazník ani neupozorňoval.
píďa_m (716)|12.2.2011 20:05
mám racionální nebo konstruktivní odpověď na všech (6 + 1) bodů co jste napsal, ale nechci porušovat pravidla tohoto fora tím, že to budu dále v tomto vláknu řešit, i když si myslím, že toto téma (vypínat zařízení -co umí stb. režim-) je velmi zajímavé. Děkuji Vám za diskusi.

Pokud by i moderátor fora uznal toto téma za zajímavé, tak může toto téma přeložit do rubriky kam patří.
tesla15 (505)|12.2.2011 22:05
[quote=píďa_m;329972]mám racionální nebo konstruktivní odpověď na všech (6 + 1) bodů co jste napsal, ale nechci porušovat pravidla tohoto fora tím, že to budu dále v tomto vláknu řešit, i když si myslím, že toto téma (vypínat zařízení -co umí stb. režim-) je velmi zajímavé. Děkuji Vám za diskusi.

Pokud by i moderátor fora uznal toto téma za zajímavé, tak může toto téma přeložit do rubriky kam patří.[/quote]

Též díky za diskusi, ostatní nechávám na Vás. Nejsem až tak počítačově zběhlý, digitál mne nebavil. Nyní jsa postaven před hotovou věc musím se i
v těchto mých letech trendu přizpůsobovat. Třeba i tím.. nevědouc při naši slušně vedené a dle mého názoru praktické diskusi může to být někomu nepříjemné.. Miroslav Dvořák
sirutor (11)|13.2.2011 19:03
Doplním svojí zmínku o vypínání satelitního přijímače vypínačem a TV přijímače do pohotovostního režimu: STB má v režimu stand by více než 20W spotřebu, navíc při tom dost hřeje. Přestože i mezi sateliťáky je většina odpůrců úplného vypínání, z uvedených důvodů sat vypínám. O zacházení s CRT TV jsem se několikrát dozvěděl, že jeho každovečerní vypnutí může způsobit, že po čase ho druhý den nezapnu. Jako amatér jsem tuto informaci respektoval. Tristní je, že teď to mám - televizor se přes mojí úzkostlivost zapíná se zpožděním. Samozřejmě, když jsme několik dní nepřítomní, A/V techniku vypínáme.
Na tvfreak se dovídám mnoho zajímavého, zajímavá je i diskuze na tomto vlákně. Jen by mě mrzelo, kdyby mezi vámi můj problém způsobil hořkost. Ještě jednou děkuju za laskavou ochotu.
píďa_m (716)|14.2.2011 09:34
sirutor: to je v pohodě, myslím že nic nezpůsobuješ.
Byla to jen výměna názorů mezi skušeným "kamenem" a ambiciozním "pouberťákem". Mnou bráno jako jistá forma disputace.
Hlavně napiš jestli jsi pokročil ve zjištění závady a dostal se do servismenu té tv.
Pokud ne, tak skusíme zvednout to U na té mříšce obrazovky.
Neboj je to jenom jeden trimr.
Spíš bych to ale viděl na vyschlé kondenzátory...
Sorry že píšu tak zkratkovitě, ale sem ve škole.
Popiš přesněji problém, nějak se v tom motám. Tedy zda jde jen o problém s pomalím startem, nebo něco jiného.

To all: až budu mít trošku více času tak založím o vypínání/stend-by provoz nové téma ve správné rubrice.
sirutor (11)|14.2.2011 13:02
Děkuju moc za obětavou pomoc, stojím tě hodně času. Páč jsem pomalej dědek, vyzkouším znovu otevřít servisní mód nebo jak se tomu říká. Taky znovu dám dohromady popis závady a ozvu se. Podle toho, co se dovídám, zvyšování mřížkového napětí se na trinitronech moc nechytá. Ale před odvozem do sběrného dvora je dobře vyzkoušet všechno. Spíš bych to viděl na studeňáky, prý to notorickou závadu Sony. Pokud ale vůbec na něco JÁ(!) přijdu. Děkuju za ochotu a ať se ti dobře a úspěšně študuje.
sirutor (11)|16.2.2011 12:08
Popíšu ještě současný stav: po zapnutí televizoru naskočí zvuk bez obrazu. Na tmavé obrazovce je tenká světlá (možná barevná) linka v místě horního okraje formátu 16:9 (při přepnutí na 16:9, TV má klasický rozměr screenu). Tuner se jeví funkční. Dosud se vždycky po kratší nebo delší době obraz objevil, dnes už nenaskočil ani po dvou hodinách. Červená ledka stále 5x bliká. Škoda, pokud obraz šel, měl slušný kontrast a hlavně jas, zmíněný růžový nádech na velkých bílých plochách se v posledních měsících neobjevoval, zkrátka byl dobře sledovatelný. Před odvozem do sběrného dvora s nebezpečným odpadem :-) ještě zavolám profesionála. Děkuju za pomoc.
sirutor (11)|17.2.2011 13:16
Ještě budu obtěžovat několika informacemi s prosbou o posouzení, nemají-li vliv na to, že nenaskakuje obraz.
TV nereaguje na tlačítka "volba vstupního signálu" na DO i na ovládacím panelu.
Po stisknutí tl. "volba kanálů" (+/-) zmizí zvuk navoleného kanálu, na pokus o návrat nereaguje. Podobně TV reaguje na stisk tl. "volba TV režimu: vypíná PIP, teletext nebo vstup do videa", tady je to snad pochopitelnější.
Návrat do stavu, kdy je slyšet zvuk navoleného kanálu, umožní jen restart připojeného satelit. přijímače.
Připomínám, že nemám obraz, řídím se jen zvukovými doprovody kanálů, naladěných na DVB-S.
U síťového vypínače na TV je, kromě diody režimu stand by, ještě jedna ledka, která nesvítí vůbec.
Děkuju a promiňte mi protivnou neodbytnost.
píďa_m (716)|2.4.2011 09:09
sirutor: to je už na mně moc složité, podívej se na:
http://www.elektroworld.info/modules.php?name=Forums&file=index
Je dobré se tam zaregistrovat, máš tak více možností se dotázat v rubrice TV. Je tam hodně pánů z TV opraven a s velkou praxí. Určitě ti někdo poradí.

Teď jsem si vzpoměl na jednu zajímavou závadu Sony TV, podle posledních informací co jsi psal (o tom zblblém ovládání) je diagnoza podobná. Dostal jsem ji se závadou že někdy naskočí a někdy ne.. Dost dlouho jsem zkoumal studeňáky a nic nenašel.. TV sem tam trucovala, někdy šla. Pak se začalo stávat že třeba nešly přepnout programy...
No nebudu napínat: odešel kristal procesoru (možná netěsné pouzdro a atm. ho nahlodala). Odešel tak že zeslábl a oscilátor procesoru byl na kritické hranici kdy ty špičky kmitů pobral a někdy ne. Výměna kristalu vše vyřešilla. Stojí pár korun (já ho měl doma - plná krabice). Později jsem tuto závadu opravoval na nějaký OVP TV, tam odešel kristal úplně a tv nešla nastartovat.
garb7 (1189)|2.4.2011 12:12
Bohužel u jeho TV výměna krystalu na desce M bord kde je micro kontroller SAA5665 nepomohla, nová deska by byla cca 2200,- bez DPH
bobosa69 (1)|13.8.2013 18:49
Ahoj..moje Sony už to má druhej den za sebou... 11x bliká po sobě standby a televize se nezapne.Volal sem na Sony a prej je vadná součástka NX-4521 a ta je u nás strašně drahá... to už nemá cenu ty peníze do toho vrážet.