Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Střih TV pořadů v analogové éře (dejme tomu 30 let zpět)

Fricoolinek2 (675)|15.1.2011 07:13
Jenom taková perlička pro zajímavost, zda by to někdo nevěděl.

Pokud se v analogové éře (dejme tomu 30 lez zpět) vyráběl nějaký TV pořad (třeba seriál točený TV kamerami), tak jak se potom realizoval střih? Zajímalo by mne, zda se hrubě natočený materiál elektronicky sestříhal a nakopíroval na nový Ampex(/U-Matic...?) kotouč, čimž byl vlastně sestříhaný master již první kopií a nebo se magnetické kotouče "z place" fyzicky stříhaly a lepily, čímž by sestříhaný master byl vlastně originálem z placu.
Pitomec (10211)|15.1.2011 13:58
Magnetický záznam nemůžeš fyzicky stříhat, to bys nedostal nic, akorát v místě slepky by to nejspíš urvalo hlavy.
Fricoolinek2 (675)|15.1.2011 19:32
Tak v Tatínkovi je scéna, kde Z. Svěrák popisuje jak fyzicky roztříhával (+ lepil) pásky s audio záznamem, magnetický záznam tedy stříhat, ale určitě je rozdíl mezi audiem a videem...
Pitomec (10211)|15.1.2011 19:44
Samozřejmě, že je rozdíl, protože v kotoučáku/kazeťáku to snímá pevná hlava, zatímco u videa je rotační hlava a ta by to nepřežila, resp. dá se to udělat vyjímečně např. u přetržené pásky a nechat projet jenom jednou. A druhá věc je taky rychlost posuvu pásky, kdy u profi záznamů je transportní rychlost mnohem vyšší a tudíž i kvůli tomu by to nešlo.
Pytkin (7947)|16.1.2011 01:53
Fricolinek : mozem ti to zistit , ak chces .. sefovia vo firme kde pracujem, dlho robili v slovenskej televizii , sefova zrovna na zazname a strihala ..

strih magnetickeho pasu audia neni problem lebo stopy su pozdlzne .. pri videu to bude dost rozdiel , ked su stopy sikmo .. i ked neviem ako to bolo na umaticoch a tych veciach este pred tym .. ale ja myslim ze sa strihalo tak jak na betacamoch .. normalne z jedneho videa na druhe ..
píďa_m (716)|18.1.2011 14:34
podle táty: střihalo se přepisem, podle TC (jako u bety analog). Přes střižnu (kde se psali timecody. Dali se dělat i jednoduché efekty - prolínačky .
TVmaniak (23)|9.3.2011 20:39
[quote=Pitomec;323518]Magnetický záznam nemůžeš fyzicky stříhat, to bys nedostal nic, akorát v místě slepky by to nejspíš urvalo hlavy.[/quote]

Dvoupalcový záznam v příčných stopách bylo možné i stříhat fyzicky:


A tady je stařičká Umatic střižna:
Pitomec (10211)|9.3.2011 21:10
To první video je zjevně nesmysl, protože už jenom jak tam ten maník holýma (tj. zpocenýma, mastnýma) rukama šahá na tu pásku, je normálně vyloučeno (snad někde na začátku pásky ano, ale jinak nic). To spíš vypadá na nějakou laboratoř, kde se těmato ptákovinama zabývali a pak to šlo stejně do šuplíku.
Pytkin (7947)|10.3.2011 00:35
Pytal som sa na to mojich sefov a hlavne sa kedysi vobec nestrihalo a slo sa vsetko na jeden beh ..
visaton (42)|10.3.2011 05:40
Takze sudruhovia poporade... Moj otec pracoval v TV od 62 roku az do digitalnej doby ako reziser a mna ako chlapca uz vtedy braval do TV (dnes mam skoro 40) takze asi takto: na jeden krat sa chodili jednotlive sceny v casoch 2 palcovych zazanmov (AMPEX), To bol zazanmovy stroj velky asi ako jedna dvojskrina a hlavy sa isopropilom museli cistit kazdu chvilu. Co bolo zaujimave, nebon to este sikmy zaznam ale vertikalny (cize teoreticky aj tymi noznickami by sa dalo....) ale ked som videl ako tie strihacky s tym nastrihavali dalsie klapky aby strih sedel, to bolo umenie. Oni uz mali naucene kedy presne nabehne synchron hlav (este aj taka vec sa tam sledovala, na to bol taky maly osciloskop na boku pri hlavach a az ked vsetky styri palicky boli rovnake, zacal stroj realne nahravat!), kedze hlavy sa tocili 14000 otacok a ten piskot motorcekov a vona magnetickeho pasu na tychto pracoviskach bola neodmyslitelnou sucastou. Zaznam podla Time codu prisiel az s jednopalcami a Umatic-mi a to uz bola ovela jednoduchsia praca, lebo to uz vedelo nahravat do pol sekundy, bol to uz sikmy zaznam a jednopalec dokonca umoznoval vstrihavat asi stvrtsekundove sekvencie, cize uz aj nejaky ten videoklip do Triangla sa dal urobit. No a s nastupom betacamu to uz bolo velmi jednoduche, lebo tam sa uz strihalo skoro ako dnes s digitalnym strihom, a to tak ze pomocou time codu (ako dnesny timeline) sa na snimok presne vybrali jednotlive strihy, tie sa ponahadzovali do strihacieho enginu, ktory ovladal betacamy a proces sa spustil a stroje uz santili ako o zivot, len sem tam bolo treba vymenit kazetu(kedze na malu kazetu vosla myslym len polhodinka) Alebo sa to dalo robit aj rucne, kazdopadne boli tzv. master edit stroje, ktore nastrihavali IN/OUT pomocou JOG/SHUTTLE na snimok presne a uz sa to velmi podobalo na to ako dnes strihame napr v Premiere. Zatial tolko, ak si este na nieco zaujimave spomeniem, napisem.

Az teraz som si zbehol tie videa z YouTube, na tych 2 palcoch presne pocut piskot hlav a presne to ako si strihacky zakricali ze spustila nahravanie a druha ze spustila prehravanie. Presne tak sa strihalo.....:-)
visaton (42)|10.3.2011 05:45
[quote=Pitomec;334455]To první video je zjevně nesmysl, protože už jenom jak tam ten maník holýma (tj. zpocenýma, mastnýma) rukama šahá na tu pásku, je normálně vyloučeno (snad někde na začátku pásky ano, ale jinak nic). To spíš vypadá na nějakou laboratoř, kde se těmato ptákovinama zabývali a pak to šlo stejně do šuplíku.[/quote]

Tak som sa teraz pytal otca, tak sice strihat takto nestrihali, ale ked sa pas roztrhol, bezne ho takto opravili...
Pitomec (10211)|10.3.2011 07:19
Tak to je jasný, že pokud se páska přetrhne, tak se opraví a překopíruje. Ale šlo o to, jestli někdo střihal pásku běžně, což si myslím, že ne.
Fricoolinek2 (675)|5.4.2011 06:18
Ještě bych se chtěl zeptat ohledně střihu na jednu věc - je možné. že se tak od konce 80. let některé TV seriály točené na film stříhaly již pouze elekronickou cestou? Tj., že hrubý materiál byl celý převeden do elektronické podoby, kde se potom sestříhal a tedy finální verze existuje jen v elektronické podobě? U některých seriálů (Chlapci a chlapi, Ze života zvířat, Ranč u Zelené sedmy) byly totiž evidentně elektronicky generované titulky (ne-leptané do filmu). Zajímalo by mne to z toho důvodu, zda je tu třeba "riziko" toho, že by tyto seriálu nemohly být převedeny do HD...
Pitomec (10211)|7.4.2011 17:42
Některý seriály se točily na magnetický pásek (začalo to tuším seriálem Taková normální rodinka)
Fricoolinek2 (675)|7.4.2011 19:52
Tak to je jasný, ale, probůh, já se přeci ptal na něco úplně jinýho...
MIHI (940)|7.4.2011 21:47
Jo, kdysi v pravěku se pásy fakt mechanicky stříhaly. Nanesla se tam jakási kontrastní látka, podle které se to fiklo:) Dělalo si to i tady. Ale nebylo to stříhání, jak to myslíme dnes, jako záběr po záběru.To by se z toho asi zbláznili :) U filmového mat. je to jasné. U elektroniky se natáčelo sekvenčně a stříhaly se k sobě jen maximálně celé sekvence. Našel jsem o tom i hezkou práci, tak si to můžeš všechno nastudovat:)


http://www.famu.cz/docs/TECHASPKOMPLETUPRdef.pdf
Pytkin (7947)|8.4.2011 00:21
no hlavne inscenacie v stv sa natacali tak , ze sa slo 10 minut bez strihu ..to bola ina priprava ako dnes ..
Pitomec (10211)|8.4.2011 08:09
[quote=Fricoolinek2;338672]Tak to je jasný, ale, probůh, já se přeci ptal na něco úplně jinýho...[/quote]
Ty ses ptal na co? Nějak jsem dotazu neporozuměl... A "elektronický" titulek se do obrazu dal při lineárním střihu, tj. při kopírování z pásku na pásek. Že by v té době existovaly nelineární střižny, kde by se záznam digitalizoval, to se mně moc nezdá, protože v té době byla vrcholem techniky tak nanejvýš disketa 8-)
Fricoolinek2 (675)|8.4.2011 08:43
[quote=Pitomec;338729]Ty ses ptal na co? Nějak jsem dotazu neporozuměl... A "elektronický" titulek se do obrazu dal při lineárním střihu, tj. při kopírování z pásku na pásek. Že by v té době existovaly nelineární střižny, kde by se záznam digitalizoval, to se mně moc nezdá, protože v té době byla vrcholem techniky tak nanejvýš disketa 8-)[/quote]



No, zajímalo mne to, zda u některých novějších českých seriálů (konec 80's a mladší) natáčených na film, nebyl veškerý střih prováděn až po přesenání obsahu filmových kotoučů (s "hrubým" materiálem z placu) do elektronické podoby magnetických pásek. Kvůli tomu, že to třeba mohlo být jednoduší a levnější než fyzicky stříhat filmové pásy ve filmové střižně.

Ad elektronicky generované titulky: Tam mi šlo o to, že pokud tam jsou el. gen. titulky (jde to například poznat i tak, že závěrečný "roll" jde v 50 fps), tak finální verze (tj, tak jak jde do vysílání) seriálového díla exsituje jen na elektronickém nosiči. A nyní mi skutečně "dělá hlavu" to, jestli je na filmovém nosiči a) sestříhané seriálové dílo bez titulků (při novém HD přepisu by stačilo pouze vytvořit nové titulky). b) pouze hrubě naočený materiál přímo z placu (tedy, pro nový HD přepis by bylo nutné celé seriálové dílo znovu sestříhat)...

No, hlavně, ať to neskončí u toho, že Chlapce a Chlapi nebo Ranč skutečně nestojí zato převádět do HD....


Zkrátka a dobře - tento můj dotaz byl víceméně off-topic. Sice se taky týkal střihu, ale střihu jiného druhu, na který jsem nechtěl zakládat nový topic.

MIHI: Díky za to PDFko, prolítnul jsem si to...
Pitomec (10211)|8.4.2011 09:04
V té době byl střih filmového pásu defacto rutina, takže proč by to někdo dělal tak složitě, že celý film přehraje na pásek a pak lineárně zpracuje? To spíš (u tebou jmenovaných seriálů) se to točilo už na magnetický pásek a nikoliv na film. Ale taky to mohlo být jinak, to je jasný.
Fricoolinek2 (675)|8.4.2011 10:28
Tak to zcela určitě. Na tom, že rozeznám film od TV záznamu, si skutečně zakládám, Ale s těma všema cinematicama je to pořád těžší a těžší...
MIHI (940)|8.4.2011 11:47
Ad tvůj druhý dotaz. Ano, ty seriály se točily na film (někdy na inverzi, někdy na negativ) a pak se často stříhaly elektronicky (např. ten Ranč - ale tam jen první série, potom už se točil rovnou v SD na digiBetu). Některé se ale stříhaly postaru - klasicky filmově. Tam se elektronicky už jen přidávaly triky a titulky. Pokud by se měly převádět do HD, u těch elektronicky stříhaných by to znamenalo znovu převést orginální materiály na video a vlastně to znovu postříhat (a zároveň nabarvit, trikovat, titulkovat, finalizovat). Originální negativy se většinou archivují, takže teoreticky by to bylo možné. Ale prakticky si myslím, že se to pro velkou náročnost dělat nebude - leda u nějakého klenotu. Ale i tak pochybuji, že se to bude celé dělat znovu (včetně těch triků a korekcí), protože by to mohlo být bráno jako zásah do autorských práv tvůrců. Ale to fakt nevím.

PS: Pokud chceš poznat jeslti daný seriál střihaný klasicky nebo elektronicky, poznáš to podle několika drobností. Titulků si nevšímej, ty jsou většinu dodané až elektronicky. Sleduj střihy, pokud je to např klasicky stříhaná 16, u střihu si můžeš všimnou mírného až neznatelného poskočení obrazu. Nebo třeba podle prolínaček, pokud je evidentně vlepená - máš jasno, naopak televizní poznáš, podle toho že je prokládaná, lineární a taková hezká, čistá.
Fricoolinek2 (675)|24.5.2011 05:25
Tři chlapi v chalupě
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/moje/muj-playlist/#v=0

Zajímavý to způsob technické realizace tohoto vele starého seriálu. Zachovali se tři díly z 18-ti, jenž se nahrály na filmový pás pomocí kinescope. Ale co mne "dostalo" bylo to, že součástí tohoto díla byly i záběry z exteriérů. Jak mohla vypadat výroba a implementace těchto venkovních záběrů? Mohlo to být tak, že se exteriéry natočily filmovou kamerou, následně se projekce filmových záběrů na nějakém elektronkovém snímači převedla do elektronické podoby, jenž byla mixována se živě snímány TV záběry z interiérů. Čili cesta těch exteriérových záběrů by mohla/měla být: film - starý filmový snímač - snímaní těchto "zelektrizovaných" filmových záběrů na film pomocí kinescope (spolu s TV obrazem z interiérů) - digitalizace filmového "kinescope" materiálu na moderním filmovém snímači. Jiná cesta mne nenapadá.

Každopádně asi určitě škoda, že ke kompletní realizaci tohoto díla nebylo užito filmu. Ještě, že se tak stalo u Hříšných lidí, díky čemuž jsme tento skvost české seriálové tvorby mohli loni sledovat ve full HD rozlišení.
Fricoolinek2 (675)|19.12.2011 01:32
Tak Dobrodružství kriminalistiky bude v HD, přestože (aspoň mi to tak přijde) měl elektronicky generované titulky. Že by nová titulkáž?

Hlavně ať je v HD potom první řada Zdivočelý země. Bohužel, jen ta první řada. Ta desetiletka cca 1998-2008 byla vůbec v tomto hrozná. Vše na SD Betacam (snad vyjma Josef a Ly), skoro u všeho stejný fádní look zaměnitelný třeba s reportáží do zpráv. Bohužel, někde vysoce nepříjemný a degradující celé dílo. Humoresky, Zdovočelá země II. a III., Černí Baroni - o kolik by vypadala tyto díla lépe, kdyby byla točena na 16mm (neřku-li 35mm)
Fricoolinek2 (675)|6.1.2012 11:51
Tak skutečně, u Kriminalistiky byla provedena nová titulkáž, s původním fontem.
Pave1 (4279)|12.1.2012 11:30
Fricoolinek2 - Dobrodružství kriminalistiky se tahá znovu z kotoučů. Ze staré verze (nyní na digibetě) se utvoří náhledové video s TC. Z kotouče se v novém přepisu naskenuje občas pár framů (filmových oken) "navíc", takže v místech napojení, kde v původní verzi byla (např. 4 okna) ztuhlinka je nyní třeba o dvě okna pohybu navíc. Záznam se v DPX pročistí "okno po okénku" od nečistot, slepek, rýh, apod., zvuk se taky pročistí (bere se po úpravě buď z původního záznamu nebo z bety, záleží, který je v lepším stavu).

Na finiš pracovišti (Avid DS) se to složí dohromady (obraz v DPX, RGB444, zvuk wav), zkontrolují se napojení kotoučů, vyrobí se zatmívačka na konci a titulky (co nejvíc podobné originálu) a jde to na master archiv HDCAM SR (RGB444 SQ - 440Mbps), pro vysílání se používá HDCAM kopie (uložená v archivu).
Fricoolinek2 (675)|12.1.2012 15:08
Aha, takže se snímá stojící okénko frame-by-frame, nikoliv plynule jedoucí filmový pás? A tedy, to D. K. bylo skutečně již komplet stříháno v elektronické střižně nebo klasicky ve filmové laboratoři a to zmiňované napojení se týká jen míst, kde se musel vyměnit filmový kotouč (zhruba jsem spočítal, že na jeden díl by mohlo připadnout asi 150-180m suroviny, bohužel ale nevím, jestli jsou obyvklý takhle dlouhý cívky). Jinak to zbavení nečistot je prováděno ručně klonovacím razítkem (nebo něčím na ten způsob) nebo je tam nějaká automatická detekce smetí s následnou autoretuší.

Každopádně moc děkuju za zajímavé info.
Pave1 (4279)|12.1.2012 18:44
Originál je šmikaný na filmové střižně, elektronické jsou pouze titulky. Vysílalo se to dřív z jednopalce, případně později bety/digibety, kam byl při prvním filmovém přepisu výsledek přepsaný po jednotlivých filmových kotoučích (a dodělaly se tam titulky). Nový přepis na filmovém snímači je samozřejmě "za jízdy", nikoliv políčko po políčku, opět po kotoučích. Následují nové barevné korekce a pak export DPX pro retuše. Neptal jsem se, jestli to jedou z negativu nebo pozitivu, negativ je většinou kvalitnější.

Čištění se dělá na speciálním sw, který kombinuje manuální a poloautomatické funkce, které jsou plně optimalizované na tuhle práci (retuš starých filmů). Zaučení je věc časově poměrně náročná, aby výsledek byl použitelný.

Výsledek se mně osobně poměrně líbí, ten rozdíl v kvalitě původní a nové verze je v tomto případě opravdu markatní.
Fricoolinek2 (675)|13.1.2012 21:16
[quote=Pave1;390834]

Výsledek se mně osobně poměrně líbí, ten rozdíl v kvalitě původní a nové verze je v tomto případě opravdu markatní.[/quote]

Tak to rozhodně. Škoda jen těch scén, kde byl použit nějakej ten difúzní filtr (zřejmě už při natáčení) či co. Je to i náročný na kompresy potom. Jo a škoda, že se k titulkum nedaly i jména dabérů cizích herců. :-)
Pave1 (4279)|14.1.2012 00:57
Tohle je věc i právní, nemůžeš měnit obsah autorských děl (třeba titulkovou listinu, s výjimkou opravy zjevných chyb, překlepů, apod.), na který jsou práva tvůrců. Retuš je jedna věc, obsahové změny jsou úplně jiná záležitost, v tomto případě nedovolená. Ale to jsou věci, do kterých je lepší se nemotat, na to jsou zase jiní specialisti...
MIHI (940)|16.1.2012 11:23
To mě právě překvapilo na těch screenech, co jsou výše, že tam je lehce pozměněný text. Tak jsem právě přemýšlel, jak to právně ošetřili, že tam jsou změny. Nebo jestil na tom spolupracují s původními autory, kteří jim to schvalují. Podobně tak by mě zajímalo, jak se to řeší u jiných děl, kde se třeba i znovu dělají bar. korekce - jestli to schvaluje původní kameraman.
Pave1 (4279)|16.1.2012 17:12
V tomhle se já nějak podrobněji nevyznám, takže ti víc nepovím. V tomto případě došlo k drobným úpravám textu, což je plně věc dramaturgů, jimi dodaná titulkovka se už nesmí obsahově nijak měnit (drobná úprava formy je možná, například zcela identický font už nemusí být k mání, taky velikost může být menší, protože se počítá s projekcí na větší obrazovce, ale to jsou drobnosti; text je přesně daný). Jednotlivé dotáčky taky často měnily celkový styl úvodních i závěrečných titulků, je tak možné, že dojde k malému sjednocení formy (např. "Hráli" je jednou uprostřed, v další řadě na kraji, v dotáčce s dvojtečkou, atd., dlouhá jména jsou jednou dělená na dvě řádky, pak jsou menším fontem na jedné, v dotáčce jsou mezi rolí a jménem tečky, atd - tyhle drobnosti se asi nepatrně pozmění, aby to nebylo co pár dílů zcela jiné).
Fricoolinek2 (675)|19.1.2012 08:15
Ještě tedy příliš nechápu, proč jsou v upoutávkách používány záběry ze starého přepisu. Buď nějaký vyložený šlendrián nebo se to v ČT musí dělat "od epizody k epizodě", takže při střihu upoutávky ještě není k dispozici nový přepis. Ovšem s tim hnus obrazem se spíše jedná o "odraďovku" ;-)
Pave1 (4279)|19.1.2012 13:32
Viděl jsem nějaké info o zrekonstruované Markétě Lazarové (v posledním TV magazínu "333", ČT2), hovořili tam krátce i o věcech kolem projektu digitalizace filmů "národního zlatého fondu" - nějaký pozvaný host (jeden z moderátorů pořadu byl dokonce v porotě, která tu první várku filmů vybírala).

Ty upoutávky opravdu nefungují, když je tam stará verze, souhlas. Kdyby se chtělo, tak by šlo lecos z toho, o čem se tvrdí, že nejde. To platí obecně. Zkus jim napsat, třeba se někde něco pohne.
Fricoolinek2 (675)|20.1.2012 10:18
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/211411030510703-otazky-vaclava-moravce-2-cast/video/163233

Ad ještě digitalizace 200 českejch filmů: Trochu to vyznívá až úsměvně, co se třeba týče toho humbuku s M. Lazarovou (viz. ty OVM, na který odkazuju) a že jako VELKOU VĚC oznamujou to, že příští rok bude Hoří má panenko. Jakoby se trochu zapomnělo na to, že těch filmů je 200 (no, je fakt, že Bartoška trochu upozornil na to, že timhle tempem se všech filmů asi nedočká). Když to vezmu prostou matematikou, tak OD TEĎ by měl bejt hotov v průměru jeden film týdně, aby to trvalo nějaký čtyři roky. A ještě k tomu připočtu to, že první zprávy o tomto záměru se objevily téměř před dvěma lety, čili by to třeba mohlo být celkem šest let. Dlouhých šest let od jara 2010, kdy HD bylo běžnou věcí např. u amatérských kamer. Tak třeba to bude rychlejc odecejpat, ale moc si nedovedu představit, že by se třeba 2x do týdne v průběhu dvou let obejovaly tyto remastery jako novinky na BD (jestli by to vůbec to bylo smysluplné, jelikož komeční potenciál některých ultraklubovek, co tam jsou, může být hodně malý). Jsem poněkud znechucen tím někonečným hoblováním těch nekvalitních přepisů čs. filmů, co nám předhazují české TV. Osobně jsem si na ně uvalil takový malý osobní bojkot. Ale dost mne "děsí" to, že takto bojkotovat můžu třeba léta, protože spousta dobrých a DIVÁCKY VELEÚSPĚŠNÝCH filmů v tom seznamu není. A než bude vypsáno nějaké další kolo digitalizace, tak to si počkám(e). Docela si i říkám, jestli by vůbec nějaký komeční subjekt (komeční / placená TV) mohl někde zažádat o zapůjčení filmových pásů s úmyslem jejich remastrace a následném odyvsíláním v HD. Ovšem skoro si řikám, že by asi stejně nebyl zájem. Kdyby třeba Nova za (střelim od boku) 150 000 Kč remasterovala dr. Mráčka (kterej v tom 1. kole není), chvástala by se v upoutávkách, že to bude v HáDé, zvýšila by se o tolik sledovanost, že by vyšší příjmy z reklam pokryly náklady na remaster? Bohužel, obávám se, že ne.
Ještě tedy jedna věc - nemáte někdo ponětí, kdy, kde a kým byly vytvořeny ty přepisy, na které se těď koukáme v TV? Zas úplně staré asi taky nebudou, protože např. nejsou tam vidět artefakty od vidikonů (atp.), které, předpokládám, byly užívany ve starých filmových snímačích. (až na vyjímky jako Adéla ještě nevečera, u které snad ten obraz ani není hnusný, ten je ještě horší), takže asi již něco s CCD technologií - možná.

Jinak teda pochvala ČT obrovská.

1) Filmy a TV filmy:
Babička
Zlatí Úhoři
U pokladny stál
Jak vytrhnout velrybě stoličku - Jak dostat tatínka do polepšovny
Limonádový Joe
Muž z prvního století
Poslední růže od Casanovy
Baron prášil
Byl jednou jeden král
Císařův pekař - Pekařův císař
Zlatovláska
Smrt v sedle
Adelheid
Zlaté kapradí

2) Seriály
Prima sezóna (5 dílů)
Hříšní lidé města pražského (12) (btw: jakýto kontrast vůči 4 filmům s Vacátkem)
Panoptikum města pražského (10)
Vlak dětství a naděje (6)
Byl jednou jeden dům (5)
Malý pitaval z velkého města (14?)
Cirkus Humberto (12)
Dobrodružství kriminalistiky (26 - ve vysílání)
= celkem 90 dílů

V součtu to bude tak 100 hodin remastrovaného materiálu a to nepočítám porevoluční filmy u kterých nevím, jestli to byly nové remastery ČT nebo třeba zdrojové mastery pro DVD disky vzniklé již v minulosti.

Přitom mediální ohlas poměrně malý, a to vč. zájmových webů, snad jen u Hříšníků se objevilo něco
v médiích. A to má ČT HD narozdíl od BluRay disků jednu výhodu - je zadarmo. Řeči o bitrate taky nejsou na místě. Valná většina těchto děl nemá akční scény a na ty ostatní těch 8-9 Mb/s stačí. Zvuk je tak jako tak MONO.
Pave1 (4279)|20.1.2012 16:00
Však to v těch otázkách V.M. pan ministr kultury řekl, v tom odkazu ve tvém příspěvku. Soukromá firma chce cca 1,2 - 2mil za kus, NFA to zvládne za 500-700tis za kus, dělají výběrové řízení na technologii, pak rozjedou prvních 200filmů, druhých 200filmů nabídnou za nějakých podmínek soukromým firmám, řeší jak to systémově právně ošetřit.
Můžeš klidně udělat jeden film za týden, jen holt musíš mít víc lidí, pracovišť, serverů, otázkou taky je, zda to všechno musí být ve 4K. Rozdíl je i v kvalitě dochovaných filmových pásů, někde máš celkem kvalitní negativ, jinde mizerný pozitiv, jak se řeší zvuk, některé filmy budeš dělat déle, jiné kratší dobu, atd.

Myslím, že tam vše podstatné zaznělo, určitě má NFA nějaký web, kde bude sem tam nějaká zpráva, jak rychle jim to jde.
Fricoolinek2 (675)|9.2.2012 16:40
Hm, tak od 19.2. se má vysílat první řada Zdivočelý země a po nějakym remasteru ani vidu ani slechu. Že by skutečně byla zpracovávána jen elektronickou cestou? Každopádně i s formátem to může být špatné. Naposledy byla vysílána jako letterbox, asi ve formátu 14:9, takže majitelé moderních TV si skutečně "užijí". :-(
ai (2993)|9.2.2012 20:20
Je to o penezich zrejme ......
ja ted sleduju Star Trek obcas na Netflixu, je to fakticky rozdil dneska , ty pasaze, ktere privadely usmev jsou vylepsene, vylepsili ty lode, efekty, a je to sledovatelne i pro mladsi generace,......,

porovnani pred a po remastrovani:




HD remastrovane s anglickyma titulkama:

Star Trek Original Series: http://movies.netflix.com/Movie/Star-Trek-Season-1/70109435
Star Trek : The Next Generation: http://movies.netflix.com/Movie/Star_Trek_The_Next_Generation/70158329?trkid=2361637
Fricoolinek2 (675)|15.2.2012 02:32
[quote]Je to o penezich zrejme ...... [/quote]

Z toho bych ČT "neobviňoval". Ta remstrovala do HD i méně významný seriály než Zdivočelou zemi. Například Dynastii Nováků či Pitavala.
Fricoolinek2 (675)|5.8.2012 00:39
Hm, tak ČT má evidentně problém s kvalitou záznamů starých zpravodajských relací (přelom 80. a 90. let), které zdaleka nedosahují kvality normy PAL. Přestože už ČST kolem r. 1989 užívala moderní kamery s CCD snímači, tak v záznamech zpravodajských relací nebyl jejich kvalitativní potenciál plně využit.

Nicméně k příspěvku o kardinálu Tomáškovi zřejmě ČT využila záznamu přímo z původních BetacamSP kazet a obrazová kvalita je prakticky na dnešní SD úrovni.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/212411058360803/ - 15:45
Opravdu pěkné na 23 let starý reportážní záznam. Až na s. Štěpána.
uru (3)|1.1.2014 17:45
Netušila jsem, že jsem až takový pamětník. tak tedy trocha vzpomínání: Před příchodem první dvoupalcové střižny na konci 70. let se stříhalo na pracovištích záznamu ze stroje na stroj na "raz, dva, tři". Jeden technicky zdatný režisér byl schopen sestříhat pořad přímo při natáčení. jednalo se o hudební pořady - na pásek se nahrál celý pořad audio + černá. Ze stroje jel plejbek hudby do studia, jednotlivé sekvence se nastříhávaly inzertem (video). Na dvoupalcích opravdu nebylo TC, pouze cue stopa - pípance pro označení střihu, po schvalovačce se do cue nahrálo "začátek pořadu bude za 10, 9 ... start" pro odbavovací pracoviště při vysílání, obdobně za minutu konec a konec bude za ...(každý stroj měl mikrofon).
Běžně se hlavy čistily namotanou vatou na špejli (+ izopropylen), pokud se ale hlavy zanesly při vysílání, nejspolehlivější byl nehet palce.
U-matic nebyl nikdy brán jako profesionální nosič, jen pro of-line. Pouze U-matic BVU se používal hlavně ve zpravodajství jako hlavní nosič.
píďa_m (716)|2.1.2014 21:42
..ty joo, já zírám, vítej tady "nováčku".
Dík za zajímavost, já začínalo až na Beta SP skoro když končila. Dvoupalec znám jen z tátovo vyprávění.
Doufám, že se časem více rozepíšeš o technologii a zážitcích, neb myslím, že by to tu mnohé zajímalo.
uru (3)|4.1.2014 22:18
Když si o to říkáš, tak jedna zajímavost. Dvoupalce se běžně rozjížděly na 10 vteřin. Pánové v údržbě byli schopní nastavit stroj na rozjezd 2 vteřiny před střihem (stroj AVR1, ne starší a rozšířenější VR2000). Díky tomu jsme byli myslím první na světě, kdo odvysílal při MS v hokeji v Praze (1978) o přestávce přehled brankových situací z předchozí třetiny.
píďa_m (716)|10.1.2014 23:46
dík za zajímavost.