Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nové kusy od Sony - s novými čipy a 1080/50p

Fricoolinek2 (675)|6.1.2011 22:46
http://camcorder-test.slashcam.com/compare-6e9e30fb945e183dfcbc36c27cec0fda.html

Tak už i Sony začíná s 1080/50p. Navíc jeho modely budou mít i nové čipy, takže jsou tu skutečně nové modely ne jen lehký facelift jako u Panasonicu.
Pytkin (7947)|7.1.2011 02:00
to na ake medium chcu zapisovat 1080p50 ? resp. kolko z toho videa tam po kompresii ostane ?
Fricoolinek2 (675)|7.1.2011 06:41
[quote=Pytkin;320898]to na ake medium chcu zapisovat 1080p50 ? resp. kolko z toho videa tam po kompresii ostane ?[/quote]

Tak musím se přiznat, že tenhle post na mne působí dojmem, jakoby 1080/50p byla nějaká "supernovinka", ale Panasonic to už dělá od loňska. A stejně jako u Paňáků, tak i u Sony to bude 28 Mb/s AVCHD se zápisem ne flash, případně HDD.
Pitomec (10211)|7.1.2011 09:33
Hlavně ty rádobykamery mají objektiv z umělé hmoty a čip vhodný tak do mobilu, takže ten záznam 1080p je úplně zbytečný a je to akorát na tahání peněz z lidí, kteří si to v naivních představách o kvalitě půjdou koupit :-k
Fricoolinek2 (675)|7.1.2011 18:16
[quote=Pitomec;320948]Hlavně ty rádobykamery mají objektiv z umělé hmoty a čip vhodný tak do mobilu, takže ten záznam 1080p je úplně zbytečný a je to akorát na tahání peněz z lidí, kteří si to v naivních představách o kvalitě půjdou koupit :-k[/quote]

Eh? Tak u tý nižší řady to úplně "top" třeba nebude, ale předchůdce CX 690/700 (CX/XR 550) točil při 12 lux a 1/25s takto:
http://produktdbimages1.slashcam.de/camcorder-testergebnisse_testbilder_testbild_12_lux_optimiert_142.jpg

Čili je předpoklad, že nový čip by mohl být ještě lepší, navíc čip stejné velikosti se dává i do XF100.

Řekl bych, že řeči o mobilech jsou zcestný.
Pitomec (10211)|7.1.2011 19:13
To já bych rozhodně neřekl, protože se podívej na ten fixní objektiv. A čip je taky jenom jeden místo 3 a ještě s mizernou velikostí. Sorry, ale je to jenom předražená hračkárna (z toho mobilu si aspoň ještě zavolám a přehraje mně MP3 a má rádio).
ai (2993)|7.1.2011 19:14
[quote=Fricoolinek2;320915] A stejně jako u Paňáků, tak i u Sony to bude 28 Mb/s AVCHD [/quote]
To budou menit normu pro AVCHD, protoze AVCHD ma strop 24 Mbit a je to Sony standard, nebo to prestanou dodrzovat ? :-)

EDIT: jeste doplnim, nesplnuje to ani jejich tristni Blu-Ray specifikaci, tam neexistuje 1080p50,60,....., ted by mohla nastat doba kdy ta videa mohla prehravat starsi vydani prehravacu, bohuzel si budou muset nekteri koupit novy , protoze BR byl navrzen s temito kalkulacemi, 108060p dekodery by byly drazsi zrejme a tolik by na tom nevydelali a jeste by to rusilo jejich broadcast 60,50i standard , ktery neunavne brani (v US)
Fricoolinek2 (675)|7.1.2011 19:48
[quote=Pitomec;321153]To já bych rozhodně neřekl, protože se podívej na ten fixní objektiv. A čip je taky jenom jeden místo 3 a ještě s mizernou velikostí. Sorry, ale je to jenom předražená hračkárna (z toho mobilu si aspoň ještě zavolám a přehraje mně MP3 a má rádio).[/quote]

Fixní objektiv? Pod timhle termínem bych si dokázal představit buď objektiv s fix-fokusem nebo s jednou ohniskovou vzdáleností.

Co je ještě "fixní"?

Přesně takový jeden čip má i "skoro" profi XF100, takže to je tedy taky "hračkárna"?
janforman (215)|7.1.2011 20:12
[quote=Pitomec;321153]To já bych rozhodně neřekl, protože se podívej na ten fixní objektiv. A čip je taky jenom jeden místo 3 a ještě s mizernou velikostí. Sorry, ale je to jenom předražená hračkárna (z toho mobilu si aspoň ještě zavolám a přehraje mně MP3 a má rádio).[/quote]

Já chci nějakou předraženou hračkárnu třeba REDku nebo ARRI klidně jí vyměním za nějakej šrot 3čip :-)
Fricoolinek2 (675)|7.1.2011 20:27
[quote=ai;321157]To budou menit normu pro AVCHD, protoze AVCHD ma strop 24 Mbit a je to Sony standard, nebo to prestanou dodrzovat ? :-)

EDIT: jeste doplnim, nesplnuje to ani jejich tristni Blu-Ray specifikaci, tam neexistuje 1080p50,60,....., ted by mohla nastat doba kdy ta videa mohla prehravat starsi vydani prehravacu, bohuzel si budou muset nekteri koupit novy , protoze BR byl navrzen s temito kalkulacemi, 108060p dekodery by byly drazsi zrejme a tolik by na tom nevydelali a jeste by to rusilo jejich broadcast 60,50i standard , ktery neunavne brani (v US)[/quote]

Tak skutečně to s tim 1080/50p neni 100%. Zkoušel jsem si ho přehrát v PS3 a jakoby se to trochu trhalo.
Pitomec (10211)|7.1.2011 21:48
[quote=Fricoolinek2;321177]Fixní objektiv? Pod timhle termínem bych si dokázal představit buď objektiv s fix-fokusem nebo s jednou ohniskovou vzdáleností.

[COLOR=red]Co je ještě "fixní"?[/COLOR]

Přesně takový jeden čip má i "skoro" profi XF100, takže to je tedy taky "hračkárna"?[/quote]http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/fixni
Pitomec (10211)|7.1.2011 22:00
[quote=janforman;321182]Já chci nějakou předraženou hračkárnu třeba REDku nebo ARRI klidně jí vyměním za nějakej šrot 3čip :-)[/quote]Arriflexky mají 1/2,9" snímač jako ty výše uvedený hráčkárny od Sony? No to budou asi poslední modely, ne? :D:D:D
Pitomec (10211)|7.1.2011 22:06
[quote=Fricoolinek2;321177]Fixní objektiv? Pod timhle termínem bych si dokázal představit buď objektiv s fix-fokusem nebo s jednou ohniskovou vzdáleností.

Co je ještě "fixní"?

[COLOR=red]Přesně takový jeden čip má i "skoro" profi XF100, takže to je tedy taky "hračkárna"?[/COLOR] [/quote]
Není nad profi 9-)
xf100.JPG
Fricoolinek2 (675)|7.1.2011 22:29
[quote=Pitomec;321203]Není nad profi 9-)[/quote]

Není nad vaši argumentaci. 9-)

BTW: V produktech pro domáctnost tam je i XF300.
BTW 2: Na anglických a amerických stránkách Canonu jsou XF 100 a XF 300 řazeny mezi "profi"

Takže má být tím slovem "fixní" myšleno to, že nelze provádět MF pomocí mechanického točení prstencem nebo to, že objektivy jsou nevýměné?
Pitomec (10211)|7.1.2011 22:38
[quote=Fricoolinek2;321211]Není nad vaši argumentaci. 9-)

BTW: V produktech pro domáctnost tam je i XF300.
BTW 2: Na anglických a amerických stránkách Canonu jsou XF 100 a XF 300 řazeny mezi "profi"

Takže má být tím slovem "fixní" myšleno to, že nelze provádět MF pomocí mechanického točení prstencem nebo to, že objektivy jsou nevýměné?[/quote]U těchto rádobykamer každý s oblibou zdůrazňuje parametry záznamové části, ale nikdo už neřekne, že jsou k ničemu, když z kamerové části leze humus (mimo jiné i proto, že nelze měnit objektivy a to integrované víčko od jogurtu vydávané za objektiv je na dvě věci). A další věc je ta, že jsou tyto hračkárny naprosto předražený a cena za těch pár kousků plastů by měla být max. desetinová. Já bych za to víc rozhodně nedal, to radši koupím ten mobil :-)-
Fricoolinek2 (675)|7.1.2011 23:06
[quote=Pitomec;321215]U těchto rádobykamer každý s oblibou zdůrazňuje parametry záznamové části, ale nikdo už neřekne, že jsou k ničemu, když z kamerové části leze humus (mimo jiné i proto, že nelze měnit objektivy a to integrované víčko od jogurtu vydávané za objektiv je na dvě věci). A další věc je ta, že jsou tyto hračkárny naprosto předražený a cena za těch pár kousků plastů by měla být max. desetinová. Já bych za to víc rozhodně nedal, to radši koupím ten mobil :-)-[/quote]

OK: Co je, dle vás, pořádná kamera? 3x 2/3" CCD HDCAM za 0,5-1 mega?
ai (2993)|8.1.2011 00:52
[quote=Pitomec;321215]U těchto rádobykamer každý s oblibou zdůrazňuje parametry záznamové části, ale nikdo už neřekne, že jsou k ničemu, když z kamerové části leze humus (mimo jiné i proto, že nelze měnit objektivy a to integrované víčko od jogurtu vydávané za objektiv je na dvě věci). A další věc je ta, že jsou tyto hračkárny naprosto předražený a cena za těch pár kousků plastů by měla být max. desetinová. Já bych za to víc rozhodně nedal, to radši koupím ten mobil :-)-[/quote]
Za manualni ovladani kamery se plati, neni hracka jako hracka, manualnim nastavovanim se da lecos zachranit, naprosto zmenit obrazek,

vim o cem mluvim treba v pripade HV30, manzelka jede na automat a ja zacnu na manual a pak jak to vypada, tedy ten manual control i u tech hracek je nutny

velikost kamery je dulezita, prakticky nebudu tocit doma vanoce s F35 , a ted jsem videl jeden rozhovor, tady to nekdo hodil, kde to m.j. taky posilal jeden do haje - sice z taboru Canon :-) -ale popisoval, ze to vypada jako video, a nema to na tu cenu za tu cenu a velikost kamery taky zadnou dynamiku, a ze radsi by zvolil levnejsi reseni oproti nekolika tisicovemu jako to F35 od Sony

tedy naprosto diametralne odlisne odpovedi podle toho , koho se zeptas, cinematographera v terenu s kamerou v ruce nebo nejakeho manika, ktery ma stat tu F35 na stativu a ceka na Klausuv projev ... :-)
Pytkin (7947)|8.1.2011 01:50
ja tomu nerozumiem .. cize 1080p50 nahrame do 28mbps .. cize tam vlastne nic moc neostane z toho obrazu .. takze to su kamery na tocenie dovolenky hej ? to dovolenkari potrebuju 1080p50 ? viem si predstavit , ze 720p50 bude dovolenkarovi uplne stacit , pripadne 1080p25 alebo 1080i50 .. a kvalita bude 2x vacsia ..
janforman (215)|8.1.2011 12:01
[quote=Pitomec;321200]Arriflexky mají 1/2,9" snímač jako ty výše uvedený hráčkárny od Sony? No to budou asi poslední modely, ne? :D:D:D[/quote]

Walt Disney přešel taky na REDku a společně s District 9 je to nejlepší obraz co jsem kdy viděl.
I filmový materiál proti tomu jaksi bledne a vypadá omšele a nekvalitně - dynamika je lepší, šum žádnej.
Já chci výsledek keci okolo mě naprosto nezajímají ani nablblý nápisy na zařízení co to je za dělo.
Pokud někdo natočí super video na foťák za pár korun a jeho obraz přeblafne všechno včetně
těch super cool 3čipů tak to je to co mě zajímá.
Pokud si někdo slepí izolepou 3D kameru a obraz je perfektní o tom to je... ne o nakupování artefaktů který stejně za rok sou kus šrotu.
janforman (215)|8.1.2011 12:08
[quote=Pytkin;321259]ja tomu nerozumiem .. cize 1080p50 nahrame do 28mbps .. cize tam vlastne nic moc neostane z toho obrazu .. takze to su kamery na tocenie dovolenky hej ? to dovolenkari potrebuju 1080p50 ? viem si predstavit , ze 720p50 bude dovolenkarovi uplne stacit , pripadne 1080p25 alebo 1080i50 .. a kvalita bude 2x vacsia ..[/quote]

Pokud s tím nebudou moc škubat sem a tam tak to půjde, navíc progresiv se líp komprimuje...
MPEG2 je cca 2x kvalitativně horší než H264 takže možná v pohodě na domácí hraní.
Pitomec (10211)|8.1.2011 12:09
[quote=janforman;321322]Walt Disney přešel taky na REDku a společně s District 9 je to nejlepší obraz co jsem kdy viděl.
I filmový materiál proti tomu jaksi bledne a vypadá omšele a nekvalitně - dynamika je lepší, šum žádnej.
Já chci výsledek keci okolo mě naprosto nezajímají ani nablblý nápisy na zařízení co to je za dělo.
Pokud někdo natočí super video na foťák za pár korun a jeho obraz přeblafne všechno včetně
těch super cool 3čipů tak to je to co mě zajímá.
Pokud si někdo slepí izolepou 3D kameru a obraz je perfektní o tom to je... ne o nakupování artefaktů který stejně za rok sou kus šrotu.[/quote]
Až Walt Disney přejde na ty hračkárny z odkazu výše, tak dej vědět a pobavíme se dál. Zatím akorát pleteš hrušky s jabkama a taháš sem RED, což je úplně něco jinýho 9-)
janforman (215)|8.1.2011 12:10
[quote=Pitomec;321325]Až Walt Disney přejde na ty hračkárny z odkazu výše, tak dej vědět a pobavíme se dál. Zatím akorát pleteš hrušky s jabkama a taháš sem RED, což je úplně něco jinýho 9-)[/quote]

Ne blábolíme tu už dlouho o nějakejch 3CCD který dávno chcíply :-D
dokonce se najdou osoby co tvrdí že AVCHD je horší než MPEG2 :-) při tom už úplně umírám smíchy
Pitomec (10211)|8.1.2011 12:13
[quote=ai;321251]Za manualni ovladani kamery se plati, neni hracka jako hracka, manualnim nastavovanim se da lecos zachranit, naprosto zmenit obrazek,

vim o cem mluvim treba v pripade HV30, manzelka jede na automat a ja zacnu na manual a pak jak to vypada, tedy ten manual control i u tech hracek je nutny

velikost kamery je dulezita, prakticky nebudu tocit doma vanoce s F35 , a ted jsem videl jeden rozhovor, tady to nekdo hodil, kde to m.j. taky posilal jeden do haje - sice z taboru Canon :-) -ale popisoval, ze to vypada jako video, a nema to na tu cenu za tu cenu a velikost kamery taky zadnou dynamiku, a ze radsi by zvolil levnejsi reseni oproti nekolika tisicovemu jako to F35 od Sony

tedy naprosto diametralne odlisne odpovedi podle toho , koho se zeptas, cinematographera v terenu s kamerou v ruce nebo nejakeho manika, ktery ma stat tu F35 na stativu a ceka na Klausuv projev ... :-)[/quote]Manuální ovládání měly už starý VHSky a byla to naprostá samozřejmost. Každopádně ale ty Sonky z odkazu nemají s manuálním ovládáním nic společnýho, protože tam chybí naprostý základ jako je třeba prstenec na objektivu. Je to prostě předražená hračkárna, ale to sem už psal...
janforman (215)|8.1.2011 12:14
[quote=Pitomec;321327]Manuální ovládání měly už starý VHSky a byla to naprostá samozřejmost. Každopádně ale ty Sonky z odkazu nemají s manuálním ovládáním nic společnýho, protože tam chybí naprostý základ jako je třeba prstenec na objektivu. Je to prostě předražená hračkárna, ale to sem už psal...[/quote]

To je relativní, třeba bych klidně bral jako hračkárnu něco co nejde ovládat nadálku. Když už to chci mít na jeřábu nebo na čemkoliv co potřebuju ovládat na dálku.
Stejně tak si neumím představit jak kroutím s prstencem na steadycamu - tohle je 90% používaných záběrů...
Pitomec (10211)|8.1.2011 12:19
[quote=janforman;321326]Ne blábolíme tu už dlouho o nějakejch 3CCD který dávno chcíply :-D
dokonce se najdou osoby co tvrdí že AVCHD je horší než MPEG2 :-) při tom už úplně umírám smíchy[/quote]3 čipová kamera je u videa naprosto běžná věc a neznám žádnou skutečně profi kameru, která by to neměla. A že sem někdo motá kamery filmový a z neznalosti to začne srovnávat s hračkárnama jenom kvůli tomu, že je tam čip jeden, to je jeho problém.

Pokud jde o AVCHD vs. MPEG-2, tak je pochopitelně otázkou o jaký MPEG-2 se jedná. Jestli např. o MPEG-2 422P@HL, tak jistě není co řešit.
Pitomec (10211)|8.1.2011 12:20
[quote=janforman;321328]To je relativní, třeba bych klidně bral jako hračkárnu něco co nejde ovládat nadálku. Když už to chci mít na jeřábu nebo na čemkoliv co potřebuju ovládat na dálku.
Stejně tak si neumím představit jak kroutím s prstencem na steadycamu - tohle je 90% používaných záběrů...[/quote]Až na to, že ty kamery se z 99% budou používat v ruce, max. na stativu a rozhodně ne na jeřábu nebo steadicamu :D
Pitomec (10211)|8.1.2011 12:25
[quote=Fricoolinek2;321226]OK: Co je, dle vás, pořádná kamera? 3x 2/3" CCD HDCAM za 0,5-1 mega?[/quote]Otázka zní jinak - vyplatí se za ty hračkárny z odkazu dávat víc, než za mobil s foťákem a možností záznamu videa? Určitě ne a už vůbec ne nějakých 1.200$, což je min. desetinásobně navýšená skutečná hodnota toho plastokrámu 9-)
Pytkin (7947)|8.1.2011 20:48
[quote=janforman;321322]Walt Disney přešel taky na REDku a společně s District 9 je to nejlepší obraz co jsem kdy viděl.
I filmový materiál proti tomu jaksi bledne a vypadá omšele a nekvalitně - dynamika je lepší, šum žádnej.
Já chci výsledek keci okolo mě naprosto nezajímají ani nablblý nápisy na zařízení co to je za dělo.
Pokud někdo natočí super video na foťák za pár korun a jeho obraz přeblafne všechno včetně
těch super cool 3čipů tak to je to co mě zajímá.
Pokud si někdo slepí izolepou 3D kameru a obraz je perfektní o tom to je... ne o nakupování artefaktů který stejně za rok sou kus šrotu.[/quote]

My sme tocili na REDku par reklam a vsetci boli velmi nespokojny .. Ale je to uz par rokov .. je mozne , ze to trochu vyladili .. v kazdom pripade zabery v low lighte boli velmi zle a sum bol s nimi velky kamarad ..
Jeronim (1)|10.1.2011 22:10
[quote=janforman;321326]Ne blábolíme tu už dlouho o nějakejch 3CCD který dávno chcíply :-D
dokonce se najdou osoby co tvrdí že AVCHD je horší než MPEG2 :-) při tom už úplně umírám smíchy[/quote]

Chcíply si tu jedine ty, pretoze ja sa tu akurat hram s funglovkou PMW-500 a cuduj sa svete ma 3CCD s MPG2 4:2:2 50mbps na SxS karticky, no aby si este neupadol do komy od smiechu tak ohladom artefaktov sa mi koncom roka podarilo zohnat vobec nepouzivanu x rocnu wide 2/3" J8x6 IRS ktora kresli lepsie nez tie hyper HD 2/3" objektivky za tisice EUR, co je cena vsetkych hraciek co tu prezentujes.