Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony Trinitron 100Hz ...

Jan10 (836)|28.12.2010 22:28
Slídil jsem po netu a všimnul jsem si, že se dá za pár šušňů sehnat použitá CRT televize, která byla ve své době celkem luxusní zboží ...
Šli byste ještě dneska do toho?
Ivo Mašek (10205)|28.12.2010 22:40
Na chalupu klidně. Domů už ne. (v létě jsem se dvou zbavil)
dej si hlasování - mohlo by to být i celkem zajímavé
jircy (29)|28.12.2010 22:49
No,já jsem nedávno měnil CRT Philips 32PW9551,která ještě dnes má luxusní obraz a chci si ještě nechat,mé srdce se s ní nějak nechce rozloučit:-)Naštěstí ji mám kam dát,tak se třeba ještě někdy sejde.Na dnešní poměry 32"(necelé) dost málo,ale jak jsem psal,obraz luxusní a to i HD,má HDMI vstup.
jito (999)|28.12.2010 23:00
Před půl rokem jsem prodal nejvyšší model Sony roku 2004 za 5 tisíc.
Perfektní obraz a výbava-bylo to smutné loučení :-(((
Jan10 (836)|28.12.2010 23:40
To hlasování - to se dá ještě nějak editovat?

Doma máme 10 let starou Thomson 50 cm - tehdy stála asi 7 tisíc - takže nicmoc - ale SD vysílání je na tom pořád nesrovnatelně lepší než jakýmkoli LCD co jsem zatím viděl ...
Kdybych snad uvažoval, že koupím CRT, tak spíš taky něco menšího, ale nevím jestli v těch úhlopříčkách měly 100Hz ...

Si pamatuju, jak když začínalo to 100Hz zobrazení, tak ty televize stály kolem 25tis. - na dnešní platy by to bylo nejmíň jako 40 ... Pak to posupně zlevňovalo - mým snem tehdy bylo nějaký JVC asi za 16tis. - to jsem ještě chodil do školy ...
Plazmovky tehdy měli rozlišení 480 řádků, topily jak přímotop a stály 150tis.
vivid.sk (11472)|28.12.2010 23:46
zabudni, 100Hz bolo od 72cm a viac (OVP robilo model aj v 63cm uhlopriecke) ... ale dnes je to jedno, vsetko toto zozenies len z druhej ruky.


k tomu porovnaniu:
(ono je to asi tym, ze kazdy porovnava neporovnatelne ... skus si kupit tiez 50cm LCD nastavit/nakalibrovat ju a pozerat na nu aspon z troch metrov, tiez sa ti bude zdat dokonala).

Ja som minule nahodou v supermarkete videl nejaky nemenovany LCD a CRT vedla seba, oba boli rovnakej (malickej) uhlopriecky a nebola to oproti tomu CRT ziadna katastrofa (samozrejme, signal nebol analog). A uprimne, bol som tiez dost prekvapeny.
Jan10 (836)|28.12.2010 23:57
Když budu přehrávat na LCD televizi kvalitní obraz z DVD, pokudmožno neprokládaný, tak to nebude vypadat vůbec špatně, i ve srovnání s tím CRT.
Ale obyčejný vysílání - když pustím třeba ČT24, tak ten obraz na CRT vypadá krásně prokresleně, barvy jsou přirozený. Na LCD je to olejomalba ...
tjurny (496)|29.12.2010 00:14
Take ma doma jednoho mazlika JVC-36P38SUE. HD CRT bohuzel bez HDMI. Externi dreveny subwoofer. Toho se jen tak nezbavim, vazi 60 kg.

http://tjurny.sweb.cz/36P38SUE.jpg

Evropský televizor roku 2004-2005 HV-36P38SUE

Televizor JVC, model HV-36P38SUE je první televizor pro běžné uživatele, který dokáže zobrazit video signál s vysokým rozlišením v plném rozsahu 1920x1080 pixelů (bodů) díky obvodům umožňujícím pětinásobnou hustotu zobrazení standardního televizního vysílání či DVD videa. Navíc díky již oceněné technologii DIST pro jemnější zpracování obrazu, je veškerý obraz na televizorech JVC zpracován do jemnějšího a vyššího rozlišení bez blikání. V blízké budoucnosti bude počet televizních programů vysílajících ve vysokém rozlišení v Evropě stoupat. Díky JVC uživatelé tohoto televizoru budou připraveni tyto programy sledovat bez problémů.


Přirozeně plochá širokoúhlá obrazovka 16:9
D.I.S.T. (Digital Image Scaling Technology): obraz bez blikání, s vysokým rozlišením, inteligentní konverze poměru políček režimem Movie
Super DigiPure: zdokonalení barev a obrysů, vertikální/horizontální/diagonální ovládání, Auto Super DigiPure, kompenzátor pohybu, digitální hřebenový filtr a auto VNR
Barevná technologie DigiPure
R/F 1 tuner
1 tunerový PAP (obraz a obraz)
Obraz a text na obrazovce současně
Automatické přepínání zvětšení
Režimy širokoúhlého obrazu
Nastavení barevné teploty obrazu (TINT)
Systém stereo A2/NICAM
4 (3x10 cm) reproduktory + 2 (2 cm) výškové reproduktory + 13 cm subwoofer
38 W celkový RMS výstup
Zvuk 3D Cinema
Nový dálkový ovladač a nový OSD
Komponentní vstup kompatibilní se signálem 1080i HD
3 Eurokonektory SCART
Přední S-vstup, AV-vstup
Jan10 (836)|29.12.2010 00:27
Ani nechci vědět kolik to stálo :)
To je neuvěřitelný jak se tahle oblast promněnila za posledních 5 let. Pár let zpátky a vypadá to jako pravěk ... Technologická spirála - stará technologie vyšlechtěná k dokonalosti je nahrazena novou, která jí ze začátku v mnoha směrech nesahá ani po paty a tak to jde pořád dál ...

Pro mě je hlavní výhoda LCD ta ergonomie - prostě nebliká, nezáří ...
Jinak bych koupil hned nějakej bazarovej kousek - na to naše pozemní vysílání ideál ...

Škoda že se nevyrábí nějaká menší plazma s rozlišením, řekněmě, 960×576. Jsem tak přemýšlel, jestli je vůbec možný vyrobit plazmu, co by zobrazovala prokládaně jako CRT ...
matusco (376)|29.12.2010 08:56
[quote=Jan10;318284]Ani nechci vědět kolik to stálo :)
To je neuvěřitelný jak se tahle oblast promněnila za posledních 5 let. Pár let zpátky a vypadá to jako pravěk ... Technologická spirála - stará technologie vyšlechtěná k dokonalosti je nahrazena novou, která jí ze začátku v mnoha směrech nesahá ani po paty a tak to jde pořád dál ...
[/quote]

Mam doma auto - kupovane nove v r. 2006 (realny rok vyroby 2005). Cize v podstate takmer rovnako stare, ako horeuvedeny JVC-36P38SUE. Na sukromnom aute vela nejazdim (viacej toho odjazdim na sluzobnom) a tak mam za tie roky natocenych necelych 50tis km a auto je ako nove. Pri predaji jazdeneho auta je 50tis nic, beru sa ako malo pouzivane auta.
Taktiez mam doma 7 ci 8 rocny CRT TV, tiez malo pouzivany, ja mam dost pozerania do obrazovky cez den, manzelka si radsej zapne NB a deti sa tiez snazime viest k tomu, ze cely rozpravkovy svet sa neskryva len v tv rozpravkach...


Mas pravdu Jan10, pri tychto CRT, LCD a PDP je 5 rokov velmi dlha doba. Naozaj to "vypada jako pravěk". Pre mna vsak rozdiel medzi mojim autom a tv tuto konci. TV vyzera "ako z praveku", auto je zase uplne v pohode. Obe VECI mi sluzia k plnej spokojnosti a hoci su uz na trhu davno modely, ktore tieto VECI nahradzaju, nevidim jediny dovod na to aby som ich momentalne menil.
Uvazoval som o kupe noveho PDP tv, ale stale cim viac a viac sa utvrdzujem v tom, ze nie je dovod. Termin "moralna opotrebovanost" podla mna zaviedli predajcovia, aby tymto nezmyselnym argumentom podporovali kupu novych produktov.
Mohol by som dlho vymenuvavat produkty a veci beznej spotreby, ktore sa velmi rychlo "moralne opotrebuvavaju", pricom dokazu plnit svoju funkciu velmi dlhu dobu.

Moj nazor je, ze do tejto kategorie patria aj tv. Mozno sa tu objavi nejaky "p.....c" :-), ktory bude tvrdit ze "... za 2 roky se kazda tv stejne pos..e (panasonic za 2,5)..." :-). V takom pripade by som postupoval rovnako, ako keby sa mi neopravitelne (resp. s vysokymi nakladmi na opravu) pokazilo auto - jednoducho pokial na to budem v danej chvili mat, tak kupim nove.


Prvotna otazka od Jan10 znela:
"Šli byste ještě dneska do toho? "

Pokial bude technologicky vyvoj v tejto oblasti v nasledujucich 5 rokoch pokracovat tak ako v predchadzajucich, tak by som teraz pri vymene tv kludne siel do "ojazdeneho" ale stale kvalitneho CRT. Po dnesnych "spickovych" LCD a PDP mozno o 5 rokov ani pes nestekne...
https://www.tvfreak.cz/oled-tv-a-displeje-konecne-k-mani/3818
http://hdworld.cz/audio-video/75-3D-HDTV-Mitsubishi-LaserVue-1612
vivid.sk (11472)|29.12.2010 09:42
OT:
Len je tu otazka, kolko ma to tvoje auto realnu hodnotu (inak napisane, kolko ti da za neho poistovna, ak ti ho niekto ukradne, alebo rozbije). A to je prave ta nespravodlovost tohto sveta, ze pre teba je to auto "zanovne", ale pre poistovnu "zastarale".

A co sa tyka tych LCD, mas pravdu, myslim, ze skor ako o 5 rokov po nich pes nestekne. Staci sa pozriet ake LCD (a za ake ceny) boli pred 5 rokmi dostupne.

To je prave jeden z dovodov, preco je imho nezmysel davat za tieto technologie take velke prachy - ved je to spotrebka, bez hodnoty.
Ivo Mašek (10205)|29.12.2010 10:40
Přidáno hlasování
geronimoh (2327)|29.12.2010 12:47
Dnes už bych do CRT nešel. Jsem spokojený s LCD. Fandím OLED.
Jan10 (836)|29.12.2010 18:51
Technická: v tom hlasování je jedna dost ošklivá gramatická chyba \\/

Jinak já bych šel do CRT, kdyby mně to "nežralo" oči. Jak je obrazovka tenká mě nezajímá a dokonce bych oželel i to HD rozlišení a větší úhlopříčku. Na to pozemní vysílání je stejně všechno nad 32" příliš velký z jákékoli "pokojové vzdálenosti".

Taky fandím OLED, ale jak nám to už 10 let slibujou a pořád nic, tak už pomalu přestávám věřit, že vůbec kdy nahradí LCD. Spíš to vidím tak, že LCD se bude pořád ještě vyvíjet - stačí se podívat, jakej pokrok je za posledních 5 let. Každej rok opěvované modely z loňska se stávají střední třídou a nahrazují je ještě lepší. Například technologie podsvícení - před rokem bylo LED podsvícení drahá záležitost, letos již je to pomalu i v nejlevnějších modelech a příští rok bych viděl, že se stane běžnou věcí i local dimming. Čekám že local dimming bude v budoucnu (brzy) fungovat pro každou diodu zvlášť, diod bude přibývat, pak je nahradí RGB diody, což bude přínos nejenom pro kontrast, ale i pro barevné podání ... Myslím že LCD ještě neřeklo poslední slovo - a taky je pravda, že CRTčka ještě v mnoha směrech nedohnalo ...
Ivo Mašek (10205)|29.12.2010 19:07
[quote]
Šli by jste dnes do kvalitní CRT televize?
[/quote]
Tak kdepak je ta dost ošklivá gramatická chyba?
Jan10 (836)|29.12.2010 19:09
by jste - tohle spojení v češtině neexistuje - jedině BYSTE :)

Já jenom, že to vypadá, jako že jsem to tam napsal já. Jinak ať si každej píše jak mu zobák narost :)

Mod I.M. No, ty jseš sakra akurátní:-) . V pravidlech jazyka českého se opravdu uznává "byste". Opraveno
jarod72pm (841)|29.12.2010 21:08
Dnes už bych do CRT nešel ,prakticky byla ve všem překonána a celkový obraz se dnešním modelům LCD a Plasmy nevyrovná.
Jen pár zoufalců se jí snaží obhajovat a doma stejně mají něco jiného s blbou výmluvou.
Pokud by vyřešili možnost dělat obrazovky 32" a víc při rozumné velikosti TV a vylepšili počet obrazových bodů plus jas a kontrast i dnes by byla konkurence schopná bohužel výrobci šli vývojem vpřed a tahle technologie je prakticky mrtvá.
garb7 (1189)|29.12.2010 21:17
Tak co jsem poslední dobou navštívil pár známích mohu zkonstatovat, že obrazově je mi příjemnější sledovat SD signál na CRT než na LCD.
Ivo Mašek (10205)|29.12.2010 21:19
Tak výsledky té ankety jsou zajímavé.
SD signál je pro CRT přímo dělaný.
Jan10 (836)|29.12.2010 21:24
SD signál - TV vysílání - je na CRT podle mě nesrovnatelně lepší než na LCD. Je to daný hlavně asi tím prokládáním. Jinak neprokládaný video i v nízkým rozlišení vypadá na LCD docela dobře.
S tím jasem a kontrastem - nevím jak to mám chápat - na CRT je většinou lepší podání černé, než na průměrným LCD, resp. pokud LCD má dobrou černou, tak zas má špatný pozorovací úhly - třeba to LE5300 pěkně "prosvítá" při pohledu zešikma (pokud má teda IPS panel). A nevím jak vy, ale mně úroveň jasu stačí bohatě jak na CRT, tak na LCD.
garb7 (1189)|29.12.2010 21:29
To jo , škoda že DVB-T nepřišlo o 6 let dřív (nebo s DVD) byl by to přínos pro CRT -- obraz bez duchů a podobně , více programů a dnes by se mohlo už jet standartně v 720p
vivid.sk (11472)|29.12.2010 21:33
no ja neviem, ja som na CRT nikdy nevidel normalnu ciernu, vzdy slo len o nejaku sivu.

A to uz nevraviac o tom, ze ak je cast obrazovky biela, tak technicky nie je mozne, aby blizko umiestnene body boli uplne tmave.

Ale opat porovnavame technicke detaily a kazda z technologii ma vzdy pre a proti.
CRT malo tiez mnoho proti, ale treba uznat, ze 576i signal zobrazovali excelentne (pri pohlade z dostatocnej vzdialenosti :D).
To, ze akykolvek iny signal (ktory bol iny ako 576i@50) bol problem zobrazit, to je fakt tiez.


Garb7> to je zial vecou doby. Z roka na rok prisli (velmi skoro) HD TV a signal tu nebol (dokonca nebol ani digital).
DVD bolo navrhovane ako nahrada VHS a urcene pre CRT TV. Tak ako Bluray/HD DVD bolo v tom case navrhovane pre rozlisenie novych PDP/LCD TV.

Len mam taky pocit, ze u nas je uspech aj to nestastne DVB-T v MPEG2 a vsetci sa tvaria oko by slo o nejake UHD vysielanie. Pritom je to rozlisenie a norma davno zastarala naozaj urcena pre stare CRT.
jarod72pm (841)|29.12.2010 23:22
[quote=Jan10;318511]SD signál - TV vysílání - je na CRT podle mě nesrovnatelně lepší než na LCD. Je to daný hlavně asi tím prokládáním. Jinak neprokládaný video i v nízkým rozlišení vypadá na LCD docela dobře.
S tím jasem a kontrastem - nevím jak to mám chápat - na CRT je většinou lepší podání černé, než na průměrným LCD, resp. pokud LCD má dobrou černou, tak zas má špatný pozorovací úhly - třeba to LE5300 pěkně "prosvítá" při pohledu zešikma (pokud má teda IPS panel). A nevím jak vy, ale mně úroveň jasu stačí bohatě jak na CRT, tak na LCD.[/quote]

Pokud se bavíš o analogu z antény pak ano CRT mohlo mít lepší obraz ale ostrost nic moc podání černé je rozporuplné a dívatelnost až z větší vzdálenosti ,dnešní SD pokud je na solidní urovni už líp vypadá na LCD kde ostrost a barvy jsou dál než CRT a celkově obraz působí víc přirozeně ne jako nějaká mazanice,ještě nedávno jsem měl na UPC SD napichlou CRT panasonic 100Hz jeden z posledních výborných modelů a vedle LCD a mohu říct že obraz na LCD byl lepší po všech stránkách.
Do LE5300 se trefit můžeš ale ta podle mě dává jeden z nejlepších obrazů v té cenové kategorii navíc trochu světlejší z boku jsou i panely MVA/PVA nejen LG ale i ostatních značek a to díky tomu že máš stáhlé víc podsvícení (u edge led kde je to jasnější je to víc vidět)ale to není vada ale prostě taková technologie v reálu to není nic co by nějak zásadně mělo ovlivnit kvalitu obrazu.
Jan10 (836)|30.12.2010 17:28
Právě tady u těch IPSek od LG je problém s črnou. Sám jednen kousek vlastním :) (ale ne LED)
Jinak to srovnání - barvy, ostrost, ... řekl bych že je to přesně naopak - ve prospěch CRT

Na DVB-T vysílání jako takovým a jeho zobrazení na "plackách" je jedinej objektivní problém - prokládání. To je přesně to (s prominutím) "kurvítko", ta zátěž minulosti :)
Jinak rozlišení 720×576 (i když lepší by bylo asi něco 16:9, ale to není až toakovej problém) - SD rozlišení může vypadat i na velké placaté televizi dost slušně. Pokud by se vysílalo s dostatečným datovým tokem, tak si troufám tvrdit, že člověk s průměrným zrakem by si to mohl i splést s HD. Např. DVD vypadá na 32" LCD televizi docala dobře.

Než začali budovat ty multiplexy, tak měli uzákonit, že v každým můžou být max. 3 programy. Já kdybych byl osvíceným despotou, tak zruším 2 programy ČT - asi ČT1 a ČT4 (stejně tam většinou nic "veřejnoprávního" nevysílají, a těch zbývajících 9 programů bych rozdělil po třech do každýho MUXu. To by pak byla jiná kvalita ...