Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Návrch rozmístění reproduktorů

milvooki (75)|14.11.2010 11:00
Zdravím všechny,právě řeším,jak rozmístit reproduktory do tohoto obývacího pokoje,aby to mělo alespoň částečne,,iluzi" domácího kina.Rozmístění nábytku je neměnné.Proto by mě zajímaly vaše návrhy při tomto rozmístění.Je to trochu komplikované rozmístit 5.1 reproduktory do pomyslné kružnice kolem posluchače.Přiznám se ,že jsem uvažoval i o soundbaru.Snad mě navedete na lepší nápad.Díky.
Obyvaci pokoj.jpg
jarod72pm (841)|14.11.2010 20:23
do rohu je 5.1 dost problémová ono basák jde pod TV nebo za TV dolů na zem ,centr jde k TV před stojan,levý a pravý přední jdou vedle TV kam patří podle místa u rohů oken
ale ty zadní efekty to řešit někde středem kde se bude většinou sedět jeden na stědu za pohovku a druhý na skříň ale asi zesílit zvuk protože bude dál.
I tak je to velmi nepraktické a to i v případě natočení pohovky a zadní dát na tenké stojany.
vivid.sk (11472)|14.11.2010 20:43
optimalne to nevyriesis nijako.

A to z dvoch dovodov

1) Miest na sedenie je prilis vela a zadne repro nikdy optimalne neumiestnis.
Ta izba je z hlasiska posluchu dost nestastne vyriesena

[quote]
2) Rozmístění nábytku je neměnné
[/quote]
jarino1978 (8045)|14.11.2010 20:56
všetko je riešiteľné a ani s takýmto netradičným rozložením nebudeš mať problém. K spokojnosti by si potreboval nasledovné :
- AVR s funkciou automatickej kalibrácie, ideálne vyššiu radu s možnosťou voľby presetov podľa toho, kde práve sedíš....
- ako zadné efekty typu dipól : http://ishop.nay.sk/sk/catalog/product-detail?pid=1002582
Z obrázka ti už musí byť možno jasné, ako bude vyzerať ich umiestnenie vzadu. Takže si ich môžeš dovoliť umiestniť tak ( napr. ľavý ), že bude zasahovať ľavou časťou do krajných kresiel a pravou časťou do pohovky...
- nakoľko nebudeš mať veľa priestoru za pohovkou a kreslami, kalibrácia ti automaticky spraví virtuálny odsun týchto kanálov od poslucháča, čiže budeš mať dojem, že tie surroundy sú niekde 2m za tebou.
- tých riešení je niekoľko, do úvahy môžu kľudne zapadnúť aj netradičné riešenia typu 2xĽ surround + 2xP surround, v závislosti od AVR rôzne virtuálne rozšírenia predo-zadného efektu a pod.

Komplexne by som toto ako problém nevidel.
Leroj (85)|14.11.2010 21:12
tak bedny tam nějak nacpeš, ale moc dobrý to nebude.
volil bych přemístění nábytku - ještě lepší by byly stavební úpravy a nejlepší se přestěhovat :)
všechny ty vytvářeče virtuálního prostoru jsou sice zajímavé, ale to je tak vše.
prostě není nad klasické /symetrické/ rozmístění reprobeden.
pokus se něco vytvořit podle rad Jarina, ale tomu výsledku moc nevěřím...
jo a nenapsal jsi jaký máš bedny - regál, sloupy, velikost atd.
milvooki (75)|15.11.2010 17:33
Tady to řeším od nuly.Takže ještě nic koupeného není.Tušil jsem,že to bude oříšek.Ohledně toho soundbaru,vypadá to,že nejste příznivci tohoto řešení.Ten se asi fakt hodí jen do holích místností ,kde se bez překážek odráží.Vzdáleně jsem uvažoval o něčem podobném

http://www.philips.cz/c/zarizeni-soundbar/24808/cat/#filterState=HOME_THEATER_SOUNDBARS_SU_CZ_CONSUMER%3Dtrue

říkáte,že bych neměl věřit tomuto,jsou to asi jen reklamní řeči:
Technologie Ambisound přináší opravdu pohlcující vícekanálový prostorový zvuk z méně reproduktorů. Nabízí uchvacující zážitek ze zvuku 5.1 bez omezení divákovy pozice, nezávisle na velikosti nebo tvaru místnosti a bez rušení, způsobeného množstvím reproduktorů a kabelů. Pomocí kombinovaného efektu psychoakustických jevů, zpracování polí a precizního umístění zakřiveného reproduktoru přináší technologie Ambisound více zvuku z méně reproduktorů.

Pravda, taky jsem si představoval dřevěný sloupovky vpředu,regálovky na stojánku vzadu.Holt ty domy před 30lety nebyly projektovaný na nějaký domácí kina.
KOCOUR65 (653)|15.11.2010 19:48
radeji zadne 5.1 nesmysly nevymyslej protoze je to k nicemu a zadny pozitiv ti to neprinese
maroth71 (19)|17.11.2010 09:17
ahoj Jsem jeden z těch kteří taky uvažují nad soundbarem . Myslím že že by to nemusel být až zas tak špatné řešení .Třeba Panasonic Sc htb500 Má 7.1 ,podporu 3d tv ,zpětnou vazbu pro audio, připojení přes hdmi 1,4 a subwofer je bezdrátovy a ještě byl oceněn EISA pro rok 2010-2011 jako nejlepší soundbar roku. Mam teď male satelity a taky očekávám více od sounbaru . Asi ideální by bylo velke sloupy samoseřizovací systém a hodně dobrou strojovnu,ktera to umí dobře namixovat ale to potom nekupuj do obyvaku ale do studia ....za ty prachy!!!!
vivid.sk (11472)|17.11.2010 09:42
ale do studia .
LOL. Ako vtip celkom dobre.Studia o taketo komercne sracky ani nazakopnu. Filips zasa vymysla ameriku, pricom repro sa vyrabaju uz desiatky rokov (samotny princip je stale rovnaky). Zaujimave, ako sa nazdy vyrobca snazi ojebat fyziku, pricom staci poctivy pristup a hlavne nevymyslat co uz je vymyslene.
Dzardis (44)|19.11.2010 19:34
[quote=milvooki;307233]Zdravím všechny,právě řeším,jak rozmístit reproduktory do tohoto obývacího pokoje,aby to mělo alespoň částečne,,iluzi" domácího kina.Rozmístění nábytku je neměnné.Proto by mě zajímaly vaše návrhy při tomto rozmístění.Je to trochu komplikované rozmístit 5.1 reproduktory do pomyslné kružnice kolem posluchače.Přiznám se ,že jsem uvažoval i o soundbaru.Snad mě navedete na lepší nápad.Díky.[/quote]

Všechno chce nějaký kompromis. Ve vašem případě bych to viděl takto. Manželce prostě oznámíte: Místo gauče bude telka, naproti gauč, křesla po stranách, mezí tim stolek, a najednou je rozmístění repro hračka:-) Tak jak to máte teď, je to pěkně na pytel. Satelity nějak ošálíte. Ale umístit přední repo bude oříšek. Navíc z žádného místa se nedá na telku koukat rovně.
jarino1978 (8045)|19.11.2010 19:42
[quote=maroth71;307912] Mam teď male satelity a taky očekávám více od sounbaru . [/quote]

to si radšej nechaj tie satelity, tie spravia lepšiu robotu, ako nejaký podivný soundbar...
milvooki (75)|21.11.2010 11:31
[quote=Dzardis;308409]Všechno chce nějaký kompromis. Ve vašem případě bych to viděl takto. Manželce prostě oznámíte: Místo gauče bude telka, naproti gauč, křesla po stranách, mezí tim stolek, a najednou je rozmístění repro hračka:-) Tak jak to máte teď, je to pěkně na pytel. Satelity nějak ošálíte. Ale umístit přední repo bude oříšek. Navíc z žádného místa se nedá na telku koukat rovně.[/quote]

Ono to okno proti pohovce je přímo na jih,takže zrovna před tohle okno bych TV neumistoval.To druhé okno je na západ tam by světlo nemuselo být tak ostré.
Dejme tomu ale,že nejideálněší pozice by bylo křeslo co je blíž u pohovky.Na tom se asi shodneme.Toto křeslo je od TV cca 3 metry.Přední jdou maximáně od sebe 2 metry,kvůli oknům.A zadní reproduktory by byly od tohoto křesla 2,5 metru.Vzdálenost předních k zadním by byla +-2,3M u obou.Zajímalo by mě,jestli si v tomto případě AVR s kalibrací ,jak uváděl jarino1978,s tímto poradí a jaký to bude mít dopad na diváky,kteří budou mimo toto kalibrované místo?
Obyvaci pokoj.jpg
Dzardis (44)|22.11.2010 10:47
[quote=milvooki;308711]Ono to okno proti pohovce je přímo na jih,takže zrovna před tohle okno bych TV neumistoval.To druhé okno je na západ tam by světlo nemuselo být tak ostré.
Dejme tomu ale,že nejideálněší pozice by bylo křeslo co je blíž u pohovky.Na tom se asi shodneme.Toto křeslo je od TV cca 3 metry.Přední jdou maximáně od sebe 2 metry,kvůli oknům.A zadní reproduktory by byly od tohoto křesla 2,5 metru.Vzdálenost předních k zadním by byla +-2,3M u obou.Zajímalo by mě,jestli si v tomto případě AVR s kalibrací ,jak uváděl jarino1978,s tímto poradí a jaký to bude mít dopad na diváky,kteří budou mimo toto kalibrované místo?[/quote]

Záleží jak to s tím kinem myslíte vážně. Jaké máte vybrané komponenty.On ten avr s aut. kalibrací nebude žádná láce. když už budete mít kvalitní receiver, bude to chtít i kvalitní repro. Pak je škoda, že zvukovej přednes bude kazit nevhodné umístění. Zase když nebudete spokojen, tak ten pokoj můžete třeba 5x přestěhovat, než budete :-) Podle vašeho návodu bych skusil zauvažovat nad 7.1 konfigurací. Surround back by lépe dokryl zadní část zvukového pole.
artam (1147)|22.11.2010 13:33
Ono zas mat televizor medzi dvoma oknami je velmi nestastne riesenie, hlavne cez den. Pokial tam sa tam nedaju cierne rolety, tak divak bude po pol hodine sledovania filmu unaveny a nervozny a nebude ani tusit, ze preco. Tomu bude lubovolne surround umiestnenie uplne sumafuk, ked namiesto zazitku ziska len bolenie hlavy, alebo nespavost z unavy oci. To uz nevylepsi ani 7.1. ;)
Dzardis (44)|22.11.2010 20:23
[quote=jarod72pm;307367]do rohu je 5.1 dost problémová ono basák jde pod TV nebo za TV dolů na zem ,centr jde k TV před stojan,levý a pravý přední jdou vedle TV kam patří podle místa u rohů oken
ale ty zadní efekty to řešit někde středem kde se bude většinou sedět jeden na stědu za pohovku a druhý na skříň ale asi zesílit zvuk protože bude dál.
I tak je to velmi nepraktické a to i v případě natočení pohovky a zadní dát na tenké stojany.[/quote]

On na to tazatel časem přijde sám. Ale ptal se na repro, tak kdo chce kam, pomozme mu tam:-)
Drake89 (293)|17.12.2012 12:00
Zdravim, (predem pisu- jsem na to lama) prave resim taky nove rozmisteni 5.1 reprosoustavy, jedna se o Onkyo HTX-22 HD + SKS-22X. Vim, ze idealne by mel byt divak ve stredu a kolem nej by meli byt rovnomerne rozestavene repro. Ale.. tohle Onkyo ma mikrofonek k nastaveni, takze by teoreticky nemuselo vadit, kdych mel oba repraky na prave strane od divaka posunuty o 1,5 dale nez druha strana? Nevim jestli je to srozumitelne, takze takhle (leva strana- predni i zadni bude od stredu divaka/TV 1,5m do boku. a PRAVA strana (zadni i predni) bude zhruba 3metry od stredu divaka/TV do boku).
Ptam se, muze to tak byt a Onkyo si s tim samo pri nastavovani poradi nebo to je blbost?

Druha cast dotazu- Centr by mel byt idelane pod TV nebo nad TV?
Zadni repro (u divaka) by melo byt ve vysce hlavy?
Predni repraky (u TV) by meli byt v jake vysce? V pulce obrazovky, nebo zaroven s horni casti obrazovky... ?

diky za rady a pardon za asi hloupe dotazy
tdlmarek (1566)|17.12.2012 12:15
Jen taková poznámka na okraj - je fajn vztahovat umístění předních repro k obrazovce televize, ale potom strašně záleží na tom, jak vysoko je vlastně ta samotná obrazovka :)

Třeba já mám TV pověšenou na stěně relativně nízko, zkrátka tak, abych z křesla koukal zhruba na střed. Díky tomu jsem si mohl dovolit umístit center nad obrazovku (s mírným sklopením směrem dolů). Přiznávám ale, že když člověk prochází místností ve stoje, tak pocitově je ta TV zkrátka nezvykle nízko.

Jinak u Onkya se člověk nemusí omezovat jenom na automatické ladějí za pomoci mikrofonu. Umístění satelitů jde nastavit i manuálně, u každého lze určit jak vzdálenost od posluchače, tak i zvýšit nebo snížit jeho hlasitost. Osobně se mi tak více osvědčilo si zkrátka pohodlně sednout do křesla a postupně nastavit satelity tak, abych je při testovacím zvuku slyšel všechny stejně.
Drake89 (293)|17.12.2012 12:56
TV bude na stene tak, aby byl stred TV ve vysce oci pri sledovani.
Pri prvnim (provizornim) rozmisteni repro jsem si s tim zkousel chvilku hrat a nebyl jsem z toho moc chytrej. Tam se musi nastavit vzdalenost od divaka nebo od TV? Pak tam bylo jeste neco jako DCB + a -. Tak jsem poradne nevedel podle ceho se ridit..
Pytkin (7947)|17.12.2012 13:01
To onkyo je to stare? Lebo to nove uz predsa nema ten nastavovaci mikrofon..
Drake89 (293)|17.12.2012 13:12
Je to ta prvni verze s mikrofonkem a dvoupasmovkama
vivid.sk (11472)|17.12.2012 15:00
Co som bol prekvapeny, moje onkyo pomerne presne zmeralo vzdialenosti od posluchaca (na 10cm), takze korekcie boli nutne minimalne.
Takze odporucam nechat to na pristroj a nasledne skorigovat (v pripade ze to bude uplne mimo).

Co sa tyka vysky umiestenia.
- Repro (predne aj zadne) umiestnit tak, aby vyskove menice boli vo vyske usi.
- Center mozes umiestnit v zavislosti od umiestnenia TV, optimalne tiez vo vyske usi - co ale nieje realne, kedze tam mas TV, takze bud tesne nad/pod TV so smerovym pootocenim na hlavu posluchaca. Co sa tyka rozmiestnenia medzi sebou, odporuca sa rovnostranny trojuholnik s miestom posluchaca, co je tiez nerealne, pokial je posluchac od TV prilis daleko. Odporucam korigovat dlzku o + 15 - 25%. Priklad - moje repro su medzi sebou vzdialene 2 metre, od posluchaca su 2.5 metra.
TV optimalne presne v strede (presne pred divakom), repro po bokoch, optimalne rovnako vzdialene od TV.


[QUOTE=Drake89;436442]Predni repraky (u TV) by meli byt v jake vysce? V pulce obrazovky, nebo zaroven s horni casti obrazovky... ?

diky za rady a pardon za asi hloupe dotazy [/QUOTE]

Otazky to niesu hlupe, nemas sa za co ospravedlnovat. Bol by si prekvapeny :OO, ako su schopni ludia umiestnit repro (prevazne zadne) - hlavne ak chcu za kazdu cenu vyuzit 7.1 setup. Co sa tyka obrazovky, nema to ziadny suvis. Plati to, co som napisal vyssie.



[QUOTE=Drake89;436442]Ptam se, muze to tak byt a Onkyo si s tim samo pri nastavovani poradi nebo to je blbost?[/QUOTE]

Malo by si s tym poradit. Nieje to sice optimalne, ale on zvysi hlasitost danym kanalom a tym sa to bude snazit vykorigovat. Malokto ma optimalne rozmiestnenie nabytku, preto je dobre drzat sa aspon zakladnych pravidiel a to, ze je nejaky reprak koli tomu umiestneny viac dalej/blizsie - cert to ber.
Pytkin (7947)|17.12.2012 15:25
ja som si to tiez nechal nastavit automaticky .. a hralo to radikalne lepsie .. potom som si len doladil vzdialenosti a hlasitosti ..
Drake89 (293)|18.12.2012 00:25
vivid.sk> Parada, diky za vycerpavajici odpoved, Rep UP :)