Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kamera vs Fotak

kapoaz (9)|11.9.2010 23:38
Chcel by som sa spytat ci sa mi oplati prejst z kamery Panasonic HDC TM300 na fotak s hd videom Nikon D300s, je to kvoli vymenim objektivom ale neviem ako je to ohladom kvality videa, viete mi poradit? Dakujem
Valkyrja Entertainment (362)|12.9.2010 01:54
kapoaz: Nikon D300s nepatří mezi dobré fotoaparáty, které dokážou zaznamenávat video. Každopádně rád bych se zopakoval a poukázal na můj blog

http://valkyrjaentertainment.wordpress.com/2010/06/13/hdslr-canon-5d-mark-2-vs-videokamery/

Jinak abych odpověděl, lepší volba na video, než D300s je o dost levnější Canon 550D.
kapoaz (9)|12.9.2010 11:32
Dakujem za link, na Canon nechcem prechadzat stoho dvovodu ze uz mam od nikonu D90 a objektivy, tu D300s nekupim, radsej pockam na novu D800 z hd videom fullframe cipom. Myslim ze to bue lepsia investicia.
Valkyrja Entertainment (362)|12.9.2010 12:50
kapoaz: Tak jestli máte dost peněz, tak si kupte Canon 5D Mark 2 (stáhnete si magic lantern firmware) a k tomu bajonet (redukci) na nikon (stojí pár kč). :)
D800 nebude umět spoustu věcí co 5D (manuální kontrola zvuku, zebra stripes...).
kapoaz (9)|12.9.2010 12:53
Hmm, porozmyslam otom, este je dost casu dobre si to rozmysliet.
Fricoolinek2 (675)|13.9.2010 05:30
Na jednu věc bych se chtěl zeptat - pokusil se už někdo natočit nějakej klip současně na HD DSLR a třeba na EX-3 s tim, že by se poté v post procesingu pomocí různých filmlůk fíčur pokusil o co nejvěrnější a nejjedontnější film look a pak by to někde prezentoval? (Vimeo, YouTube)

Předpokládejme dostatek světla (tj. bez nutnosti přidávání Gainu, resp. nastavení vyššího ISA, než základního).

Nebyl by jediný viditelný rozdíl jen v DOFu nakonec? (předpokládejme, že by ta EX-3 neměla žádnej DOF bazmek, kterej by stejně jen, více či méně, zhoršil kresbu)
MartasKP (710)|13.9.2010 20:39
O kvalite videa tady asi neni pochyb,vyhody opravdu nescetnych moznosti objektivu nabizenych Canonem uz vubec ne,ale nikde jsem nenasel moznost pripojeni externiho mikrofonu.Obavam se,ze pri toceni tichych scen "z ruky" bude mit asi mirne dychavicny kameraman problem diky tomu,ze vestaveny mikrofon je dosti blizko.
Valkyrja Entertainment (362)|13.9.2010 23:16
MartasKP: Externí mikrofon lze připojit přes jack a kontrolovat pomocí magic lantern custom firmwaru. Kdo má rád XLR, ten si koupí něco jako Zoom H4N (externí nahrávací zařízení).

Fricoolinek2: Canon 5D Mark 2 má nesrovnatelně větší kvalitu obrazu (pokud se kameraman vyvaruje moaré, aliasingu a rolling shutteru -> jello effect) a to díky full frame čipu.

Doporučuji zkouknout můj dlouho neaktualizovaný web a pročíst si pár článků, shlédnout pár videií, filmů....http://valkyrjaentertainment.wordpress.com/
Fricoolinek2 (675)|14.9.2010 06:50
[quote=Valkyrja Entertainment;296721]
Fricoolinek2: Canon 5D Mark 2 má nesrovnatelně větší kvalitu obrazu (pokud se kameraman vyvaruje moaré, aliasingu a rolling shutteru -> jello effect) a to díky full frame čipu.[/quote]

Chip zase nemůže být vše. To by muselo 5Déčko porazit i všechny profi 3x 2/3" stroje za statisíce až miliony, jelikož jejich celková plocha snímačů je jen nějakých 174 mm2, kdežto full-frame má 864 mm2.

Nevím, ale třeba jsem se podíval na 1080p trailer Cranku 2, a prostě mi přijde, že ten obraz je dost dobrý na to, aby ve mne vznikaly pochybnosti o tom, zda nejsou HD DSLR se svými čipy až příliš přeceňované.

Ano, uznávám, že je trochu slabé zde "mávat" jedním filmem, ale tak to berte jako pohled laika.
MartasKP (710)|14.9.2010 07:29
[quote=Valkyrja Entertainment;296721]MartasKP: Externí mikrofon lze připojit přes jack a kontrolovat pomocí magic lantern custom firmwaru. Kdo má rád XLR, ten si koupí něco jako Zoom H4N (externí nahrávací zařízení).[/url][/quote]

Tu poznamku beru zpet,uz jsem to taky nasel,nicmene porad se nemuzu zbavit dojmu,ze kamera je kamera.Pro tady hovori kvalita obrazu,ktera je minimalne srovnatelna,moznost pouziti nescetneho mnozstvi skel a univerzalnost /jeden stroj na foto i video/ nemyslim si,ze fotak nekdy nahradi kameru.Jednak si myslim,ze diky predsudkum a pak i kvuli tomu ovladani a manipulaci.
viktorm (7)|14.9.2010 07:55
mysliet si to mozete, skutocnost to ale nezmeni :)
Valkyrja Entertainment (362)|14.9.2010 13:04
Fricoolinek2? Crank: High Voltage, Rachel is Getting Married a Crossing the line jsou filmy, které jsou natočeny na 1/3" kameru Canon XHA1, nicméně ten obraz není perfektní...

Canon 5D Mark 2 má lepší obraz, než profi 3x 2/3", ale uvědomte si, že využití HDDSLR je dost specifické -> videoklipy, filmy a možná jako doplněk ke svatbám k opravdové videokameře. A také bych rád podotknul, že velikost čipu zásadně ovlivňuje obraz + samozřejmě kvalita objektivu.
Dále bych rád připomenul to, že fixní objektivy jsou lepší než objektivy s proměnným ohniskem (lepší kresba, lepší světelnost...).........samozřejmě profi drahé kamery už vyměnitelné objektivy mají (například Sony EX3), ale kdo si k ním koupí fixní objektiv? Já osobně si myslím, že minimum uživatelů, protože kamera = zmáčknu rychle pár tlačítek a jsem ready. Není možné říct například při svatbě "hele sorry, ale tu pusu ji ještě nedávej, potřebuju si tam hodit 50mm" :D

A jinak samozřejmě, HDDSLR se nedají s 35mm kamerama (arriflex) srovnat. :)

Ale jak jsem již napsal, pokud svou 5D Mark 2 potuníte, tak je to skvělý stroj :)
http://valkyrjaentertainment.wordpress.com/2010/06/13/hdslr-canon-5d-mark-2-vs-videokamery/
Valkyrja Entertainment (362)|14.9.2010 13:05
Fricoolinek2? Crank: High Voltage, Rachel is Getting Married a Crossing the line jsou filmy, které jsou natočeny na 1/3" kameru Canon XHA1, nicméně ten obraz není perfektní...

Canon 5D Mark 2 má lepší obraz, než profi 3x 2/3", ale uvědomte si, že využití HDDSLR je dost specifické -> videoklipy, filmy a možná jako doplněk ke svatbám k opravdové videokameře. A také bych rád podotknul, že velikost čipu zásadně ovlivňuje obraz + samozřejmě kvalita objektivu.
Dále bych rád připomenul to, že fixní objektivy jsou lepší než objektivy s proměnným ohniskem (lepší kresba, lepší světelnost...).........samozřejmě profi drahé kamery už vyměnitelné objektivy mají (například Sony EX3), ale kdo si k ním koupí fixní objektiv? Já osobně si myslím, že minimum uživatelů, protože kamera = zmáčknu rychle pár tlačítek a jsem ready. Není možné říct například při svatbě "hele sorry, ale tu pusu ji ještě nedávej, potřebuju si tam hodit 50mm" :D

A jinak samozřejmě, HDDSLR se nedají s 35mm kamerama (arriflex) srovnat. :)

Ale jak jsem již napsal, pokud svou 5D Mark 2 potuníte, tak je to skvělý stroj :)
http://valkyrjaentertainment.wordpress.com/2010/06/13/hdslr-canon-5d-mark-2-vs-videokamery/

P.S: Sakra blbne mě net :S
Pytkin (7947)|14.9.2010 14:14
Netreba zabudat na nekvalitny zaznam vo fotaku .. to stale komplikuje pouzitie pri klucovani atd .. ale casom sa to urcite zlepsi .. prve vlastovky uz su tu ..
Ondrej007 (20)|14.9.2010 14:35
Je normalni, ze video z 5Dcka ma mouchy jako jsou patrny na tomhle: [video=vimeo;14740910]http://www.vimeo.com/14740910[/video]

Ten rollingshutter je dost rusivej, treba v 0:50 a 1:32 . Jak je to u 5D se stabilizaci? Tam to jde asi ruku v ruce RS a stabilizace.
Valkyrja Entertainment (362)|14.9.2010 15:00
Ondrej007: U HDDSLR nelze počítat se stabilizací -> chce to stativ, steadycam, dolly, jib a nebo nějaký speciální rig (třeba na helmu).

HDDSLR mají spoustu chyb -> rolling shutter -> jello effect + moaré + aliasing. Všeho se dá vyvarovat, ale chce to čas a peníze :)
Ondrej007 (20)|14.9.2010 15:43
[quote=Valkyrja Entertainment;296790]Ondrej007: U HDDSLR nelze počítat se stabilizací -> chce to stativ, steadycam, dolly, jib a nebo nějaký speciální rig (třeba na helmu).[/quote]

Coz to cini ve vyse uvedenych podminkach nepouzitelne. Jen sem si to chtel overit.
A co objektivy se stabilizaci (ve foto-vecech sem laik)? Ale ta bude asi jina nez pro video ...
Jarda.Bar (1238)|14.9.2010 17:57
Valkyrja Entertainment-> RS a JE je problém CMOS ne foťáku jako takového. Stejný problém mají i kamery s CMOS, takže to neberu jako argument proti. Stativ není třeba, když člověk nasadí objektiv se stabilizací. Není tak účinná jako u kamer, ale je velmi dobře použitelná. Jediný velký problém je aliasing a s tím spojené moaré. Ergonomie je věc druhá.
Valkyrja Entertainment (362)|14.9.2010 18:52
Jarda.Bar: U kamer je rolling shutter ještě v rámci mezí, u hddslr nikoliv :)
Fricoolinek2 (675)|14.9.2010 20:47
Si pořád rikám, jestli by se nevyplatilo zainvestovat do vývoje HD DSLR s CCD. Po takovém kousku s nulovým rolling shutterem by se asi točiči utloukli, ne?
Jarda.Bar (1238)|14.9.2010 21:06
[quote=Valkyrja Entertainment;296812]Jarda.Bar: U kamer je rolling shutter ještě v rámci mezí, u hddslr nikoliv :)[/quote]

Prosim tě, a na to si přišel jak?! :)
namátkou ... FX1000 ... https://www.tvfreak.cz/forum/attachment.php?attachmentid=3043&d=1223246981
aaaron (147)|15.9.2010 21:10
[quote=Valkyrja Entertainment;296384]kapoaz: Nikon D300s nepatří mezi dobré fotoaparáty, které dokážou zaznamenávat video. Každopádně rád bych se zopakoval a poukázal na můj blog

http://valkyrjaentertainment.wordpress.com/2010/06/13/hdslr-canon-5d-mark-2-vs-videokamery/

Jinak abych odpověděl, lepší volba na video, než D300s je o dost levnější Canon 550D.[/quote]

V tom clanku pises, ze videoklip Eminema "Not Afraid" byl tocenej na Canon 5D? Odkud mas tu informaci? Nikde na netu o tom nemuzu nic najit :)
aaaron (147)|15.9.2010 22:13
Tohle me tak pobavilo, ze to musim nekam hodit :) Follow focus udelanej z Lega! :)
http://ryo1972.web.infoseek.co.jp/HDV/archives/2009/02/diy_lego_follow.html
Valkyrja Entertainment (362)|15.9.2010 23:47
Fricoolinek2: Kdyby přišlo jediné HDDSLR s CCD čipem, schopné natáčet video (1080 25p a 720 50p) s 4MPX čipem (kvůli moaré a aliasingu), tak by to kompletně zničilo celý trh s videokamerami :)
Fricoolinek2 (675)|18.9.2010 02:34
[quote=Valkyrja Entertainment;297003]Fricoolinek2: Kdyby přišlo jediné HDDSLR s CCD čipem, schopné natáčet video (1080 25p a 720 50p) s 4MPX čipem (kvůli moaré a aliasingu), tak by to kompletně zničilo celý trh s videokamerami :)[/quote]

+ ještě redukcí na smear. Ony ty modrý až fialový čáry z každýho světla nejsou asi taky moc lahoda.
janforman (215)|18.9.2010 10:52
rolling shutter se projevuje hlavně u hodně krátkejch časů (stačí ND filtr) při 1/25, 1/50 a 1/100 je to celkem v pohodě.
Valkyrja Entertainment (362)|18.9.2010 11:30
janforman: Rolling shutter není nikdy v pohodě :) , ale dá se redukovat stativem (samozřejmě švenkování musí být přiměřené -> na filmové natáčení to stačí bez problémů) a nebo steadycamem :)

Fricoolinek2: Smear bych neviděl jako extrémní problém :) Není to hezké, ale dá se to přežít :)
janforman (215)|18.9.2010 11:44
[quote=Valkyrja Entertainment;297307]janforman: Rolling shutter není nikdy v pohodě :) , ale dá se redukovat stativem (samozřejmě švenkování musí být přiměřené -> na filmové natáčení to stačí bez problémů) a nebo steadycamem :)

Fricoolinek2: Smear bych neviděl jako extrémní problém :) Není to hezké, ale dá se to přežít :)[/quote]

No já třeba rolling-shutter na dlouhých časech téměř vůbec nemám, na krátkých jo.
Btw. nesnáším statické záběry, kamera se má pohybovat a né tupě čumět na místě :-D