Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony HDR-AX2000 alebo Sony HDR-FX1000

mxpx22 (13)|6.9.2010 15:33
Dobrý deň / Zdravím,
v tomto fóre je veľké množstvo tém, ktoré sa zaoberajú výberom kamier. Lenže, žiadna z nich kompletne nevystihuje moju situáciu pri kúpe kamery. Za akúkoľvek radu v tejto téme dopredu ďakujem. Moja investícia do kamery bude jednosmerná. Som nastupujúci študent na filmovú dokumentárnu tvorbu. Nemám príliš veľkú prax s kamerou. Pri predchádzajúcich prácach som nezastával pozíciu kameramana, to neznamená, že nepoznám filmovú teóriu a neviem ako majú jednotlivé zábery vyzerať. Jednoducho povedané, chyba mi prax s kamerou. Po skúsenostiach s osobnými kamerami, ktoré spĺňajú svoj účel, ale pri horších podmienkach rapídne strácajú na kvalite obrazu, majú limitované možnosti v optimalizácií nastavení pre danú scénu a podobne. Rozhodol som sa pre kategóriu kamier, ktorú nazývajú poloprofi.

Môj rozpočet na kameru je zatiaľ : do 3000 eur bez DPH, ak sa nič nezmení a nebudem nútený klesnúť. Zistil som, že daná hranica je dosť nešťastná. Hlavne, čo sa týka značky Sony, obsahuje kamery, ktoré sú "orezané" verzie vyšších. Buď nemajú XLR vstupy, alebo rôzne funkcie a podobne.

Z môjho študijného zamerania vyplýva použitie kamery. Možnosť kúpy DSLR miesto kamery som zvažoval. Nie všetko, čo budem točiť bude inscenované. Keby bolo, nie je problém si DSLR pripraviť na každý záber, lenže keďže nie som skúsený kameraman, s týmto by som mal istý čas problém. Ak sa chcem venovať práci s kamerou, bude pre mňa lepšia voľba normálna kamera a nie foťák. Ten by som uvítal len ako doplnkovú kameru na rôzne doplnkové zábery ( praca s Dof ..).

V názve témy sa nachádzajú dve kamery (Sony HDR-AX2000 alebo Sony HDR-FX1000 ). Tieto kamery som si vybral z danej cenovej kategórie. Obidve kamery sú si výsledným obrazom podobné. Majú dobré výsledky v low light. Majú CMOS čipy. Pre niekoho problém. Do tejto problematiky až tak nevidím. Jednotlivé čipy poznám len okrajovo z technologického hľadiska. Niečo sme sa o nich učili na strednej. Nikto zo známych nemá zatiaľ s tzv. rolling shutter efektom ( defektom) problém. Ani vlastník FX1000.

Pre mňa zásadný rozdiel pri týchto kamerách je cena a HDV vs. AVCHD. Cenový rozdiel je takmer 600 eur. Za to sa dá kúpiť nový Canon EOS 55OD (telo). Čo sa týka HDV vs. AVCHD. Pre mňa nie sú pásky až taký problém. Zatiaľ riešim ekonomickú otázku. S AVCHD by som musel upgradnuť PC. Vlastne postaviť. Už niekoľko rokov používam len notebooky. Na MPEG-2 by mi mal tento môj terajší notebook stačiť. Nový PC plánujem, ale určite nie teraz ( keď budú voľné financie).
Teraz potrebujem vedieť, či sa z ekonomické hľadiska oplatí investovať do AVCHD kamery. Hlavne keď berieme ohľad na životnosť kamery a následný predaj a podobne. Neviem aká je životnosť takejto kamery: 3-5 rokov? Oplatí sa ušetriť teraz a potom možno ľutovať?

Celá táto vec okolo kúpy kamery mi nedá spať. Ďakujem za každú pomoc.
( Eh, snáď to nie je dlhé čítanie)
MIHI (940)|6.9.2010 15:56
Ahoj, řekl bych že u těch kamer je to prašť jak uhoď, prostě v této cenové kategorii jsou to v podstatě všechno podobné až totožné stroje s drobnými rozdíly. Já bych si dal jako prioritu tyto "drobnosti" které ale můžou mít pro tebe později velký význam:
1) XLR vstupy - pro tvoje potřeby věc řekl bych nezbytná, i když jsou ke kamerám různá udělátka určitě bych to bral jako jednu z priorit
2) Formát záznamu - bacha na AVCHD, předpokládej, že ne vždy si to budeš stříhat sám doma a proto bych preferoval spíš XDCAM nebo pásky (HDV). Pásky oceníš taky kvůli archivaci (!!!) a taky přetahování z karet na place bývá u dokumentů někdy problematické (člověk musí s sebou tahat notebook...)
Co takhle něco staršího? Poohlédnout se např.po Z1? Myslím že na start je to dobrá kamera....
To DSLR bych teď nechal stranou, už kvůli zvuku, horšímu ovládání a pod.
mxpx22 (13)|6.9.2010 16:33
Na FX1000 mi najviac vadí absencia XLR vstupov. Nad Z1 som už uvažoval. Je to starší model a v obchodoch sa už približne rok nepredáva. Internetové bazáre sledujem dlhšiu dobu, ale zatial sa tam Z1 nevyskytla. Tiež záleží za akú cenu by sa predávala. Nová fx1000 sa dá kúpiť za 2400 eur bez DPH.
MIHI (940)|6.9.2010 16:45
A nezapomeň na příslušenství! Nějaký ten stativ, mikrofon, baterie, světlo, brašna, pláštěnka, do kartových kamer karty... ...to tě přijde na pěkných pár tisíc (Kč, v eur pár stovek:))

Náhodně jsem zkusil a našel: http://www.fotoskoda.cz/ebazar/b960011446-cz-sony-hvr-z1e (tedy cca 3200 eur s DPH a to je to s komplet příslušenstvím).
MIHI (940)|6.9.2010 17:03
A to jsou jen Sony, pak bys mohl popřemýšlet třeba o Canon XH A1 nebo podoných kamerách...
Pave1 (4279)|6.9.2010 17:26
Taky bych pro dokument nepodceňoval splehlivý rucháč, připojený pomocí XLR. Sonky jsou dobré, ale jak říkáš dražší. Canon mechaniky si občas dropnou, limit mají spíš v lowlight, ale XH-A1 má XLR a je prostě levnější.

Taky bych hledal Z1, případně pak XH-A1 nebo v nouzi FX1 (má pěkný obraz). Cenu kolem 50-60k CZK za jetou. AVCHD bych se vyhnul, pokud novou kameru, tak tu páskovku (nebo kartovku se záznamem v mpeg2 s long GOP, ideálně v MXF kontejneru). K tomu rucháč třeba rode NTG2, stativ stačí do začátku Velbon (myslím že C600 nebo tak nějak, případně je teď dobrý manfroto za cca 11k CZK s kulovým čepem a dobrou hlavou "503"). Pláštěnka se dá řešit svépomocí, nutné je mít i třeba neznačkové náhradní baterie (cca 1500 CZK za kus).
mxpx22 (13)|6.9.2010 19:00
Aj na príslušenstvo som už myslel. Na mikrofón, stativ, baterky, brasnu mám odložené financie. Ostatné príslušenstvo by sa dalo dať teoreticky požičať.

O Canonke XH A1s som rozmýšlal. Keď to porovnáme cenovo s FX1000, ktorá stojí 2442,67 eur bez DPH. XH-A1s: 3 024,37 € bez DPH. ( porovnávam bez DPH pretože to mám možnosť kúpiť na firmu)
Rozdiel presne 581,7 eur. Teraz potrebujem vedieť, či ten rozdiel stoji za to. Canonka vyzera byť slabšia jedine v low light, ale zdá sa mi, že to bude badatené pri velmi nízkych hodnotách osvetlenia. Hlavne má XLR vstupy a CCD čipy. Canonka asi ponúka viac možností, napr. export presetov na kartu je dobrá vecička.
Niekde som tu videl test FX 1000 pri nakrúcaní električky a vyzeralo to dosť zle.
Momentálne potrebujem vedieť, či je rozdiel medzi FX1000 a XH-A1s dosť veľký na to aby sa oplatilo za Canonku priplatiť.

Skôr sa priklánam k novej kamere. Potrebujem kameru aspon na tie 3roky, ak nie viac. Neviem ako vidíte jej životnosť a kvalitatívnu použitelnosť do budúcnosti.
Valkyrja Entertainment (362)|6.9.2010 19:23
mxpx22: Zajímavé, na jakou filmovou školu nastupuješ? :) Je mě totiž nějak divné, že po tobě nechtěli žádné ukázky předchozí dokumentární práce, nebo aspoň fotografie (každý fotograf je dobrým kameramanem). Jestli hádám dobře, tak budeš nastupovat na soukromou školu, že? :)

Každopádně najít dobrou kameru v této relaci je dost těžké.

Sony HDR FX1 je starý křáp a má hnusný obraz (velice špatná kresba objektivu). Žádné XLR konektory, žádné funkce, minimální nastavení -> na dovolené je to ok :) na profi práci to není úplně nejlepší volba.

Sony Z1 je stará kamera (už ne křáp mimochodem :D ) a většinou bude mít dost najeto (velká nevýhoda). Oproti FX1 má XLR, spoustu funkcí (pár by mě jich ale stejně chybělo) a lepší kresbu (nicméně třeba Canon XHA1 má o dost lepší sklo). Já osobně bych si ji nikdy nekoupil -> je stará a lidi za ní chtějí extrémní peníze :)

Canon XHA1 je velice dobrá kamera (podle mě lepší, než výše dvě zmíněné), ale má jeden velký neduh a to, že zoom (trafo) a ostření je na jedné desce, takže buď děláte jedno a nebo to druhé :)


Na dokumenty to chce stativ (klidně stačí levnější Velbon C600), mikrofon (třeba RodeVideomic) a pak něco speciálního (jib, nebo steadycam -> jib je hodně drahá záležitost, takže jedině vyrobit doma a steadycam - konkrétně glidecam hd2000 se prodává za 12500kč a levnější verze 2000 pro za 9500kč (všechny ceny včetně pošty z Německa).

Pláštěnka se dá nechat ušít za nějakých 300kč (originální nemá smysl kupovat, jejich cena se pohybuje od 2 000kč nahoru).

Jinak HDDSLR je dobrá volba na dokumenty (pokud se jedná skutečně jen o dokumenty a ne reportáže). Nastavení chvíli trvá, ale ten obraz je ok :)
Pave1 (4279)|6.9.2010 19:47
[quote=Valkyrja Entertainment;295649]Sony HDR FX1 je starý křáp a má hnusný obraz (velice špatná kresba objektivu).

Canon XHA1 je velice dobrá kamera (podle mě lepší, než výše dvě zmíněné), ale má jeden velký neduh a to, že zoom (trafo) a ostření je na jedné desce, takže buď děláte jedno a nebo to druhé :)[/quote]

Já mám názor na FX1 vs Z1 opačný, viděl jsem z nich celé dokumentární cykly (výsledek v SD) a obraz z FX1 byl pro mne jednoznačně lepší (měla jiné sklo). Z1 po DC do SD rozlišení bývá trochu "hrubší" v kresbě.

Verze XH-A1s už tohle omezení nemá, můžeš přeostřovat i během zoomování (přibylo jedno servo).
mxpx22 (13)|6.9.2010 20:23
[quote=Valkyrja Entertainment;295649]mxpx22: Zajímavé, na jakou filmovou školu nastupuješ? :) Je mě totiž nějak divné, že po tobě nechtěli žádné ukázky předchozí dokumentární práce, nebo aspoň fotografie (každý fotograf je dobrým kameramanem). Jestli hádám dobře, tak budeš nastupovat na soukromou školu, že? :)[/quote]

Súkromná škola to nie je. To by sme si nemohli finančne dovoliť.

http://fdu.aku.sk/

Pre prijímačky som vytvoril krátky inscenovaný film. Ako som už vyššie spomenul, nerobil som kameru. Scenár, "režia", strih a pod. Plus som vytvoril 1min animovaný film ( 3D animace). Aj fotky som dodal, ale nešlo o žiadne umelecké fotky - fotoscenár. Ďalej sa jednalo o rôzne literárne práce. Tým, že nemám toľko skúseností som sa nechcel degradovať, ale len poukázať na to, že sa nevyznám v kamere na toľko aby som sám vedel, čo je v praxi podstané. Preto prosím skúsenejších o pomoc.
Pavel_tempx2 (829)|7.9.2010 00:59
zatím všechny tady zmíněné kamery jsou dobré
asi bych je bral v tomhle pořadí
Canon XH-A1(s)
Sony FX1000
Sony Z1
Sony FX1

nevím jak to má FX1000 (určitě má nějaký mikrofonní vstup), ale VX2000 má jackový vstup na který jsem bez problému připojil XLR mikrofon
mxpx22 (13)|7.9.2010 10:59
Napadol ma trochu riskantnejší nákup, ale mohlo by to výsť. Mám rodinu vo FR ( Paríž). Pozeral som inzeráty na ebay. Jeden pán predáva EX1 za 3 800eur. Našiel som ešte jeden inzerát s cenou 2200 eur, ale to sa mi dáko nezdá.

Myslím, že sú to dobré ceny za takú kameru. Je to, ale všetko bez záruky. Samozrejme nákup by prebehol osobne s predvedením.

Chcel som sa opýtať, aké sú približne ceny za prípadné servísné opravy? Oplatí sa kúpiť za takúto cenu použitá EX1? Prípadne, na čo si dávať pozor a na čo dbať pri kúpe aby sa odhalili prípadné nedostatky. Dakujem.

http://annonces.ebay.fr/viewad/Camescope-SONY-PMW-EX1/5011549727

http://annonces.ebay.fr/viewad/Sony-XDCAM-EX-PMW-EX1-with-ULTRA-WIDE-PRO-mod-kit-KATA/5011523931
Valkyrja Entertainment (362)|7.9.2010 14:09
Já momentálně zatím francouzsky neumím, nicméně EX1 se běžně na začátku prodávala za
80 000kč (globalmediapro.com -> sám osobně znám jednoho zákazníka), teď za více.

Na bazarech se EX3 + největší karta prodává za cca 140 000 - 180 000kč, EX1 za nějakých
100 000kč (záleží na kupci).

Jestli ale není problémem osobní předání, tak proč nekoupit ex1 za 2200 eur, že? :)

A jen tak mimochodem, na EBAY se podvádí velice špatně. Při nedodání výrobku (přijde Vám balení cihel), nebo při špatném stavu předmětu...Ebay provede právní kroky a peníze Vám vrátí :)
Dále je velice důležité obchodovat přes paypal, jelikož má skvělou funkci a to rechargeback. Nedojde Vám zboží? Kliknete na tlačítko, udáte důvod a vrátí se vám peníze.
mxpx22 (13)|7.9.2010 14:58
[quote=Valkyrja Entertainment;295728]
A jen tak mimochodem, na EBAY se podvádí velice špatně. Při nedodání výrobku (přijde Vám balení cihel), nebo při špatném stavu předmětu...Ebay provede právní kroky a peníze Vám vrátí :)
Dále je velice důležité obchodovat přes paypal, jelikož má skvělou funkci a to rechargeback. Nedojde Vám zboží? Kliknete na tlačítko, udáte důvod a vrátí se vám peníze.[/quote]

Ano, s týmto mám skúsenosti. Vdaka tomuto sytému som nebol obratý o peniaze a o podvodníka bolo postarané.

Odkazy hore, ale nie sú pre typické aukcie, ale inzeráty. Je to zaujímavé, na žiadnom inom ebay som to doteraz nevidel.

Pokúsim sa o kontakt s predajcom, uvidím, čo zistím.
KrocanX (243)|7.9.2010 16:32
[quote=mxpx22;295733]Ano, s týmto mám skúsenosti. Vdaka tomuto sytému som nebol obratý o peniaze a o podvodníka bolo postarané.

Odkazy hore, ale nie sú pre typické aukcie, ale inzeráty. Je to zaujímavé, na žiadnom inom ebay som to doteraz nevidel.

Pokúsim sa o kontakt s predajcom, uvidím, čo zistím.[/quote]

no zas bych tak extra ebayi neduveroval :) jasne je dost tezky naletet na podvodnika, ale obcas se to stane a ebay s tim nic nenadela
impaler_bxl (197)|7.9.2010 16:54
Ebay s tim hlavne nic moc delat nechce. Je to obchodni firma, ktera haji predevsim sve zajmy. Ja jsem z blbosti naletel, ale slo o bankovni prevod nekomu, kdo pak zmizel z ebaye, a neudelal jsem nic. Jakekoli snahy o negativni feedback sly do kytek, protoze tomu cloveku zmizela identita a vsechny s tim souvisejici mechanismy nefungovaly. Ebay ruce pryc...no jo, koupil jsem si zkusenost. Od te doby tez vyhradne paypal, kde taky vim od kolegy, ze urcite pojisteni funguje. Ale dva tisice eur bych tam taky jen tak neposlal, i kdyz zde se mluvi o osobni kontrole zbozi, a to je samozrejme jina.
mxpx22 (13)|12.9.2010 15:18
Bohužial, predávajúci neoreaguje na telefonáty ani email. Asi bolo naivné čakať EX1 za 2200eur :))
Ostatné ponuky na Ex1 su mimo môj rozpočet a približujú sa hodnote novej. Najlepšia ponuka bola za 3800eur. Rozhodol som sa kúpiť použitú Xh-A1.( Ceny sa pohybuju od 1000-2000eur.) Za 2000eur, použita na jeden dva dokumenty, natocenych len cca 30 hod. Rok vyrob. 2007. Plus sirokouhla predsádka v hodnote 400eur v cene. Snad sa podari.
mxpx22 (13)|15.9.2010 17:36
Ahoj,
chcem kupiť radšej novu kameru, ale zoberie mi ju známy v USA.
Chcel som Xh-a1s, ale nedá sa prepnúť do PAL modu bez servisnej kazety.
Tak by som potom bral Z5, ale neviem, či sa dá priamo prepnúť do PAL v menu. Niekde píšu, že ano a niekde nie. Neviete prosím niekto?
Je Z5 lepšia ako Xh-a1s? Viac ma laka ta Canonnka, ale len ak sa mi podari zohnať niekoho kto mi prehodi Pal režim.
martin_54 (331)|15.9.2010 18:10
Nevim jak Z5, ale Z1 ma oba režimy.
Pavel_tempx2 (829)|16.9.2010 09:59
mxpx22 (13)|16.9.2010 10:27
[quote=Pavel_tempx2;297042]http://www.bhphotovideo.com/c/product/636383-REG/Sony_HVR_Z5P_HVR_Z5P_PAL_Professional_HDV.html

vychází na nějakých 85tis.[/quote]

Ach, skoro za toľko mám použitú EX1, kontrolovanú s mesačnou zárukou.

Ja to ani do Vianoc nekúpim. :D
Valkyrja Entertainment (362)|16.9.2010 10:38
mxpx22: Tak to gratuluji :) EX1 za tyto peníze je luxusní kup.

Mimochodem přehození na Pal se dělá pomocí servisní kazety, která je nejblíže v Německu a stojí to kolem 12 000kč. :)
mxpx22 (13)|16.9.2010 10:42
Ešte nemám nič. Myslel som to tak, že za tie peniaze sa dá kúpiť :)( USA) Len sa neviem rozhodnúť.
Pavel_tempx2 (829)|16.9.2010 14:03
[quote=mxpx22;297050]Ach, skoro za toľko mám použitú EX1, kontrolovanú s mesačnou zárukou.

Ja to ani do Vianoc nekúpim. :D[/quote]

nová stojí asi 120tis. v USA, takže celkem dobrý kup ;)
mxpx22 (13)|24.9.2010 22:04
Tak som kúpil Ex1 za cca 90 000CZK. Buduci tyzden je doma :)

Teraz potrebujem vybrať nový statív. Neviem sa rozhodnúť. Na drahšie modely nemám.
Vybral som zatial tento: Velbon DV-7000

Za tú cenu je dobrý. Ešte som zvažoval nekúpiť mikrofón, ktorý momentálne nebudem hneď potrebovať (budem si požičiavať). A priplatiť si za tento statív: Manfrotto 055XDB+701HDV SET
Valkyrja Entertainment (362)|24.9.2010 23:58
Na daleké cesty používám stativ velbon c600. Když se zničí, tak ho prostě zahodím :D (1800kč není zase tolik) a má fluidní hlavu :) Co více si přát?
KrocanX (243)|25.9.2010 10:43
Velbon dv-7000 je podle mych vlastnich zkusenosti dost mizernej. nedoporucuji
Pavel_tempx2 (829)|27.9.2010 16:58
co by taky člověk za 3tis. mohl chtít :D lepší stativ se pohybuje od 10tis. nahorů
petr311 (5)|23.5.2011 21:47
[quote=KrocanX;298110]Velbon dv-7000 je podle mych vlastnich zkusenosti dost mizernej. nedoporucuji[/quote]

Tak nevím proč je VELBON DV-7000 mizerný, já ho vlastním už několik let a nemohu si ho vynachválit. Za ty peníze je s ním parádní prácička. Samozřejmě asi se to nebude dát srovnat s nějakým profi stativem v ceně 10.000Kč a více že ano ...