Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Téma: Digitální kabelová televize bez set-top-boxu

3.9.2010 07:15
Ivo Mašek Set-top-box versus digitální televizor
Pokud chcete sledovat digitální kabelovou televizi bez set-top-boxu, musíte se v prvé řadě přesvědčit o tom, jaký máte doma televizor. Pokud je pouze analogový, máte smůlu a bez set-top-boxu, byť kabelového, se zkrátka neobejdete. Jiné to je u moderních digitálních televizorů. Ne všechny si ale dokáží se signálem digitální kabelové televize poradit. Nestačí mít doma moderní LCD nebo plazmový televizor, musíte se přesvědčit, zda tato televize obsahuje kabelový tuner. Ten se označuje zkratkou DVB-C a u novějších typů televizorů už bývá standardní součástí „výbavy“.
Chystáte-li se tedy koupit nový televizor a víte, že na něm chcete sledovat digitální kabelovou televizi, raději se nechte od prodejce ujistit, že obsahuje ten správný tuner (DVB-C). Takové televizory obvykle mívají nejméně dva tunery: vedle kabelového (DVB-C) a také pozemní (DVB-T). Nás teď zajímá vyloženě kabelový tuner, který je základním předpokladem pro příjem digitální kabelové televize bez set-top-boxu. Takový televizor má po straně umístěný podélný úzký otvor, označovaný jako CI slot (CI = Common Interface = společné rozhraní). V podstatě jde o zdířku, do které se vkládá speciální kovový modul s přístupovou kartou k placeným televizním programům. Pozor, zdířku ale mívají i některé televizory s pozemním tunerem DVB-T, které jsou připraveny na případný příjem placené, tedy zakódované zemské digitální televize.
Místo set-top-boxu modul s kartou
Modul ( příloha č. 1 ) s kartou nahrazují set-top-box a jsou v podstatě bránou k příjmu zakódovaných televizních programů. Kabelové společnosti ale část základních českých stanic vysílají digitálně bez kódu, a tudíž by je divák mohl na televizor s kabelovým tunerem naladit i bez modulu s kartou. Takovým způsobem se dá lehce zjistit, zda váš televizor skutečně obsahuje kabelový tuner (DVB-C). Modul s kartou zákazníkovi dodává výhradně poskytovatel kabelové televize, přičemž karta je s modulem „spárovaná“. Co to znamená? Kvůli lepší ochraně proti pirátům kabelové společnosti upravují přístupové karty tak, že jsou použitelné jen s konkrétním kusem modulu, který s ní předávají zákazníkovi. V jiném, byť na chlup stejném modulu, by karta nefungovala.
Přístupové karty párují kabelové společnosti i se speciálními kabelovými set-top-boxy, ale ty nás nyní nezajímají. Modul s kartou pro digitální televizor s kabelovým tunerem zájemce získá buď od samotného kabelového operátora, případně od prostředníka, který s ním má uzavřenou smlouvu. To je případ největší tuzemské kabelové společnosti UPC, jejíž zákazníci sice mohou moduly s kartami využít, UPC o tom ale nikde oficiálně neinformuje. Zájemce si musí kartu s modulem objednat prostřednictvím e-shopu společnosti Lica z Nymburka, která se specializuje na úpravy kabelových a IPTV set-top-boxů a modulů pro příjem digitální kabelové televize. Firma každou objednávku prověřuje u kabelové společnosti.
Jak a kde objednat „kabelovou“ kartu pro televizor
Zákazníci UPC v celé ČR (v dosahu její digitální kabelové televize) a Kabelové televize CZ v České Třebové a dalších menších městech si mohou kartu s modulem objednat na adrese dvb-c-shop (http://www.dvb-c-shop.cz/ ). Stačí kliknout v levé navigační liště v rubrice „CA moduly“ na odkaz SMiT Conax chipset pairing CAM ( http://www.dvb-c-shop.cz/produkty/ca-modul-conax-cas7/technicrypt-cxv.htm ). Po objednávce provozovatel e-shopu provede ověření vaší totožnosti u poskytovatele kabelové televize. To je důležité kvůli vydání přístupové karty k placeným programům digitální kabelové televize. Poté firma spáruje kartu s modulem a společně s návodem k instalaci zašle poštou na vaši adresu. Cena modulu v tomto e-shopu je 1308 Kč včetně DPH, za kartu si UPC účtuje vratnou zálohu 200 korun.
Karta od UPC zůstává majetkem kabelové společnosti a zákazník ji musí po vypovězení smlouvy vrátit firmě, za což mu UPC vyplatí zmiňovanou zálohu. Jinak tomu je u zákazníků Kabelové televize CZ, kteří si kartu kupují do osobního vlastnictví za 400 Kč. Zákazníci jiných kabelových společností si mohou modul s kartou zakoupit přímo od poskytovatele digitální kabelové televize.
Zapojování modulu s kartou do televizoru
Jakmile obdržíte objednaný modul s přístupovou kartou (u e-shopu společnosti Lica je garantovaná doba dodání do čtyř pracovních dnů od potvrzení objednávky), nejprve vložte kartu do modulu (podle návodu, abyste kartu vložili správnou stranou) a celý modul poté zasuňte do zdířky po straně televizoru. Zasouvání modulu by mělo probíhat při vypnuté televizi, nejlépe odpojené od elektrické sítě. Modul do slotu netlačte mechanicky, měl by ze zdířky zhruba z třetiny vyčnívat. Jakmile pocítíte, že modul už nelze zasunout dále, nepokoušejte se ho silou posunovat dál. Jakmile je modul zasunutý, je možné zapojit televizor a spustit automatické vyhledávání digitálních programů.
Ladění programů může trvat několik minut, ale také hodin. Záleží na typu televizoru. V případě, že jste si zakoupili modul s kartou, ale připojení k digitální kabelové televizi vám nefunguje, nebo jste zjistili, že váš televizor nemá kabelový tuner, nezoufejte. Do čtrnácti dnů můžete obojí vrátit dodavateli a ten vám musí vrátit plnou cenu. Ještě předtím se ale ujistěte, zda jste kartu vložili správnou stranou do modulu a modul správnou stranou do slotu v televizoru. Pokud byste chtěli vyzkoušet stejný modul s kartou v LCD monitoru počítače, může se stát, že nepochodíte. Společnost Lica upozorňuje, že majitelé vysílacích práv placených televizí nemají většinou vykoupená práva pro příjem těchto programů na PC a proto nemůže garantovat funkcionalitu na těchto koncových zařízeních.

Společnost Lica, ale také samotní poskytovatelé digitální kabelové televize, kteří nabízejí moduly s kartami pro příjem DVB-C na „vlastní triko“, vytvářejí seznamy televizorů, v nichž tyto moduly spolehlivě fungují.
Zatím však neexistuje žádný oficiální seznam „DVB-C modul ready televizorů“ pro český trh. Diváci by ale měli vědět, že kromě kabelového tuneru DVB-C by si měli při koupi nového televizoru ověřit, zda je HD ready nebo Full HD, a umí tedy zpracovat televizní signál v kompresním standardu MPEG_4. Jedině tak se mohou spolehnout na to, že s modulem a kartou budou moci na svém televizoru sledovat přes digitální kabelovou televizi i programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Karta s modulem umí přijímat jak televizi ve standardním, tak vysokém rozlišení.
Upraveno z originálu, který sepsal Jan Potůček
23.9.2011 07:41
Ivo Mašek TT-Connect CT-3650 CI
TechnoTrend TT-connect CT-3650 CI je DVB-C/DVB-T přijímač a CI slot v jediném zařízení pro PC a notebook. Slouží jako počítačový televizní tuner s integrovaným kabelovým (DVB-C) tunerem a tunerem pro pozemní vysílání (DVB-T).
Přístroj umožní i sledování digitální nabídky, ať už se jedná o nekódované, či kódované programy, dále umožňuje nahrávání jak nekódovaných, tak i kódovaných programů. Samozřejmostí je podpora HD programů, EPG, nahrávání podle časovače.
[COLOR=#ff0000][COLOR=black]Pro sledování kódované nabídky je nutné mít dekódovací CA modul.[/COLOR][/COLOR]
Zdroj: LICA s r.o.
Software pro zařízení: http://www.tt-pc.com/2959/PC_Products.html