Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zkušenosti s polo/profesionálními kamerami

Kamiil (45)|2.9.2010 19:28
Zdravím,
máte prosím Vás někdo zkušenosti s polo/profesionálními kamerami v ceně od 40-80tis? Natáčím svatby, hrozně mě to baví, hlavně střih, ale s mojí kamerou Panasonic sdr-h80 za 8tis toho moc nedokážu.

Přemýšlím o nové poloprofi kameře a mám tyto adepty:

Sony HVR-HD1000E
+vyměnitelný objektiv
-jeden snímač 1/2,9"
http://www.pixmania.cz/cz/cz/822889/art/sony/hd-videokamera-minidv-hvr.html

Canon DM-XM2
-nemá vyměnitelný objektiv
+tři snímače 1/4"
http://www.pixmania.cz/cz/cz/26913/art/canon/videokamera-minidv-xm2.html

a nyní jsem narazil na kameru, která snímá na paměťové karty:
Sony NEX-VG10
http://www.pixmania.cz/cz/cz/6885603/art/sony/videokamera-s-vysokym-roz.html
Tato kamera ale nahrává na karty v AVCHD, ale když koukám na ukázky na youtube, tak žasnu, jak má krásný obraz..


Pro kameru, kterou sháním, mám následující podmínky:
FullHD (1920 × 1080)
Manuální zoom a ostření přímo na objektivu.
Nejlépe vyměnitelný objektiv.
Nejlépe 3 snímací prvky.
...vymluvíte mi některou z těchto podmínek?

Pokud natáčím svatby, nevyplatí se spíš koupit levnější kousek, třeba Canon HV20(30? 40?):
http://digitalni-kamery.heureka.cz/canon-hv20/specifikace/#section
a k tomu dokoupit kvalitní objektiv, který by splňoval můj požadavek - s kroužekm pro zoom a pro ostření?
Valkyrja Entertainment (362)|2.9.2010 19:46
Ani jedna kamera z výše uvedených není dobrá. :)

1. Sony HD1000E je spotřební kamera Sony HC9 v lepším těle a vyměnitelné objektivy rozhodně nemá. Kvalita výstupu je příšerná a na komerční záležitosti rozhodně dělaná není.

2. Canon XM2 je starý šrot, který se prodává na aukru za nějakých 14 000kč. V dnešní době nemá smysl uvažovat o kamerách s SD rozlišením, protože nároky zákazníků a technika konkurence značně stoupají.

3. Sony NEX-VG10 je předražená spotřební kamera. Lepší je zakoupit si Canon 550D, který je s kvalitou výstupu ještě výše a s cenou o dost níže (16 000kč tělo).

Každopádně o samostatném použití nelze vůbec uvažovat. Rolling shutter -> jello effect a moaré jsou značné a nikdo by si to ve svém svatebním videu nepřál. :)
Jako doplněk ke kameře proč ne :)


Splnění všech vašich podmínek za 80 000kč je nemožné :) ... na vyměnitelné objektivy zapomeňte a pokud chcete natáčet svatby, tak o spotřebních kamerách ani nepřemýšlejte.

Pokud Vám nevadí bazar, tak se porozhlédněte po Canon XHA1, nebo Sony Z1 (já osobně mnohem preferuji tu první).
Pokud chcete novou kameru, tak si kupte Sony FX7, která se prodává za 65 000kč.
K tomu externí mikrofon rodevideomic + deadcat (3000kč), stativ Velbon C600 (kameru do 3kg v pohodě udrží, má fluidní hlavu, je lehký a výšku má ideální -> sám ho mám ke Canon XHA1 a nemůžu si stěžovat), který stojí 1800kč. Za zbylých 10 000kč bych koupil baterie, pásky a když bych neměl tak stříhací software (sony vegas 9 + dvd architect + cinescore stojí 1600kč) a upgradnul bych PC.

Jinak samozřejmě nejlepší varianta je koupit bazarovou XHA1, k ní Canon 550D + aspoň základní sklo 50mm f1.8 a stativ velbon (na dvě kamery se jede vždycky lépe) a nebo místo 550D zakoupit Canon HV40 (dá se pěkně s XHA1 sladit).


P.S: Nechápu kde berete, že Canon HV30, 40 a spousta jiných kamer mají vyměnitelné objektivy. Ke kamerám se dá pouze dokoupit předsádka (šíro, tele, makro). Vyměnitelné objektivy mají kamery až za 200 000+ (vlastně za 160 000 se dá koupit Canon XLH1 a z globalmediapro i EX3).

P.S2: Možná si zkuste sehnat i Panasonic HVX200, to je velice kvalitní kamera :)
Pave1 (4279)|2.9.2010 20:42
K tomu není co dodat, plný souhlas s V.
Kamiil (45)|2.9.2010 20:46
Moc děkuji za informace!!
Ty vyměnitelné objektivy jsem si asi na fotografii spletl s předsádkami.

Zatím se zabývám jen střihem ( )
, ale v kamerách se moc nevyznám.

Všechny Vámi zmíněné kamery si vyhledám a něco si o nich přečtu. Váš příspěvek mi řekl víc, než týdenní prozkoumávání e-shopů a hledání informací:)
MAKcz (205)|2.9.2010 21:49
Ja muzu jednie souhlasit a rozhodne nedoporucit Nex-VG10. mel jsem ji pred cca 3 tejdny na test, a svatbu bych s tim nevyvazenym kramem nechtel tocit ani omylem, byt by obraz byl sebelepsi. Ergonomii ma rozhodne lepsi Canon5D MkII jak tahle predrazena blbost kam se mi ani nevejdou prsty mezi objektiv a mikrofon ;(
Pytkin (7947)|3.9.2010 01:39
tu je jasne vidiet , ako je pojem "polo/profikamera" relativny :) ja by som povedal ze poloprofi kamery zacinaju od 100 hore .. profikamery od mega hore .. pod 100 je vsetko home/hobby ..

i ked samozrejme kategoria kamery sa neposudzuje podla ceny , ale cena napovie ..
Kamiil (45)|3.9.2010 11:58
A myslíte, že na natáčení svateb by nestačila kamera

Canon HV40 (popř. 30, 20 - rozdíly mezi něma moc nevidím...)

s pořádnou originální předsádkou a externím mikrofonem?


Když natáčím jednu-dvě svatby do měsíce.. nevyplatí se ty peníze lépe investovat do pořádné předsádky a mikrofonu?

Vidím, že jste tady všichni dost nároční profíci, takže s tím mě asi vypískáte, co :)
Pavel_tempx2 (829)|3.9.2010 14:25
na jednu, dvě svatby za měsíc se podívej po nějaké té Z1 nebo XH-A1, dají se koupit i za 50tis.
osobně se mi líbí ještě FX1000 (Z5)

rozhodně by to měla být HD kamera, u zmíněných kamer už předsádku potřebovat nebudeš, externí mikrofon bych asi nahradil nějakým externím nahr. zařízením typu Zoom H2 (H4)
Valkyrja Entertainment (362)|3.9.2010 14:30
Kamiil: Tak ono je to celkem jednoduché. Canon HV40 je spotřební kamera bez manuálních ovládacích prvků, takže se může stát, že obraz bude automatem špatně zaostřený, barvy nebudou odpovídat skutečnosti (kvůli jednomu čipu) a možná se objeví i kácení obrazu (rolling shutter díky levnému CMOS čipu).

Dost záleží na tom, kolik si za svatbu chcete říct. Pokud 2 500kč, tak Vám Canon HV40 bude bez problémů stačit. Pokud si chcete říct 6500+, tak v žádném případě.
Každopádně ta technika se zaplatí hodně rychle, takže být Vámi, tak koupím něco kvalitního.

Dále, ač je to docela blbé, většina lidí bere stále jako rozhodující faktor velikost kamery (myslím při běžném natáčení - svatby, maturitní plesy atd., ve filmu a v reklamách na to samozřejmě nikdo nehledí). Když jsem ještě před rokem vlastnil Canon HV30 (včetně předsádky, mikrofonu, canon xha1 clony atd.), tak ke mě přišel kameraman z regionální TV (v které mimochodem momentálně pracuji) a řekl mě "doufám, že se mě tu s touhle hračkou nebudeš plést do obrazu" :D
Samozřejmě není problém ho poslat do...ale je to jako s manželkou. Ve společnosti Vás reprezentuje, pokud je pěkná a dobře oblečená, tak jste "úspěšný muž".
Takže s pořádnou kamerou, když to tak řeknu, budete "pořádný kameraman" :D

Samozřejmě kvalita výstupu už je druhá věc a pokud i tu nejlepší kameru dostane do ruky střevo, tak z toho nevykouzlí nic. :) Stačí se třeba podívat na film Crank: High Voltage, který byl natočen na Canon XHA1 + hfs21 a nebo Rec na HVX200 :) Pro Pytkina to nejsou ani profesionální kamery, ale přitom ten obraz je úžasný :)

Pytkin: Pro mě nemá smysl kupovat kamery za více než 200 000kč. Když půjdu na "menší věci", tak si vemu XHA1. Když mě někdo zaplatí "větší věci", tak si seženu Red One s Panavision sklama a nebo Arriflex Alexa (díky dobrému známému to mám za poloviční ceny) :)
toyrider (12)|3.9.2010 16:03
-poloprofi od 100k?blbost! ...pro tve ucely naprosto postaci napr. Canon HF S100, nebo Sony HDR-XR520V, ci novejsi Canon HF S20, 21
- s nejakym kvalitnim externim mikrofonem budete s vysledkem naprosto spokojen, nebot full HD z kamer v teto cenove relaci je kvalitou srovnatelne s videem vyse uvedenych kamer
Valkyrja Entertainment (362)|3.9.2010 16:57
toyrider: To v žádném případě není pravda. Jeho přátelé možná s výsledkem spokojeni budou, ale ostatní zákazníci nikoliv. Já osobně, když bych chtěl od někoho natočit svatbu, tak bych chtěl, aby měl skvělou techniku a obrovské portfolio. Je to přeci jenom den, který se neopakuje a záznam musí být perfektní...a upřímně, spotřební kamery "dobrý" obraz nemají.
Proč? Spotřební kamery mají většinou jeden CMOS čip (1 nekvalitní čip = horší barvy, horší světelnost, CMOS -> rolling shutter), hodně nekvalitní objektiv (špatná kresba) a žádné manuální funkce (manuální ostření je pro "profi" práci dost důležité, to samé manuální nastavení clony a zisku).

A srovnávat spotřební kamery s poloprofi, nebo profi je naprostá hovadina. Je vidět, že jste žádnou z těchto kamer nedržel v ruce :)
Pytkin (7947)|3.9.2010 17:39
[quote=Valkyrja Entertainment;295192]

Pytkin: Pro mě nemá smysl kupovat kamery za více než 200 000kč. Když půjdu na "menší věci", tak si vemu XHA1. Když mě někdo zaplatí "větší věci", tak si seženu Red One s Panavision sklama a nebo Arriflex Alexa (díky dobrému známému to mám za poloviční ceny) :)[/quote]

ved to je ta relativnost , o ktorej pisem :)
toyrider (12)|3.9.2010 23:06
Valkyrja Entertainment: ze jsem nedrzel v ruce? mylite se- pouze konstatuji, ze pro prilezitost, jako je rodinna oslava, ci svatba, podobna kamera staci (myslim obrazove) a cenova relace je uplne nekde jinde, avsak uznavam ze pri spatnem osvetleni se obraz srovnavat neda
Fricoolinek2 (675)|4.9.2010 00:55
Já nevim, ale obraz XHA1 x 550D mi přide, že bude asi naprosto nesladitelnej.

Když si vezmu ten test, jak se tu dělal někdy v březnu (natáčení Pražského hradu), tak ten obraz vypadal o dost jinak.
Valkyrja Entertainment (362)|4.9.2010 07:57
Fricoolinek2: XHA1 a 550D se dá sladit v pohodě :) Stačí sladit barvy.
Pave1 (4279)|4.9.2010 08:47
XH-A1 a 550D sladíš bez problémů, zvlášť pokud na XH-A1 ještě víc přitvrdíš černou, než třeba tady:

https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=294693&postcount=27

(test 5DMII, 550D, NEX-VG10 a XH-A1)
Kamiil (45)|4.9.2010 20:49
Můžu se ještě zeptat na váš názor na starší kameru Canon XL1S? V bazaru za 30tis...
Valkyrja Entertainment (362)|4.9.2010 20:58
Jestli máte rád starožitnosti, tak si ji klidně kupte :D Každopádně, v dnešní době je nesmysl kupovat podobné kamery. Jsou dost opotřebené a kvalita výstupu je na bodu mrazu.
Navíc reálná cena XL1S je kolem 15 000 - 20 000kč, XL2 stojí kolem 30 000kč.

Pokud Vám nevadí absence HD rozlišení, tak si kupte http://inzerat.i-bazar.cz/1733208-panasonic-ag-dvx100be/ . Je to nejoblíbenější indie movie kamera s SD rozlišením.
Kamiil (45)|4.9.2010 21:14
Až teď jsem si všiml, že ta XL1 nemá vysoké rozlišení :( To bych určitě potřeboval :( Se z toho zblázním :(

Zatím mám favorita Canon XH-A1S, dle Vaší rady..

Teda na XL2 za 30tis jsem nikde nenarazil :(

Jinak opět moc děkuji za rady!!
Pavel_tempx2 (829)|4.9.2010 23:50
ty XL1 a 2 jsou dobré v dnešní době jenom pro lidi co točí na internet apod.

pokud to s točením na kšeft myslíte vážně tak ta XH-A1 (nemusí být S) je minimum

toyrider: je rozdíl něco točit do domácího archívu a točit pro někoho za jeho peníze ;)

Valkyrja Entertainment: "Já osobně, když bych chtěl od někoho natočit svatbu, tak bych chtěl, aby měl skvělou techniku a obrovské portfolio. Je to přeci jenom den, který se neopakuje a záznam musí být perfektní..."

a já osobně bych ten den zase tak nepřeceňoval, člověk se na to jednou, dvakrát mrkne a pak to hodí do archívu k ostatním :D ale zákazník je pán, takže pokud to tak chce a zaplatí za to, tak to tak i dostane...pro někoho se ten den ještě v životě párkrát zopakuje :D
Kamiil (45)|5.9.2010 16:08
Tak jsem se nakonec - dle rady Valkyrja - rozhodl pro Sony FX7 s mikrofonem Rode Videomic a stativem Velbon C600.

Na natáčení svateb na kšeft se to snad hodí, pokud nejsem zrovna milionář a nemůžu do toho vrazit víc, ne? :)

Co znamená, když v recenzi této kamery čtu, že "Motorický převod není nejrychlejší, na bleskové přestavování transfokátoru je třeba zapomenout.." Mluví se zde o prstenci pro zoomování, nebo o kolébce? Prstencem můžu otáčet jak rychle chci? Kvůli efektů bych potřeboval na kameře rychlou manipulaci s transfokací pomocí prstence ... Nemáte někdo s touto kamerou zkušenosti? Díky moc za info :)
Valkyrja Entertainment (362)|5.9.2010 20:13
FX7 má můj kámoš, točí cyklistiku a moc si na ní nestěžoval :)
Kamiil (45)|5.9.2010 21:06
OK, děkuji moc
Pavel_tempx2 (829)|6.9.2010 11:00
FX7 na svatby raději ne, sice s ní někteří točí, ale má pouze 1/4 čipy (CMOS), takže při horším osvětlení to bude dost šumět
Kamiil (45)|6.9.2010 13:38
[quote=Pavel_tempx2;295561]FX7 na svatby raději ne, sice s ní někteří točí, ale má pouze 1/4 čipy (CMOS), takže při horším osvětlení to bude dost šumět[/quote]

Vím, že by byla lepší kamera za 150 a více tisíc, ale když mám omezené finance tak se do této částky (60-70tis.) asi lepší kamera na trhu nevyskytuje pro tento účel... :(
Pave1 (4279)|6.9.2010 14:59
Kamiil - souhlasím, ale současně je vždy dobré mít osobní představu o obrazu, který z těch kamer za menšího světla leze. Snažit se domluvit s nějakým majitelem na vyzkoušení, porovnání (soubor si nahraješ na disk a později doma porovnáš na velké TV).

Možností je vždy víc, především u kamer z druhé ruky (Z1, XH-A1, FX1), je dobré přemýšlet i o zvuku, kamera by měla mít XLR konektory pro kvalitní externí ruchový mono mic, to je vždy velká výhoda. Takže bych pátral i po bazarech, obecně Sonky šumí o vous méně v lowlight než Canon, ten má zase lepší obraz (prokreslenější) za běžného světla.

Kamery z druhé ruky se dají koupit v rozmezí 40-60k, některé nové od cca 70-80k.
Pavel_tempx2 (829)|7.9.2010 00:40
jak píše Pave1, chce se to podívat po bazarech, prodávaly se nedávno FX1 za 30tis. a XH-A1 za nějakých necelých 50tis., nespěchal bych na to tolik (teď už moc svateb do konce roku nebude) a raději počkal na lepší kameru

jinak:
http://foto.bazos.cz/inzerat/7089443/Panasonic-Broadcast-AG-HMC151E.php
nová http://digikamery.cz/katalog-37-Sony-HDR-FX1000
Kamiil (45)|7.9.2010 20:39
Můžu se Vás zeptat, co to je za kameru Sony E7? Známý mi napsal, že na ni točí - a na Canon zrcadlovku k tomu. Má ty nejúžasnější videa, která jsem kdy viděl, ale tenhle typ kamery nějak neumím nikde najít...
martin_54 (331)|9.9.2010 16:34
Podle mě se překlepl a má to být Z7E, což je Z5 s výměnným sklem.
Kamiil (45)|9.9.2010 17:05
Jo, to bude ona, moc dík, tak tuhle kameru poslední týden hledám... bože, když vidím tu cenu a co to je za stroj... tak možná někdy za deset let ji taky budu mít :) Díky za info :)
MartasKP (710)|13.9.2010 21:23
To jste me teda panove nepotesili a uz jste mi v zarodku pokazili muj maly sen :)
Porad si hraju s myslenkou,ze bych rad zacal tocit svatby apod. jako prilepseni k memu vydelku.Nevim jestli by se tim na plny uvazek dalo zivit a uzivit byt je mi jasne,ze to spousta lidi ma jako obzivu.Nechci zaklaadt nove tema a tak bych mozna toto tema nasmeroval jinym smerem.
Rad bych si tady nechal poradit,vyvratit a nebo potvrdit nejake sve domenky.Zajimaly by me hlavne minimalni naklady a pozadavky pro to abych mohl svoje sluzby nabidnout.Kdyz jsem si dal vsechny potreby do tabulky a secetl vyslo mi z toho neco pres 100.000 Kc.Uvedl bych tady co si myslim,ze je ta minimum pro zacatek a nechal bych to vasim pripominkam.

Co se tyce UPG pocitace,tak

CPU i5 Dual Core
RAM 4GB
grafarna ASUS ENGT240/DI/512MD3 512MB DDR3
HDD mam 0,6TB,samozrejme tedy odpovidajici MB
celkem by me spise nez upgrade nove postaveni PC stalo 11,5 tis

65tis SW v tomto slozeni
EDIUS Neo2,Adobe AE,Corel X5,WinXP /Win7 budu sice mit za par korun,ale nebude to verze pro vydelecnou cinnost/ a DVDLab
-tady se mozna nekomu nebude libit Corel Ci EDIUS,ale me tyhle veci prirostly k srdci a naopak od Adobe si krome AE nerozumim s nicim.

A ted to nejhorsi.Kamera.Puvodne se mi libila

HVR-HD1000E
tu jste tady ale totalne odepsali.Libila se mi z nekolika duvodu.
1. vypada profesionalne a zjev profesionala je pro laika velka cast uspechu,protoze ne kazdy kdo se zeni je odbornik jako vy tady a to i z hlediska kritiky finalniho videa
2.cetl jsem hodnoceni a tak spatny zase nebylo http://www.videokamery.cz/view.php?cisloclanku=2009030001
3.jeji cena byla a je rozumna
Samozrejme,ze mouchy ma a XH-A1 ci zminovana Z1 jsou asi bezesporu lepsi,ale ta cena je uz trosku vyssi.

Neberte toto,co jsem tu napsal jako dogma,jsou to moje nazory a necham si poradit.Nicmene nechci tady diskutovat o kamerach za 0,5M ci studiovych striznach atd.Nejde mi o vylozeny LOWCOST /to bych mohl rovnou skocit do nejaky SD kamery a strihat v PS10/ ale o kompromis a cenu pokud mozno do 100.000Kc
Valkyrja Entertainment (362)|13.9.2010 23:07
Holly **** :D...samozřejmě já Vás chápu, na velikosti záleží, ale že by to platilo i u kameramanského nářadí? :D

Co já vím, tak zákazníkům záleží hlavně na kvalitě výstupu a je jim šumák, jestli budete točit něco na HDDSLR nebo videokameru -> pokud samozřejmě máte dobré reference a vítě co děláte :) (bez obojího se ale člověk v této branži neobejde :) )...

Každopádně HVR-HD1000E je extrémní šrot a pokud ji opravdu chcete, tak si radši kupte 2x Sony HC3 (poloviční cena za úplně stejnou kameru v menším těle) -> na svatby jsou potřeba stejně kamery dvě :)

Jinak na střih HDV stačí Dual Core CPU, 2GB operační paměti, obyčejná grafická karta (vše počítá stejně jen CPU -> pokud tedy některý software nepodporuje cuda)...
na střih bez problémů stačí Sony Vegas 9Pro (9000kč) -> v ceně je dvd architekt, cinescore a samotný střihový sw sony vegas. AAE a Corel bych jel radši warez (nikdo Vám nebude zkoumat jestli jsou ty efekty dělány v jiném programu, než v tom střihovém -> stačí připíchnout 3GB HDD s těmito programy v portable verzi).

A najednou Vám zbyde spousta peněz na kameru :) Takže bazarová XHA1, nebo Z1 + externí mikrofon + stativ a když zbyde, tak Canon 550D na celky :)
viktorm (7)|14.9.2010 07:43
Ak nie je neskoro.. vimeo.com a wending video search.
ohladne znaciek, jednoznacne velke cipy od micro 4/3 po full.
moderna doba priniesla nieco s cim polo a pro fesionalny svet nepocital a menej dynamicky a konzervy sa s tym zatial tazko stotoznuju.

cesta pre profi kvalitu a dobru cenu vedie cez fotoaparaty s velkym chipom s vymennymi objektivmi.

v tomto zmysle davam do popredia novu sony a55 /a33/ s vynikajucim AF.
AF ma aj panasonic gh1.
bez AF tu su znacky canon 7d a 5dm2.

pokial stoj co stoj trvate na vzhlade ala kamera, tak je tu sice s mensim chipom red one

pomer cena vykon teraz myslim najlepsie zvlada prave sony a55.
rozhodnutie medzi 7d a gh1 je jasne gh1.
5dm2 je trosku draha a pokial sa vam podari zohnat gh1 ktora sa da este hacknut tak gh1 skor nez 5dm2.

550d urcite nie.

k "zrkadlovkam" sa predavaju kity ktore ich menia na kameryvyzerajuce rovnakoovladajuce zariadenie.

ja osobne som nad tym hutal a patral rok, a ktokolvek s nazorom z brucha ktory si ani jedno taketo zariadenie neskusal v praxi je iba taraj.
MartasKP (710)|14.9.2010 07:53
[quote=Valkyrja Entertainment;296720]Holly **** :D...samozřejmě já Vás chápu, na velikosti záleží, ale že by to platilo i u kameramanského nářadí? :D

Co já vím, tak zákazníkům záleží hlavně na kvalitě výstupu a je jim šumák, jestli budete točit něco na HDDSLR nebo videokameru -> pokud samozřejmě máte dobré reference a vítě co děláte :) (bez obojího se ale člověk v této branži neobejde :) )...[/quote]

Na velikosti nezalezi pokud je dobra technika,ale to by jsme se museli presunout na jine forum :) ... je mi jasne,ze dobrej kameraman dokaze natocit pekny video i s ruckou a ani kamera za 1M neudela z totalniho antitalenta kameramana.

[quote=Valkyrja Entertainment;296720]Jinak na střih HDV stačí Dual Core CPU, 2GB operační paměti, obyčejná grafická karta (vše počítá stejně jen CPU -> pokud tedy některý software nepodporuje cuda)...
na střih bez problémů stačí Sony Vegas 9Pro (9000kč) -> v ceně je dvd architekt, cinescore a samotný střihový sw sony vegas. AAE a Corel bych jel radši warez (nikdo Vám nebude zkoumat jestli jsou ty efekty dělány v jiném programu, než v tom střihovém -> stačí připíchnout 3GB HDD s těmito programy v portable verzi).
[/quote]

Ten HW neni az tak bolave misto,Na top CPU se da usetrit,nicmene bych radeji investoval do vyssi platformy abych v budoucnu mohl misto dvoujadra koupit ctyrjadro a PC vylepsit.Kazdopadne tady se da usetrit radove jen par tisic.Kazdopadne RAM 2GB a vic je nezbytna hlavne pro AE,zbytek probiha opravdu v CPU.
O Vegas9Pro jsem taky uvazoval,ale cenove se dostanu plus minus na to same co EDIUS Neo2 a DVDLab.
Co se Warezu tyce,da se delat cokoliv.Nerad bych se poustel hloubeji do tohoto tematu.Napriklad koupit PS a zbytek mit v supliku.

Zeptam se jeste na jednu vec.Hudba.Da se resit tak,ze klient poskitne svou hudbu a smluvne se osetri,ze autorska prava jsou veci klienta aby vyporadani s OSOU bylo koser.
Kamiil (45)|14.9.2010 11:06
[quote=MartasKP;296732]
Zeptam se jeste na jednu vec.Hudba.Da se resit tak,ze klient poskitne svou hudbu a smluvne se osetri,ze autorska prava jsou veci klienta aby vyporadani s OSOU bylo koser.[/quote]

S tou hudbou by mě to taky zajímalo. Video ze svatby bude přece sloužit pouze k soukromým účelům klienta, takže by s tím problém být neměl... ?

Jinak já jsem si pořídil kameru Sony HDR FX7E za 67tis k tomuto účelu natáčení svateb a podobných akcí, zkušenosti můžu popsat příští týden.
martin_54 (331)|14.9.2010 12:06
[quote=viktorm;296731]
ja osobne som nad tym hutal a patral rok, a ktokolvek s nazorom z brucha ktory si ani jedno taketo zariadenie neskusal v praxi je iba taraj.[/quote]

Já zatím jenom přes půl roku s videem z DSLR pracuji...

Mé postřehy: DSLR jen tak hned kamery pro běžnou i profi práci nenahradí. Lze je využít pro specifické záběry, které jsou dopředu důkladně připravené. Konkrétně na svatební "hraný" clip ano, na běžnou dokumentaci svatby ne.
Je třeba dokoupit spousty věcí, které i "levnou" DSLR ve finále postaví na cenovou úroveň 1/3" kamery.

Pišeš tu o tarajovi a přitom A55 ani A33 nejsou v tuto chvíli v ČR k dispozici, tak nevím...
Jediný, kdo zatím zveřejnil celou recenzi http://dpreview.com/reviews/sonyslta55/ naopak napsal, že: (cituji) má výhrady vůči rychlosti autofokusu (přestože práve kvůli ní se celý ten převrat dělal) a kvalitu elektronického hledáčku. Je však třeba zdůraznit, že jde o koncepční novinku, takže zajisté má nárok na drobné mouchy. (konec citace)

GH1 stejně jako Sonky, narozdíl od Canon 7D a 550D, jedou v AVCHD na 30sn/s, což konkrétně na záznam ze svatby pro naše zeměpisné končiny není dvakrát ideální, nemluvě o nutnosti rychlého PC ke zpracování videa.

Ano, DSLR je fajn na DOF, točení přírody, timelapsy atd. ze stativu, glidecamu apod. Člověk si ale musí hóóódně hlídat aby se vyvaroval všech jejich neduhů, které přináší právě přepočet z velkého čipu...
Pytkin (7947)|14.9.2010 12:32
problem so zrkadlovkami je stale zaznam .. na serioznu pracu to je nepouzitelne ..
Jarda.Bar (1238)|14.9.2010 12:47
Naprostý souhlas s martin_54.
Jarda.Bar (1238)|14.9.2010 12:50
Hudba: při použití skladeb autorů a vydavatelů zastupovaných OSA musíte uzavřít smlouvu s OSA a platit poplatek 150/dílo (DVD), jde o dílo osobního charakteru
Valkyrja Entertainment (362)|14.9.2010 13:09
Je to jednoduché...bud to dělat na černo (svatebčanům, maturiťákům to je fakt jedno) a nebo využívat hudbu s common creative attribution licencí (dokud to ještě jde, nad ČR se totiž stahují mračna a i za cc budeme muset platit -> státu).
Pavel_tempx2 (829)|14.9.2010 13:23
je krize a musí se šetřit, tak berou peníze kde se dá (jak se dělá blijící smajlík?)

za chvilku budeme platit i za možnost točit, nebo minimálně na to budeme muset mít nějaký papír (další blijící smajlík) :D
Ondrej007 (20)|14.9.2010 14:37
[quote=Pavel_tempx2;296778]je krize a musí se šetřit, tak berou peníze kde se dá (jak se dělá blijící smajlík?)

za chvilku budeme platit i za možnost točit, nebo minimálně na to budeme muset mít nějaký papír (další blijící smajlík) :D[/quote]

Jako by nestacilo, ze z kazdy pametovy karty a jinejch medii se plati OSE vypalny ... :(
MartasKP (710)|14.9.2010 17:56
[quote=Valkyrja Entertainment;296775]Je to jednoduché...bud to dělat na černo (svatebčanům, maturiťákům to je fakt jedno) a nebo využívat hudbu s common creative attribution licencí (dokud to ještě jde, nad ČR se totiž stahují mračna a i za cc budeme muset platit -> státu).[/quote]

To je sice hezky a je mi jasny,ze se to da delat uplne nacerno.V obou variantach jsi vystaven jistym rizikum a sankcim.
Ja osobne bych to chtel mit ofiko,s tim,ze bych nerad platil tem vyderacum z OSY.Napadla me varianta,jestli to nejde vyresit tim,ze zakaznik si necha mnou zkotovit dilo pro sve ucely a pouzije zde svoji hudbu.Cimz by autorsky zakon porusen nemel byt.Samozrejme,ze by to se zakaznikem muselo byt i smluvne osetreno.Treba sepsanim jakehosi zakazkoveho listu.Cimz bych nemusel teoreticky mit zadnou muziku a vsechno by mi dodavali zakaznici.
BEPE (539)|14.9.2010 18:58
A nebo si prefabrikovanou hudbu koupit s licencí na jakékoliv použití např. http://www.nvmdigital.com
Pavel_tempx2 (829)|16.9.2010 10:14


znáte někdo tuto kameru:
http://www.bhphotovideo.com/c/product/709719-REG/Panasonic_AG_HMC80_AG_HMC80_3MOS_AVCCAM_HD.html
vypadá to na nějakou novinku?

*
Full HD resolution 3-megapixel 3MOS imager produces stunning 1920 x 1080 or 1280 x 720 AVCHD video with high sensitivity.
*
Uses MPEG-4 AVC/H.264 high profile encoding.
*
Records video in all four professional AVCCAM HD recording modes.
*
Records standard-definition DV directly onto SD cards in the AVI Type 2 file format.
*
User-assignable manual focus ring functions (Focus/Iris/Zoom)
*
Time code/UB recording.
*
Time/date stamp.
*
Two wired remote control terminals (for zoom, focus, iris, REC start/stop controls).
*
12X optical zoom and features a 40.8mm (35mm lens equivalent) wide-angle setting.
*
HDMI output (AVCHD only).
*
USB 2.0 (mini B-type devices).
*
Composite output (BNC x 1).
*
Analog component (BNC x 3).
*
IEEE 1394 output (DV only).
*
Built-in stereo microphone as well as a 3.5 mm external mic-in jack.
*
Two locking XLR inputs with switches for mic/line and +48V Phantom Power capability.


http://www2.panasonic.com/webapp/wcs/stores/servlet/prModelDetail?storeId=11301&catalogId=13251&itemId=407081&modelNo=Content04082010103536709&surfModel=Content04082010103536709

http://catalog2.panasonic.com/webapp/wcs/stores/servlet/ModelDetail?storeId=11201&catalogId=13051&itemId=452201&catGroupId=112502&surfModel=AG-HMC80&displayTab=O

http://www.videomaker.com/community/videonews/2010/04/7536-panasonic-introduces-new-ag-hmc80-professional-avccam-hd-shoudler-mount-camcorder-with-dv-recording/

cena je nějakých 2700 dollarů = asi 52tis.Kč za podobnou cenu se dá v USA koupit i Canon XH-A1s nebo Sony FX1000 (do 60tis. Kč)
Valkyrja Entertainment (362)|16.9.2010 10:24
Je to HMC40 v lepším obalu :) Pro začátečníka dobré, pro lepší práci nikoliv.
Fricoolinek2 (675)|28.9.2010 01:28
http://cm.aukro.cz/item1249136683_prodam_sony_betacam_sp_profi_kameru.html

Musím říct, že docela koukám, celkem jsem zvědav, kam se ta cena dostane, ale za 3000 Kč by to musela být bomba.
fandor1 (67)|28.9.2010 07:21
Neušlo ti náhodou, že je bez objektivu (i v nabídce), orezlá, držadlo nějak slepované. Vypadá jako vytažená z popelnice!
Fricoolinek2 (675)|28.9.2010 12:55
[quote=fandor1;298380]Neušlo ti náhodou, že je bez objektivu (i v nabídce), orezlá, držadlo nějak slepované. Vypadá jako vytažená z popelnice![/quote]

Tak nejsem slepý, určitě něco pamatovala, ale prostě je to plně profesionální 2/3" CCD. Ne žádný šumítko typu XL1.

Já si to kupovat nepudu, ale prostě ta cena mne dosti překvapila.

Jinak co se týče objektivu, tak tenhle by tam možná mohl jít, ne?
http://aukro.cz/item1243639322_profi_objektiv_fujinon.html
Pavel_tempx2 (829)|28.9.2010 21:29
taky jsem se díval na to samé, ale cena opovídá opotřebení :D pak je tam prozměnu extrém http://aukro.cz/item1246653838_sony_dsr_250.html za 59tis. - hodnota takové kamery je někde kolem 30tis. max 40tis. a kup teď za 75tis. :D