Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Aku plazmu?

111a111 (139)|28.8.2010 09:41
Zdravim,
Chystam sa kupit novu TV. Rozhodol som sa pre plazmu, vzhladom na ceny a vyborne podanie ciernej.
Urcite musi byt FullHD. Na TV vyuzijem maximalne 3 HDMI (jeden by bol dobry na boku) porty a jedno USB (aj to by sa mi hodilo zboku). Sietove funkcie a prehravanie z ineho PC a podobne nevyuzijem. Na aktualizaciu firmware mozem raz za cas dotiahnut k PC ethernetovy kabel, ale signal bude aj z routeru, keby mala wifi.

Zacal som vyberat u samsungu, ale uz som sa o ich 'kvalite' docital dost, takze to radsej nie.
Potom som nasiel LG50PK550 (alebo 750, to je asi to iste len s inym dizajnom). To su zatial hlavni favoriti.
Vela ludi tu chvali Panasonicy G20E, ze maju dost odlisny obraz ako ine plazmy,vydedukoval som z toho ze asi ide o NeoPDP, ale nikde som sa nedocital co to presne je. V com su odlisne napriklad od tych spominanych LG? Na heureke pisali v recenziach o vybornom prepocte SD signalu. To plati len pre DVB-T alebo pre vsetky vstupy (napr. aj DVD)
Je ten rozdiel v kvalite naozaj taky, aby sa oplatilo (pri rovnakej cene) kupit Panasonic TX-P42G20
Nebude 42" malo pri sledovani BluRay z 3m?
Pojdem si to pozriet nazivo, ale chcem vediet aj parametrove rozdiely NeoPDP a beznych panelov.

diky za rady
tjurny (496)|28.8.2010 18:15
[quote=111a111;294378]Zdravim,
Chystam sa kupit novu TV. Rozhodol som sa pre plazmu, vzhladom na ceny a vyborne podanie ciernej.
Urcite musi byt FullHD. Na TV vyuzijem maximalne 3 HDMI (jeden by bol dobry na boku) porty a jedno USB (aj to by sa mi hodilo zboku). Sietove funkcie a prehravanie z ineho PC a podobne nevyuzijem. Na aktualizaciu firmware mozem raz za cas dotiahnut k PC ethernetovy kabel, ale signal bude aj z routeru, keby mala wifi.

Zacal som vyberat u samsungu, ale uz som sa o ich 'kvalite' docital dost, takze to radsej nie.
Potom som nasiel LG50PK550 (alebo 750, to je asi to iste len s inym dizajnom). To su zatial hlavni favoriti.
Vela ludi tu chvali Panasonicy G20E, ze maju dost odlisny obraz ako ine plazmy,vydedukoval som z toho ze asi ide o NeoPDP, ale nikde som sa nedocital co to presne je. V com su odlisne napriklad od tych spominanych LG? Na heureke pisali v recenziach o vybornom prepocte SD signalu. To plati len pre DVB-T alebo pre vsetky vstupy (napr. aj DVD)
Je ten rozdiel v kvalite naozaj taky, aby sa oplatilo (pri rovnakej cene) kupit Panasonic TX-P42G20
Nebude 42" malo pri sledovani BluRay z 3m?
Pojdem si to pozriet nazivo, ale chcem vediet aj parametrove rozdiely NeoPDP a beznych panelov.

diky za rady[/quote]
Na tri metry je 42" podle me malo.
111a111 (139)|28.8.2010 21:52
Pred hodinou som bol v nay elektre, mali tam Panasonic P42G20E, P50V20E, P50VT20E, Samsung PS50C550 a LG 50PJ650. Udajne boli vsetky v tovarnom nastani.

Samsung hrozne prepaluje cervenu, a zelena v porovnani s LG bola menej vyrazna.
Panasonic 50V20E bol uplne sedivy, akoby bez jasu, s malym kontrastom, proste hrozne aj v porovnani s nejakym HD ready LCD. Predavac tvrdil ze to je nejakym automatickym nastavenim jasu. Ale za 1900€ take nastavenie od vyroby?!
42" Panasonic je fakt maly, tak na 2m by bol dobry ale na 3 nie. Mali ho este aj 3m nad zemou, pol metra od neho bola lampa takze obraz som nemohol posudit ...
Dizajnovo je z nich najlepsi LG, a je aj najtensi. Na TV isiel 720p prezentacny material a reklamy. Vystaveny LG bol HD ready, cena 1030€, Panasonic FullHD (a 3D) za 2600€. Ciernu mal o nieco lepsie Panasonic, ale bielu (letecky zaber na ladovec) mal lepsiu LG.

Z toho co som sa docital, z vlastnych skusenosti z obchodu, a z financnych moznosti mi vychadza LG 50PK550, alebo 750. Parametrovo by mali byt identicke, 750 ma bezramovy dizajn. To sa takmer neda rozoznat, ked sledujete TV z priblizne 90° uhlu, co neni moj pripad. Momentalne je rozdiel medzi 550 a 750 100€, za to mi ten ram nestoji. Uvidim o 2 mesiace ked budem TV kupovat.
Karel129 (503)|29.8.2010 10:45
Porovnavat obraz na krame a v tovarnim nastaveni modu Obchod??Je to jako pri koupe auta si do neho nesednout.Mnoho stesti pri vyberu.:DCopak asi reknou majitele Panaku na ten sedej obraz o cerv.barve na Samsungu nemluve.:rolleyes:Kdyz tak vzpominam i me se to tak pred lety zdalo a donesl si domu LG a nakonec mam Sama.Vem do ruky ovladace a uvidis ze tvuj dojem je zcestny.Vse jde zkalibrovat nebo vypnout.:-)
lerby (906)|29.8.2010 12:11
[quote=Karel129;294469]... Vse jde zkalibrovat nebo vypnout.:-)[/quote]

Len u Samsungu nevykalibrujem to, ked elektronika este pred tym, ako posle obraz do panela upravi kontrast obrazu krivkou v tvare nakloneneho "S". Cloveka co toto spachal na B650 by som najradsej...

Vysledok je ten, ze vo svetlych odtienoch je privela zltej, cyanovej a purpurovej, naopak v tmavych odtienoch zasa tieto farby zacinaju chybat. Tmava pletova oranzova je skor cervena a zasa svetla je uz zlta.
Karel129 (503)|29.8.2010 12:39
Jenze ja jsem "jen"uzivatel, jako 99,9% lidi co si porizuji placku.My koukame jak se nam obraz libi ci nelibi a v ramci moznosti televize si to taky upravime.Ja nepouzivam zadnou merici a vyhodnocujici techniku pro obraz,mam oci a koukam na obraz ktery se libi me a ne nejakemu softwaru.Nemam moznost na takove hratky s obrazem a proto taky netvrdim, ze to k nicemu neni.Jen jsem reagoval na citaci v mem prispevku.Sedost,cervena i dalsi chyby v obrazu jdou opravit.A myslim ze jsme se uz i bavili na tema uprava obrazu.Sveho casu tu probehla diskuze o kalibraci obrazu,kde tusim v americe je to bezna placena sluzba a u nas zatim ne.Ja osobne nevidim duvod davat dalsich 5-10 tisic Kc za profesionalni kalibraci pri cene 20-30 tisic Kc za televizi.Samozrejmne pokud je nekdo hracicka a rad se timhle bavi(ze Jarino :-E)tak proc si nastaveni obrazu nedotahnout k dokonalosti,k obrazu svemu.
lerby (906)|29.8.2010 13:14
[quote=Karel129;294485]Jenze ja jsem "jen"uzivatel, jako 99,9% lidi co si porizuji placku.My koukame jak se nam obraz libi ci nelibi a v ramci moznosti televize si to taky upravime.Ja nepouzivam zadnou merici a vyhodnocujici techniku pro obraz,mam oci a koukam na obraz ktery se libi me a ne nejakemu softwaru.Nemam moznost na takove hratky s obrazem a proto taky netvrdim, ze to k nicemu neni.Jen jsem reagoval na citaci v mem prispevku.Sedost,cervena i dalsi chyby v obrazu jdou opravit.A myslim ze jsme se uz i bavili na tema uprava obrazu.Sveho casu tu probehla diskuze o kalibraci obrazu,kde tusim v americe je to bezna placena sluzba a u nas zatim ne.Ja osobne nevidim duvod davat dalsich 5-10 tisic Kc za profesionalni kalibraci pri cene 20-30 tisic Kc za televizi.Samozrejmne pokud je nekdo hracicka a rad se timhle bavi(ze Jarino :-E)tak proc si nastaveni obrazu nedotahnout k dokonalosti,k obrazu svemu.[/quote]


No ja som tiez len uzivatel, ktory presiel z CRT na LCD a meraciu techniku som si zobral na pomoc vo viere, ze s tym hroznym LCD obrazom nieco urobim. Nestalo sa tak a na vratenie telky bolo uz neskoro. Na CRT som nic ohladom nastavovania riesit nemusel.

Moj predch. prispevok nebol smerovany nikomu z tohoto fora, ale bol to iba bezmocny odkaz inzinierom zo Samsungu :(
111a111 (139)|29.8.2010 13:46
Samsung nechcem aj tak koli pocetnym staznostiam na chyby v obraze (zlte pruhy v bielej) bzucanie cievok (alebo trasformatotorov?), rychlejsie vypalovanie ako LG, horsi zvuk ako LG ...

Najlepsi bude LG 50PK750, ci nie?
Karel129 (503)|29.8.2010 13:48
lerby:Ono je taky dost podstatna otazka, jestli je rozdil mezi originalne nastavenou a plackou takto donastavenou.Proste jestli je vubec ten rozdil koukatelny na prvni pohled.Osobne jsem svou LCD nastavoval snad 1/2 roku a mit tu moznost pouzil bych ji asi taky.Me jde vsak o to, ze se tady prehaneji obrazove chyby, jako neco co ma velky vliv na koukani na televizi.Viz kratkodobe "vypalovani"na plasmach,blikani a daplsi hlouposti.Novy zajemce o plasmu pak ma hlavu v peru.V konecnem dusledku,reklamy a modnosti LCD,led to ma prijemnej dusledek a to markantni snizeni cen plasem.

111a111 vidis a ja mam zkusenost opacnou a proto jsem LG vratil.
lerby (906)|29.8.2010 14:03
[quote=111a111;294494]Samsung nechcem aj tak koli pocetnym staznostiam na chyby v obraze (zlte pruhy v bielej) bzucanie cievok (alebo trasformatotorov?), rychlejsie vypalovanie ako LG, horsi zvuk ako LG ...

Najlepsi bude LG 50PK750, ci nie?[/quote]

Na bzuciacu telku mozes narazit u kazdeho vyrobcu. Ak ti nevadia odlesky na obrazovke skus tu pk750. Pri kupe cez Internetet sa da vzdy vratit.
111a111 (139)|29.8.2010 14:07
Ja nemam osobnu skusenost ziadnu, a netvrdim ze je pravidlom ze samsungy sa kazia a LG nie. Mozno aj ja budem vracat LG ...
Len su to desiatky ludi ktori mali/maju problem som samsungom, a ty si prvy na koho som natrafil ze vratil LG

odlesy neriesim, okno je od TV daleko napravo a zlava sa pozerat nebude. Inak moj nazor je ze bezramovy design LG je na tom s odleskami lepsie ako samsung alebo panasonic, ale to som pozeral vo vysvietenej predajni ...
lerby (906)|29.8.2010 14:28
[quote=Karel129;294495]lerby:Ono je taky dost podstatna otazka, jestli je rozdil mezi originalne nastavenou a plackou takto donastavenou.Proste jestli je vubec ten rozdil koukatelny na prvni pohled.Osobne jsem svou LCD nastavoval snad 1/2 roku a mit tu moznost pouzil bych ji asi taky.[/quote]

Spravna kalibracia nikdy nemoze uskodit a na monitoroch pre editovanie grafiky je priam nutnostou.

No moja B651 porusuje zakladne pravidla tvorby verneho obrazu. Zla gamma, vzajomne miesanie farieb v zavislosti od ich jasu/saturacie a zle fungujuci color management. V Samsungu mi povedali, ze mi mozno namontovali inu elektroniku s akou pocita firmware. Mozno je to vlastnost iba B651 a B650 je v pohode. Panel mam slusny s dobrym kontrastom s minimalmou posterizaciou a aj pozorovaci uhol znesiem. Onedlho poputuje do servisu...

PS: To uz som riadne OT. Tak pardon.
lerby (906)|29.8.2010 14:40
[quote=111a111;294499]Ja nemam osobnu skusenost ziadnu, a netvrdim ze je pravidlom ze samsungy sa kazia a LG nie. Mozno aj ja budem vracat LG ...
Len su to desiatky ludi ktori mali/maju problem som samsungom, a ty si prvy na koho som natrafil ze vratil LG

odlesy neriesim, okno je od TV daleko napravo a zlava sa pozerat nebude. Inak moj nazor je ze bezramovy design LG je na tom s odleskami lepsie ako samsung alebo panasonic, ale to som pozeral vo vysvietenej predajni ...[/quote]

Antireflexny filter je na plazmach dolezity aj z toho dovodu, ze plazmova obrazovka je v podstate siva. Ak AR filter nedokaze eliminovat dopadajuce svetlo, ktore sa odraza od jej povrchu, potom sa bude pri pozerani pri svetle dvihat uroven ciernej a obraz bude bledy.

Treba vsetko zvazit...
111a111 (139)|29.8.2010 15:31
TV sa bude pozerat hlavne vecer uz potme. Od okna je 3-4 metre a nad nim je balkon, takze priame svetlo na obrazovku nema ako dopadat... este medzi oknom a TV je krb, ale ten ma hlbku nejakych 60 cm, takze ani z toho nebude priame svetlo dopadat na TV

ale je to pravda, vcera co som pozeral tie TV tak boli nad sebou Samsung a LG(hore), a nad LG lampa. Ked svietila tak LG mal viditelne horsiu ciernu ako samsung, ale ked predavac zhasol tak to bolo uplne rovnake (inak to je nadhera :), vsetky plazmy v tme maju o triedu lepsi obraz)
lerby (906)|29.8.2010 15:37
[quote=111a111;294513]TV sa bude pozerat hlavne vecer uz potme. Od okna je 3-4 metre a nad nim je balkon, takze priame svetlo na obrazovku nema ako dopadat... este medzi oknom a TV je krb, ale ten ma hlbku nejakych 60 cm, takze ani z toho nebude priame svetlo dopadat na TV

ale je to pravda, vcera co som pozeral tie TV tak boli nad sebou Samsung a LG(hore), a nad LG lampa. Ked svietila tak LG mal viditelne horsiu ciernu ako samsung, ale ked predavac zhasol tak to bolo uplne rovnake (inak to je nadhera :), vsetky plazmy v tme maju o triedu lepsi obraz)[/quote]

V tom pripade jednoznacne plazma.
Karel129 (503)|29.8.2010 16:43
111a111:Tady https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=24919 Fjody popisuje sice 950,ale mozna to bude pro tebe voditko a az ho prejde prvotni nadseni,tak by mohl i vypsat chyby, ktere mu vadi na teto televizi.Me to trvalo poprve 14 dni a uz jsem dokazal priznat, ze ta telka neni nej a ma chybicky.:D Mimochodem neni ta 950 lepsi?
lerby (906)|29.8.2010 18:02
Myslim ze celkom slusne recenzie 950 a 590 su na:

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1269254363
http://www.hdtvtest.co.uk/news/lg-50pk590-60pk590-20100824823.htm

Nazivo treba skontrolovat problemy, ktore recenzenti spominaju.
(Image retention, phosphor trails, color banding)
Obraz od LG ma zlty nadych, ale to nakoniec nemusi byt na skodu, hlavne ked sa zakuri v krbe :)