Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Černý řádek při capture HD videa do SD

Celan (8)|21.4.2010 21:12
Dobrý den,
prosím o radu: nahrávám video ve formátu HD, ale chtěl bych ho zatím editovat v SD. Když však stáhnu video do počítače, objeví se mi v horní části obrazu, těsně pod okrajem, černý řádek, který protíná celý obraz zleva doprava. Stává se to pouze, pokud stahuji video původně v HD do počítače, kde mám projekt nastavený jako SD. Pokud je postup HD(kamera) - HD(počítač), či SD - SD, je to bez problému.
Mám kameru Canon hv40, na pásce je záznam v HD (HDV), výstup nastavím na DV uzamčen, aby veškeré video šlo ven v SD, bez ohledu na to, jak bylo nahráno. Stahuji do Premiere, kde mám projekt nastaven jako DV PAL 16:9 Widescreen. Zkoušel jsem i capture do Vegasu, dělá to stejný pruh v obrazu.
Nevíte prosím, kde by mohla být chyba?
Předem moc děkuji za odpověď.
MIHI (940)|21.4.2010 21:15
Nechceš zkusit dát foto?
Celan (8)|21.4.2010 21:29
Moc se omlouvám, ale nejde mi to. Budu to zkoušet dál. Nevím, jak mám uložit video jako obrázek.
MIHI (940)|21.4.2010 21:34
Tak zkus natáhnout jen krátké video (třeba jedna vteřina) a dát ho sem.
Celan (8)|21.4.2010 21:45
Děkuji, zkouším
MIHI (940)|21.4.2010 22:10
Hm.... asi ti neporadím, připadá mi to jako následek downkonverze, tady asi poradí nějaký majitel HV40.
Na druhou stranu, jsem si to stáhl do střižny (avid) a na monitorech mám vše v pořádku, při zvětšení je černý jen úplně první řádek, což myslím není na závadu.
Celan (8)|21.4.2010 22:16
Děkuji moc. Myslíte tedy, že chyba bude v kameře, v jejím nastavení?
MIHI (940)|21.4.2010 22:22
Nevím, ale myslím že by to mohla být její vlastnost při downkonverzi, možná poradí někdo, kdo s tím má větší zkušenosti.
ai (2993)|21.4.2010 22:24
zajimave, ja s HV30 to nemuzu ted vyzkouset, tam je vice prouzku sirokych jeden pixel , ten cerny jde jen jaksi videt,

google nehlasi zadnou podobnou chybu, takze bezne to zrejme neni, mozna, ze se nekdo s HV40 ozve nebo zkus vynechat premieru a zkusit pekny free programek winDV na capture
snap.jpg
MIHI (940)|21.4.2010 22:33
Ty světlé mi to taky dělalá ve VLC playeru, ale třeba ve Windows media pl. nebo ve střižně nejsou...
Celan (8)|21.4.2010 22:34
Děkuji. Stáhl jsem si winDV, ale capturované avi vypadá porád stejně, s černou čárou... Omlouvám se, ale nepochopil jsem to s těmi proužky, kterých je tam víc...? Chci se zeptat, zda nedělám nějako základní chybu v nastavení kamery. Jak jsem psal, mám nastaveno v přehrávání, výstup, DV uzamčen.
MIHI (940)|21.4.2010 22:43
Myslím, že to není chyba, ale opravdu je to dané zpracováním při downkonverzi a v podstatě normální jev. První černý řádek žádnou paseku nenadělá (jen si vzpomeňme na analog, kde jsou černé i okraje:))
V googlu jsem hledal trošku líp :) http://muvipix.com/phpBB3/viewtopic.php?f=12&t=5686
je tam ten řádek hezky vidět.
Celan (8)|21.4.2010 22:51
Moc děkuji. Mohu se zeptat, co mám tedy dělat? Mám video v edotačním programu maličko roztáhnout, nebo zvětšit (nazoomovat), aby okraj nebyl černý? Bohužel si nemohu dovolit ani capture v hd, jelikož počítač to nezvládá. A pokud jsem video s černým pruhem exportoval do MPEG, černý pruh tam zůstal.
MIHI (940)|21.4.2010 22:55
V žádném případě to neroztahuj! Tím bys to video totálně zrmšil. A jaký máš počítač? HDV není zas tak hrozně náročné...
Celan (8)|21.4.2010 23:00
Jsem bohužel hlupák a počítač mám darovaný, ani nevím. Je tam 3GB RAM, ale nevím o procesoru. Určitě jedno jádro. Zkoušel jsem pracovat s HDV, ale je to hrozně pomalé. Napadlo mě, zda bych nemohl použít nějaký jednoduchý software na capture HDV videa, které bych poté zmenšil do SD videa (omlouvám se - znamenalo by to převod z MPEG do AVI? Lze to vůbec?) a to importoval do Premiere (mám CS3)
ai (2993)|21.4.2010 23:34
[quote=MIHI;278461]V googlu jsem hledal trošku líp :) http://muvipix.com/phpBB3/viewtopic.php?f=12&t=5686je tam ten řádek hezky vidět.[/quote]
no jo no, odflaknul jsem to :-)

pokud te to rusi, reseni je k dispozici , celkem jednoduche, ale je to pro pokrocile, proste pred exportem do mpeg2 na DVD do jineho enkoderu se ustrihnou v Avisynthu radky a nahradi se to cernymi radky, tedy primo 16 radku, kvuli matrici, 2 radky by se spatne enkodovaly, tedy nic se neroztahuje a dela se to jedine v samotnem konci tesne pred kompresi do mpeg na DVD jak rikam , zadne protahovani nebo zoomovani obrazu

Crop(0,16,0,0)
AddBorders(0,16,0,0)

jinak, na CRT (vakuove TV) ovsem stejne ty radky s 2 pixely odshora videt stejne nebudou, az vyrobis DVD z toho, je to zakryte ramem TV, videt to bude na PC
MIHI (940)|21.4.2010 23:53
ai: Moc nechápu co myslíš, jako cropnout to a nahradit ten černý řádek jiným černým řádkem?:)
ai (2993)|22.4.2010 00:01
Je to drasticke, ano, on tam ma prave jeste radek nad tim cernym radkem, ktery rusi, ustrihnout nekolik radku a nahradit cernymi, zustane pak presny pocet pixelu v zaznamu 720x576, ale nahore to bude mit cerny pruh, teoreticky bych zkusil nejdrive ty dva pixely, pak, 4, nebo 8, 16 je nejhorsi varianta, ale enkoderum sedne nejlip, ta hrana cerneho pruhu by byla zrejme ostra jako britva, u toho nahrazeni 2 pixely treba nemusi byt, muze tam byt nejaky duch nebo neco, musi se to zkusit. Mpeg enkodery pracuji s matrici 16 pixelu.
MIHI (940)|22.4.2010 00:07
Ai: Aha, to se ale liší podle přehrávače, kde a jak ten řádek je. Jak jsem psal, když to stáhnu do Avidu, tak mám černý pouze první řádek


Celan: Když pravým tlačítkem klikneš na Tento počítač a dáš vlastnosti, tak tam budou informace o systému. 3G RAM je dobrý údaj, to ti bóóóhatě stačí. Možná ti to HDV nejede kvůli např. programům na pozadí (prohlížeč, antivir, icq/skype, apod.).
Jak píšeš že natáhnout v HDV a pak překonvertovat do SD až v počítači, to by sice šlo, ale pokud máš hodně materiálu mohlo by to trvat dlouho. Ale i tohle může být cesta.
ai (2993)|22.4.2010 00:09
Tedy ja osobne bych samozrejme strihal HDV, ze jo, v prve rade, nebo je tu jeste dalsi teoreticka moznost strihat s proxy, stahne HD do PC nahradi jej sd klipy a na konci strihu je vymeni za HD klipy, ma vysledek do budoucna hned v HD, je to skoda strihat jen SD, ale pak nastava pro nej problem vytvoreni DVD tedy SD, kde jak vime Premiera nedela nejlepsi praci s downresizem do SD, ale u Premiery jeden nevi jestli by to vubec slo to proxy, u Vegasu ano. Jsou to blaznive reseni ovsem, vnesou trochu chaos do procesu.
MIHI (940)|22.4.2010 00:10
Ještě mě napadá jedna cesta, ale protože moc neznám ani Premieru ani Vegas, tak nevím jestli offline střih umí. Tedy stáhnout HDV, překopat do SD, postříhat v SD a před exportem udělat online a vyměnit za HD.




EDIT: Kurňa ten ai mě předběhl... :) :) :)
ai (2993)|22.4.2010 00:24
[quote=MIHI;278477]Ai: Aha, to se ale liší podle přehrávače, kde a jak ten řádek je. Jak jsem psal, když to stáhnu do Avidu, tak mám černý pouze první řádek
[/quote]

zajimave, ze to ignoruje ten jeden radek, ale nerozumim, jak je to mozne, export zase do DV zpet ten radek musi chybet


taky nevim jak to proxy nebo off-line jak se to nazyva jestli a jak funguje v Premiere, ve Vegasu jsem zkousel proxy a jde to , je na to tusim i vice receptu, dokonce na jeden dlouhy klip a strih to jde samozrejme manualne , lehce pak na konce prehodit ve slozce a zmenit projekt properties, v Premiere se na to pujde zrejme jinak "vedecky" jak to uz tam byva ...:-)
ai (2993)|22.4.2010 00:39
No Windows Media Player ten horni radek ignoruje a nejak to tam blika nahore :-), tak me napadlo, ze to dela deinterlace, ten radek prave neni videt pokud soft dela hned i deinterlace na zobrazovadle, jde to videt v Classic Media Playeru, kde je videt ten cerny prouzek na druhem radku, ale po zapnuti deinterlace neni videt, tak to bude i s tou striznou zrejme ....
MIHI (940)|22.4.2010 00:55
Mě to ve Win. Media Playeru nebliká, ve střižně žádný deintelace není, krokoval jsem to i po půlsnímcích a mám to opravdu jen v tom prvním řádku (tedy jen v jednom půlsnímku). Proto, jak píšeš, je to u různých přehrávačů různé, protože to asi dělají jiným deinterlacem.
Celan (8)|22.4.2010 22:34
Dobrý večer, moc děkuji za všechny rady, jen jsou pro mě trochu nesrozumitelné, nezlobte se, ale v těch termínech se nevyznám. Počítač na střih mám bez internetu, aby byl co nejrychlejší, ale stejně je pomalý.
Ten černý řádek mi vadí, takže asi bude nutné převést to video v HD. Chtěl bych Vás moc poprosit, zda by bylo možné popsat mi možné postupy jako pro laika, abych tomu rozuměl... moc děkuji.
Pave1 (4279)|22.4.2010 23:04
Ten černý řádek ničemu nevadí, vykašli se na to a klidně pracuj dál, jako dosud. MIHI ti radí velmi dobře. A až jednou uděláš HD verzi, zmizí řádek sám :-) .

Maximálně si vyrob masku a začerni v SD verzi řádky dva (odshora), aby nad ním nebyl ten druhý světlý (třeba v titulkovači vyrob obdélník černé a šikovně ho posuň tak, aby zakryl cca dva vrchní tv řádky).
ai (2993)|23.4.2010 01:16
ted jsem si zkusil to dat do mpeg2, s tim prouzkem 2 pixely sirokym a vpohode, tech 16 nebo 8 ,... radku je asi zbytecne teoretizovani, ...,ovsem pokud bys chtel zpatky DV avi ze strihu vsechno se bude rendrovat znova s tim pruhem
Pave1 (4279)|23.4.2010 05:51
ai - renderuju stejně vždycky všechno, protože vždy trochu záznam koriguju a upravuju úrovně, aby byl záznam v normě. Bez úprav zpracovávám pouze věci, které už TV vysíláním prošly, což se hrubých materiálů z kamery netýká.

(proužek 8 nebo 16pix černé je samozřejmě naprostá zbytečnost, pro dobrý převod do mpeg2 rozhodují pouze celkové rozměry obrazu, zda jsou dělitelné číslem 16 .-) ).
arkij (540)|23.4.2010 13:05
Zkus si stáhnout z Corelu trial VideoStudio Pro X3, a zachytávat i stříhat v něm přímo HDV, včetně exportu a vytváření DVD. Má už vychytaný proxy, takže by to třeba tvoje PC zvládalo. Pokud obstojně to pojede, pořízení plné verze rozhodně neutrhne kapsu (cca 2100,-Kč)